Luup peale | Jälle Klein ja Liliu kah ning neli punast (!) teeninud Levadia leiab end keset katastroofi! (galerii!) (2)

Liliu lõi 3:2 võiduvärava. Foto: Andrei Smetana

Evald Tipneri karikasarja poolfinaalis alistas Nõmme Kalju Hiiu staadionile kogunenud 288 pealtvaataja ees kohtumises neli punast kaarti teeninud FCI Levadia pärast lisaaega 3:2 ja jõudis 25. mail mängitavasse finaali, kus kohtutakse Narva Transiga.

Eelmistes Premium liiga mängudes kaks järjestikus kaotust (1:2 Floralt ja 1:2 Kaljult) saanud Levadia õnnetu seeria on võtnud katastroofi mõõtmed, sest mitte kunagi eelmise 15 aasta jooksul pole nad kodusel rindel kaotanud kolme mängu järjest. Nüüd aga on.

Levadia asus kohtumist juhtima 21. minutil Marek Kaljumäe tabamusest, ent Kalju viigistas juba 26. minutil, kui täpne oli Deniss Tjapkin. Uue juhtvärava kõmmutas 70. minutil suurepärasest pommlöögist Maksim Podholjuzin, kes aga 87. minutil keskväljal Reginaldile tehtud tõsise vea eest otse punase kaardi teenis.

Kalju kasutas arvulise ülekaalu ära, kui 90+2. minutil lõi värava kolm päeva tagasigi Levadia vastu skoori teinud Peeter Klein. 103. minutil pääses sama mees üks-üks olukorda, aga Artur Kotenko tõrjus. 108. minutil aga kogenud väravavahil võimalusi polnud, kui Kaspar Pauri hea eeltöö järel pääses löögile Liliu ja viis Kalju 3:2 juhtima.

Draamat jagus veel, sest 113. minutil jäi Levadia väljakule üheksakesi, kui Igor Subbotinile tehtud inetu vea eest teenis oma teise kollase kaardi Markus Jürgenson. Võimalust viigivärava löömiseks ja lahendust penaltiseeriasse viimiseks Levadiale enam ei avanenud.

Küll aga teeniti veel kolmas ja neljaski punane kaart, kui 120. minutil sai teise kollase Jevgeni Ossipov ja 120+1. minutil Juri Tkatšuk. Karikafinaali Levadia ei jõudnud, aga nelja punase kaardiga püstitati raudselt omapärane rekord. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Liliu nautis võiduväravat täiega

Premium liigas üheksa vooruga kõigest kaks väravat (mõlemad mängus Tartu Tammekaga) löönud brasiillane Liliu oli pärast Kalju peatreenerivahetust mõlemas liigamängus põhikoosseisust välja jäetud. Karikamängus andis Roman Kožuhhovski talle aga võimaluse ning mullune Premium liiga parim väravakütt kasutas võimaluse ideaalselt ära, lüües värava, mis viis Kalju finaali.

Brasiillane nautis tabamust täiega, tähistades seda hoogsalt ja häälekalt, rebides seljast särgi ja lastes välja looma, ise samal ajal muskleid punnitades. Kui brasiillane leiab üles oma mulluse hoo, on Kalju raskem pähkel. Võib-olla algas täna nii Liliu kui ka Kalju suur tagasitulek?

2. Tjapkini ja Podoljuzini vastuolulised esitused

Kaljukas Deniss Tjapkin lõpetas enam kui kuuajalise mängupausi. 30. märtsil peetud Premium liiga 3. vooru mängus Narvas vigastada saanud poolkaitsja oli juba pühapäeval mänguvalmis, aga toona minuteid ei saanud. Seekord aga kuulus põhikoosseisu ning mängis tunnikese. Kui Hiiu staadioni teadustaja 62. minutil teatas, et "platsilt lahkub värava autor Deniss Tjapkin", polnud ta lõpuni täpne.

Kunstlikult liialdades oli Tjapkin ikkagi kahe värava autor, sest lisaks 26. minuti 1:1 tabamuse autoriks olemisele kinkis just tema 21. minutil Levadiale juhtvärava, kui andis enda trahvikasti lähedal valesöödu, mille järel pääses löögile Mark Oliver Roosnupp. Vitali Teleš tõrjus, aga tagasipõrkunud palli suskas võrku Marek Kaljumäe.

Viis minutit hiljem tegi Tjapkin vigade paranduse. Kaljul oli kasutada nurgalöök ning pärast seda kui Maximiliano Ugge pealelöök väravajoonelt blokeeriti, põrkas pall Tjapkini jalale, kes selle kuuelt meetrilt võrku äsas. Tjapkini esitusest kumas ettearvatult läbi mängupraktika puudumine, aga suures plaanis on tema naasmine Kalju jaoks tähtis ja hea uudis.

Tjapkinist veelgi vastuolulisem oli aga Levadia äärekaitsja Maksim Poholjuzini esitus, kes viis esmalt meeskonna 70. minutil oivalise löögiga juhtima, kõmmutades Kalju väravavahi Vitali Teleši väga heast tõrjest karistusala serva põrganud palli parema jala välisküljega esimesse ristnurka.

See pidanuks olema Levadia võiduvärav, aga Podholjuzini mõtlematus tähendas, et ei olnud. 87. minutil tegi ta keskjoone kandis tõsise vea kontrarünnakut üles võtta proovinud Reginaldile ja teenis punase kaardi. Viga polnud iseenesest vale otsus, aga puudus põhjus Reginaldile kahe jalaga sisse lennata ja eemaldatud saada. Võinuks ka teha targa vea, mille eest olnuks karistuseks kollane kaart.

3. Vahetuspinkide duell

Võrreldes pühapäevase kohtumisega olid mõlemad meeskonnad teinud põhikoosseisus arvukalt muudatusi. Kalju neli ja Levadia viis, kusjuures kolm päeva varem vigastuste tõttu välja vahetatud Sander Puri (Kalju), Dmitri Kruglov (Levadia) ja Joao Morelli (Levadia) polnud keegi protokolli kantud.

Ühelt poolt tähendasid mitmed muudatused, et mõlema meeskonna esitus oli veidi liigestest lahti, teisalt andsid peatreenerite käsutusse tavapärasest tõhusama vahetuspingi, kust leidus reeglina algkoosseisus alustavaid jalgpallureid. Esimese hea lükke tegi Levadia juhendaja Aleksandar Rogic, kes tõi 67. minutil Roosnupu asemel platsile Nikita Andrejevi.

Kogenud ründajaga saabus Levadia edurivisse hoopis uus teravus, mis Kalju kaitsjad ähmi ajas. Murrang saabuski juba 70. minutil, kui Pavel Marin söötis palli Andrejevile, kelle tulise pealelöögi karistusala joonelt tõrjus Teleš trahvikasti serva. Järgnes eespool kirjeldatud Podholjuzini pommlöök, mis Levadia 2:1 juhtima viis.

Kalju tõi kaotusseisu jäämise järel pingilt platsile Peeter Kleini ja Nikolai Mašitševi. Ning sarnaselt Andrejeviga oli ka neil oluline mõju, sest pühapäevalgi Levadiale värava löönud Klein skooris taas. Täpselt samamoodi nagu kolm päeva varem, olles õigel ajal õiges kohas. Ründaja värav, nagu öeldakse.

4. Uimane algus ja tuline lõpp

Kaks kanget rivaali karikasarja poolfinaalis, kusjuures teadmisega, et võitja on finaalis iga juhul soosiku rollis. Kolm päeva varem peetud omavahelisest mängust õhku rippuma jäänud intriig. Mõnus jalgpalliilm kah. Eeldusi kütkestavaks jalgpallimatšiks nagu leiduks. Aga kütkestavat jalgpallimatši Hiiul esimesel poolajal näha ei saanud.

Löödi küll kaks väravat, aga emotsiooni väljakul polnud. Mängijad ei põlenud, derbidele omast elektrit polnud õhus ainsatki kilovatti. Ilmselt oli pühapäevane tuline ja pingeline Premium liiga mäng meeskondade emotsionaalse varasalve tilgatumaks nõrutanud.

Pärast vaheaega uimasus kadus ning lisaaeg kiskus liigagi tuliseks. Olgu öeldud, et kohtunik Juri Frischeri otsused kõigi punaste kaartide osas olid igati põhjendatud. Levadia kaotas distsipliini ja eemaldamised olid õiged.

5. Mängu parim – Reginald

Väsimatult Kalju keskväljal tegutsenud kogenud poolkaitsja hoidis meeskonna mängu koos.