Luup peale | Kummaline finaal otsustati 23 sekundiga (4)

Liverpool on taas parimatest parim, esimest korda pärast 2005. aastat. Tottenham alistati ootamatute käikudega finaalis 2:0.

Mängu esimesel minutil jõudis Liverpooli ründaja Sadio Mane karistusalla ja teenis penalti, mille realiseeris Mohamed Salah. Tottenham ei kohkunud, kuid ei suutnud ka enda tahet peale suruda; poolaja lõpp kuulus omakorda Liverpoolile, aga nemadki ei võtnud liigseid riske.

Teise poolaja algus möödus suuresti samas võtmes, alles viimasel 20 minuti asus Tottenham uljamalt viigiväravat otsima. Võrk aga sahises lõpuks uuesti Hugo Lloris' selja taga, kui poolfinaali kangelane, belglane Divock Origi palli terava nurga alt kaugemasse nurka virutas. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Roostes mehed mänge ei otsusta

Peatreenerite mõttemaailm oli seekord sarnane: mõlemad otsustasid saata välja oma parima koosseisu. See tähendas Tottenhami poolt Harry Kane'i ja Liverpooli eest Roberto Firmino alustamist, mõlemad tulid mängule vigastuse ja pika pausi pealt. Kane sai lõpuks kirja 90 ja Firmino 58 minutit, aga kumbki ei suutnud matši kulgu oluliselt mõjutada.

Ühest küljest on lihtne mõista, mida selline käik peaks endaga tooma, millise lisakäigu andma. Mõlemad on maailmaklassist mitmekülgsed ründajad, Kane pigem rünnakute lõpetaja, Firmino pigem x-faktor ülesehitusel. Võrdset alternatiivi pole võtta Mauricio Pochettinol ega Jürgen Kloppil, kuid Liverpooli poolfinaal Barcelonaga demonstreeris hiilgavalt, kuidas väike "kõrvalekalle" normaalsusest võib tuua ootamatut tulu. Rohkem julgeid otsuseid!

2. Penalti: karm, aga õiglane

Finaal ei olnud jõudnud õieti alatagi, kui Liverpool leidis vasakul äärel veidi ruumi tekitanud Sadio Mane. Senegali mees ei olnud isegi suurem asi ohtlik, aga Tottenhami poolkaitsja Moussa Sissoko ei olnud samuti sajaprotsendiliselt "kohal". Ta tõstis rumalalt käe, et kaaslast juhendada, magas maha Mane tõste ja suunas palli rinnast vastu kätt. Penalti Liverpoolile.

Karm? Kahtlemata, sest Sissoko käsi ei olnud tahtlik (võiks lausa vaielda, et tegu oli antud olukorras loomuliku asendiga) ja esmapilgul ei olnud tsenderdus ka ohtlik. Õiglane? Kahtlemata, sest jalgpallireeglid näevad nii ette, käega mäng oli selgemast selgem. Sissoko eksis ja Liverpool sai karistada. Arvamused lahknesid, aga sloveenist peakohtunik Damir Skomina tegi siinkirjutaja hinnangul hea otsuse.

3. Meeskonnad kangestusid võidutahte all

Mõlemad finaali osapooled armastavad mängida pigem tehnilist jalgpalli, eriti Tottenham. Pikk ette ja ise järele ajad on isegi Briti saartel vaikselt möödumas, kuid vaimne kohustus ja vajadus võita rõhusid meeskondi niivõrd, et nägime mõlemalt poolt tavatult palju musti puuteid, valesööte ja pika peksmist.

Varajane värav tegi neutraalsele vaatajale sel korral ilmselt karuteene, sest pani Liverpooli seisu, kus väravat ei olnud vaja taga ajada; Tottenham aga ei tahtnud samuti liigselt riskida, mis Liverpooli ründepotentsiaali arvestades igati ratsionaalne lahendus. Sellest - ja praagist - tulenevalt oli avapoolaeg väga rahumeelne. Isegi liiga. Tottenham võttis korraliku vurri üles alles viimaseks 20 minutiks, aga näiteks kaardid jäidki Skomina taskusse.

4. Alissoni eest makstud miljonid läksid õigesse kohta, pole kahtlustki

Kontrast ei oleks saanud olla tugevam. Liverpool kaotas aasta tagasi Real Madridile 1:3. Kaotas esimese poolaja keskel vigastusele Mohamed Salah', aga püsis mängus sees. Alles Loris Kariuse unustamatu apsakas palli käest mängu panemisel ja seejärel Gareth Bale'i kauglöögi näppude vahelt võrku lubamine võtsid Liverpoolilt võimaluse juubeldada.

Eelmisel suvel maksis Liverpool Romale üle 60 miljoni euro, et saada postide vahele brasiillane Alisson Becker; et ajalugu ei korduks. Ja ei kordunud. Alisson tegi finaalis absoluutselt briljantse mängu ja ei lubanud endale ühtegi mainimist väärt apsakat. MVP.

Tottenham - Liverpool 0:2 (0:1)