Luup peale | Kiire kaheväravalise edu haaranud Saksamaa süvendas Islandi madalseisu (0)

Saksamaa ei andnud Islandile võimalusepoegagi. Foto: Scanpix / Uwe Kraft / imago images

Neljakordne maailmameister Saksamaa (1954, 1974, 1990, 2014) alustas 2022. aasta MM-valiksarja kodus Islandi vastu 3:0 võiduga. Saksamaa on nüüd MM-valiksarjas võitnud 17 kohtumist järjest, mis on rahvusmeeskonna rekord.

Saksamaa haaras juhtohjad teisel minutil, kui Müncheni Bayerni staarid sepistasid iluvärava: Leon Goretzka leidis vasakult äärelt Leroy Sane, kes andis palli keskväljale Joshua Kimmichile, kes omakorda riputas palli Serge Gnabryle, kes ei olnud kade, vaid mängis Islandi karistusalasse jooksnud Goretzka penaltipunkti lähistelt löögile - 1:0.

Saksamaa suurendas edu kaheväravaliseks seitsmendal minutil, kui islandlased tegid lubamatu pallikaotuse, misjärel Kimmich andis läbisöödu Sanele, kes ei läinud löögile, vaid mängis palli Londoni Chelsea ääreründajale Kai Havertzile - 2:0.

Islandi esimene ohtlik olukord oli 27. minutil, kui Jon Dadi Bödvarsson pääses palliga Saksamaa karistusalasse ja mängis löögile Runar Sigurjonssoni, aga pall lendas rikošetist üle otsajoone. See oli Islandi ainus arvestatav väravavõimalus esimesel poolajal, sest Saksamaa domineeris mängu täielikult. Head võimalused olid Havertzil ja tema klubikaaslasel Antonio Rüdigeril.

Saksamaa läks poolajapausile kaheväravalises eduseisus, kuid naasis pallimurule uimaselt, sest teise poolaja algul avanes Islandil suurepärane võimalus, aga karistusalas markeerimata olnud Aron Gunnarssoni lähilöök lendas üle värava. Kui ise ei löö, siis lüüakse sulle. Manchester City mängumees Ilkay Gündogan säras 56. minutil suurepärase kauglöögiga - 3:0.

Saksamaa ei lasknud Islandi võimalusest end häirida, vaid domineeris mängu lõpuni ega andnud kordagi initsiatiivi ära. Saksamaa ei rünnanud enam sama aktiivselt, kuigi Gnabry kolistas teisel poolajal korra posti, ning mänguseis ei muutunud. Saksamaa sai 3:0 võidu ja kirjutas turniiritabelisse kohustuslikud võidupunktid. Soccernet.ee tähelepanekud:

Joshua Kimmich (vasakul) ja Jon Dadi Bödvarsson. Foto: Scanpix / Tobias Schwarz / Pool / EPA

1. Mängu parim - Joshua Kimmich

Müncheni Bayerni ja Saksamaa koondise raudvara, kes alustas karjääri sarnaselt Philipp Lahmile äärekaitsja positsioonilt, tõestas taas, miks ta on üks maailma hinnatumaid keskväljamehi. Joshua Kimmich käis vajadusel kaitsjatelt palli küsimas ja ehitas Saksamaa rünnakuid. Ta tegi eeltöö esimesele ja teisele väravale, kui andis mõlemale tabamusele hokisöödu.

"Minu eeskuju on Barcelonas mänginud Xavi Hernandez. Ta ei olnud kunagi suurim mängija, aga tal oli hea platsinägemine, tehnika ja suurepärane sööt, mis avas teised mängijad. Ta avaldas mulle muljet ja tahtsin samamoodi mängida," sõnas Kimmich enne mängu Bildile.

2. Islandi imeline hoog on raugenud

Viie aasta tagusel EM-finaalturniiril veerandfinaali pääsenud ja kaks aastat hiljem MM-finaalturniiril mänginud Island on seejärel olnud vabalanguses.

Island kaotas ajaloo esimesel Rahvuste liiga hooajal (2018-19) A-divisjonis kõik mängud, kui Šveitsile jäädi alla 0:6 ja 1:2 ning Belgiale 0:3 ja 0:2. Rahvuste liiga teisel hooajal (2020-21) ei õnnestunud A-divisjonis uue võimaluse saanud Islandil punktiarvet avada, sest Inglismaale kaotati 0:1 ja 0:4, Belgiale 1:5 ja 1:2 ning Taanile 0:3 ja 1:2.

Rahvuste liiga hooaegade vahel oli kavas EM-valiksari. Island korjas kuueliikmelises alagrupis 19 punkti (6 võitu, 1 viik, 3 kaotust), saades Prantsusmaa ja Türgi järel kolmanda koha. Island sai play-off'i, mille avaringis alistati Rumeenia, aga otsustavas mängus kaotati Ungarile.

Island oli enne MM-valiksarja algust saanud viimastes mängudes 7 võitu (kaks korda Andorra ja Moldova ning korra Albaania, Türgi ja Rumeenia vastu), 1 viigi (Türgi vastu) ja 14 kaotust. Siin ei ole arvestatud sõprusmänge.

MM-valiksarjas kuulub Island samasse alagruppi Saksamaa, Rumeenia, Armeenia, Liechtensteini ja Põhja-Makedooniaga. Võitja pääseb otse MM-finaalturniirile ja teine koht läheb play-off'i.

Joachim Löw. Foto: Scanpix / Wolfgang Rattay / Reuters

3. Joachim Löwi viimane valiksari

Saksamaa jalgpalliliit andis märtsi algul teada, et viimased 15 aastat rahvuskoondise peatreener olnud Joachim Löw on otsustanud ameti maha panna. Tema viimane etendus rullub lahti suvisel EM-finaalturniiril, kus Saksamaa mängib surmagrupis valitseva maailmameistri Prantsusmaa, valitseva Euroopa meistri Portugaliga ja eeldatava autsaideri Ungariga.

Löwi taandumine tähendab, et Saksamaa mängib kevadel MM-valiksarja esimesed kolm mängu (Islandi, Rumeenia ja Põhja-Makedoonia vastu) Löwi ja ülejäänud kohtumised sügisel uue peatreeneri juhendamisel. Need kolm mängu on sissejuhatuseks Löwi lahkumispeole.

4. Noor poolkaitsja tegi debüüdi

Saksamaal sündinud, aga erinevaid Inglismaa noortekoondiseid esindanud18-aastane Müncheni Bayerni poolkaitsja Jamal Musiala tegi mõned nädalad tagasi otsuse, et tema tulevik kuulub Saksamaa koondisele, kuigi tema teenetest oli huvitatud ka Inglismaa.

"Olen sel teemal palju mõelnud. Mis on parim mu tuleviku jaoks? Kus on mul suuremad šansid mängida? Lõpuks usaldasin lihtsalt oma sisetunnet, mis ütles, et õige otsus on mängida Saksamaa ehk oma sünnimaa eest," rääkis Musiala The Athleticule.

Nüüd on Musiala esimene ametlik mäng Saksamaa koondises tehtud, sest Musiala sekkus Islandi vastu viimaseks kümneks minutiks. Ta on viimase 60 aasta noorim mängija, kes Saksamaa rahvusmeeskonna särgis debüteerinud.

Teine potentsaalne debütant Saksamaa pingil oli 17-aastane Leverkuseni Bayeri poolkaitsja Florian Wirtz, kes seekord mänguaega ei teeninud. Uus võimalus avaneb juba eeloleval pühapäeval, kui Saksamaa kohtub võõrsil Rumeeniaga.