Luup peale | Floral Paide vastu 3-st 3 ja tippude vastu 7-st 7 võitu. See on klassivahe! (0)

FC Flora alistas Paide Linnameeskonna tänu Märten Kuuse 39. minuti väravale. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

A. Le Coq Arenal 732 pealtvaataja ees peetud kohtumises alistas FC Flora tänu keskkaitsja Märten Kuuse 39. minuti väravale 1:0 Paide Linnameeskonna ning suurendas oma edu Premium liiga tabeli tipus juba 13 punktile.

Kohtumist alustas isukamalt Paide, kes teenis esimese kümne minutiga kolm nurgalööki ja tekitas 7. minutil ka soodsa väravavõimaluse, kui löögile pääses Edgar Tur, aga Matvei Igonen tõrjus meisterlikult. Ülejäänud esimene poolaeg möödus võtmes, kus Paide valdas enam palli, aga ei suutnud erinevalt Florast teravusi tekitada.

14. minutil mängis Vlasi Sinjavski üle Kristjan Peldi ja pääses karistusalasse, kus Muhammed Sanneh talle vea tegi, aga penaltit Florale ei vilistatud. 31. minutil sai Premium liiga parim väravakütt Rauno Sappinen paremalt äärelt madala tsenderduse Michael Lilanderilt, keeras end Peldi pealt maha ja tulistas, aga Mait Toom tõrjus.

39. minutil polnud aga Toomil enam midagi teha ja Flora kolmas nurgalöök tõi värava, kui Konstantin Vassiljevi kvaliteetset tsenderdust ründas peaga Kuusk. Nurgalöögi puhul tsoonikaitset kasutanud Paide ei saanud hakkama ei tsenderduse ega Kuusega, kes lõi Abdul Razak Yusifi nina eest peaga 1:0. See oli Kuuse jaoks sel hooajal juba kuuendaks väravaks, kusjuures Paidele lõi ta värava ka eelmises duellis. Toonagi Vassiljevi toimetatud nurgalöögist.

Teisel poolajal oli Flora mäng oluliselt paremini balansis kui esimesel ning Paidel ei tekkinud ainsatki väravavõimalust. Flora ise oli tabamusele kõige lähemal 53. minutil, kui Vlasi Sinjavski lõikas vasakult äärelt sisse ja tulistas posti. 69. minutil pommitas Vassiljev Paide väravat karistuslöögist, aga Toom tõrjus. Flora edu aga kordagi ohtu ei sattunud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Paidel jäi kvaliteedikontroll läbimata

Ingemar Teever ütles kohtumise eel Soccernet.ee-le, et "Paide taseme näitab ära see, kas nad suudavad Flora vastu 90 minutit kontsentreeritult mängida". Otsekohene vastus kõlab: ei suutnud, sest suured eksimused tulid sisse. Ühe neist karistas Flora väravaga ära, teisest pidanuks rohevalged teenima penalti, aga kohtunikud seda ei vilistanud.

Paide isukas ja tahtejõuline algus oli sümpaatne, aga lõppteravust nappis isegi esimesel poolajal, kus oldi mängus hoopis paremini sees. Võrreldes pühapäeval Hiiul Nõmme Kalju vastu peetud kohtumisega oli puudu vigastatud ründaja Henri Anier ja see oli Paide jaoks suur miinus, sest pallid edurivisse pidama ei jäänud.

Ei ründaja Edrisa Lubega ega vahepeal temaga kohad vahetanud Deabeas Owowsu Sekyere suutnud Flora kaitsjate vastu duelle võita. Anier oleks selles elemendis pakkunud kahtlemata hoopis teisest puust kvaliteeti. Paide tundis temast suurt puudust ja Flora pööras vastase põhimehe puudumise enda kasuks.

Floral puudus vigastuse tõttu vasakkaitsja Ken Kallaste, aga Paide ei suutnud seda enda hüvanguks kasutada. Hooaja esimesel poolel FC Kuressaares mänginud ja põhikohaga ikkagi keskkaitsja Marco Lukka, kes tegutses vasakul ka septembrikuu eurosarjamängudes, ei jäänud Paide vastu kordagi hätta. Seegi on märk Flora kõrgemast kvaliteedist.

Paide Linnameeskonna kapten Andre Frolov. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

2. Flora pani klassivahe maksma

Flora edestab Paidet 13 punktiga ja omab veel ühte mängu varuks (see peetakse järgmisel kolmapäeval FCI Levadia vastu). Tänane kohtumine näitas, et tabel ei valeta – kuigi Paide on näidanud tänavu Eestis paremuselt teist jalgpalli, siis Florale nad vastu ei saa. Kolm kaotust kolmest mängust ei ole juhus, vaid märk klassivahest.

Tabeli tipus mõõdetakse klassivahet väiksemates ühikutes ja teistmoodi kui ülemise ja alumise otsa vahel. Näiteks kui Flora saab vaatamata säratule mängule jagu Tallinna Kalevist, siis on põhjuseks samuti klassivahe, mis väljendus tolles kohtumises ilmselt eelkõige kõrgema individuaalse meisterlikkuse näol, mida ei olnud ülearu keeruline tuvastada.

Võrdse(ma)te meeskondade duellis tuleb klassivahet otsida väiksemates nüanssides või üldisemates nähtustes. Flora puhul avaldus see täna ühelt poolt standardolukordade enda kasuks pööramises - just sealt löödi ju võiduvärav - ja teisalt suutlikkuses oma esituse nivood kohtumise vältel parandada. Seeläbi saadi kohtumine enda kontrolli alla ning viimase 30 minuti jooksul ei tekkinud Paidel võimaluse poegagi. Duellis, kus tabeli teine proovib liidri vastu 0:1 kaotusseisust välja rabeleda, näitab see viimase kõrget taset.

Flora omas kohtumise viimase pooltunni jooksul sündmuste üle kontrolli ning mängis seda taktikaliselt väga küpselt. Vahepeal võeti tempo maha, siis hoiti palli ning jooksutati ja väsitati Paidet nii, et neil oli viimaseks veerandtunniks toss täitsa väljas. Kui 56. ja 57. minutil Henrik Pürg kaks korda eksis ja kinkis Paidele lootust, siis viimase pooltunni jooksul suutis Flora tarbetutest riskidest hoiduda.

Paide 11-mänguline võiduseeria, mille Flora täna ära lõpetas, pole juhus, vaid näitab nende kõrget kvaliteeti, aga kolm kaotust kolmes omavahelises mängus näitavad, et Flora stabiilsuseni on Paidel veel tublisti minna. Ning seitse võitu seitsmest esinelikumeeskondade vastu peetud mängust on samuti märk Flora kõrgest klassist, mis tekitab ka enesekindlust.

Paide, Levadia ja Kalju peavad hakkama seda nüüd (jupi kaupa) õõnestama, et järgmine hooaeg Florale paremini vastu saada. Muuseas, Flora järgmised kaks vastast ongi Kalju ja Levadia, kel on võimalik rohevalgete tiitlipidu edasi lükata, aga mitte väärata. Tänavune meistritiitel on tänase võidu järel Flora jaoks ainult vormistamise küsimus.

FC Flora peatreener Jürgen Henn. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

3. Kontrarünnakud on kõrges hinnas

Nii Flora kui ka Paide üks peamisi trumpe on väga sujuvaks ja hoogsaks lihvitud üleminek kaitsest rünnakule. Peatreenerite Vjatšeslav Zahovaiko ja Jürgen Henni nõudmised meeskonnale on selles elemendis kõrged, sest teatakse väga hästi, et see on väravate saavutamiseks üks paremaid võimalusi. Kontrarünnakud on tänaste vastaste jaoks kõrges hinnas.

Tegelikult isegi väga kõrges, selgus juba kohtumise 6. minutil, kui kohtunikud fikseerisid Florale suluseisu vaatamata sellele, et Paide oli olukorra klaarinud ja asus vasakult äärelt edenema. Peakohtunik Grigori Ošomkov ei lasknud aga mängul jätkuda, vaid vilistas suluseisu ära, mis võttis Paidelt võimaluse poolkontraks (väga hea kontra jaoks too šanss ei klassifitseerunud).

Paide peatreenerit Vjatšeslav Zahovaikot viimane asjaolu ei lohutanud. Ta oli ülimalt nördinud, et meeskonnalt vasturünnakuvõimalus võeti. "Mis sa teed?" ja "Miks te teete nii?" ja "Mida?" olid küsimused, mille ta kurjalt ja valjult kohtunikebrigaadile adresseeris.

Et Zahovaiko juba 6. minutil niivõrd ägedalt reageeris ilma, et enne seda oleks väljakul juhtunud ainsatki vastuolulist intsidenti, näitab ühelt poolt tahtmist, millega Paide mängule peale tuli, aga teisalt just kontrarünnakute kõrget hinda. Iga säärane on peatreeneri jaoks nagu silmatera.

FC Flora vasak äär ehk Vlasi Sinjavski (vasakul) ja Marco Lukka. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

4. Henrik Pürgi väga tark kollane kaart

56. minutil eksis Flora keskkaitsja Henrik Pürg sööduga ning Edgar Tur lõikas karistusalasse sisse ja pääses terava nurga alt löögile. Flora õnneks lahenes olukord nende jaoks soodsalt. Minut hiljem kaotas Pürg duelli Edrisa Lubegale, kel oli vasakult äärelt vaba tee Flora trahvikasti suunas. Pürg ei mõelnud pikalt, vaid sikutas Lubega selja tagant nahaalselt maha.

Punase kaardi ohtu polnud, sest kolleeg Kuusk kattis kesktsooni ehk viimase lootuse viga see polnud. Aga kollane kaart oli nii kindel, et Ošomkovil oli see taskust väljas momentaalselt. Pürgi tuleb kokkuvõttes tolles olukorras aga kiita. Muidugi olnuks parem, kui ta Lubegale duelli poleks kaotanud, aga reageering oli igati adekvaatne.

Keskkaitsja ameti juurde käib ka kohustus aegajalt võtta teadlikke kollaseid kaarte. See oli väike hind maksta selle eest, et Paidel ei tekiks Flora karistusalas kaks-üks olukorda, mille pealt proovida lüüa viigivärav. Muuseas, see oli tänases mängus üldse viimane Paide rünnak, millel pikemalt peatud tasub. Edasi olid Flora kaitsel kõik asjad kontrolli all.

5. Mängu parim – Vladislav Kreida

Esimesel poolajal oli terve Flora isuka Paidega veidi hädas, pressingus nappis natuke täpsust ja natuke jõudlist. Teine poolaeg oli Floralt aga igatpidi kõva ning selle keskmes oli poolkaitses duelle võitnud, targa kohavalikuga kaaslastele lihtsaid sööduvariante pakkunud ning vajadusel ise palliga edasi liikunud või seda sööduga äärtele jaganud Kreida.