Luup peale | Kalju riivatud õiglustunne kannustas nad võimsa tagasitulekuni (galerii!) (12)

Foto: Liisi Troska

2019. aasta Eesti superkarika võitis Nõmme Kalju, kes tuli FCI Levadia vastu välja 0:1 kaotusseisust ja kergitas 3:2 skooriga lõppenud matši järel esmakordselt ajaloos seda liiki karika taeva poole. Kalju edu aluseks oli ülivõimas teise poolaja algus.

Üsna võrdselt ja võimalustevaeselt alanud matšis haaras juhtohjad Levadia, kelle viis 39. minutil juhtima ukrainlane Igor Žurahhovski. Keskpoolkaitsja röövis Deniss Tjapkini jala pealt palli, tormas sellega vastase karistusalani ning saatis selle postipõrkest Pavel Londaku selja taha.

53. minutil realiseeris Maximiliano Ugge aga penalti, 62. minutil lükkas mõnelt meetrilt palli võrku Alex Matthias Tamm ning 70. minutil keerutas Andri Markovitš mänguvahendi ristnurka. Kirill Nesterov vastas karistusala tagant löödud iluväravaga, aga Kalju võitis 3:2 paremusega oma ajaloo esimese superkarika. Heidame nüüd luubi peale olulisematele tähelepanekutele kohtumisest:

1. Kalju õiglustunne sai riivatud

Duellid Eesti tippklubide vahel on pea eranditult vihased ja kompromissitud. Mitte keegi ei hoia tagasi ning sestap satuvad kohtunikud tihti mängijate ja treenerite tule alla. Kalju mängijad tundsid juba pooltunni täitumisel, et peakohtunik Grigori Ošomkov tegi neile liiga, kui Levadia poolkaitsja Juri Tkatšuk selja tagant Liliule jalgadesse libistas ja kaardist pääses. Otsusest olid silmnähtavalt häiritud kannatajarollis olnud Brasiilia ründaja, aga ka kapten Ugge.

Grigori Ošomkov tühistas Kalju värava ja kuigi see oli õige otsus, tekitas see mängijates arusaadavalt pahameelt. Foto: Jana Pipar

48. minutil lõi Igor Subbotin palli väravasse pärast seda, kui Kalju noor ründaja Alex Matthias Tamm ja Levadia väravavaht Sergei Lepmets kokku põrkasid. Ošomkovi esimene käeviibe läks keskringi suunas, kuid sel ajal, kui Levadia arstid Lepmetsa tohterdasid, käis Ošomkov vestlemas joonekohtuniku Veiko Mõtsnikuga ning konsultatsiooni tulemusel tühistas ta tabamuse. Korduste põhjal saab öelda, et otsus oli õige, kuid Liliu ja Ugge ei suutnud taas olukorraga leppida.

Kaljukad suunasid oma frustratsiooni aga tabavalt õigesse kohta ehk see muudeti mängus lisamotivatsiooniks. Pettumuse väljendamise asemel keerati kruvi veelgi enam pingule, joosti ja võideldi senisest veel rohkem. Kaks minutit pärast Lepmetsa vigastuspausi lõppu tormas Liliu innukalt tsenderdusest saabuva palli poole, kui Dmitri Kruglov talle jala taha pani. Ugge lõi 11 meetri trahvilöögi poolvigase Lepmetsa näppude vahelt võrku.

See andis valitsevatele Eesti meistritele usku, et karma on olemas. Ja kuivõrd oldi veendumusel, et karma on neile ka jätkuvalt võlgu, pingutati sama tuliselt edasi. Esmalt kolistati Levadia väravaposte, seejärel võttis Liliu ette jooksuduelli Marko Lipuga, keda ta selgelt edastas, ning andis värava ette söödu, mille väravaks vormistamisega Tammel probleeme ei tekkinud.

2. Mängijates jagub meisterlikkust

Kui üldiselt iseloomustas superkarikafinaali kõva võitluslikkus ja kohatine ülemotiveeritus, siis matši kaks viimast väravat demonstreerisid mängijate suurepärast meisterlikkust. Kalju äärekaitsja Andri Markovitš tegi 70. minutil kahele Levadia mängijale jalgevahelt, pugedes sedasi vastase haardest priiks, misjärel ta palli kaunilt värava paremasse ristnurka keerutas.

Emotsioonid Andri Markovitši värava järel. Foto: Liisi Troska

Seitse minutit hiljem põrkas mänguvahend teisel pool väljakut 20 meetri peal seisnud Levadia ääreründajale Kirill Nesterovile, kes suurepärase tabamisega palli ühe puutega värava ülanurka lajatas. Vahetusest sekkunud mees näitas, et klassi jagub ka temale.

3. Levadia ei suutnud muutunud oludega kohaneda

Kui avapoolaja lõpus näitas Levadia korralikku pallivaldamist ning eduseisus eriti hoiti asju väga hästi kontrolli all, siis Kalju teise poolaja surve lõi nad rivist välja. Levadia ei suutnud platsil vastu võtta kiireid otsuseid, kuidas nõmmekate pealetung peatada ning ka matši lõpuvile eel, kui neil oli vaja hädasti viigiväravat, jäi vajaka initsiatiivi haaramisest. "Millegipärast ei suutnud oma mängu mängida teisel poolajal. Alustasime väga kehvasti. Ei tea, miks. Pidime rohkem pallita liikuma ja see ei õnnestunud," lausus Levadia kapten Dmitri Kruglov.

Aleksandar Rogici idee kohaselt peaks Levadia jõudma eduni pallivaldava mängustiiliga, kuid rohevalged kaotasid teisel poolajal ära eelkõige oma keskvälja. Võõrleegionärid Tkatšuk ja Žurahhovski ei suutnud tempot kontrollida ning ka duellidesse mindi pärast avapoolajal võetud kollaseid kaarte veidike tagasihoidlikumalt.

Foto: Liisi Troska

4. Eesti vutisõprade jalgpalliigatsus oli suur

Lisaks dramaatilisele ja vägeva stsenaariumiga jalgpallilahingule käis vilgas elu ka tribüünidel. Superkarikat oli vaatama saabunud 641 pealtvaatajat, mis on selle võistluse rekordnumber. Viimati oli hooaja avalahingul üle 600 pealtvaataja kuus aastat tagasi, kui Levadia alistas Kalju 3:0. Toona märgiti protokolli 608 silmapaari.

Laululahingu võitis tribüünil sedapuhku õige kindlalt Roosade Pantrite fännirühmitus, mis ergutas Kaljut lakkamatult erinevate laulude ja hüüetega. Üldiselt meeldivalt suur huvi mängu vastu näitas aga ilmekalt, et talvel klubides toimunud muudatused on kohalikud vutiinimesed põnevile ajanud ning hooaja algus oli oodatud sündmus.

5. Mängu parim - Liliu

Premium liiga eelmise hooaja suurima väravaküti puhul eeldati küll, et talvel siirdub ta parematele jahimaadele, ent brasiillane jäi Kaljusse. See tõstatas jalgpalliüldsuses arutelu, kas Liliul jagub ikka piisavalt motivatsiooni, et siin Eestis veel täiega pingutada.

Pühapäev selles osas kahtlusi ei jätnud. Liliu oli näljane ja tahtmist täis. Kõik see realiseerus ka otseselt tulemuseks, kui esmalt teenis ta penalti ning seejärel andis Tammele väravasöödu. Tundub, et ta ei kavatse hoogu maha võtta.

Foto: Liisi Troska

Protokoll:

3. märtsil kell 13 Sportland Arenal

Nõmme Kalju FC - Tallinna FCI Levadia 3:2 (0:1)
53. pen. Maximiliano Ugge, 62. Alex Matthias Tamm, 70. Andri Markovitš - 39. Igor Žurahhovski, 77. Kirill Nesterov

Hoiatused: 8. Mikk Reintam, 67. Maximiliano Ugge, 81. Andri Markovitš, 84. Aleksandr Kulinitš - 3., 90+4. Jevgeni Ossipov, 37. Juri Tkatšuk, 41. Igor Žurahhovski, 53. Dmitri Kruglov, 80. Joao Morelli
Eemaldamine: 90+4. Jevgeni Ossipov
Mänguolud: -2, vahelduv pilvisus, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 641
Peakohtunik: Grigori Ošomkov
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik ja Artur Telling
Neljas kohtunik: Joonas Jaanovits

Kalju: Pavel Londak, Aleksandr Kulinitš, Mikk Reintam, Maximiliano Ugge, Andri Markovitš, Igor Subbotin, Reginald, Deniss Tjapkin, Aleksandr Volkov (8. Kaspar Paur; 87. Nikolai Mašitšev), Liliu, Alex Matthias Tamm (72. Hector Nunez).
Varus: Vitali Teleš, Hector Nunez, Vladimir Avilov, Roman Sobtšenko, Nikolai Mašitšev, Kaspar Paur.

Levadia: Sergei Lepmets (60. Artur Kotenko), Maksim Podholjuzin, Marko Lipp, Jevgeni Ossipov, Dmitri Kruglov, Igor Žurahhovski, Juri Tkatšuk, Pavel Marin (71. Kirill Nesterov), Joao Morelli, Mark Oliver Roosnupp (66. Nikita Andrejev), Jevgen Budnik.
Varus: Artur Kotenko, Igor Dudarev, Markus Jürgenson, Rasmus Peetson, Marek Kaljumäe, Kirill Nesterov, Nikita Andrejev.

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: LIISI TROSKA
SEOTUD MÄNGUD
12 kommentaari

REGISTREERITUD (12)
ANONÜÜMNE (0)

Stefan Kalamets   •  
Millal fantasy tööle hakkab ?
Stefan Kalamets   •  
Millal fantasy tööle hakkab ?
Stefan Kalamets   •  
Millal fantasy tööle hakkab ?
Stefan Kalamets   •  
Millal fantasy tööle hakkab ?
Stefan Kalamets   •  
Millal fantasy tööle hakkab ?
Stefan Kalamets   •  
Millal fantasy tööle hakkab ?
Stefan Kalamets   •  
Millal fantasy tööle hakkab ?
Stefan Kalamets   •  
Millal fantasy tööle hakkab ?
Stefan Kalamets   •  
Millal fantasy tööle hakkab ?
Stefan Kalamets   •  
Millal fantasy tööle hakkab ?
Stefan Kalamets   •  
Millal fantasy tööle hakkab ?
Stefan Kalamets   •  
Millal fantasy tööle hakkab ?

Sisene
Anonüümseks kommenteerimiseks vajuta siia.
VÄLISMAAL
KALJU JA KALEV 2:2
Luup peale | Noore Kalevi hiilgav plaan tõi Kaljus pahanduse majja
ARVAMUS/KOMMENTAAR
Jalgpall kui elu hüperbool
ARVAMUS/KOMMENTAAR
Jalgpall kui elu hüperbool (0)
 
SILM PEALE!
Floras käib Liivaku ja Sorga vahel armutu duell esiründaja tiitli nimel. Henn: keeruline on jätta pingile 4 väravat löönud mängija
SILM PEALE!
Floras käib Liivaku ja Sorga vahel armutu duell esiründaja tiitli nimel. Henn: keeruline on jätta pingile 4 väravat löönud mängija (15)
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" juubelimaigulises kümnendas osas on luubi all Frank Liivaku ja Erik Sorga duell Flora esiründaja koha nimel.
 
Saliste ja Tekko ristasid piigid juba enne nädalavahetuse madinat. Kumb on parem kohtunik?
SILM PEALE!
Saliste ja Tekko ristasid piigid juba enne nädalavahetuse madinat. Kumb on parem kohtunik? (0)
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" juubelimaigulise kümnenda osa "Ole kohtunik!" rubriigis ristavad piigid mehed, kes lähevad nädalavahetusel vastamisi ka palliplatsil.
Maradona võitlus kartellide külje all
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID