Luup peale | Imevärav jättis munaveeretajaliku Eesti kodus pika nina ja nörritava emotsiooniga (5)

Eesti rahvuskoondis kaotas teise mängu järjest, kui neljapäevasele Belgiale allajäämisele järgnes täna Tallinnas A. Le Coq Arenal 0:1 kaotus Põhja-Iirimaale.

Eesti haaras väljakul initsiatiivi kohe esimest minutist. Esimese kümne minuti jooksul tekitati kaks natuke ärevamat momenti, kui esmalt sai Rauno Sappinen ning seejärel Maksim Paskotši standardolukorra järel jalaga löögile - mõlemad olid selgelt ebatäpsed.

11. minutil murdis Sappinen palliga karistusala vasakusse nurka, kus Tom Flanagan ta kukutas, ent taanlase Mads-Kristoffer Kristofferseni žest oli konkreetne - ei mingit penaltit!

Põhja-Iirimaa ärkas selle momendi järel veidi, aga esimest korda Eesti karistusalasse jõudsid nad alles 29. minutil, kui Märten Kuusk lasi vastase esmalt jooksu, aga siis ise olukorra paikas. Igonen sai hetk hiljem esimest korda veereva palli püüda.

Avapoolaja kõige teravama löögi virutas 38. minutil ligi 25 meetri pealt Vlasi Sinjavski, kes sai söödu lühidalt lahti mängitud nurgalöögi järel. Sinjavski keerutus maandus aga enam kui meeter värava kõrval reklaamtahvlis.

Teine poolaeg algas veidike äkilisemate liigutustega. 52. minutil leidis vahetusest sekkunud Henri Anier madala tsenderdusega värava eest Erik Sorga, kes eksis mõnelt meetrilt. Hetk hiljem otsis Sorgat vasakult krossiga ka Vlasi Sinjavski, ent kesktormaja ei küündinud pallini.

62. minutil pääses Eesti kolm-kaks ülekaalus rünnakule, Mattias Käit lükkas passi Sorgale, kelle madala löögi tõrjus enda külje alt Trevor Carson. Hiljem proovis Anier kasti tagant, aga oli ebatäpne.

Mängu ainus värav sündis 75. minutil, kui oma 50. koondisemängu pidanud Põhja-Iirimaa kapten Shane Ferguson sai kaugelt tulistada: pisike rikošett debütant Marco Lukka tagumikust, Matvei Igoneni näpud ... ja pall nii üheksas kui üldse võimalik. Põhja-Iirimaa kaunist ristnurgaväravast 1:0 peal.

Järele jäänud veerand tundi tõi Eesti poolelt sisuliselt vaid kaks ohtlikumat momenti. Korra proovis Robert Kirss, esimesel üleminutil tulistas ka Markus Poom kasti tagant üle lati. See tähendab, et kodumeeskond ei leidnud külalistele vastust ja pidi leppima nüri allajäämisega. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Vassiljevi vapustav elegantsus

Mängus, kus oli palju rahulikku palliveeretamist, tõusis esimesel poolajal eredalt esile Konsantin Vassiljev. Eesti koondise 37-aastane keskväljamaestro oli alati seal, kus midagi toimus. Ta jagas dispetšerina palli ja tegi seda elegantselt.

Välisküljesöödud, kehapetted, üks-üks duellide võtmine ja võitmine, mängu juhtimine õigesse äärde ja isegi kaitses palli röövimine või 42. minutil Märten Kuuse eksimuse järel kollasega Põhja-Iirimaa rünnaku peatamine - kõigest sellest õhkus elegantsust, mida oli sel muidu sündmustevaesel avapoolajal nauditav vaadata.

Debütant Marco Lukka maadlemas Kyle Laffertyga. Foto: Brit Maria Tael

2. Flora esimene võit Anorthosise üle

Lillekülas sai pühapäeva õhtul näha 55 minutit Tallinna FC Flora eurovastase Famagusta Anorthosise kvaliteeti. Nimelt täpselt nii kaua mängis Küprose klubi põhja-iirlasest ründaja Kyle Lafferty.

Lafferty peamised duellid väljakul olid Kuuse ehk Flora keskkaitsjaga. Et Kuusk (aga ka Marco Lukka ja teised) suutis pikakasvulise ründaja tuju rikkuda ja ta sisuliselt täielikult neutraliseerida, annab grammikese usku ja kindlust juurde ka sügisesteks Konverentsiliiga mängudeks. Küll vaid mentaalne, aga väike võit siiski.

3. Patrullija Mets

Thomas Häberli tegi vaheajal neli vahetust, kui võttis väljakult Eesti põhitegijad Konstantin Vassiljevi, Rauno Sappineni ja Vladislav Kreida koos Michael Lilanderiga ning tõi asemele vastavalt Mattias Käidi, Henri Anier, Karol Metsa ja Sander Puri.

Kui liidrite vahetamine oli kolmapäevast Walesi mängu silmas pidades ootuspärane, siis ühe vangerduse täpne sisu mitte. Nimelt võttis tavapärane keskkaitsja Mets sisse koha keskväljal kontrolliva poolkaitsja positsioonil, kus eelnevalt pallis Kreida ja kus ta ise on mänginud Magnus Pehrssoni käe all.

Et Mets pole ammu sel kohal toimetanud, sai ta hakkama üpris korralikult. Ta suutis palle võita ja rünnakuid takistada, ent mängu ülesehituses ei tõusnud ta esile. Küll aga sai Häberli kinnituse, et Kreida puudumisel saab Metsa sel kohal kasutada ka aastal 2021.

4. Kuidas sai "lööge meile palju tahate, me lööme ikka midagi" deviisist munaveeretamise paraad?

Eesti koondise selle aasta mängude kõige meeldivam osa on olnud konkreetne, julge ja nahhaalne ründemäng. Pühapäeva õhtul seda Lillekülas ei näinud. Nägi kõvasti palli kontrollimist, aga vähe teravust, vähe ideid, kuidas peaks väravaid lööma.

On lausa uskumatu, et mängust, kus Eesti suudab nii palju palli vallata, kus vastane ei ole mitte midagi ületamatut ja kust võiks korjata hea emotsiooni, suutis Häberli juhendatav punt sellise pettumuse valmistada. See mäng ei olnud mitte ühegi nurga alt selline, mida oleks üldse võimalik kaotada. Ometi tabloo ei valeta. Eesti sai tappa.

Muidugi võib küsida, kas ja kui palju oleks mängu muutnud see, kui Eesti oleks 11. minutil saanud penalti, mille Taani peakohtunik määramata jättis. Flanagan astus Sappinenile kanna peale ja see on fakt. Selle eest tuleks määrata penalti. Kas segas arbiitrit Sappineni enda keha nõrgaks laskmine või keskendus ta kehavõitlusele ja puudet vastu kanda ei märganud, aga trahvilööki ei tulnud.

Eesti suutis tekitada vaid üksikud ohtlikud momendid. Väravaid neist ei löödud. Foto: Brit Maria Tael

Sellest hoolimata seisab koondis lähipäevil nüüd järjekordse väljakutse ees: kuidas taastada ründemäng, mis on seni tänavu ohtralt rõõmu pakkunud, ent millest ei olnud tänaseks järel sisuliselt midagi.