Luup peale | Kurat peitub detailides. Kas seekord kalendris? (video!) (0)

U17 MM-il selgus pühapäeva õhtul esimene poolfinalist, kui Holland oli 4:1 üle üllatusmeeskonnast Paraguayst.

Paraguay oli avapoolajal Hollandiga püsti hädas, aga skoori avamiseks läks eurooplastel aega pool tundi. Esmalt oli täpne Ki-Jana Hoever, kümme minutit hiljem sahistas võrku kuue tabamusega turniiri suurimaks väravakütiks olev Sontje Hansen.

Vahetult enne riietusruumi minekut sai Holland külma duši osaliseks, kui nende kaitsja saatis palli omavärava suunas ning vahetult enne väravajoone ületamist virutas palli võrku Diego Duarte. Teisel poolajal kallutasid Jayden Braafi ja Naci Unuvari väravad siiski vaekausi selgelt Hollandi kasuks.

Turniiri aeglaselt alustanud, kuid hoo sisse saanud Euroopa meistri vastane poolfinaalis selgub kell 1 algavas mängus, mil palli panevad mängu Lõuna-Korea ja Mehhiko. Seegi mäng on Soccernet.ee otse-eetris.

1. Kalendrifaktor rikkus Paraguay jaoks meeldiva deja vu?

Alagrupiturniiri järel turniiri resultatiivseima meeskonna tiitlit jaganud Paraguay näitas 1/8-finaalis Argentina vastu võitlejahinge. 42. minutiks jäädi 0:2 kaotusseisu, kuid teisel poolajal pöörati seis pahupidi.

Tänane mäng võis vaheajal eelnenud 45 minuti üle mõtiskledes paraguaylastele tuttavalt kõlada. Kaitseliinil käis hollandlaste poolt tööle pandud karusselli tõttu ilmselt pea veel pikalt ringi, kuid kui vastaste karistusala lähistele jõuti, siis kippus Paraguay üldjuhul ka ohtlik olema. Ja avapoolaja esimesel üleminutil pääseski Paraguay mängu tagasi.

Teist kolmveerandtundi alustati selle optimismisüsti ja momentumi pealt paljulubavalt, tekitati võimalusi ja kolistati väravaraame. Kuid kaitse kärises endiselt, lõpuks väsis meeskond tervikuna ning võitjas sisulist kahtlust ei tekkinudki. Võib vast üsna kindel olla, et kaks lisapuhkepäeva kulusid Hollandile igati marjaks ära, sest viimasel paarikümnel minutil oli Paraguayl toss täiesti väljas.

2. Kas Hollandi kaitseingel läks uutele jahimaadele? Sõltub tõlgendamisnurgast

Tasub meelde tuletada, kuidas täpsemalt Holland veerandfinaali jõudis. Alagrupist pääses Holland - Euroopa meister - edasi viimase kolmanda koha meeskonnana. 1/8-finaalis suutis Holland vältida Brasiiliat ja Prantsusmaad ning sai vastaseks viiekordse maailmameistri, kuid kesise turniiri teinud Nigeeria. Nigeeria alistamise järel sai Holland, nagu juba mainitud, võrreldes Paraguayga kaks puhkepäeva juurde.

Aga täna olid Hollandil suurest võidust hoolimata õnnejumalannaga vastuolulised suhted. Paraguay lõi kümnekonna minuti järel värava ees posti ning teisel poolajal nurgalöögi järel ka latti, kuid ülejäänud mängu jooksul tõmbas Holland lõunaameeriklaste kaitseliini korduvalt ja korduvalt ribadeks. Värava ees jäi aga tihtipeale puudu täpsusest ja õnnest ning seda hoolimata faktist, et Angel Gonzalez meenutas Paraguay värava ees rohkem tolmuimejat kui väravavahti.

Ning lisaks võtsid videokohtunikud ära kaks Hollandi väravat. Senise turniiri absoluutse väravakuninga Sontje Hanseni 36. minuti värav tühistati, kuna väravavaht Gonzalezi vaatevälja segas teine Hollandi mängija.

Kui selles olukorras oli vaidlemisruumi minimaalselt, siis 66. minutil Jayden Braafilt ära võetud värav oli juba üsnagi kurioosne. Paraguay mängija ebaõnnestunud puude loeti kohtunike poolt rikošetiks ning suluseisus oli Braaf, kes jättis palli suluseisus mitte olnud kolleegile, kes omakorda palli Braafile söötis. Kohtunikel oli üldse keeruline päev, sest Rolando Ortiz sai 84. minutil kollase kaardi ülijõhkra vea eest, mis ilmselt enamikes teistes mängudes olnuks ilmselge punane kaart.

Kui Hansenil kulus 36. minuti VAR-i poolt ära võetud värava järel neli minutit, et lüüa legaalne tabamus, siis ka Braaf tegi kiirelt vajalikud korrektuurid, kui tõi 78. minutil Hollandile pikalt jahitud kolmanda värava.

3. Ühe noormehe kalendriaasta lõpp - 0, 1 või 2 MM-tiitlit?

Hollandi äärekaitsja, tänase mängu esimese värava autor Ki-Jana Hoever on oma profikarjääri esimesel aastal jõudnud kõrguste mõttes sisuliselt absoluutsesse haripunkti. Kui ta 7. jaanuaril, 11 päeva enne oma 17. sünnipäeva FA Cupi mängus Wolverhamptoni vastu Dejan Lovreni välja vahetas, sai temast Liverpooli ajaloo kolmas noorim mängija. Suvel sõlmis ta Meistrite liiga võitjaga profilepingu, tuli U17 Euroopa meistriks ja valiti turniiri sümboolsesse koosseisu. Ning septembris lõi Hoever värava liigakarikamängus MK Donsi vastu - Liverpooli ajaloo neljas noorim väravalööja.

Ja nüüd on tema silmapiiril erendamas lootus lõpetada uskumatult edukas kalendriaasta kahe MM-tiitliga. Hollandiga on ta U17 MM-il ihaldatud eesmärgist nüüd vaid kahe mängu kaugusel. Tõsi, poolfinaalist jääb Hoever mängukeelu tõttu ise eemale.

21. detsembril selgub Dohas klubide maailmameister. Kuna Liverpool mängib tol perioodil 24 tunni sees kaks mängu, siis teatav loogika ütleb, et nooremale generatsioonile antakse võimalus just Kataris. Ja eeldatavasti ka Hoeverile. Eraldi küsimus on, kui palju võimalusi Liverpooli teisel või isegi kolmandal ešelonil näiteks River Plate või Flamengo vastu on.