Luup peale | "Kui ise ei löö, siis lüüakse sulle" - seekord mitte! Viik on magus, aga võit olnuks magusam! (0)

Henri Välja (number 23). Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee (arhiiv)

Eesti U21 koondis teenis EM-valiksarjas viienda punkti, kui leppis Jurmalas toimunud "kodumängus" Serbia eakaaslastega väravateta viiki.

EM-valikmäng toimus Jurmalas, sest EJL pidi mängupaiga kinnitama enne Eesti Vabariigi valitsuse otsust. Kui valitsus oleks kokkuleppele jõudnud 24. septembriks, nagu UEFA esialgu tähtaja määras, oleks mängu toimumiskohaks olnud Eesti. Otsus sündis alles 29. septembril. Ei olnud esimene kord, kui lõunanaabrid tulid meile keerulises olukorras vastu.

Serbia domineeris mängu, kuid eriti palju ohtlikke olukordi Eesti värava all ei tekkinud. Serblased sooritasid küll rohkem pealelööke, kuid eestlased suutsid need blokeerida. Lisaks oli Eesti väravasuul Karl Andre Vallner kindel. Paremad väravavõimalused olid hoopis Eestil, kusjuures kõik teisel poolajal, kuid realiseerimine ei olnud seekord soovitud tasemel.

Eesti U21 koondise peatreener Igor Prins etteheiteid oma hoolalustele ei teinud, öeldes, et eestlased said oma tööga korralikult hakkama. Eesti U21 koondise kapten Markus Poom rääkis, et eestlased oleksid võinud saada kolm punkti. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Kurikuulus jalgpallitõde seekord paika ei pidanud

"Kui ise ei löö, siis lüüakse sulle" - just see lause kummitas teisel poolajal tõenäoliselt paljusid poolehoidjaid, kes mängu jälgisid, sest Eesti raiskas kolm-neli suurepärast väravavõimalust. Oleme korduvalt näinud, et tavaliselt karistatakse selline raiskamine ära, kuid viimastel minutitel korraliku surve peale pannud Serbia ei suutnud Eesti väravalukku lahti muukida.

Eestil olid supervõimalused teisel poolajal. Meie esimene šanss skoorimiseks oli Sten Reinkortil, kes sai Poomilt suurepärase söödu kaitsjate vahele, kuid Serbia puurilukk Aleksandar Popovic tõrjus eestlase löögi. Tagasipõrkunud pall maandus omakorda Poomile, kes pääses kukkudes löögile, kuid pall lendas üle Serbia värava.

Mõned minutid hiljem pääses paremal äärel jooksu Henri Välja, kes tsenderdas palli Serbia karistusalasse, kuhu oli tormanud vahetusest sekkunud Joonas Soomre, kes ei tabanud palli korralikult. Lisaks tuli hästi pingilt Raimond Eino, kes kasutas ära serblaste eksimuse ja pääses väravavahiga üks-ühele, kuid puude vedas teda alt ning Popovic püüdis palli.

Karl Rudolf Õigus (number 11). Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee (arhiiv)

Neljas ohtlik olukord oli Mattias Männilaanel, kes sekkus vahetusest 85. minutil ning pääses mõned minutid hiljem Serbia kaitseliini taha jooksu, lööginurk läks teravaks, kuid ründaja suutis sellegipoolest teha korraliku soorituse. Serbia väravavaht vastas korraliku tõrjega.

Siinkohal tasub märkida, et avapoolajal oli Serbial oivaline väravavõimalus, kui Vallner tõrjus üks-üks olukorras serblase löögi. Teisel poolajal hiilgas Vallner ühe pantrihüppega. Lisaks püüdis Vallner palju serblaste pealelööke ja tsenderdusi, mis erilist ohtu ei tekitanud.

2. Serbia noored mängivad klubijalgpalli kõrgel tasemel

Kui viiendal kohal olev ja ainult Lätit edestav Eesti U21 koondis teenis turniiritabelisse viienda punkti ja üks mäng on jäänud, siis tosin silma kogunud Serbia eakaaslaste jaoks on valiksari lõppenud neljanda kohaga. Kui eestlased tegutsevad peamiselt koduses Premium liigas ja mõned mängijad isegi Esiliigas, siis serblased mängivad klubijalgpalli oluliselt kõrgemal tasemel. Paar näidet: väravavaht on Belgradi Partizani esinumber ning poolkaitsja Ivan Ilic mängib Hellas Veronas, olles seal laenulepingu alusel Manchester Cityst.

Serbia algkoosseis klubide alusel: Belgradi Partizan (Serbia), Zagrebi Dinamo (Horvaatia), Netanya Maccabi (Iisrael), AS Monaco (Prantsusmaa), Belgradi Crvena zvezda (Serbia), Cukaricki (Serbia), Vojvodina (Serbia), Hellas Verona (Itaalia), Belgradi Partizan (Serbia), PEC Zwolle (Holland), Ljubljana Olimpia (Sloveenia). Vahetusest sekkusid: Cukaricki (Serbia), Indija (Serbia), Lucani Mladost (Serbia), Belgradi Crvena zvezda (Serbia), Surdulica Radnik (Serbia).

3. Eesti mängupilt oli kaitsest lähtuv, aga väga loogiline

Eelnevalt nimetatud serblaste koduklubid tõestavad, et Eestil on paberil selgelt nõrgem meeskond, kuid paberil mängitakse trips-traps-trulli või laevade pommitamist, mitte rahvusvahelisel tasemel jalgpalli. Jah, vastab tõele, et Serbia domineeris, valdas rohkem palli, tekitas rohkem poolvõimalusi, aga see oli Eesti teadlik valik.

Eesti mängis mõistetavalt kaitsest lähtuvalt, aga et see sajaprotsendiliselt õnnestuks, tuleb mängijatel anda maksimum. See õnnestus, sest kõik eestlased võitlesid. "Muud ei olnud, kui tuli algusest peale kaitsetööd teha, muud saladust ei olnud. Sellega said poisid suurepäraselt hakkama - tuleb kiita. See oli pühendunud mäng poiste poolt. Super!" kommenteeris peatreener Igor Prins mängujärgses intervjuus. Seda ilmestab statistika: pealelöögid olid 23:7 serblaste kasuks, eestlased blokeerisid koguni 11 lööki. Eesti võitlustahe väärib kiitust.

Kaitses saadi eeskujulikult hakkama ning kuigi olid mõned pisieksimused ja kohati vajuti liiga madalale, siis suures plaanis toimis kõik ideaalselt, sest peamine eesmärk, milleks oli nullimäng, sai täidetud. Ent mitte ainult. Eesti rünnak oli igati soliidne, mängijad olid aktiivsed ja söödud loogilised, tekkisid võimalused. Jah, olid perioodid, kus tehti palju söödupraaki ja olid mõned olukordadesse hilinemised - nii rünnakul kui kaitses -, siis mäng oli ladus. Meeldiv.