Luup peale | Kevadine muru ei häirinud Tammekat, vaid kannustas nad hooaja mugavaima võiduni (galerii!) (4)

Premium liiga jõudis esmakordselt sel hooajal Tamme staadionile, kus Tartu Tammeka võttis oma senise hooaja kindlaima võidu, olles Pärnu Vaprusest üle 3:1.

Tammeka haaras otsekohe initsiatiivi ja ohustas kuue minutiga juba kolm korda vastaste väravat. Tanel Lang pääses kaks korda kastist löögile, aga kaitsjast ette põrganud palli saatis ta väravast mööda ning Kevin Mätase tsenderdust ei tabanud ta korralikult. Seejärel lõi teravust Sander Puri, möödudes vasakul äärel Anton Krutogolovist, kuid lõpuks ei suutnud ta terava nurga alt palli Hendrik Vainust mööda toimetada.

Seejärel kuivasid võimalused aga kokku ning kuigi Tammekal oli esimesel poolajal kasutada ligi kümme standardolukorda, siis ühestki neist ei pääsetud korralikult löögile. Vaprus panustas kiiretele vasturünnakutele ja kui see võimalik ei olnud, siis tõmmati sihilikult mängutempot maha. Külalistele avanes avapoolajal vaid üks poolvõimalus, kui Krutogolov pääses 17. minutil Virgo Valliku söödu järel 15 meetrilt löögile, aga saatis palli taevasse.

Näis juba, et poolaeg suububki väravateta viigi sadamasse, sest kumbki pool polnud juba ammu midagi korda saata suutnud, aga siis torkas Tammeka ise vasturünnakuga ja pääses kohe ka juhtima. Kevin Mätas möödus 41. minutil vasakul äärel Magnus Villotast, viis palli üles ja söötis kasti taha, kust Lang lükkas ühe puutega kaitseliini seljataha ja Patrick Genro Veelma lahendas üks-üks-olukorra kindla löögiga – 1:0!

Teise poolaja alguses üritas Vaprus initsiatiivi enda kätte haarata ning juba 48. minutil pääses Sander Sinilaid ka 15 meetrilt löögile, aga saatis palli meeter-kaks üle ristnurga. Peagi haaras aga Tammeka pallivaldamise uuesti enda kätte ja kontrollis sündmuste käiku üsna kindlalt.

Tartlaste teise värava eest hoolitses 57. minutil Aleksandr Kuhharev, kes oli vaid paar minutit varem vahetusest sekkunud. Kuhharev alustas ise oma väljakupoolelt rünnaku, mille ta 30 sekundit hiljem ka lõpetas, kui Veelma ja Mätase ühepuutesöödud ta 14 meetrilt löögile lubasid – täpne pall esimese posti kõrvale ja seisuks 2:0!

Kolmandale tabamusele eelnes Vapruse väravavahi ebaõnnestunud klaarimine, misjärel Lang leidis penaltipunkti juurest täiesti katmata Henri Välja, kes ei jätnud kingitust vastu võtmata, saates palli läbi Vainu käte väravasse – 3:0! Kaks minutit hiljem jäi Mätasel kontral väga vähe puudu, et neljas lüüa, aga pall veeres pisut tagapostist mööda.

Vaprus üritas veel mängu tagasi tulla, ähvardades eelkõige standarolukordades, aga väravani jõudsid nad 77. minutil hoopis eriskummalisel moel. Kristjan Kask lõikas enda väljakupoolel söödu vahelt ning tõusis sellega Tammeka trahvikasti lähistele, sest keskpoolikutel ei õnnestunud teda maha võtta ja kaitsjad taganesid liiga passiivselt, kuniks Kask suskas pehme söötlöögi, mis leidis tee tagumise posti kõrvale, sest Carl Kaiser Kiidjärv ei ulatunud seda tõrjuma – 3:1!

Vaprusel olid veel kasutada mõned standardolukorrad, aga mingist survest siiski rääkida ei saa, samas kui Tammeka rünnakuile jäi samuti rohkem ruumi ja tervikuna hoidis kodumeeskond küllaltki mugavalt edust kinni. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Pealtvaatajad tervitavad muru

Mõlema meeskonna jaoks oli tegemist aasta esimene mänguga naturaalsel murul. Tamme staadioni murukate oli loomulikult kaugelt ideaalist, kuid vähemalt visuaalsel vaatlusel oluliselt paremas seisus kui Kadrioru staadioni kate eelmises voorus.

Muru kvaliteet näis mõjutavat mängu kvaliteeti eelkõige avapoolajal, kui Tammeka oli üritavamaks pooleks ja Vaprus keskendus kaitsmisele. Sellise dünaamika juures on kaitsval poolel selge eelis, sest harjumatu pinnas ja ootamatud põrked peaksid rohkem segama ehitamist kui lõhkumist. Nii kippuski mängutempo avapoolajal üsna madalaks jääma ning ülesehitusfaasis järgnes üks eksimus teisele, mis ei lubanud kuigi palju väravavõimalusi.

Teisel poolajal oli aga ka Vaprus sunnitud ründavamalt tegutsema, samas kui Tammeka ei tõmbunud kaitsesse, vaid kavatses initsiatiivi säilitada. Sellise mängudünaamika juures ei mänginud väljak enam nii suurt rolli, sest heitlus muutus igal juhul lahtiseks ja kiired üleminekud jätsid ründetsoonidesse üha rohkem ruumi.

Olgu mängijatega kuidas on, aga pealtvaatajate jaoks on Tamme staadionile kolimine suur võit, sest sealsed tingimused mängu vaatamiseks on oluliselt paremad kui Sepa kunstmuruväljakul. Suure staadioni atmosfäär on hoopis midagi muud, soojem ilm muudab olemise mugavamaks ning tribüünidelt avanev vaade võimaldab mängust palju paremat ülevaadet.

Tartu publikunumbrid ei ole sel hooajal küll paraku parimate päevade tasemel, kuid 290 inimest tribüünidel tähistas siiski Tammeka hooaja tippmarki.

2. Vapruse koosseis loksub paika

Vapruse peatreener Dmitrijs Kalašnikovs on läbi kevade otsinud erinevaid variante, kuidas oma meeskond mängima panna, katsetades erinevaid asetusi ning liigutades mängijaid väljakul ringi.

Üks keskseid küsimusi on olnud selles, kellega paremkaitset mehitada. Seal on kasutatud nii Virgo Vallikut (tavaliselt ründav äär), Uku Kõrret (tavaliselt keskkaitsja või keskpoolkaitsja), Ronaldo Tiismaad (tavaliselt ründaja) kui ka Kairo Kiltmaad (19-aastane kaitsja, kelle varasemad kogemused piirdusid tugevuselt neljanda liigatasemega). Viimases kolmes kohtumises on aga paremkaitses tegutsenud Anton Krutogolov, kes varasemalt on olnud üks Vapruse kandvaid ründavaid jõude.

Vapruse mänguplaan on samal ajal ka muudes positsioonides stabiilsuse saavutanud. Kolmandat mängu järjest rivistas Kalašnikovs üles täpselt sama algkoosseisu, kasutades mängijaid 4-4-2 asetuses samadel positsioonidel. Kaks esimest mängu selle kooslusega olid ka selgelt õnnestunud, kui Nõmme Kaljule vannuti korraliku lahingu järel alla vaid 0:1 ja paraja üllatusena alistati FC Kuressaare 3:1. Nüüd saabus tagasilöök ja näis, kas see annab alust uuteks ümberkorraldusteks või jäädakse selle juurde püsima.

3. Tammeka esimene mugav võit

Tammeka lõpetas selle mänguga viiemängulise võidupõua ja neljamängulise kaotusteseeria, kerkides liigatabelis Narva Transist mööda kuuendale kohale. Kõige muljetavaldavam on aga see, millise kindlusega vastasele koht kätte näidati, kuigi võinuks arvata, et kevadine muruväljak räägib kaitsvama meeskonna kasuks.

Enne tänast pärines Tammeka ainus mitmeväravaline võit kohtumisest Transiga, aga seal kindlustati pingelises matšis võit ära 83. minuti tabamusega. Ei saa tänagi öelda, et edu oleks lihtsalt kätte tulnud, aga Tammeka domineeris algusest peale, oli enesekindel ega lubanud Vaprusel kontratega ohtu kujutada. Samuti ei antud initsiatiivi ära ega kaotatud pead, kui Vaprus aktiviseerus. See oli küps esitus, mida aitas roosiliseks muuta ka hea realiseerimine.

4. Mängu parim - Tanel Lang

Hooaja käigus Tammeka keskväljalt keskkaitsesse nihutatud universaal sai täna võimaluse ründavamas rollis ning nautis seda täiega. Keskväljal on ta võimas tank, kuid nagu kaks väravasöötu kinnitavad, pole pallikäsitlus samuti rooste läinud.