Luup peale | Hoogne Leipzig haaras ohjad, aga Lloris' hiilgav partii jättis Tottenhami ellu (1)

Meistrite liiga kaheksandikfinaali avakohtumises tunnistas vigastustest laastatud eduriviga Tottenham Hotspur koduväljakul RB Leipzigi 0:1 paremust. Kohtumise ainsa värava lõi penaltist Timo Werner, Saksamaa hõbedaklubi võit oli igati teenitud.

Leipzig näitas oma ohtlikkust kohe pärast avavilet. 26. sekundil lõi Patrik Schick napilt mööda ja 68. sekundil tõrjus Hugo Lloris õnne kaasabil posti vasakkaitsja Angelino lähilöögi. Tottenhami ainuke korralik võimalus avapoolajal avanes 8. minutil, kui Peter Gulasci lükkas käega ära alumisse nurka suundunud Steven Bergwini pealelöögi.

Järgmised võimalused avanesid taas Leipzigile. 17. minutil läks väravast napilt mööda Schicki pealöök ja 36. minutil hiilgas taas Lloris, kui nullis reaktsioonitõrjega ära külaliste esiründajale Timo Wernerile avanenud väga hea võimaluse. Avapoolaja statistika oli kõnekas, pallivaldamine Leipzigi kasuks 63:37 ja pealelöögid 12:3 (neist raamidesse 3:1).

Teise poolaja alguses pidi Leipzigi väravavaht Peter Gulacsi tegema hea tõrje, et hoida väravast väljas Serge Aurier' madalat tsenderdust varbaga suunanud Lucas Moura pealelöök, aga seejärel loksus mäng tagasi avapoolajast tuttavatesse rööbastesse ehk juhtrollis oli Leipzig. Läbimurre saavutati 56. minutil, kui Ben Davies tegi karistusalas vea Konrad Laimerile ja külalised teenisid penalti.

Lööma asus Werner, kes realiseeris 11 meetri karistuslöögi kindlalt ja viis Leipzigi 58. minutil 1:0 juhtima. 62. minutil oleks Schick pidanud eduseisu pärast Angelino ja Werneri hiilgavat eeltööd duubeldama, aga 100%-line võimalus jäi tšehhil realiseerimata, sest Lloris tegi hiilgava tõrje.

Jose Mourinho vastas topeltvahetusega, tuues 64. minutil platsile Erik Lamela ja Tanguy NDombele (välja võeti Gedson Fernandes ja teisel poolajal kahvatuks jäänud Dele Alli). Kas põhjuseks vahetustega tulnud värske veri või midagi muud, aga Tottenham haaraski initsiatiivi, suutes kokku traageldada mitmeid korralikke rünnakuid.

73. minutil oli Tottenhamil kasutada soodne karistuslöök. Giovani Lo Celso – täna Tottenhami parim väljakumängija – sooritus oli hea, aga Gulacsi suutis palli lükata posti, kust see läks üle otsajoone. 84. minutil sai Lo Celso uuesti proovida, aga seekord kõmmutas argentiinlane palli müüri. Tottenhami jätkas innukalt ning 89. minutil pääses Lucas Moura värava eest peaga löögile, ent udjas üle. See oli ka kõik ja võit kuulus Leipzigile.

Tottenham jäi küll ellu, sest üheväravaline kaotusseis on alati tagasimängitav (ning näiteks eelmisel hooajal Spurs seda mitmel puhul ka tegi), aga kolme nädala jooksul peab Mourinho välja nuputama, kuidas mängida rünnakule teravalt olukorras, kus nii Harry Kane kui ka Heung-Min Son laatsaretis tervist turgutavad. Soccernet.ee tähelepanekud tänasest mängust:

1. Leipzig suutis puudujad korvata, Tottenham mitte

Harry Kane'i tabas jaanuaris tõsine vigastus. Teisipäeval ilmnes, et Tottenhami kapteni puudumisel edurivi liidrirolli täitnud korealane Heung-Min Son murdis pühapäevases mängus Aston Villaga käeluu ja on samuti pikalt väljas. Kahe parima ründaja kaotamine oleks väga valus hoop ükskõik millise tippklubi jaoks ja Tottenham pole erand.

Aga olulisi puudujaid oli ka Leipzigil. Vastupidiselt Tottenhamile pidid nad koosseisuga improviseerima kaitses, sest Dayot Upamecano kandis võistluskeeldu ning Ibrahima Konate ja Willi Orban on mõlemad vigastatud. Kolmemehelise keskkaitseliini keskmise mehena alustas seetõttu Chelsea'st laenatud 19-aastane waleslane Ethan Ampadu, kel tänavu Bundesligas kirjas ainult 78 mänguminutit.

Ampadu vedas välja nagu Tori hobune tühja vankrit allamäge! Leipzigi kaitseliini esitus tuleb hinnata edukaks, sest kuigi paar head võimalust Tottenhamil avanes, siis superšansse mitte. Alternatiivide puudumisel tegutses tipuründajana Lucas Moura, kes ei suutnud aga moodustada Dele Alliga sedavõrd tõhusat ja dünaamilist duot, nagu Kane või Son.

2. Treenerite duelli avavaatus polnud paha, aga teine tõotab tulla palju parem!

Nagelsmanni jaoks oli see karjääri esimene mäng Meistrite liiga kevadfaasis. Mourinho oli enne tänast juhtinud FC Portot, Chelsea't, Milano Interit, Madridi Reali, jälle Chelsea't ja Manchester Unitedit 58 Meistrite liiga play-off-faasi kohtumises. See oli üks põhjus, miks Tottenhami ja Lepizigi duellist rääkinud jutud kippusid ikka ja jälle välja jõudma treenerite võrdluseni.

Tegelikult ühendab Nagelsmanni ja Mourinhot eelkõige asjaolu, et mõlemad asusid tippjalgpallis tööle varem kui nende ajal kombeks. Mourinho juhtis Porto Meistrite liiga võiduni 41-aastasena ajal, kui Euroopa tippklubide peatreenerid olid pigem ikka vanemad kui 50 aastat. Nagelsmann oli 29, kui viis Hoffenheimi Meistrite liigasse.

Aga varajase alustamisega meeste sarnasused ka piirduvad, sest täiesti erinevad on nii meeste stiil kui ka arusaamine jalgpallist. Nagelsmann on saksaliku (vastu)pressingu koolkonna tunglakandja, Mourinho edu põhineb kõval ja madalal kaitsel. Kahe kütkestava treeneri juhendatud meeskondade tänane duell polnud paha, aga tõeline maiuspala ootab ees kolme nädala pärast.

Põhjus lihtne: malematš ei alga nullist, vaid sundseis on juba laual ning Mourinho peab hakkama seda lahendama. Portugallane on senise karjääri jooksul korduvalt näidanud, et naudib sääraseid olukordi. Nagelsmanni jaoks on eduseisu kaitsmine Mourinho juhendatava meeskonna vastu kindlasti väljakutse, millest tal edaspidi palju kasu sõltumata sellest, kumb siit paarist veerandfinaali jõuab.

3. Lloris näitas maailmameistri kvaliteeti

Kui Tottenhami parim väljakumängija oli nõtke pallikäsitlemisega silma paistnud argentiinlasest poolkaitsja Giovani Lo Celso, siis platsi parim mees kahe võistkonna peale kokku oli Tottenhami väravavaht Hugo Lloris. Kolm hiilgavat reaktsioonitõrjet (2. minutil Angelino, 36. minutil Werneri ja 62. minutil Schicki vastu) olid maailmameistri kvaliteet ja jätsid Tottenhami kordusmängu eel ellu.