Luup peale | Kohtunikel oli õigus, aga Hispaania saatust ei määranud ülekohtune reegel, vaid Prantsusmaa supertrio (0)

Prantsusmaale kuulub nüüd lisaks MM-tiitlile ka Rahvuste liiga võidukarikas. Foto: Scanpix / AFP / Franck Fife

Rahvuste liiga võidukarika teine omanik on Prantsusmaa, kes alistas põneva lõpuga finaalis 2:1 Hispaania. Enim küsimusi kergitas õhku Kylian Mbappe võiduväravaga lõppenud olukord, aga prantslaste edu võti ei peitunud kohtunike otsustes.

Juba viiendal minutil pääses suluseisulõksuga flirtinud Karim Benzema tänu Paul Pogba läbisöödule Unai Simoniga silmitsi, kuid ei suutnud rünnakut täpse löögiga lõpetada. Hispaanlaste esimene hea võimalus langes kümnekonna minuti järel Pablo Sarabiale, kuid temagi löök ebaõnnestus.

Need kaks üritust jäidki avapoolaja ainsateks kõige ohtlikumatuks ning kokku tehti kolmveerandtunni jooksul vaid kolm pealelööki, ent see ei tähendanud, nagu oleks kaks maailma tippkoondist mänginud igavalt või passiivselt. Kerge initsiatiiv oli Hispaania käes, Prantsusmaa lootis peamiselt vasturünnakutel oma ründetrio Benzema - Mbappe - Antoine Griezmann kiirusele. 31. mintuil apelleerisid hispaanlased veidi ka Jules Kounde käemängule karistusalas, ent inglastest kohtunikebrigaad Anthony Taylori juhtimisel leidis, et penalti määramiseks pole piisavalt põhjust.

Teise poolaja alguses luhtas Sarabia pärast Kounde pallikaotust lubava olukorra, kohe raiskas teises väljaku otsas Benjamin Pavard kehva sööduga võimaluse Mbappe või Benzema löögile mängida. 64. minutil oli väravale ülilähedal poolfinaali kangelane Theo Hernandez, kelle löök tabas põiklatti ja põrkas sealt napilt tagasi väljakule.

Kui ise ei löö ... Hetk hiljem andis Sergio Busquets söödu prantslaste kaitseliini taha, Mikel Oyarzabal mängis üle vahetusest sekkunud Dayot Upamecano ning saatis palli täpselt tagumise posti kõrvale - 1:0.

Prantsusmaa šokis? Ei! Palli võrgust võtnud prantslased tulid kiirelt vastu, Benzema sai karistusala nurgas palli ja vinditas selle Simoni näppude kaudu ristnurka - 1:1.

Ootamatult lahtiseks muutunud mängus avanes prantslastele kohe veel üks kuldne šanss, kui Simon eksis väljatulekul, aga Mbappe ei suutnud seda ära kasutada ja tõstis palli kõrgelt üle värava. Nurgalöögist sai hetk hiljem peaga proovida Pogba – Simonile sülle. Veel kaks minutit ja Mbappe üritas jalaga – tulemus sama.

Karim Benzema lõi hiilgava viigivärava. Foto: Scanpix / EPA / Marco Betorello

Ning hispaanlased saidki kõrvetada. 80. minutil pääses Mbappe uuesti jooksu ning mängis seekord üle ka Simoni - 2:1! Hispaania nõudis küll suluseisu ja Hernandezilt söödu saamise hetkel oligi Mbappe kaitseliinist tagapool, kuid meeleheitliku jalasirutusega palli mängima läinud Eric Garcia tahtlik puude nullis seuluseisu.

Hispaanlased ei olnud oma viimast sõna veel öelnud, ehkki parima võimaluse kinkisid prantslased neile ise. Upamecano kaotas oma värava lähistel palli ja Oyarzabal sai uuesti tulistada, kuid Hugo Lloris tõrjus. Riske võtnud Hispaania tagala jäi tühjaks ja Mbappel avanes vasturünnakul šanss mäng ära otsustada. Üleminutitel andis veel tuld Yeremi Pino, ent Lloris oli postide vahel raudkindel.

Nii lisaski Prantsusmaa MM-tiitlile ka Rahvuste liiga karika, olles nii poolfinaalis kui ka finaalis kaotusseisu võiduks pööranud. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Finaal oli mitmel moel finaali vääriline

Sellist tippmeeskondade mängu, kus otseselt munaveeretamisega ei tegeleta, kuid kogu esimese poolaja jooksul saadakse kahe peale kirja vaid kolm pealelööki ja neistki lendab raamide vahele vaid üks pehmevõitu katse, naljalt ei mäleta. Tegu polnud samas otseselt suurtele finaalidele omase hiiliva teineteise kompamisega, lihtsalt mõlema meeskonna kaitseliin oli piisavalt kõrgel tasemel, et vastase ründajate võimalused peaaegu nulli kärpida.

Õnneks piisas hispaanlaste avaväravast, et mäng täielikult avada. Kui esimese poolajaga kogunes pealelööke kahe peale kokku kolm, siis lõpuks jäi neid prantslaste arvele 12 ja hispaanlastele 10! Tavapärase "jalgpallimäng koosneb kahest poolajast" klišee asemel kõlbab nüüd tarvitada mugandatud tõdemust, et seekord mängiti esimesed tund aega finaalivääriliselt ühel ja viimased pool tundi teisel moel. Vaatemängulisem on kindlasti teine variant, aga tipptaset näidati terve kohtumise lõikes, lihtsalt erinevates mänguolukordades.

2. Võiduvärav loeti ära õigesti, aga tänu vastuolulisele reeglile

Mbappe 2:1 värava äralugemine oli reegleid järginud kohtunikelt – vilemehelt Anthony Taylorilt ja VAR-ilt Stuart Attwellilt – sajaprotsendiliselt õige otsus. Aga kas tegu oli ühtlasi ka kohtunikest sõltumatult sündinud ebaõiglusega?

• Suluseisus oleva mängija puhul, kes saab palli tahtlikult palli mängivalt vastasmängijalt, sealhulgas tahtliku käega mängu juhtudel, ei arvata, et ta saab antud positsioonil viibimisest edu, välja arvatud tahtliku tõrje korral.
  • Tõrjeks nimetatakse olukorda, kui mängija peatab või üritab peatada värava suunas liikuvat palli ükskõik millise kehaosaga v.a. käed (ei kehti väravavahi puhul enda karistusalas).

Nii ütleb suluseisu käsitlev reeglipunkt ja kui Eric Garcia üritas 80. minutil lõigata vahelt Kylian Mbappele antud läbisöötu, oli kahtlemata tegu tahtliku palli mängimisega. Mbappe oli Theo Hernandezi söödu hetkel küll ilmselges suluseisus, aga samas asus ta Garciast enam kui meetri kaugusel ja hispaanlase selja taga ehk ei takistanud tema vaatevälja, ei võidelnud temaga palli pärast ega mõjutanud Garcia võimalust palli mängida. Vaid niisugusel juhul võib kohtunik olukorra ikkagi suluseisu vääriliseks lugeda.

Sööduhetk. Kylian Mbappe on selgelt suluseisupositsioonil. Foto: ekraanitõmmis ETV ülekandest

Hetk, mil Hispaania kaitsja Eric Garcia mängib palli. Mbappe on temast mitme meetri kaugusel, järelikult ei mõjuta ta vastavalt reeglite tõlgendusele kaitsjat. Foto: ekraanitõmmis ETV ülekandest

Reegliteraamatu vastav tõlgendus "passiivsest" suluseisust on kehtinud juba päris mitu aastat. Aga kas on teisalt vähegi mõeldav, et Garcia oleks selles olukorras palli endast mööda lasknud, teades, et Mbappe on ta selja taga?

Üsna selge on seegi, et ainuüksi teadmine Mbappe võimalikust olemasolust mõjutas Garcia otsust üritada palli ikkagi mängida. Nägemaks, et prantslane oli söödu hetkel võrdlemisi napis, aga siiski kindlas suluseisus, peaksid Garcial olema silmad kuklas. Kaitsemängija suhtes ebaõiglane reegel? Kahtlemata. Aga kui kohtunikele on antud reeglite tõlgendamiseks sellised suunised, siis nii on.

Miks see reegel siis ülepea selline on ja miks ta kaitsjatele niimoodi liiga teeb? Põhjus on tõenäoliselt lihtsamast lihtsam – tahetakse näha rohkem väravaid.

3. Kas maailmameistritel nappis motivatsiooni?

Prantsusmaa ärkas nii poolfinaalis Belgiaga kui ka finaalis Hispaaniaga alles kaotusseisu jäämise järel. Maailmameistritele motivatsioonipuudust ette heita tundub ühelt poolt kummaline, aga ometi olid kohati väljakul otsekui docteur Jekyll ja monsieur Hyde. Vastase vigade ootamise asemel võeti ohjad enda kätte ja domineeriti mängu eduka lõpuni.

Hispaania kinnistas seevastu Rahvuste liiga finaalturniiriga oma kõikuma löönud mainet. Valiksarjas ollakse küll praegugi oma algrupi liidrid ja suurturniiridele jõudmine pole neile muret valmistanud, aga kõige teravamast tipust kiputi suurturniiridel siiski kaugele jääma. 2014. aasta MM-il koperdati juba alagrupis, 2016. aasta EM-il ja 2018. aasta MM-il piirduti 16 hulka trügimisega ning ka eelmisel Rahvuste liiga finaalturniiril ei pääsetud esinelikusse.

Nüüd on Hispaanial aga ette näidata EM-i poolfinaali ja Rahvuste liiga finaali jõudmine. Nii poolfinaalis kui ka finaalis algkoosseisu kuulunud 17-aastase Gavi kehastatav põlvkondade vahetus näib olevat kõige valulikumast punktist üle jõudnud.

4. Prantslaste pöörane trio oli hispaanlastele liiast

Ründekolmikust Benzema-Griezmann-Mbappe teravamat pole praegu ette näidata ühelgi maailma koondisel. Kolme peal on nimetatud meestel kuhjaga nii jõudu, kiirust kui ka osavust, kusjuures omaduste taga peituvaid rolle suudetakse vajadusel ka omavahel vahetada. Kummalisel moel ei osanud või ei suutnud prantslased aga finaalturniiril nende trumpe maksimaalselt ära kasutada enne, kui kaotusseisu jäädi.

Kylian Mbappe. Foto: Scanpix / EPA / Matteo Bazzi

Alles siis, kui Belgia ja Hispaania juhtima läksid, muutus väravat vajanud prantslaste pressing agressiivsemaks ning ootamatult kergesti jäid mõlemad vastased otsekohe hätta. Isegi kui Hispaanial õnnestus surve alt välja tulekuks pikk pall ette mängida, polnud prantslaste kaitsjatest märksa vähemjõulistel ründajatel erilist võimalust seda võita. Mõneti tuli Prantsusmaale isegi kasuks põhikeskkaitsja Raphael Varane’i reievigastus avapoolaja lõpus, sest teda asendama tulnud Dayot Upamecano oli lõpuminutitel värskem, et Hispaania ründajate üritusi tõrjuda.

10. oktoobril kell 21.45 San Siro staadionil (Milanos)

Hispaania - Prantsusmaa 1:2 (0:0)
64. Mikel Oyarzabal - 66. Karim Benzema, 80. Kylian Mbappe

Hoiatused: 86. Aymeric Laporte - 46. Paul Pogba, 55. Jules Kounde, 90. Kylian Mbappe
Peakohtunik: Anthony Taylor
Abikohtunikud: Gary Beswick, Adam Nunn
Neljas kohtunik: Craig Pawson
VAR: Stuart Attwell (kõik Inglismaa)

Hispaania: Simon, Azpilicueta, Laporte, Garcia, Alonso, Busquets, Gavi (75. Koke), Rodri (84. Fornals), F. Torres (84. Merino), Sarabia (61. Pino), Oyarzabal.

Prantsusmaa: Lloris, Kounde, Varane (43. Upamecano), Kimpembe, Pavard (79. Dubois), Pogba, Tchouameni, T. Hernandez, Griezmann (90+2. Veretout), Benzema, Mbappe.