Luup peale | Kaks tiitlit kotis, üks finaal veel ees: Manchester City võitis Unitedi vastu klubi ajaloo seitsmenda FA karika (1)

Manchester City kapten Ilkay Gündogan lõi finaalis kaks väravat ning tõi klubile ajaloo seitsmenda Inglismaa FA karika. Foto: Scanpix / Carl Recine / Reuters

Manchester City alistas Inglismaa FA karika finaalis 2:1 linnarivaal Manchester Unitedi ning lõi ideaalsed eeldused, et korrata Unitedi 1999. aasta treble 'it ehk kuldset kolmikvõitu.

City haaras juhtohjad juba 13. sekundil. Stefan Ortega leidis püstsööduga helesiniste ründestaari Erling Haalandi, kes jätkas peaga karistusala poole. Järgmise õhuvõitluse võitis Unitedi keskkaitsja Victor Lindelöf, ent tema peapall langes Kevin De Bruyne'i turja põrkest täpselt Ilkay Gündogani jalale. Sakslasest kapten laadis esimese puutega peale ning lajatas 20 meetrilt paremasse ristnurka - 1:0!

United jalgu alla ei saanud, City jätkas surumist. Neljandal minutil oli lähedal teine värav, aga Rodri suunas De Bruyne'i tsenderduse peaga napilt paremast postist mööda. Cityl avanes veel mitu poolvõimalust, kuid neid nad väravaks vormistada ei suutnud.

Aja möödudes sai United mängu sisse. 30. minutil tsenderdas Bruno Fernandes palli karistusala paremasse serva. Aaron Wan-Bissaka sai sellele pea vastu, hetk hiljem appelleeris ta Jack Grealishi käele. Mäng jätkus, kuniks kohtunik Paul Tierney peatas selle ja läks ekraani juurde. Kiire vaatluse järel määras ta penalti, palli taha astus Bruno Fernandes ... kes lükkas nahkkera kindlalt vasakusse alanurka - 1:1!

Viigivärav andis Unitedile indu juurde. Avapoolaja viimasel veerandtunnil olid platsil kaks võrdset meeskonda. Olgugi, et City valdas rohkem palli, siis punast kaitsemüüri nad lahti muukida ei suutnud. Võimalus tekkis hoopis Unitedi keskkaitsjal Raphael Varane'il, kes saatis nurgalöögist tulnud palli värava eest mööda. Vaheajaks oli seis 1:1.

Teisel poolajal taastas City eduseisu. 51. minutil paigutas De Bruyne paremalt äärelt karistuslöögi trahvikasti otsa Gündoganile, kes lõi vasaku jalaga otse õhust peale. Löök tuli nõrk, aga läks kaitsjate vahelt läbi nii, et kindamees David de Gea ei näinud seda. Nahkkera lendas värava vasakusse alanurka - 2:1!

Pärast City teist väravat vajus Unitedi mäng ära, aga ka helesinised polnud liiga ohtlikud. Unitedi esimene šanss teisel poolajal sündis alles 69. minutil, mil Marcus Rashford vajutas trahvikasti lähistelt peale. Inglase löök oli tugev, ent see vuhises üle värava. Kaks minutit hiljem skooris Gündogan taas, kuid tegi seda suluseisust.

Mida lähemale jõudis mängu lõpp, seda paremaks muutus United. 73. minutil sihtis vahetusest sekkunud Alejandro Garnacho värava paremat alanurka, üritus vuhises napilt mööda. Aga Unitedi hoog kestis vaid viis minutit, seejärel pall enam naljalt City värava lähedale ei jõudnud.

Punasärkidel tekkis 90+2. minutil ideaalne võimalus viigistamiseks. mänguvahend jõudis värava ette Scott McTominayle, kes jätkas Varane'ile. Prantslase löögile jõudis Ortega ette, nahkkera lendas tema põrkest latti. Jätkuolukorras proovis McTominay peaga, aga tema katse lendas napilt üle. See oli finaali viimane võimalus. Manchester Cityle 2:1 võit, mis tõi neile klubi ajaloo seitsmenda Inglismaa karika. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Manchester United on seni ainus Inglismaa klubi, kes võitnud ühe hooajaga liiga, Inglismaa karika ja Meistrite liiga. Aasta siis oli 1999. Foto: Scanpix / John Sibley / Action Images via Reuters

1. City on ühe võidu kaugusel Unitedi ajaloo kordamisest

Hetkel, 3. juunil, on Manchester United Inglismaa klubijalgpalli ajaloo ainus, kes võitnud treble'i ehk liiga tiitli, FA karika ja Meistrite liiga. Toona võitsid Punased Kuradid Premier League'is ühe punktiga lähimat jälitajat Arsenali, kes ka sel aastal lõpetas teisena. Karikafinaalis alistati 2:0 Newcastle United ning Meistrite liiga lõppmatšis võtsid nad kahe lisaminutite värava abil triumfi Müncheni Bayerni üle.

Cityl on nüüdseks kaks karikat kolmest kotis. Premier League'is jäi Arsenal neist viie punkti kaugusele, FA karikas alistasid nad 2:1 Man Unitedi. 10. juunil kohtuvad nad Meistrite liiga ajaloo 30. finaalis Milano Interiga. Kui City teeb ka nende selja prügiseks, siis neist saab teine Inglismaa klubi, kes selle saavutusega hakkama saanud.

Seetõttu oli kaotus Unitedi jaoks eriti valus, sest nad sillutasid oma linnarivaalile tee tõusta eksklusiivsesse kluppi, kus hetkel on nad üksinda.

2. City tegi 13 sekundiga FA karika finaalide ajalugu

Man City astus Wembley staadioni murule selge plaaniga - lüüa kiire värav ja võtta ohjad enda kätte. Ja nad said sellega ideaalselt hakkama!

Matši alguses kuulus mänguõigus neile. Gündogan saatis lahtisöödu väravavaht Ortegale, kes tegi hetkeks pausi. Seejärel pani ta ülipika püstsöödu ning pärast Haalandi, Lindelöfi ja De Bruyne'i puuteid jõudis mänguvahend ringiga tagasi Güdnoganile, ta skooris. Manchesteri helesinisel klubil kulus vaid 13 sekundit ja kahe meeskonna peale kokku seitse puudet, et minna mängu juhtima.

Tegu on FA karika finaalide ajaloo kiireima väravaga. Purustatud rekord kuulus endisele Evertoni pallurile Louis Sahale, kes viis Liverpooli sinised Chelsea vastu juhtima 25. sekundiga.

Manchester City fännid tegid juba avavile eel Poznani tantsu. 13 sekundit pärast mängu algust nad juba juhtisid. Foto: Scanpix / Adrian Dennis / AFP

3. City fännide ülbus polnud asjata

Enne kohtumise avavilet, kui staadioni teadvustaja tutvustas Manchester Unitedi koosseisu, näitasid City fännid üles ülimat ülbust. Kogu Wembley staadionile kogunenud helesinine müür pööras seljad väljaku poole ning tegi kuulsat Poznani tantsu.

Ülbusest ja üleolevusest pakatanud žest oli igati õigustatud, sest juba 13 sekundit pärast avavilet läks nende meeskond juhtima. Kuigi United suutis mängu viigistada, siis lõppskoor näitab, et City poolehoidjad ei eksinud - nende pallurid olid selgelt vastastest üle.

City võttis Poznani tantsu üle Poola klubi Poznani Lechilt. 2010. aasta oktoobris kohtusid nad Euroopa liiga alagrupi raames Etihadi staadionil, võõrustajad võitsid 3:1. Külaliste fännid tähistasid oma ainuväravat nii, et 6000 poolakat keerasid seljad väljaku poole ja hakkasid hüppama. Kodupublik oli sellest sillas ning võttis selle kasutusele, 13 aastat hiljem teevad nad seda endiselt.

4. Avavile eel väisasid pallimuru legendaarsed mehed

FA karika finaal on Inglismaal suur sündmus. Näiteks kuningliku perekonna liige prints William, kes on ühtlasi ka Inglismaa jalgpalliliidu president, surus kohtumise eel meeskondadega kätt. Kui see sündmus jättis keskmise jalkafänni külmaks, siis sellele eelnenu kindlasti mitte.

Nimelt karika tõid väljakule mõlema meeskonna legendaarsed esindajad: Unitedi kauaaegne peatreener Sir Alex Ferguson ja City endine pallur Mike Summerbee. Ferguson võitis Unitedi lootsina 13 liigatiitlit, viis FA karikat ja kaks Meistrite liigat. Summerbee, krooniti City ridades 1968. aastal Inglismaa meistriks, aasta hiljem võitsid nad FA karika.

Kui mehed olid platsil, tegi Ferguson pisut rahvale. 81-aastane šotlane pööras pilgu Punaste Kuradite fännide poole ning vibutas muigelsuil rusikaid. Oli näha, et mees, kes tegi Unitedist selle, kes nad kümme aastat tagasi veel olid, nautis hetke täiega. Tema kahjuks oli ta tuju kaks tundi hiljem lihtsalt öeldes kehv.

5. Mängu parim - Ilkay Gündogan

Manchester City leerist võib mängu parima heitlusesse tuua mitmeid mängijad. Näiteks paberitega keskkaitsja John Stones, kes viimasel ajal poolkaitses mängides on olnud äärmiselt hiilgav. Samuti võiks selle tiitli anda Kevin De Bruynele, kes lõi pidevalt teravust ning andis ka väravasöödu. Aga keegi polnud platsil niivõrd silmapaistev kui meeskonna kapten Ilkay Gündogan.

Sakslasest poolkaitsjal oli mängu eel kirjas viimasest viiest mängust neli väravat ja kaks väravasöötu. Finaalis lisas ta oma saldole veel kaks väravat, mis ühtlasi tõid tema koduklubile ka karika.

Manchester City - Manchester United 2:1 (1:1)