Luup peale | Kaasahaarav ja võimalusterohke mäng, mida kaunistab keskväljalt löödud värav (0)

Šotimaa väravavaht David Marshall tegi häid tõrjeid, aga ka ühe suure prohmaka, kui lubas Tšehhi ründajal Patrik Schickil skoorida keskjoone juurest. Foto: Scanpix / AP Photo / Andy Buchanan / Pool

Šotimaa mängis 23-aastase pausi järel suurturniiril ja 25-aastase pausi järel EM-finaalturniiril, aga pikk ootus lõppes kaotusega kodusel Hamden Parkil, kui jäädi 0:2 alla Tšehhile, kelle kangelaseks kerkis kaks väravat löönud 25-aastane ründaja Patrik Schick.

Esimene poolvõimalus avanes 5. minutil Šotimaal, kui Tomaš Soucek ja Tomaš Kalas ei suutnud kahekesi palli karistusalast klaarida ning John McGinn sai löögile, aga kelle lähilöök blokeeriti. Kui esimesed kümme minutit kulgesid pigem Šotimaa domineerimisel, siis seejärel sai Tšehhi paremini mängu sisse.

Tšehhi vasakäär Jakub Jankto mängis 16. minutil Patrik Schicki löögile, aga David Marshall tegi reaktsioonitõrje. Kaks minutit hiljem kaotas Tšehhi keskväljal palli, misjärel Andy Robertson leidis tsenderdusega Lyndon Dykesi karistusalast, aga šotlase löök lendas napilt mööda.

Esimese poolaja keskpaigas ei suutnud kumbki meeskond oma mängu peale suruda ja mäng kulges ühe värava alt teise juurde. 32. minutil sai Robertson karistusala nurgast löögile, Tomaš Vaclik säras ühekäetõrjega. Järgnenud nurgalöögi olukorras sooritas pealelöögi McGinn, aga see blokeeriti määrustepäraselt, kuigi pall lendas vastu Lukaš Masopusti kätt.

Tšehhi sai avapoolaja lõpus lühikese aja jooksul mitu standardolukorda. Viimase suutis Šotimaa esialgu raskustega klaarida, aga olukord läks edasi ja Vladimir Coufali tsenderduse 42. minutil suunas Grant Hanley ja Liam Cooperi vahelt Schick peaga väravasse. Šotimaa pani küll enne poolajavilet Tšehhile surve peale, aga ohtlikult löögile ei pääsenud.

Teine poolaeg algas tormiliselt ja mõlemal meeskonnal olid supervõimalused. Poolaja alguses säras Šotimaa väravasuul Marshall, kes tõrjus Schicki lähilöögi ja Vladimir Darida kauglöögi. Seejärel oli ohtlik Šotimaa, kui Jack Hendry keerutas karistusala joone juurest latti ja järgmisel rünnakul oli Kalas lähedal omaväravale, aga Vaclik päästis pantrihüppega.

Hampden Park vaigistati 52. minutil, kui Hendry optimistlik kauglöök blokeeriti ja pall põrkas keskjoone juures olnud Schickile, kes omakorda lõi palli esimese puutega lati alla. Keskringi juurde seiklema läinud Marshall spurtis värava ette tagasi, ent ei saanud Schicki löögile kätt vahele. Kaks minutit hiljem oli Tšehhi kolmas värav lähedal, aga Darida keerutas napilt üle.

61. minutil oli Šotimaal võimalus üks värav tagasi lüüa, aga Stuart Armstrong saatis palli Kalasi rikošetist värava katusele. Viis minutit hiljem põrkas pall karistusalas ootamatult Dykesi jalale, ent Vaclik päästis suurepärase jalatõrjega. Schick oli lähedal kübaratrikile 81. minutil, kuid penaltipunkti lähedalt sooritatud löögi püüdis Marshall.

Šotimaa proovis ja proovis, sai viimasel kümnel minutil surve peale, aga väravalukku ei suudetud lahti muukida. Šotimaal olid mõned poolvõimalused ja üks väga hea väravavõimalus, kui James Forrest sai soolorünnaku järel löögile, kuid Ondrej Celustka sättis ennast lähilöögile ette. Väga hea väravavõimalus oli veel 90. minutil ka Tšehhil, aga Michael Krmencik ei saanud palli Marshallist mööda. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kas turniiri ilusaim värav on juba löödud?

Statistikaagentuur Opta raporteerib, et Tšehhi ründaja Patrik Schicki mängu teine tabamus on kõige kaugemalt löödud värav Euroopa meistrivõistlustel alates 1980. aastast. Schick skooris 49,7 jardi (45,4 meetri) kauguselt.

Lisaks saab juba arutleda selle üle, kas Schicki värav on tänavuse turniiri ilusaim värav. Kas sellega konkureerib ukrainlase Andri Jarmolenko värav Hollandi vastu? Suure tõenäosusega lüüakse veel ilusaid väravaid, aga võib-olla on alagrupiturniiri avavooruga võitja selgunud.

2. Tšehhi mängis eduseisus targalt ja rahulikult

Tšehhidel olid veidi paremad väravavõimalused ja nad ilmselt väärisid kolme punkti rohkem, aga mäng oli üpris võrdne. Patrik Schicki iluvärav otsustas mängu saatuse, sest 2:0 eduseisu järel sai Tšehhi kaitses asjad lukku keerata - see õnnestus väga hästi.

Tšehhi peatreener Jaroslav Silhavy tegi vahetused, mis aitasid mängu tappa, aga samas tõid Tšehhi keskväljale värskust ja kindlust. Šotimaa sai küll lõpus surve peale, kuid kordagi ei tekkinud Tšehhil paanikat - eduseisus mängiti targalt ja rahulikult.

3. Scott McTominay - kaitsja või poolkaitsja?

Enne finaalturniiri arutati, kas Šotimaa peatreener Steve Clarke kasutab Scott McTominayd kolmemehelises keskkaitseliinis või kontrolliva poolkaitsja kohal. Mõlemad variandid olid võimalikud, aga kohalik ajakirjandus arvas, et McTominay mängib pigem keskkaitses.

Turniiri avamängu mängis McTominay aga keskväljal, kus tegutseb ka koduklubi Manchester Unitedi särgis. Võimalik, et järgmises mängus kuulub McTominay kaitseliini, sest avamängus ei saanud pisivigastuse tõttu osaleda Londoni Arsenali kaitsja Kieran Tierney. Seetõttu alustasid Šotimaa keskkaitses Jack Hendry, Liam Cooper ja Grant Hanley. Teisel poolajal, kui Šotimaa jäi kaheväravalisse kaotusseisu, muutis Clarke plaani ja liigutas McTominay kaitsesse.

Huvitav fakt: Šotimaa algkoosseisus ei olnud ühtegi mängijat Glasgow Rangersist, kes krooniti lõppenud klubihooajal kümneaastase pausi järel Šotimaa meistriks. Tõsi, Šotimaa EM-koosseisus ongi ainult kaks Rangersi mängijat: väravavaht Jon McLaughlin ja kaitsja Nathan Patterson.

4. Mängu parim - Patrik Schick

Tšehhi väravavaht Tomaš Vaclik tegi mitu väga head tõrjet ja päästis meeskonna halvimast. Lisaks tegid Tšehhi kaitsjad otsustavaid blokeeringud. Aga kui lööd mängus kaks väravat, nagu lõi Patrik Schick, ja sinu meeskond võidab 2:0, siis oled mängu parim. Ja muidugi see 2:0 värav. Imeline.

Šotimaa - Tšehhi 0:2 (0:1)