Luup peale | Kümnemeheline Tammeka tegi Levadia elu põrguks, aga ühtlasi äratas ka magava karu (0)

Viimases neljas mängus Tartu Tammekaga viiki leppinud FCI Levadia võttis kodupubliku rõõmuks täna küll 3:2 võidu, aga rõõmustamiseks see esitus eriti põhjust ei anna.

• Vaata Jana Pipra galeriid siit või artikli alt!

Kui mängitud oli vaevalt sada sekundit, siis pani Brent Lepistu pika palli ette Mihhail Slaštšjovi selja taha jooksnud Mark Oliver Roosnupule. Ühe puutega mängis ta kõrvale Juri Kolomojetsile, kes palli juba tühja väravasse sai lükata. Paari liigutusega mängis Roosnupp üle nii Tammeka kaitseliini kui ka väravavaht Carl Kaiser Kiidjärve.

Kui terve esimese poolaja oli Tammeka mängus sees ja Levadia rohkem ohtlikuks ei saanud, siis kohe teise hakul pääses Kolomojets Kiidjärve suunas jooksma. Igor Dudarev püüdis ta enne karistusalajoont kinni ja tegi selja tagant vea. Punane kaart ja Tammeka jätkas vähemuses. Kui esimesed kümmekond minutit ei paistnud kuidagi välja, et Tammeka kümne mehega platsil olnuks, siis Levadia tegi asju apteekritäpsusega. Ühe korra jäi pall Robert Kirsile ette ja see lõpetas kohe väravavõrgus. Levadia pink ohkas kergendatult.

Aga samas ka liiga varakult, sest Tammeka parim periood alles sai hoo sisse. 70. minutil hakkas Sten Reinkort enda karistusala juurest jooksma ja teda ajas taga Kolomojets. Kerge õlamüks enne karistusalasse jõudmist ja ukrainlane oli seljatatud. Reinkort pani seepeale imelise palli kaitsjate ja väravavahi vahelt ning Tristan Koskor paigutas selle rahulikult võrku.

See polnud kodumeeskonna jaoks veel piisav äratuskell. Levadia ei suutnud endiselt mitte midagi - korra pääses küll Robert Kirss üks-ühele, aga ei suutnud palli isegi värava poole lüüa - ja Tammeka maruline surve jätkus. Kevin Aloe 88. minuti tsenderduse järel sai Mihhail Slaštšjov kahel korral segamatult löögile - esimene lendas posti, teine pani võrgu sahisema.

Robert Kirss ja Juri Kolomojets - Levadia esimese kahe värava autorid. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Nagu juba öeldud, siis Levadial polnud täna väravate löömiseks palju vaja ja järelejäänud minutitest piisas ka võidutabamuseks. Nurgalöögi järel pääses kastijoonelt löögile Trevor Elhi, kelle pommlöögi vastu Kiidjärv võimetu oli. Levadiale tuli koos kolme punktiga ka mitu halli juuksekarva ja murekortsu. Soccernet.ee tähelepanekud mängust

1. Levadia oli tüüpiline Levadia

Levadia peatreener Marko Savic kinnitas pärast mängu, et kiire avavärav ei muutnud meeskonda liiga mugavaks. Kui tõesti ei muutnud, siis on see ehk isegi halvem variant, sest niivõrd loid esitus on vastuvõetamatu. Levadia mängis head jalgpalli vaid esimesel kahel ja viimasel viiel minutil. Ülejäänud aja oli Tammeka parem meeskond platsil. Ka kümnemeheline Tammeka üheteistkümnekesi mänginud Levadia vastu.

See on olnud Levadia jaoks sel hooajal läbiv joon. Läbinisti õnnestunud mänge võib tikutulega taga otsida - ehk on selleks ainult kindel 5:1 võit Viljandi Tuleviku vastu, kus vutiüldsust uue formatsiooniga üllatati? Viimastes kohtumistes on küll võidult võidule marsitud, aga need on tulnud raske töö, higi ja pisaratega. Ja samuti ka koos paljude vigastustega - täna oli pingil vaid kaks esindusmeeskonna mängijat: Richard Aland ja Zurab Otšigava.

2. Koppeli munadega vahetus, mis tagantjärele tarkusena ei toiminud

Kui Slaštšjov oli 88. minutil Tammeka viigile löönud, siis otsustas Kaido Koppel sellele vahetusega reageerida. Üks vangerdus oli veel alles ja igati loogiliselt otsustas ta platsile tuua keskkaitsja Daaniel Maanase, kes end järjepidevalt alates Igor Dudarevi punasest kaardist soojas oli hoidnud. Loogiline on ka see, et välja tuli võtta keegi ründekolmikust. Valikud olid: a) 88 minutit mänginud tipuründaja Tristan Koskor; b) 88 minutit mänginud ääreründaja Sten Reinkort; c) 16 minutit varem vahetusest sekkunud Patrick Genro Veelma.

Koppel otsustas, et kuivõrd Levadia hakkab nüüd tõenäoliselt maruliselt ründama, on paslikum jätta ette füüsilisemad Koskor ja Reinkort. Seega kestis vahetusest sekkunud Veelma tööpäev vaid 16 minutit. Maanas polnud süüdi ei saatusliku nurgalöögi tekitamises ega Elhi väravas, aga tagantjärele targana langes Tammeka liiga madalale ja pakkus Levadiale võimalusi. Vahetus seega ei toiminud.

3. Slaštšjov jälle Levadia vastu

Peterburis sündinud Mihhail Slaštšjov on Eestis neljandat hooaega. Neist esimese veetis ta Sillamäe Kalevis, kus lõi ühe värava. Tammekas on ta kolme hooajaga löönud kuus väravat ja neist pooled on tulnud FCI Levadia võrku.

2018. aastal tõi just Slaštšjovi kauglöök Tammekale 1:0 võidu. Esimese võidu Levadia üle viieaastase pausi järel. Tänavu on Slashiks kutsutav paremkaitsja löönud lausa kolm väravat ja kaks viimast Levadia vastu. Ja mõlemad on sündinud kaotusseisust ning toonud tabloole viigi. Tõsi, täna ei õnnestunud sellest kinni hoida.

4. Mängu parim - Andre Paju

Paju mootor töötas täna kõrgetel tuuridel algusest lõpuni. Juba mängu alguses tehti talle kaks viga, kus mees valju karjatusega murule langes, aga see teda ei murdnud. Paju aitas oma täpsete ja tehniliste puudetega Tammekal edukalt Levadia surve alt väljuda ja palli rünnakule toimetada.