Menüü
Veebisait

Luup peale | Kolmandad kohad näitavad võimu! Ševtšenko mehed tegid taassünni ning langetasid vaprad rootslased (0)

Otsustava värava löönud Artjom Dovbõkil pikalt särk seljas ei püsinud. Foto: Scanpix / Andy Buchanan / Reuters

Tänavuse EM finaalturniiri viimases kaheksandikfinaalis sai nautida tõelist andmist, kui alagrupis napimast napimalt edasi pääsenud Ukraina langetas lisaajal Rootsi. Kaheksa parima seas lähevad nad vastamisi Inglismaaga.

Kohtumine kahe kollasinise vahel algas tasavägiselt: mõlemal tekkis esimese kümne minuti sees paar head võimalust,  millega vastaste tagumine liin surve alla pandi. Meie läänenaabrite võimaluse eest hoolitses Emil Forsberg ning Musta mere ääremaad aitas ründeduo Andri Jarmolenko ja Roman Jaremtšuk.

Kusjuures just ukrainlaste kapten Jarmolenko tegi mängu esimesele väravale suurepärase eeltöö. Mees konksutas ja trikitas ning saatis lõpuks välisküljega söödu trahvikasti teisse otsa. Seal võttis hoogu Oleksandr Zintšenko, kes oma esimese puutega korraliku volley võrku saatis. Rootsi esikinnas Robin Olsen sai küll käe vahele, ent abi sellest polnud - 1:0.

Tabamus tõi matši vajaliku energia ning vaid paarkümmend sekundit hiljem proovis rootslaste kapten Sebastian Larsson konkurentide esikiiprit üllatada. Nimelt märkas kogenud poolkaitsja, et Georgi Buštšan jättis ründajapoolse väravaotsa tühjaks ja üritas seega ümber müüri alumisse nurka keerutada. Ukrainlaste õnneks jõudis Kiievi Dinamo mees siiski oma kohta kaitsma ning lükkas palli nurgalöögiks.

Kuigi korra proovis Jarmolenko ise ka ühe iluvärava sepistada, siis lõpuks said hoopis rootslased kauglöögist viigivärava. Autoriks polnud ei keegi muu kui eelneva turniiriga kolm tabamust kirja saanud Forsberg. Seejuures tuleb Leipzigi mehel tänada õnne, kuna pall võttis tugeva rikošeti Ilja Zabarnõi jalast ning Buštšanil ei jäänud aega reageerida - 1:1.

Teisel poolajal said fännid pikalt nautida tõelist vutisõud: meeskonnad jooksid vaheldumisi rünnakutele ning mingisugusest seisu hoidmisest polnud juttugi. Suurepärane näide sellest sündis 54. minutil, mil esiteks Jarmolenko söötis Sergi Sõdurtšukile, kes palli vastu posti keerutas ning vaid paar rünnakut hiljem jagas noor Aleksander Isak hea söödu Forsbergile, kes jällegi lennutas vintlöögi posti.

Emil Forsbergil alguses oli õnne, kuid pärast enam mitte. Foto: Scanpix / Stu Forster / AP

Järgmine superšanss (väiksemaid võimalusi oli mitmeid) tekkis 69. minutil, kui Forsberg demonstreeris taas oma osavaid jalgu. Mees jõudis vasakust nurgast trahvikasti, lõikas kaks korda paremale (ehk saatis kaks vastast kohvile) ning keerutas siis ilusa kaarpalli ristnurga suunas. Isegi Buštšan jälgis palli vaid silmadega, ent taas tabas rootslane latti ...

Normaalaja lõpuminutitel hakkas Ukraina väsima ja pigem kontrarünnakute peale lootma. Sellegipoolest suudeti mängu viigiseisus hoida ehk teist õhtut järjest ootas pealtvaatajaid lisaaeg.

Eeldatult langes järgnenud pooltunnil mängutempo aga veelgi ning suurem osa lisaajast veedeti vigastuste küüsis. Nendest ohtlikuim sündis pisut enne sajandat mänguminutit, mil rootslasest keskkaitsja Marcus Danielson lendas kõrge jalaga Artjom Besedinile põlve. Selle sündmusega sai otsa ka mõlema mehe kohtumine, kuna üks ei saanud enam kahe jala peal seista ning teise silme ees vilkus punane kaardike.

Kuigi üha rohkem hakkas tunduma, et ukrainlased ei suudagi ülekaalu ära kasutada, siis lõpuks tabas vahetusmees Artjom Dovbõk, kes oli enne tänast pisut alla tunni koondisesärgis väljakul veetnud, peaga palli ning omad läksidki paarkümmend sekundit enne lõpuvile juhtima. Rootslastel viigiväravaks enam aega ei jätkunud ehk Ukraina pääses veerandfinaali. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Forsberg vs Jarmolenko

29-aastane Emil Forsberg ja 31-aastane Andri Jarmolenko - tegemist on kahe mehega, kes on selgelt oma koondise ründeplaani eestvedajateks. Täna demonstreeriti kordamööda oma oskusi ning mõlemad said vastaseid parajalt lollitada. Lisaks mängisid mõlemad suurt rolli võistkondade väravates: kui rootslane lõi ise võimsa kauglöögi võrku, siis ukrainlaste kapten toimetas suurepäraselt palli Zintšenkole.

Nagu juba mainitud, siis sellega ei lõpetanud kumbki: Jarmolenko iga kolmas sööt oli kas kannaga või mõne teise uhke trikiga ning Forsberg lennutas esiteks palli posti ja paarteist minutit hiljem ka latti. Tuleb tõdeda, et tegemist on väiksemat sorti üllatusega, et kumbki teist väravat ei löönud või ei tekitanud.

Saksamaal Leipzigi esindav Forsberg on seejuures üleüldse suurepärases hoos. Poolkaitsja on esimene rootslane peale 1994. aastat, kes suurturniiril kolmes järjestikuses matšis värava löönud (Forsberg skooris ka slovakkide ja poolakate vastu). Lisaks on tal nüüdseks EM-iga kirjas neli tabamust, mis tähendab, et ta jääb praeguse turniiri raames alla vaid Cristiano Ronaldole. Rootsi suurturniiride ajaloos on rohkem väravaid löönud vaid USA MM-il säranud Kennet Andersson.

Vastavas arvestuses ei jää alla ka Jarmolenko, kes on ukrainlaste kaheksast EM-i väravast viiega seotud (kaks on löönud ise; kolmele teinud eeltöö). Kahjuks sai West Ham Unitedi mängumehe päev täna aga varakult otsa, kuna lisaaja esimese poolaja lõpus väänas kapten oma jalga.

2. Jõumeeste korralik andmine

Kui normaalajaga hoiti suhteliselt tagasihoidliku joont ning üksteisele väga liiga ei tehtud, siis lisaajaga muutus olukord tsipa jõulisemaks. Mehed langesid mõlemal rindel ja mitmed pidid seetõttu ka mängu pooleli jätma - nii Jarmolenko (kes väänas jalga) kui ka Besedin (kelle põlv löödi valele poole) lahkusid väljakult longates.

Tsipa paremini läks Emil Krafthil, kes sai paari meetri kauguselt palliga oimukohta, Sergi Krõvtsovil, kes sarnaselt Jarmolenkole väänas jalga, ning Marcus Bergil, kes sai õnnetus olukorras põlvega vastu laupa. Nimetatud trio vajas küll arstiabi, kuid lõpuks mehed siiski taastusid ning jooksid edasi.

Igasugune vigastuste virvarr tekitas aga paraja segaduse väljakul, kuna vahepeal olid rootslased kahe mehega vähemuses ning vahepeal oli mõlemal kümme meest väljakul. Ukrainlaste vigastusterohke pooltund võis aga pisut üllatust tekitada, kuna just nemad said just ju kaheksa järjestikuses päeva lihtsalt puhata ning mänguks valmistuda.

3. Kolmas koht on taktikaliselt kaval lüke?

Tõenäoliselt oli mitmeid, kes peale Ukraina masendavat esitust Austria vastu ennustasid, et ida-eurooplaste turniir saab peatselt ka lõpu. Arvatavasti kõlas mõtteid, et isegi siis, kui ukrainlased saavad alagrupist edasi, põrmustatakse nad järgmiste vastaste poolt.

Nagu me kõik aga teame, siis seda ei juhtunud. Ukraina pääses viimase kolmanda koha meeskonnana edasi (elimineerides seega Soome) ning näitas täna vägagi küpset mängupilti. Jah, Rootsist poldud peajagu üle, kuid võrreldes viimase kohtumisega oldi ikka selgelt paremad. Lõpuks võetigi võit ära ning esmakordselt pääseti EM-il veerandfinaali.

Siinkohal oleks pasklik mainida, et tegemist pole ainsa alagrupi kolmandaga, kes väiksemat sorti üllatusega hakkama sai. Samasuguse võlutriki tegid ju ka tšehhid, kes tegid Hollandile tuule alla, ning šveitslased, kes alistasid eriti dramaatiliselt valitsevad maailmameistrid. Seejuures on mängus veel ka Taani, kes enne viimast vooru üleüldse viimast kohta hoidis.

Seda, et uus turniirisüsteem võib parajat vingerpussi mängida, pole aga arvatavasti kellelegi üllatuseks. Prantsusmaal toimunud EM-il tõstis trofee pea kohale ju ei keegi muu, kui Portugal, kes ungarlaste ja islandlaste järel kolmandaks jäi. Pisut koomilisel kombel on aga nemad tänavu ainsad oma triki ohvrid, kuna portugallased suutsid ainsa kolmanda koha meeskonnana veerandfinaalist välja jääda ...

Rootsi - Ukraina 1:2 (1:1; 1:1; 1:1)
43. Emil Forsberg - 27. Oleksandr Zintšenko, 120+1. Artjom Dovbõk

Hoiatused: 70. Dejan Kulusevski, 85. Emil Forsberg - 79. Andri Jarmolenko, 120+1.Artjom Dovbõk
Eemaldamine: 99. Marcus Danielson (Rootsi)
Peakohtunik: Daniele Orsato (Itaalia)

Rootsi: Olsen, Augustinsson (83. Bengtsson), Danielson, Lindelöf, Lustig (83. Krafth), Forsberg, Ekdal, K. Olsson (101. Helander), S. Larsson (97. Claesson), Isak (97. Berg), Kulusevski (97. Quaison).
Varus: Johnsson, Nordfeldt, Bengtsson, Berg, Cajuste, Claesson, Helander, Jansson, Krafth, Quaison, Sema, G. Svensson.

Ukraina: Buštšan, Matvienko, Krõvtsov, Zabarnõi, Karavajev, Zintšenko, Stepanenko (94. Makarenko), Sidortšuk (117. Bezus), Šaparenko (61. Malinovski), Jaremtšuk (91. Besedin; 102. Tsõgankov), Jarmolenko (106. Dovbõk).
Varus: Pjatov, Trubin, Besedin, Bezus, Dovbõk, Makarenko, Malinovski, Marlos, Mõkolenko, Sobol, Tsõgankov, Tõmtšõk.

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti