Luup peale | Ilu mängus polnud, kuid Kalev sai selletagi Vaprusest jagu (lisatud pildigalerii) (0)

Tallinna Kalev ja Pärnu Vaprus pidasid täna Kadrioru staadionil maha mitte just kõige bravuurikama heitluse, millest väljus lõpuks võõrustaja 1:0 võiduga. Kalevi auvärava lõi 21-aastane Foday Trawally ning sellega käristasid sinivalged vahe Vaprusega kolmepunktiliseks.

Kohtumise alguses olid mõlemad suhtelised tagasihoidlikud ning ei saanud väga üldse vastaste värava lähistelegi. Seejuures oli ka mängutempo väga madal, mistõttu polnud kohtumine just kõige atraktiivsem. Esimese paariteise minuti suurimateks sündmusteks olid vead, mille eest näiteks Vadim Mihhailov 10. minutil ka kollast kaarti nägi.

Esimest pealelööki tuli kokku oodata viisteist minutit peale mida Ioan Jakovlev otse õhust palli värava poole suunas. Löök ebaõnnestus aga täielikult ning nahkkera lendas meetritega raamidest mööda. Paar minutit hiljem üritas Daniil Petrunin käärlöögist imeväravat lüüa, kuid temagi ei tekitanud kollkiiper Hendrik Vainule raskusi.

Reaalne väravavõimalus sündis 38. minutil, mil Kalevi kolmas nurgalöök põrkas rikošetist Ats Purjele. Eesti koondist 69 korda esindanud ründeäss oli väravast umbes viie meetri kaugusel ning lubamatult üksinda, kuid Vapruse kaitsjate õnneks ei suutnud mees oma pealelöögiga siiski väravavõrku sahistada: Purje pani pallile korraliku jõu taha, kuid see tabas hoopis reklaamplakateid.

Teisel poolajal oli näha, et tegelikult tiimid ikkagi ei soovi viigipunktiga leppida ja hakati rohkem ründeplaane hauduma. Palli valdas rohkem kodutiim Kalev, kes juba 48. minutil jõudis tänu Jakovlevi konksutamisele väravale lähedale. Külalised said siiski rahulikumalt hingata, kuna vastase kahele pealelöögile hüppasid kollasärgid ette.

Seejärel hakkas Vaprus märksa kõrgema liiniga vastaste kaitset kollitama ja tasapisi tõi see ka tulemust. Esiteks andis Magnus Villota pika söödu Ronaldo Tiismaale, kes selle osavalt maha võttis ning proovis seejärel üle Raideri tõsta. Kuna tõste ei läinud aga kõige kõrgemale, siis sai kiiper selle omade õnneks siiski kinni püüda. Paar minutit hiljem võitsid pärnakad survestamisega palli, kuid jällegi saatis Tiismaa nahkkera auti.

Värava otsimine tõi lõpuks ka tulemust: 82. minutil kaotas Vaprus keskväljal palli Foday Trawallyle, keda proovisid kollasärgid maha niita, ent Gambia mängumees jõudis eelnevalt siiski nahkkera edasi Jakovlevile sööta. Varem Hispaanias pallinud mees tõusis tasapisi ning lükkas palli siis tagasi Trawallyle, kes oli täiesti üksinda trahvikasti servas. Poolkaitsja pani jala vastu palli ning mänguvahend põrkas täpselt alumisse nurka. Vainu sirutas, mis ta sirutas, kuid päeva ta ei päästnud - 1:0.

Kalev sai tähistada, Vaprus mitte. Foto: Katariina Peetson

Lõpuminutitel läks Vaprus üsna hulljulgelt ründama, kuna vahepeal jäi neil palli kaotamise järel ründesse lausa neli-viis meest. Liialt häid võimalusi neil aga ei tekkinud ning viimastel sekunditel lisas kirsi tordile Reno Mark, kes teenis oma teise kollase ja jättis seega omad kümnekesi. Kuna Vaprus oma väravat kirja ei saanud, siis teeniski Kalev olulise võidu. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Mis toimus esimesel poolajal?

Need, kes matši esimest poolaega jälgisid, võivad tõenäoliselt mõelda, mida kõike paremat nad oleks jõudnud 45 minutiga teha. Olgem ausad, tegemist polnud just kõige pingelisema poolajaga. Kokku tehti umbes neli-viis pealelööki, millest ainult üks läks raamidesse. Nendest reaalselt ohtlik oli üks, kui Ats Purje pisut enne poolajavile palli heast kohast mööda kõmmutas. Kuid miks oli poolaeg nõnda üksluine?

Eks üks suur põhjus ole vilets muruplats. Kadrioru staadion on hetkel Kalevi muruväljakuks ning kuigi tegemist on uhke ning ajaloolise platsiga, siis pole kuidagi saadud väljaku muruplatsi ilusaks ja tasaseks. Staadionil oli murumättaid ning kuigi jah, võrreldes kuu algusega on asi paremaks läinud, siis võtab selline plats siiski mängu hoo maha. Kuid nagu tõdes mängujärgselt Magnus Villota, siis klubid on võrdses seisus ja kummalgi eelist pole.

Võimalustevaeset mängupilti soosis ka Vapruse madal kaitseliin. Kollasärgid ei kulutanud peaaegu üldse aega vastaste survestamisele ja kogu tiim - sealjuures ka ründes olnud Ronaldo Tiismaa ja Kevin Kauber - langes kärmelt oma väljakupoolele. Seega oligi Kalevil keeruline leida sööte, millega vastaste väravat ohustada. Kuna sinisärgid pea ees vette ka ei hüpanud, siis polnud ka Vaprusel liiga lihtne kontrarünnakutes konkurente karistada.

Ja eks tuleb tõele au anda ja tunnistada, et tegemist pole Eesti parimate tiimidega ega täisprofessionaalidega. Neilt ei saagi nõuda poolteist tundi vägagi aktiivset mängupilti. Ja kui need kolm punkti ühte kompotti panna, siis ootabki pealtvaatajaid ees pisut kuivemapoolne etendus. Aga ei tasu nuriseda, kuna etenduse teine vaatus oli juba atraktiivsem!

2. Vaprus ei saa kodufännideta hakkama

Dmitrijs Kalašnikovs peab hakkama ka võõrsil punkte teenima. Foto: Katariina Peetson

Jah, ka täna oli tribüünil kuulda suvepealinlaseid toetavaid laule, kuid tegemist oli siiski Kalevi kodumänguga, mis on Pärnu Rannastaadionist umbes-täpselt 130 kilomeetri kaugusel. Miks see üldsegi oluline on? Sest siiamaani on pärnakad tõestanud, et nad näitavad oma parimat mängu omaenda koduplatsil.

Hetkel on klubil tabelis kirjas seitse punkti ning absoluutselt kõik on teenitud koduses Pärnus. Hooaja alguses võideti Kalevit 3:1 ja viimases kahes voorus on punkte napsatud nii Kuressaarelt (3:1 võit) kui ka Legionilt (1:1 viik). Võõrsil pole neil aga sugugi hästi läinud, kuna seitsmest mängust on endiselt kirjas null silma.

Kusjuures selles arvestuses on nad liigas ainsana nõnda ühekülgsed. Kuigi Legionil on kirjas ainult üks viigipunkt, siis seegi on midagi. Ilmselge on see, et kui Dmitrijs Kalašnikovs tahab taaskord oma hoolealused kõrgliigasse jätta, siis peab hakkama ka kodust eemal punkte napsama. Teoreetiliselt võib muidugi loota, et allesjäänud kümne kodumatšiga saadakse vajalik kätte, kuid tõenäoliselt on see mõte pisut optimistlik.

3. Mängu parim - Foday Trawally

Poolkaitsja ei säranud küll terve mängu vältel ning tegi sarnaselt teistele paar sööduviga, ent lõpuks oli ju just Trawally see, kes matši seisu otsustas. Ja tegemist polnud ka sugugi kehva tabamusega: Gambia mängumees saatis umbes 18-19 meetri pealt päris täpse löögi alumisse nurka.

Paide Linnameeskonnast laenul olev poolkaitsja on seega tasapisi vormi üles leidmas. Kui seitse tiimikaaslast on liigas kirja saanud ühe värava, siis Trawally istub troonil oma viie tabamusega. Seejuures on mees skoorinud kaks kohtumist järjest ehk kas ka TJK Legionil tuleb kartma hakata?