Luup peale | Flora võitis Legioni, aga kaotas Vassiljevi (lisatud galerii!) (0)

Premum liiga 2020. aasta hooaja avakohtumises alistas tiitlikaitsja FC Flora 903 pealtvaataja ees vaatamata konarlikule ja ebalevale partiile 3:1 meistrisarja uustulnuka Tallinna JK Legioni. Flora kapten Konstantin Vassiljev pidi mängu vigastuse tõttu pooleli jätma.

Flora asus juhtima 8. minutil, kui Vassiljev võttis paremal äärel hiilgava puutega omaks Henri Järvelaiu kõrge diagonaalpalli ja lükkas teise puutega värava ette söödu, mille suskas jalaga sihile eelnenud nurgalöögiolukorrast rünnakule jäänud keskkaitsja Märten Kuusk.

Aga juba 13. minutil oli seis viigis, kui Legioni jõudis üldse esimest korda vastase karistusalasse ja kohe ka väravani. Nikolai Mašitševi tsenderdus leidis tagumisest postist üles Marek Šatovi, kes viigistas seisu.

Flora eduseis taastus 41. minutil, kui Vassiljev oli juba vigastuse tõttu platsilt lahkunud, aga tema vahetusmees Henri Välja polnud veel jõudnud tema asemele tulla. Järvelaiu terava tsenderduse lõi oma väravasse Legioni keskkaitsja Artjom Artjunin.

52. minutil lahendas Rauno Sappinen üks-üks olukorra kindlalt 3:1 juhtväravaks, mis leevendas pingeid, ent ei elimineerinud rabedust, mis saatis Flora esitust lõpuvileni. Tiitlikaitsjale ebaomase rohke praagi ärakasutamiseks Legionil meisterlikkust ei jagunud. Soccernet.ee tähelepankud:

1. Konstantin Vassiljevi vigastus

38. minutil laskus Flora kapten Konstantin Vassiljev keskväljal ühele põlvele ja võttis kinni vasaku jala reie tagaküljest. Ning näitas siis vahetuspingile, et vaja on vahetust juba enne, kui Flora füsioterapeut Kristiina Lind tema juurde jõudis. Kogenud poolkaitsja tundis kohe, et jätkata ei saa.

Vigastuse täpne iseloom ja tõsidus selguvad lähipäevadel, aga jalgpalli rusikareegel ütleb, et tagareievigastused paranevad aeglaselt ja jonnakalt. Vähemalt neli nädalat. Oleks väga üllatav, kui Vassiljev enne aprilli väljakule naaseks. Järgmises kahes voorus ootavad Florat kohtumised Nõmme Kalju ja FCI Levadiaga, kus tuleb hakkama saada meeskonna kapteni ja liidrita.

Mullu Paide Linnameeskonnas väga hea hooaja teinud Henri Välja osteti detsembris Florasse eesmärgiga kasvatada klubile nr 10, kes suudab Vassiljevi ameti mingil hetkel üle võtta. Paistab, et see hetk saabub oodatust oluliselt varem. Suur võimalus Väljale (Flora peatreeneril Jürgen Hennil on teisigi variante, aga Välja tundub kõige loogilisem ja ilmsem), korralik proovikivi tiitlikaitsjale.

Lisaks tähendab vigastus, et kõigi eelduste kohaselt jäävad Vassiljevil vahele märtsikuu koondisemängud, kus vastasteks Uus-Kaledoonia ja Leedu. Okeaania riigiga peetav matš on ka Kostja kälimehe ja kauaaegse võitluskaaslase Aleksandr Dmitrijevi lahkumismäng.

Kahju, kui Eesti jalgpallikoondise ajaloo ilusaima peatüki – pääs EM-valiksarja play-offi 2011. aasta sügisel – sepistanud keskväljaduol Dmitrijev – Vassiljev jääb üheskoos lahkumisetendus andmata.

2. Kas Deniss Belov suudab sama, mida kunagi Andres Sõber?

Kui Andres Sõber veel Rakvere Tarva korvpallimeeskonna peatreener oli, hüüti tema satsi muruniidukite remonditöökojaks. Sugugi mitte halvustavalt, vaid tunnustavalt, sest Sõber suutis Tallinnast ja Tartus üle jäänud mehed üles putitada ning tulemuslikku korvpalli mängima panna.

Legioni ridades on Premium liiga kogemust üle 2000 kohtumise, aga selle toovad sinna jalgpallurid, kes tippvõistkondadesse ei mahtunud. Näiteks kaitseliini liikmed Aleksandr Volodin, Artjom Artjunin ja Dmitri Kovtunovitš on kõik kunagi pallinud mõnes Premium liiga esikolmikuklubis, aga praegu neid sinna enam ei kutsutud.

Belov on endale kätte kuhjanud – kuna peatreener on ka klubi president, suuromanik ja peasponsor, siis on õige öelda just nii – huvitava materjali. Tänanegi kohtumine viitas, et pisteliselt suudetakse pakkuda korralikku kvaliteeti. Legioni suurim mure on stabiilsus, mille saavutamiseks peab Belov oma pusletükid kauniks mosaiigiks laduma, mis nõuab andressõbralikult šedööverlikku sooritust.

Näiteks on vaja õigeks rihtida agressiivsuse nivoo, mis kippus Legionil täna tarbetult kõrge olema.

3. Mängu parim – Markus Soomets

Flora küll võitis, aga ei mänginud kaugeltki hästi. Tiitlikaitsja peaks duellis kõrgliiga uustulnukaga olema oluliselt lakoonilisem ja rahulikum. Flora aga rabistas pea igal pool. Üks väheseid, kes suutis pea terve kohtumise tegutseda hea rütmiga ja stabiilselt, oli poolkaitsja Markus Soomets.

Talvel Itaalia Serie C klubist Rende Floraga liitunud pakkus keskväljal mitmekesise partii. Ta võitis tänu heale kohavalikule ja täpsele tegutsemisele meeskonnale lahtisi palle, pakkus efektiivseid tehnilisi vahepalu ning andis ka väga hea resultatiivse söödu 3:1 väravale.

6. märtsil kell 19.00 Sportland Arenal

Tallinna FC Flora - Tallinna JK Legion 3:1 (2:1)
8. Märten Kuusk, 41. ov. Artjom Artjunin, 52. Rauno Sappinen - 13. Marek Šatov

Väravasöödud: 8. Konstantin Vassiljev, 41. Henri Järvelaid, 52. Markus Soomets - 13. Nikolai Mašitšev
Hoiatused: 59. Märten Kuusk - 7. Nikolai Mašitšev, 50. Marek Šatov, 57. Maksim Lipin
Mänguolud: +4, selge ilm; kunstmuru heas seisukorras