Luup peale | Ka viimases matšis selgelt lüüa saanud Eestile jääb vähemalt teadmine, et on olnud ka märksa kehvemaid võõrustajaid (0)

Eesti pidi finaalturniiri lõpetuseks noppima võrgust kuus palli. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Eesti neidude U17 koondis lõpetas koduse EM-finaalturniiri suureskoorilise kaotusega maailmameistrile. Kui matši eel sai küsitud, saab see olema muhe magustoit või kilone pakk soola, siis võib kohe ära vastata - A. Le Coq Arenal nähtu-kogetu oli midagi vahepealset.

Hispaania sai esimeste minutitega surve peale, saades võimalusi nii lahtisest mängust kui nurgalöökidest. Esimesed katsetused läksid suuresti rappa, kuid olid seejuures ka signaaliks, et mänguks alles läheb.

Viienda minuti tuuris olid hispaanlannad tabamusele juba päris lähedal. Madal sööt külvas korralikult segadust ja kui juba tundus, et Mia-Lisette Sarapik saab palli minema löödud, põrkas see mängijate sekka tagasi. Jätkupallist tekkis variant Paule, kes lajatas mänguvahendi blokki jõudnud Liisi Karilaidile jalgadesse.

Üheksandal minutil jõudis pahandus pärale. Viktoria Todingu riskantne äärevahetus kujunes ohtlikuks, andes Anna Mariin Juksarit survestanud Paule võimaluse tõusta. Ääreründaja liikus mänguvahendiga viiekasti nurka ja lasi esimese posti suunas terava löögi, mis langes küll Katarina Elisabeth Käpa saagiks, kuid kuulpall põrkas tagasi väljakule ja Marisa pidi jala kõigest vastu panema - 1:0 Hispaaniale.

Kaks minutit hiljem näitas Celia Segura oma FC Barcelonast saadud pagasit, tantsiskledes mängleva kergusega läbi keskvälja ja mõõtes täpse söödu Alba Cerratole. Karistusalasse spurtinud ründaja lasi aga lööginurgal liialt teravaks minna, mistõttu polnud tagumisse posti täpset lööki enam võimalik mõõta.

14. mänguminutil oli Eesti vastase poolel survestamas ning mõneti õnnega pooleks õnnestus Dajana Smirnoval lasta karistusala taha kaarpall, mis jäi Sinisärkide valdusesse. Kuna Hispaania oli oma jõududega liialt ühele küljele vajunud, jäi palli saanud Karilaidile vasakule äärele korralik löögiruum. Ent söödu jalga võtnud äärekaitsja tegi konksu tagasi väljaku keskele, jättes ruumi kasutamata ning pall takerdus vastasesse.

Liisi Karilaidile mängiti välja eestlannade parim võimalus. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Pooltunni täitumise järel jäi Lillekülas nii mõnigi südamelöök vahele, kui väravaposti kõrval vastast segada üritanud eestlannadel õnnestus pall küll võita, kuid Smirnova klaarimine oli säärane, mis mitte üheski universumis vutiõpikute kaante vahele ei mahu. Nimelt otsustas poolkaitsja virutada palli minema läbi oma väravaesise, Käpa püüdis madala palli igaks juhuks kinni, riskides kohtuniku sekkumisega, kuid vile vaikis vaatamata hispaanlaste kärale.

41. minutil mängisid hispaanlannad taaskord resultatiivset vutti, kui audisisseviske järel jõudis pall mõne kõksuga viiekasti taga valvel olnud Marisale, kellel polnud kaitsjaid korralikult ligi. Üldiselt ei tasu ründajat nii üksi jätta, tõestas ka Real Madridi ründaja - 2:0.

Need, kes vaheajal rõõmustlesid, et kaheväravaline kaotusseis maailmameistri vastu on igati tipp-topp, said uue kolmveerandtunni alguses vastiku sahmaka krae vahele. 47. minutil tõmbas Smirnova Cerrato jalgadest vikati läbi, kinkides vastasele vähem kui 20 meetri pealt karistuslöögi. Lorena Cubo kasutas sahistamiseks müüri abi - 3:0.

Lorena Cubo löök jõudis väravasse tänu eestlannade müürile. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Veerand tundi hiljem oli uus prohmakas letis. Elena Vazguez pääses Cubo nurgalöögi järel löögile, kuid küllaltki kesiselt, mistõttu ei vihisenud pall kuulina värava suunas, vaid pigem Lilleküla muru iga viimset lible mõõtvalt. Nii tundus, et tagumist posti turvanud Karilaidil on olukord kontrolli all, kuid tekkis kirjeldamatu lühis - 4:0.

Vahelduseks rõõmsaid noote ka. Viis minutit hiljem tulid hispaanlannad kambakesi, eesotsas juba kaks väravat löönud Marisa, kes läks ka kümnekonna meetri pealt löögile. Hispaania hurraale tõmbasid kohalikud sangarid siiski kriipsu peale: eestlannade nelikblokk koosseisus Juksar, Kala, Ilisson ja Käpa põhjustas "kõigest" nurgalöögi, mis tulu ei toonud.

Kui mängitud oli enam kui 70 minutit hakkas Käpa korralikult laamendama - heas mõttes. Esmalt ei lubanud ta pikalt sättida saanud Ainoa Gomezil palli posti kõrvale paigutada, siis nurjas ükssarvikutõrjega (see polnud enam pantrihüpe ega lõvitõrje, Lillekülas nähtu oli päris-päris ebamaine - nagu on ka ükssarvikud) Cris Librani katse.

Aga vikerkaartel ja vahukommidel tuli taas lõpp, sest Kätrin Välba kinkis vastasele pehmevõitu penalti. Cerrato lajatas palli vasakule nurka, paremale vajunud Käpal polnud variantigi - 5:0.

Vaatamata järgnenud "Käpa minutitele", kus ta tõi lati alt ära Ainoa Alguacili pommlööki ning sundis vastast palli latti virutama (eks see on ainuõige selgitus, sest ka hispaanlannad pidid aru saama, et väravasuul hüppavale-kargavale Käpale ei tasu palli lähedale lüüa, sest muidu tõrjub ta selle lihtsalt ära), sai vastane kätte ka kuuenda. Selle lõi Marisa, kes sai ühtlasi kirja kübaratriki.

Marisal oli väga resultatiivne päev. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Äramärkimist nõuab ka kolmanda üleminuti intsident, kui Välba jäi esialgsel hinnangul ebaausalt kaotajaks lahtise palli momendis. Kuna olukord leidis aset Hispaania karistusala lähistel, võinuks vastupidine vile tuua eestlannadele variandi vastuväravaks. Küll aga tegi kõvemat häält Välbaga võidelnud Amaya, kelle kasuks viga vilistati. Mängu lõppseisuks 6:0 Hispaaniale. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Hispaania lõi turniiri teise kübaratriki

Hispaanlannad on EM-finaalturniiril löönud kokku 11 väravat. Kui esimeses mängus Saksamaa vastu lõi mõlemad väravad Vicky Lopez, siis Šveitsi võrku saatis kõik kolm palli Cris Redondo. Eestlannade vastu tõusis suurimaks sahistajaks samuti kolm väravat läänud Marisa. Nii ongi Hispaania mängijad saanud päris üllatuslikult maha juba kahe kübara kergitamisega.

2. Viktoria Toding ja Anna Mariin Juksar vahetasid vaheajal positsioonid

Kui mängu alustati sääraselt, et Toding toimetas vasakpoolse keskkaitsjana ning Juksari rõõmuks jäi töötada paremal äärel, siis teisel kolmveerandtunnil olid rollid vastupidised. Kuigi Juksari tööraadius on muljetavaldav, siis võis kohavahetuse taga olla kaitsja tervis. Nimelt andis peatreener Aleksandra Ševoldajeva juba matši eel mõista, et enne turniiri vigastusega kimpus olnud mängijat ei saa viimases lahingus sajaprotsendiliselt kasutada. Nii võib uskuda, et äärelt keskkaitsesse liikunud Juksari tööpäev läks sellega grammikese võrra lihtsamaks. Samas ei saa välistada ka, et vangerdus oli puhtalt takikaline, sest pikemat kasvu Todingut prooviti korduvalt pikkade pallidega leida, et sealt edasi juba mööda äärt rünnakule tõusta.

Viktoria Todingu ja Anna Mariin Juksari positsioone vahetati vaheajal. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

3. Ega Eesti naljalt üle keskjoone saanud

Tegemist oli kolmest matšist kõige keerulisema, sest vastase jalad (millest kusjuures enamik olid n-ö teise koosseisu omad) liikusid nii kiiresti, et kui poole tunniga oleks vaja tervele satsile õmmelda uued vormid, oleks vaja täpselt nõnda kiiret masinat. Kohati jäi mulje nagu hispaanlannad mängiks mõnd teist tüüpi palliga, sest see püsis kuulekalt jala juures ning praktiliselt iga sööt oli õnnestumine. Nii rassis Eesti suuresti vaid kaitses ning kui mingigi variant tekkis, jäädi pallist kiirelt ilma. Tegemist oli "sõbraliku" meeldetuletusega, et tippvutis käivad asjad palju kiiremini ja kvaliteetsemalt.

"Usun, et tippriikidega 0:5 või 0:6 on täna enam-vähem meie seis. Samas kujutaks ette, et oleme võimelised paremini ka mängima. Usun, et see ei olnud nii kehv alguspunkt, kust edasi minna," on ka peatreeneri hinnangul tegemist küllaltki reaalse kohaga.

4. A. Le Coq Arena tribüünidel jälgis mängu 1032 inimest

Avamatš Šveitsiga peeti 1325 pealtvaataja silme all, viimases madinas oli see arv ligi 300 võrra väiksem. Samas ei tähendanud see vaiksemat õhtut. Kui 21. minutil saatis Käpa väljalöögi otse auti, kõlas publikust lohutavalt: "Ei ole hullu!"

Sääraselt lasti terve mängu vältel, vaatamata sellele, et mida aeg edasi, seda suuremaks paisus kaotusseis. "Lööme tagasi!" või "Tubli oled!" aitasid kahtlemata kaasa, kui platsil vurades silme eest ropust tööst ja vaevast mustaks kippus minema.

Enam kui tuhat silmapaari jälgis madinat tribüünilt. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

5. Silmadeta jäänud Eesti teeb mõnele varajasemale võõrustajale silmad ette

Alates 2014. aastast on neidude U17 EM-finaalturniiri peetud nii-öelda kellegi kodus. Mullu võõrustas Euroopa tippe Bosnia ja Hertsegoviina, enne koroonaviirust toimus pidu näiteks ka Bulgaaria, Leedu, Tšehhi ja Valgevene õuel.

Kiire pilk reedab, et pea igal aastal on võõrustaja olnud konkurentidest selgelt nõrgem. Mullu kaotas Bosnia ja Hertsegoviina kõik mängud ning väravate vaheks kujunes 0:16. Viis aastat tagasi oli samamoodi vaid lüüa saanud Leedu näitaja 0:21, Valgevene võitles kolme mänguga välja koondseisu 1:19.

Kõrvutades 0:15 väravate vahega lõpetanud Eestit Leeduga, saab uhkelt öelda, et Sinisärkidel läks paremini. Napilt parem oldi ka mullustest võõrustajatest. Ent silma jääb kriipima see, et ise ei suudetud lüüa mitte ühtegi väravat. Samas, kas etem vahe on 1:19 või 0:15?

6. Eesti parim - Katarina Elisabeth Käpa

Teinekord on ikka paganama kahju, et platsile tuleb panna vaid üks väravavaht. Nii on näiteks ka neidude U17 koondise puhul, sest võrdselt väga head mängu näitasid nii eelmisest kahes matšis hullanud Liisa Liimets kui hispaanlasi taltsutada üritanud Katarina Elisabeth Käpa. Täna säras noor puurivaht nii uljate lähitõrjete kui kindlat mõõtmist nõudnud kauglöökide ohjamisega. Olgu öeldud ka numbrid: Hispaania sooritas kokku 40 pealelööki, millest 20 ohustasid väravasuud. Lisaks olid Käpal tugevad ning piisavalt pikad väljalöögid, mis paraku juba vastase klassist sõltuvalt langesid pigem nende kasuks.

Katarina Elisabeth Käpa tegi kaotusele vaatamata väga head tööd. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee