Luup peale | Kameruni supermees seljatas Flora ja surmas Levadiat piinanud deemonid (vaata galeriid!) (7)

FCI Levadia ääreründaja Gando. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga 13. vooru lõpetas 105. Tallinna derbi FC Flora ja FCI Levadia vahel. Enam kui 1000 pealtvaataja ees peetud kohtumise võitis Levadia 3:1, keskses rollis oli ühe resultatiivse söödu andnud ja värava löönud Kameruni ääreründaja Gando.

Kui kohtumise stardisirge kuulus FC Florale, siis 10. minuti järel kehtestas end platsil paremini Levadia, kes asus törtsukaupa Floralt mängutuju ära võtma ja ise üha ohtlikumaid momente tekitama, kuniks 30. minutil mängu juhtima mindi, kui Joao Morelli toimetatud karistuslöögi lõi peaga väravasse keskkaitsja Jevgeni Ossipov.

34. ja 38. minutil avanesid Levadial hiilgavad võimalused edu suurendamiseks, aga Markus Jürgensoni löögi tõrjus Richard Aland (sellest loe pikemalt allpool) ja Joao Morelli lõi kuuelt meetrilt peaga üle. Karistus saabus 40. minutil, kui Erik Sorga hüppelt antud kannaga (loe: hiilgav) sööt andis Konstantin Vassiljevile põneva võimaluse, millest sündis 1:1 (ka sellest loe pikemalt allpool).

Teine poolaeg kulges võrdselt 55. minutini, kui Flora eksimuste kaskaad (Vlasi Sinjavski pallikaotus äärel, kaitsjate suutmatus mehi ära jagada, Märten Kuuse suutmatus takistas Gando tsenderdust, Vladislav Kreida poolt tagumises postis katmata jäetud Morelli) päädis brasiillase löödud Levadia 2:1 väravaga.

Flora haaras seejärel initsiatiivi ja asus Levadia karistusala tsenderdustega kostitama, aga nende klaarimisega sai külalismeeskond hakkama. Surmkindlat võimalust 2:2 värava löömiseks Premium liiga liider tekitada ei suutnud ning 88. minutil viis Gando peaga Levadia 3:1 juhtima. Mäng oli tehtud ja Floral esimene kaotus tabelis. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Levadia tappis mitu deemonit ühe hoobiga

Levadial polnud suutnud tänavu kumbagi tiitlirivaali kordagi alistada, kuigi oli Nõmme Kaljuga kohtunud neli korda ja Floraga korra. See deemon on nüüd maha löödud. Enamikes neis mängudes oli Levadia olnud suures hädas võimaluste realiseerimisega. Oli ka täna esimesel poolajal, aga teisel mitte. Seega on ka see deemon surmatud.

Flora kaitse oli senise hooaja jooksul erinevalt Levadia omast jätnud väga hea mulje ning kuna meistritiitleid võidetakse teatavasti kaitse, mitte rünnakuga, oli see Levadia jaoks parajaks luupainajaks. Ka see deemon löödi täna mättasse, sest Flora kaitsjad põlesid läbi, aga Levadia sai hakkama vaatamata sellele, et Maksim Podholjuzin pidi mängu trauma tõttu vahele jätma ja Dmitri Kruglov sekkus alles viimaseks veerandtunniks.

Kui Flora võitnuks, olnuks nende edu Levadia ees juba üheksa punkti, mida oleks olnud keeruline nimetada millekski muuks, kui varajaseks meistritiitliks. Nüüd on aga vahe kõigest kolm punkti ja Premium liiga taas mitme kraadi võrra põneva. Meie silme ees on lahti rullumas võrratu hooaeg!

2. Kes ütles, et Vassiljev on aeglane?

Kui Erik Sorga väga hea kannasööt vabastas 40. minutil vasakul äärel Konstantin Vassiljevi, oli moment küll ohtlik, aga tõenäosus väravaks tundus olevat alla 50%. Ent neli sekundit hiljem oli pall Levadia võrgus, sest Vassiljevi kiired sammud – suvel 35-aastaseks saav jalgpallur on tänavu Premium liigas näidanud väga head füüsilist vormi! – ja kolm täpset puudet tekitasid olukorra, kus kogu staadion ootas söötu karistusala keskele spurtinud kaaslastele.

Aga Vassiljevil oli teine plaan. Ta silmas, et Levadia väravavaht Sergei Lepmets kuulus samuti nende sekka, kes eeldasid söötu. Esimeses postis oli väike pilu, kust Vassiljev palli vasaku jalaga läbi tulistas. Üdini kostjalik ebastandardne ja vastase jaoks ootamatu lahendus, mis on sel samal staadionil jahmatanud mitmeid kuulsaid rahvusmeeskondi, pakkus nüüd jalgpallisära ka Premium liigas.

Konstantin Vassiljevi jalast sündis avapoolaja lõpus Flora viigivärav. Foto: Brit Maria Tael

3. Hädine Budnik jäeti lõpuks ometi pingile

Jevgeni Budnik oli enne tänast ainuke Levadia väljakumängija, kes oli kõigis 12-s Premium liiga kohtumises põhikoosseisu kuulunud. Väravaküttide paremusjärjestusest vastu vaatavad 10 väravat on soliidne saak, ent ei räägi kogu tõde – neist väravatest seitse on tulnud penaltitest, millest ta ise teenis vaid paar tükki. Ning vast kõige tähtsama penaltiga – duellis Kaljuga seisul 0:0 – Budnik eksis.

Mis aga veel tähtsam, mõlemas Premium liiga duellis Kaljuga ja ka hooaja esimeses Tallinna derbis Flora vastu jäi enne Levadiaga liitumist viimati Kreeka kõrgliigaklubi PAS Lamia 1964 ridadesse kuulunud Budnik platsil täiesti nähtamatuks. Pole ülekohtune öelda, et Levadia rünnak jäi neis mängudes arvestataval määral just tema taha toppama, sest kui vasakult äärelt, kuhu Budnik pärast paari esimest vooru tõsteti, ikkagi midagi ei tule, on ründefaas lombakas.

Rogici otsus klubiga kahe-aastase lepingu sõlminud leegionärist ründaja ülitähtsas mängus pingile jätta oli silmatorkav, aga eelkõige just õige. Nikita Andrejevi juhitud edurivi, mille ääri mehitasid Aime Gando Biala ja Mark Oliver Roosnupp, oli oluliselt mobiilsem ja teravam.

Tänases plaanis õnnestunud lüke tähendab suuremas plaanis aga mure, sest kindlasti ei värvatud karjääri jooksul ka Ukraina, Tšehhi ja Valgevene kõrgliigades pallinud Budnikut Levadiasse vahetusmeheks, mis oli 70. minutil sekkunud ründaja tänane ülesanne. 20 minuti jooksul jäi Budniku meeldejäävaimaks teoks üks-üks olukorra äralörtsimine.

4. Kui Aland tõi meelde Nancy esimese hiti

"Aeg peatub" oli 90ndate diskotähe Nancy esimene hitt, mis tuli paratamatult meelde kohtumise 34. minutil, kui Flora väravavaht Richard Aland sai hakkama just tolle muusikapala pealkirjaks oleva ebamaise teo ehk aja peatamisega.

Jalgpallil on fantastiline komme pakkuda hetki, kus ühe mängija silmapaistev sooritus asetab tema ümber paikneva aegruumi tardunud olekusse, kuna eirab oma erakordsusega loogikareegleid ja tekitab ajus lühise, sest 1) asi mis pidi juhtuma, ei juhtunud, 2) asi, mis poleks mingil juhul tohtinud juhtuda, juhtus ikkagi.

34. minutil täitis Flora väravavaht Richard Aland mõlemad tingimused, sest olukorrast oleks pidanud sündima Levadia 2:0 värav, mida ei sündinud, ning ei oleks tohtinud juhtuda Alandi hiilgavat tõrjet, mida aga A. Le Coq Arena publik ja ETV2 vaatajaskond nägi.

Standardolukorra järel Flora karistusalasse jäänud Jevgeni Ossipov võitis tagumises postis õhuduelli järel, mille järel pääses Markus Jürgenson viielt meetrilt vabalt peaga löögile. Jürgenson tegi kõik õigesti, kõksates palli väravavahist katmata tsooni.

Aga Aland oli ilmselt söönud õhtuks Ämblikmehe-konservi, sest kuskilt ilmus tema vasak käsi, mis lükkas palli posti, kust see põrkas puurivahi valdusse tagasi. Jürgensoni peapuute ja palli Alandi sülle jõudmise vahel aeg seisis.

5. Mängu parim – Gando.

Kameruni ääreründaja andis resultatiivse söödu Levadia teisele väravale ning valmistas läbi kohtumise probleeme Flora kaitsjatele, eelkõige Henri Järvelaiule. Oli igati paslik, et just tema lõi kohtumise saatuse otsustanud 3:1 värava. Särav partii.