Luup peale | Jalgpallivaimu suhtes vaenulik otsus oli, aga Paide hukutasid ikkagi enda lihtsad vead (galerii!) (4)

Abdul Razak Yusif tegi avapoolaja keskpaigas Marko Putincanini vastu vea. Yusif sai punase kaardi ja Putincanin viidi kanderaamil väljakult minema. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga 23. vooru lõpetanud kohtumine Paide Linnameeskonna ja FCI Levadia pakkus arvukalt kõneainet pakkunud intsidente, kus kõigis langetas kohtunik otsuse Paide kahjuks. Vähemalt ühel puhul ebaõiglaselt. Levadia võitis 3:0.

Selge kaotuse saanud Paide on arusaadavalt kohtunike esituses pettunud, aga samas peavad nad vaatama ka peeglisse, sest tehti liiga palju lihtsaid vigu. Levadia kirjutas tabelisse kümnenda järjestikuse võidu ning kindlustas oma kohta tabeliliidrina.

Kohtumise esimene teravus tekkis 3. minutil Levadia trahvikastis, aga Milan Mitrovic suutis palli end löögile läinud Henri Anieri nina eest ära klaarida. 7. minutil oli väljaku teises otsas aktsioonis Bogdan Vaštšuk, kes end konksude abil löögile mängis, aga väravast veidi mööda tulistas.

17. minutil jantis Abdul Razak Yusif nurgalöögi järel tarbetult palliga ning kinkis Levadiale kolm-kaks rünnaku, mille külalised raisku lasid. Kerge mänguline ülekaal püsis siiski Paidel, kes leidis lahendusi mõlema ääre kaudu. Levadia proovis pigem keskelt, kus tegutsesid osavad Zakaria Beglarišvili ja Bogdan Vaštšuk.

22. minutil murdis karistusalasse Deabeas Owusu Sekyere, aga Rasmus Peetson blokeeris tsenderduse üle otsajoone. Nurgalööki pääses peaga vabalt puskima Yusif, aga ei saanud raamidele pihta. Hoopis tõsisemate tagajärgedega Paide jaoks oli aga ghanalase järgmine tegu. 26. minutil tegi ta keskväljal vea Marko Putincaninile ja saadeti punase kaardiga väljakult ära, kuigi kohtuniku Grigori Ošomkovi esialgne otsus oli olnud kollane kaart (sellest allpool pikemalt).

Paide ei lasknud end vähemusse jäämisest heidutada, vaid 31. minutil mängiti vastase väljakupoolel meisterliku kombinatsiooni tulemusel löögile Deabeas, aga pall lendas mööda ja Karl Andre Vallner sekkuma ei pidanud. 39. minutil asus Levadia juhtima, kui pika sööduga viidi pall vasakusse äärde Mark Oliver Roosnupule, kes leidis Putincanini asemel sekkunud Amir Natho.

Suvel Nõmme Kaljust Levadiasse liikunud poolkaitsja ühepuutesööt leidis karistusalast Beglarišvili, kes konksutas ära Ishaku Konda ja viis Levadia 1:0 juhtima. Paide proovis kiiresti vastata. Siim Lutsu kauglöögi tõrjus Vallner üle otsajoone ja karistusalasse lennutatud nurgalöögi puhul tegid kaks esimest peapuudet Ragnar Klavan ja Luts, aga löögini Paide ei jõudnud.

45. minutil jäid nad hoopis 0:2 kaotusseisu, kui Konda ebalev sööt tekitas Klavani ja Mihkel Aksalu vahel ebakõla, mille tulemusel röövis Beglarišvili palli ja lükkas selle tühja väravasse. Kolmandal üleminutil avanes Paidel hiilgav šanss mängu tagasi pääseda, kui Peetson blokeeris käega Deabease tsenderduse ja kohtunik määras penalti.

Lööma asus Henri Anier, kusjuures enne anti mängijatele teada, et penaltilöögi järel saab poolaeg koheselt läbi. Anieri penalti oli kehv ja Vallner tõrjus ning kuigi Paide ründaja äsas tagasipõrkunud palli võrku, siis see enam vastavalt Ošomkovi lubatule ei lugenud. Arusaadavalt tekitas juhtunu Paide leeris arusaamatust ja pahameelt, aga vaheajale tuli minna 0:2 kaotusseisus.

Sealt naasti isukalt. Klavan tegutses kõrgemal ja töötas vahepeal keskväljal mängujuhina ning korraks ka vasaku ääreründajana, kes kaks Levadia kaitsjat ära hanitas ning siis trahvikasti kena tsenderduse läkitas, aga viimistlus võõrustajatel ei õnnestunud. 50. minutil pääses karistusalast löögile Anier, ent pall veeres postist ikkagi veidi mööda.

62. minutil määrati penalti Levadia kasuks, kui Edgar Tur blokeeris karistusalas käega vastase tsenderduse. Mihkel Aksalu sai küll Hannes Anieri löögile käe vahele, aga pall leidis tee võrku ning 3:0 edu tähendas, et mäng oli tehtud. Paide oli auväravale lähedal 90+1. minutil, aga Vallner tõrjus lati alt Klavani pealöögi. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Anieri penaltile raamide asetamine oli jalgpallivaimu suhtes vaenulik otsus

"Paistab, et tänase mängu peakangelaseks on tõusmas kohtunikud. Teeme neile suure aplausi!" ütles tavapäraselt kombel teadustaja-rolli täitnud Paide Linnameeskonna tegevjuht Jaanus Pruuli mikrofoni, kui Paide pidi vaheajale suunduma 0:2, mitte 1:2 kaotusseisus, sest kuigi Henri Anier lõi penaltitõrjest tagasipõrkunud palli võrku, tabamust ei loetud.

Nagu ETV vaheajastuudiost selgus, oli kohtunik Grigori Ošomkov enne Henri Anieri penaltit öelnud mängijatele, et poolaja lõpuni on jäänud üks puude ehk kohe pärast penaltit vilistab ta poolaja lõppenuks. See praktika on reeglitega kooskõlas ja seda kasutatakse. Harva, sest sääraseid olukordi esineb harva, aga kasutatakse. Seega oli Ošomkovi otsus poolaeg Karl Andre Vallneri tõrje järel lõpetada ootuspärane.

Küll aga olid ebaloogilised Anieri penaltile seatud raamid, sest Rasmus Peetson ei tõrjunud Deabease tsenderdust kätega pärast kolme avapoolajale antud lisaminuti täitumist, vaid (ETV ekraanikella järgi) 8-9 sekundit enne seda. Penalti viimaseks intsidendiks muutmine ilma igasuguse mängu jätkamise õiguseta on põhjendatud ikka siis, kui see määratakse pärast lisaminutite täitumist ehk siis, kui aeg oli juba läbi.

Praegu polnud seda vaja teha ning Anieri penaltile seatud raamid ebaõiglased ja jalgpallivaimu suhtes vaenulikud. Kui see kõik oleks juhtunud sportlikult pingevabama skoori ja/või vastasseisu tingimustes, poleks hullu, aga see oli kohtumise võtmeintsident.

NB! Olgu lisatud, et see, kas vile kõlas enne või pärast seda, kui Anier oli tagasipõrkunud palli väravasse löönud, on antud juhul täiesti ebaoluline, sest poolaeg on lõppenud hetkel, kui kohtunik on oma peas selle otsuse langetanud. Et otsuse fikseeriv vile kõlab viiv hiljem, ei muuda poolaja lõpuhetke.

2. Punase kaardi üle võib vaielda, Levadia penalti õige

Samas kahe teise Paide leeris suurimat pahameelt põhjustanud otsuse puhul tasub neil süüdistada iseennast, mitte Ošomkovi. Abdul Razak Yusif tabas tallaga Marko Putincanini säärt. Küll täiesti tahtmatult, sest see juhtus pärast tema enda halba puudet ja ta proovis mängida palli, ent ghanalane jäi hiljaks ning olukord võinuks halvemal juhul lõppeda väga tõsise traumaga.

Ošomkov karistas Yusifit esmalt kollase kaardiga, aga pärast abilistega arupidamist (intsidenti nägi lähedalt neljas kohtunik Denis Petrov ja väga kaugel polnud ka abikohtunik Dmitri Vinogradov) muutis selle punaseks. Paide leer oli veendunud, et Ošomkovi brigaad ei langetanud otsust oma silmaga nähtu, vaid kaudsete asjaolude põhjal, millest üks oli Levadia leerist tulnud ränk surve Yusifit punase kaardiga karistada.

Hüüded "luu väljas" osutusid liialdatuteks, sest vaheajal kõndis Putincanin riietusruumi omal jala. Samas sõnas Marko Savic pärast mängu, et Putincanini säärel oli lahtine haav. Aga oli siis punane kaart õige ja õiglane otsus? Keeruline öelda isegi korduste vaatamise järel, sest kuigi need viitavad, et Yusifi kontakt Putincanini säärega on pigem väike, siis ka väike kontakt võib lõppeda raske tagajärjega.

Yusifile sai ilmselt saatuslikuks sirge jalg. Kohtunikele on ju antud juhised, et sirge jalaga vastasesse minek on teatud juhtudel punase karistatav isegi siis, kui kontakti pole, sest kätkeb endas niivõrd suurt potentsiaalset ohtu. Yusif mängis hooletult ja erinevate asjaolude kokkulangemisel (punase kaardi tõstmisele eelnenud Savici vestlus Petroviga jäi ka ETV videosse) liigitati see tõsiseks veaks.

Tuleb tõdeda, et Yusifi tormakus ja/või lohakus ei avaldunud üldse mitte esimest korda. Maikuus toimunud mängus Pärnu Vaprusega jättis ta meeskonna arvulisse vähemusse ja kinkis vastasele penalti, millest sündis 1:1 viigivärav. Kui toona jagus Paidel piisavalt tarmukust, et ka vähemusest võidupunktid ära võtta, siis Levadia on hoopis teisest puust vastane ning karistas Paide lihtsad eksimused ära, sest Yusifi eemaldamise järel oli Paide kaitse hõredam ja sealt Levadia end 1:0 värava eel oskuslikult läbi mängis.

Paide tuli vaheajalt võitluslikult ja tekitas teise poolaja alguses paar momentigi, aga punkti päästmise lootus kustus lõplikult, kui Edgar Tur blokeeris karistusalas küünarnukiga Levadia tsenderduse. Tur jäi seljaga palli poole ning siluetist välja ulatunud küünarnukk blokeeris tsenderduse. See on reeglite järgi penalti, mille Ošomkov määras ja Hannes Anier realiseeris (kuigi Mihkel Aksalu sai käe vahele).

3. Miks see kõik Paidet kohe eriti närvi ajab?

Kui meeskond, kes on 21 kohtumisest kogunud 18 võitu, su üle mängib ja 3:0 võidu võtab, tuleb päris sageli möönda, et see oligi asjade objektiivne seis, teha järeldused ja liikuda järgmiste lahingute suunas ilma suuremate kahetsusteta. Paidel see täna võimalik pole, vaid kahetsus on tugev ja valus, kuna tegelikult said nad Levadia vastu igati kenasti hakkama. Päris pikalt ka vähemuses mängides.

Yusifi eemaldamisele eelnenud 25 minutit oli Paide ikkagi dikteerivam pool ning Beglarišvili 1:0 värava järel mängiti julgelt, teeniti standardolukordi ning anti Levadiale igal võimalikul moel mõista, et neil on põhjust jätkuvalt end ärevalt tunda, sest Paide verest välja löömiseks on vaja midagi enamat kui üks punane kaart ja 0:1 kaotusseis.

Aga siis andis Ishaku Konda ebaleva söödu, mida Mihkel Aksalu ja Ragnar Klavan konkreetselt menetleda ei suutnud. Beglarišvili lõi 2:0. Siis ei saanud Henri Anier penaltit realiseeritud (pidagem meeles, et kui Anier tabanuks, jäänuks kogu poleemika pidamata!) ehk lasti käest hiilgav šanss minna riietusruumi olukorras, kus Levadias pesitsenuks kartus ja Paides bravuur.

Turi tehniline praak ja Levadiale kingitud tarbetu penalti lõpetas viimasedki lootused vastupanuks. Levadia 3:0 võit ei jäta üles mingeid kahtlusi, kes oli täna parem meeskond, aga Paide hinge jäävad kripeldama väga mitmed "mis oleks olnud kui" intsidendid. Ning enamike puhul tuleb vaadata peeglisse, mitte kohtuniku suunas.

4. Lõpusirge avanedes on parim šanss Levadial

Levadia edu neist kolm kohtumist vähem pidanud FC Flora ees on jätkuvalt 12 punkti, mis on suur edu. Kuigi võidud ei tule tohutult sujuvalt, siis nad tulevad. Ja see on tiitlivõitluses kõige tähtsam, sest iga uus kolme punkti mäng viib Levadiat sihile lähemale. Samas kasvatab iga võit ka ootust, millega toimetulek ongi iga meistritiitlit jahtiva võistkonna jaoks kõige keerulisem ülesanne.

Ent jalgpall pole jalgrattasport, kus tagant tulijal on eelis. Vastupidi – eelis on liidril, sest neil on punktid tabelis ja edu sees. Iga võit on samm tõotatud maa suunas. Levadial on pidamata 10 kohtumist ja kõik nende enda kätes. Tõsi, sama saab öelda ka Flora kohta, ent neil on pidamata matše ehk ületamata tõkkeid rohkem ehk 13. Lõpusirge avanedes on parim šanss Levadial.

5. Mängu parim – Zakaria Beglarišvili

Puusanõksud enne 1:0 väravat keerasid Konda jalad korralikult sõlme ning 2:0 tabamuse puhul näitas Beglarišvili üles sihikindlust ja väravanina, et seal olukorras Paidele survet tegema läks. Nende kahe sooritusega otsustas ta mängu.