Luup peale | Kalev murdus duellis Kaljuga viimasel sekundil. Jälle (lisatud galerii!) (2)

Tallinna Kalevi meeskond oli lõpuvile kõlades löödud, sest magus viik rebiti käest viimasel sekundil. Foto: Gertrud Alatare

Premium liiga 10. vooru lõpetas 252 pealtvaataja ees aset leidnud mäng, kus Nõmme Kalju alistas tänu 90+4. minuti väravale 1:0 vapra Tallinna Kalevi. Sel hooajal juba korra Kalevi otsa komistanud Kalju – avaringis päästeti endale koduväljakul 2:2 viik 90+5. minuti väravaga – oli noore ja südi vastasega hädas ka seekord, aga sai läbi suure häda võidu kätte.

Kalevi valitud taktika seisnes kompaktses kaitses, mille pealt prooviti kiire edurivi (Kevin Rääbis, Musa Alli) toel saavutada kontrarünnakuid kõrgel asetsenud Kalju kaitseliini taha. Eriti esimesel veerandtunnil toimis see igati hästi, sest kui Kalju ohtlikke momente ei tekitanud, siis nii Rääbis kui ka Musa pääsesid paaril korral paljulubavalt triblama. Alli pääses ühe kontra lõpetuseks löögile, aga tulistas väravast mööda.

Seejärel sai Kalju mängu paremini enda kontrolli alla, aga väga häid väravavõimalusi tekitati esimeselt poolajal vaid üks. 34. minutil pikendati nurgalöök peaga tagumisse posti, kust pääses äsama Lilu, kelle löögi aga Kalevi kaitsja Denis Maksimenko blokeeris. Sander Puri, Reginaldi ja Maximiliano Ugge kauglöökidega tegeles Kalevi väravavaht Karl Andre Vallner kindlalt.

Teisel poolajal oli Kalju ülekaal suurem ja ärevaid momente Kalevi karistusalas rohkem, ent kord oli Kalevil veidi õnne, kord tegutsesid meisterlikult kaitsjad ja/või väravavaht ning kord vedas tehnika alt Kalju ründajaid.

Pärast 90+2. minuti episoodi, kui Vallner kahmas enda väravajoonelt enda valdusse väravalatti ja Puri puutunud palli, paistis, et väravad jäävadki löömata. Aga ei jäänud, sest mäng pole läbi enne, kui see on läbi. Kolm sekundit enne kohtuniku antud üleaja täitumist võitis Mikk Reintam õhuvõitluse ja lõi Kalju 1:0 võiduvärava. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

Tallinna Kalevi keskkaitsja Kaspar Laur (vasakul) ja Nõmme Kalju ründaja Peeter Klein. Foto: Gertrud Alatare

1. Mida näitasid Kožuhhovskile tänased katsetused?

Nõmme Kalju peatreeneri kohusetäitja Roman Kožuhhovski käekirja üks silmapaistvamaid erinevusi tema eelkäija Sergei Frantsevi omast on stabiilse põhikoosseisu puudumine. Kožuhhovski isegi ei taotle seda, vaid on ka mitmel korral mõista andnud, et tahab hoida mängivat koosseisu lai(em)ana. Tema tänasteks katsetusteks olid Nikolai Mašitšev vasakkaitses (tulenes Aleksand Kulinitši mängukeelust) ja algkoosseisu ründeduo Liliu - Peeter Klein.

Mašitšev ei tundnud end mugavalt, ent mängis laias plaanis koha välja. Kuniks duubelrivistuses mänguaega pälviv Aleksandr Ivajušinit ei peeta Premium liiga tarbeks piisavalt küpseks, jääbki Mašitšev ilmselt n-ö varuäärekaitsjaks, keda tarvitatakse juhul, kui emb-kumb tavapärastest variantidest (Kulinitš või Andrei Markovitš) pole saadaval.

Liliu - Kleini ründeduost jäi mulje, et mõlemad mehed tunnevad end platsil mugavamalt, kui partneriks on Robert Kirss. Eelnenud kohtumistes Levadiaga nägigi Kalju edurivis just kombinatsioone Klein - Kirss ja Liliu - Kirss. Neis mängudes saadi väravad ja võit kätte, täna mitte. Huvitav vaadata, kas ja kui palju see Kožuhhovski edasisi valikuid mõjutab.

Tallinna Kalev suutis Nõmme Kaljule anda igati viisaka ja väärilise lahingu. Foto: Gertrud Alatare

2. Kiitus Kalevile ja kompliment Premium liigale

Võiks ju arvata, et seitse kaotust ja kahe eelmise kohtumise koguskoor 0:10 muudavad Kalevi meeskonna ettevaatlikuks ja pelglikuks, aga ei midagi sellist. Kodumeeskond oli palliga mängides enesekindel ja ambitsioonikas. Pikka palli küll löödi, aga mitte esimese eelistusena, milleks oli kaitsjate kaudu sööduga alustamine.

Muidugi tuli ette tehnilist praaki (valesöödud ja pallikaotused), aga nendega patustamist lubati endale kohtades ja hetkedel, millest ei järgnenud Kalju ohtlikke momente. Eksimustest ei kohkutud, vaid jätkati enda ja kokkulepitud mänguplaani usaldamist, mis on märk meeskonna kõrgest moraalist ja distsipliinist.

Laiemas plaanis tuleb tõdeda, et kui tabeli punase laterna ja tiitlikaitsja vaheline kohtumine osutub niivõrd vaadatavaks, on see märk Premium liiga korralikust kvaliteedist. Mammutskoorid, nagu eilne FCI Levadia 7:0 võit Tartu Tammeka üle, on paratamatud ja neid juhtub ka tippliigades. Näiteks Portugali kõrgliiga oli UEFA klubivõistlustel kogutud koefitsiendipunktide poolest lõppeval hooajal Euroopas viies, aga sealgi nägi skoore 10:0 ja 8:1.

Mida nõrgem on meeskonna keskmine tase, seda kõikuvam nende esituste nivoo, ent olukord, kus kümnest meeskonnast koosnevas kõrgliigas suudab tabeli viimane anda tiitlikaitsjale lahingu, mis esitab viimasele tugeva sportliku väljakutse, on Eesti-suguse väikese jalgpalliriigi jaoks igal juhul rahulolu pakkuv. Seega oleme rahul ja kiidame järjekindlalt oma asja ajavat Kalevit.

Teisel poolajal oli kohtumine juba oluliselt ühepoolsem ja Kalevi mäng sellest tulenevalt lihtsam, ent sihikindlat primitiivsust Kalevile ette heita ei saa. Seda tõestavad muuseas ka kolm kollast kaarti, mida Kalju mängijad Kalevi kontrarünnakuid takistades olid sunnitud võtma.

Foto Gertrud Alatare

3. Mängu parim - Karl Andre Vallner

Selleks, et tabeli viimane meeskond suudaks tiitlikaitsjale anda nii viisaka lahingu nagu Kalev täna, peavad kodus ehk väravas ja keskkaitses asjad kenasti toimima. Kalevi noored keskkaitsjad, 18-aastane Markus Allast ja 19-aastane Kaspar Laur olid mõlemad priimad. Aga enim esiletõstmist vajab väravavaht Karl Andre Vallneri rahulik, atleetlik ja meisterlik partii.

Karistusalas rippuma jäänud juhuslikud kõrged pallid said tema saagiks, püütavad tsenderdused samuti. Lisaks kindlad tõrjed Kalju kauglöökide puhul ja vapper tegutsemine lähiduellides, mille käigus sai ta ka paaril korral haiget. Ning kui oli vaja 68. minutil Liliu löök lati alt välja koukida, oli Vallneri arsenalis olemas ka panterlikult elegantne hüpe. Kalevi kaotus ei muuda tõika, et Vallner oli platsi parim mängija.