Luup peale | Kameruni väravamasin murdis Kuressaare sitkuse (5)

Gando lõi FC Kuressaarele kaks väravat. Foto: Brit Maria Tael

FCI Levadia oli Premium liiga 17. vooru kohtumises FC Kuressaarega 45 minutit raskustes, aga saavutas esimese poolaja üleajal ja teise poolaja esimesel minutitel löödud väravatega läbimurde ning kirjutas tabelisse hooaja 13. võidu. Kuressaare langes 157 pealtvaataja ees numbritega 5:0.

Levadia haaras kiiresti ohjad, aga ei suutnud vaatamata arvukatele võimalustele (vahemikus 10.-15. minut sooritati viis pealelööki) palli väravasse saada. Kuressaare ei jõudnud kontrarünnakutel küll pealelöökideni, aga näitas paaril puhul piisavalt ladusat söödumängu, et Levadia kergelt muretsema panna.

Kõik paistis juba osutavat 0:0 vaheajaskoorile, mis asetanuks Levadia arvestatava pinge alla, aga 45+2. minutil ei suutnud Karmo Paju hakkama saada Gando katmisega. Dmitri Kruglovi nurgalöögi trajektoor oli perfektne ning kamerunlane viis Levadia 1:0 juhtima. Teise poolaja esimesel minutil lõi Gando pärast Pavel Marini läbimurret ka teise värava, mis võttis maha igasuguse pinge, sest polnud võimalik näha, kuidas Kuressaare 0:2 kaotusseisust tõuseks.

Tolle lootuse puudumise viseeris Karl Ivar Maari punane kaart 57. minutil, mis jättis Kuressaare ka arvulisse vähemusse. 83. minutil lõi Marin kolmanda, 89. minutil Markus Jürgenson penaltist neljanda ja 90+2. minutil Joao Morelli ka viienda värava. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Mida näitavad keerulised algused Levadia kohta?

Sarnaselt kolmapäeval Narva Transi vastu peetud mänguga ei kulgenud kohtumise esimene poolaeg Levadia jaoks soovitud moel. Kui kolm päeva tagasi oldi Transi vastu hädas võimaluste tekitamisega, siis täna Kuressaare vastu nende realiseerimisega. Mõlemas mängus oli teine poolaeg Levadialt hoopis ladusam. Mida need esimesed poolajad näitavad?

Kui vaadata klaas-on-poolenisti-tühi seisukohalt, siis Levadia suutmatust mänge täiskäiguga alustada, mis on halb märk, kui arvestada, et eurosarjakohtumisteni on jäänud vähem kui kolm nädalat. Kui vaadata aga klaas-on-poolenisti-täidetud vaatevinklist, siis suudab Aleksandar Rogici juhendatud meeskond enda esitust kohtumise jooksul ikka ja jälle parandada ning lõpuks ikkagi soovitud tulemused võtta.

Levadiat on hooaja jooksul päris palju kritiseeritud ning aprilli lõpus ja maikuu alguses läbi elatud kolmemänguline kaotusteseeria ei klappinud tõesti klubi staatusega kuidagi kokku. Aga tabelis on Levadia teisel kohal, Florast ainult kahe punkti kaugusel. See pole üldse paha seis.

FCI Levadia lõi FC Kuressaarele viis väravat. Foto: Brit Maria Tael

2. Kas Kuressaare taastas väärikuse?

Paratamatult polnud Kuressaare meeskonnal võimalik tulla mängule puhtalt lehelt, vaid kolmapäeval Paide Linnameeskonnalt saadud 0:7 kaotus moodustas fooni, mida polnud võimalik eirata. Kuigi kindlasti tuli Kuressaare platsile sooviga punktilisa teenida, pidi kuskil taustal kumama ka arusaam, et isegi kui kaotust vältida ei õnnestu, tuleb võidelda, et see kaotus poleks piinlik.

Kuressaare alustas ju hooaega sümpaatselt ja oli 17. vooru eel tabelis kuuendal kohal. Need mõlemad asjaolud on selged rahulolu allikad. Aga neist pulbitsev vesi muutuks paratamatult sogaseks ja rõõmutuks, kui tuleb ridamisi suureskoorilisi kaotusi vastu võtta.

Võimaluste pooleks võinud Levadia teha täna Kuressaarega sama, mida nad tegid maikuus Tartu Tammekaga, kes lahkus Lillekülast 0:7 kaotusega. Marginaal jäi seekord Kuressaare vaatevinklist mõnevõrra talutavamaks. Saarlastel tuleb tänada väravavaht Magnus Karofeldi rohkeid häid tõrjeid ja Levadia mängijate ebatäpset sihikut.

Kuressaare võitlusvaimule sai etteheiteid teha ainult viimase kümne minuti jooksul. Enne seda mitte, mis oli kolmapäevaga võrreldes (väike) edasiminek. Meeskonda ootab ees väga keeruline graafik, sest järgmised vastased on Narva Trans, Paide, Levadia, FC Flora ja Nõmme Kalju. Et sellest seeriast suuremate moraalikaota läbi tulla, peab Kuressaare säilitama samasuguse võitlusvaimu. Ning täiskoosseis kuluks ka ära.

FC Kuressaare poolkaitsja Reivo Vinter. Foto: Brit Maria Tael

3. Mängu parim – Gando.

Kameruni ründaja tegutses täna tipuründaja positsioonil ja tulemuslikult, otsustades 45+2. ja 46. minuti väravatega kohtumise saatuse. Säärases olukorras pole võimalik kedagi teist matši parimaks nimetada. Aunimetuse pälvimine ei nõudnud Gandolt sama suurt pingutust, kui juuni alguses Floraga mängitud Tallinna derbis, kus ta samuti keskseks tegelaseks osutus.

Aga kamerunlane on tõusnud praegu Levadia kõige ohtlikumaks mängijaks, kes suudab tegutseda mitmekesiselt. Gando suudab vastastest mööda triblada, otsida võimalusi õigeaegsete sööstudega kaitseliini taha, mängida tulemuslikult peaga (tänane 1:0 värav) ja olla heale ründajale omaselt õigel ajal õiges kohas (tänane 2:0 värav).

Kameruni väravamasin Gando on nüüd skoori teinud kolmes mängus järjest. Ilmselt on ta hetkel Premium liiga parim välismängija (loe: parem kui Liliu).

Tallinna FCI Levadia - FC Kuressaare 5:0 (1:0)
45+2., 46. Gando Biala, 83. Pavel Marin, 89. pen. Markus Jürgenson, 90+2. Joao Morelli

Väravasöötjad: 45+2. Dmitri Kruglov, 46. Pavel Marin, 83., 89. Nikita Andrejev, 90+2. Rasmus Peetson
Hoiatused: 55., 57. Karl Ivar Maar, 78. Otto-Robert Lipp, 88. Ranon Kriisa - 88. Jevgeni Ossipov
Eemaldamine: 57. Karl Ivar Maar