Luup peale | Kuressaare trumpidest jäi Kalju ässa vastu väheks (galerii!) (0)

Kalju klass oli Kuressaare võitlustahtest napilt üle. Foto: Liisi Troska

Nõmme Kalju ja Kuressaare pakkusid Hiiu mändide all Premium liiga 11. vooru avapauguks nauditava taktikalise lahingu, kus avapoolajal oli peal üks ja siis teine. Ent kui Kalju realiseeris oma ühe väga hea võimaluse väravaks, siis Kuressaare seda ei suutnud. Nii jäigi lõppseisuks 1:0 soosiku kasuks, kuid saarlased võtsid kohtumisest taas kaasa kuhjaga positiivset.

Esimese paarikümne minuti jooksul suutsid mõlemad pakkuda vaid poolvõimalusi, ent siis hakkas Kuressaare värava all juhtuma. Esimesel korral pääseti, kui Kaspar Paur murdis paremalt äärelt väga kergelt karistusalasse ja söötis värava alla, aga Kaarel Usta ei tabanud seal korralikult palli. Teisel korral enam mitte: Igor Subbotinile anti 25. minutil võimalus vabalt tsenderdada ja Amir Nathole viielt meetrilt sama vabalt peaga lüüa. Magnus Karofeld oli postide vahel terava lähilöögi vastu võimetu ja skoor sellega avatud.

Kas lõi värav Kure korraks jalust või elavnes Kalju ise, kuid järgmise kolme-nelja minuti jooksul anti külaliste väravale turmtuld. Märten Pajunurm lõi ilusa soolo teinud Usta jalalt palli minema alles värava all, eemalt proovisid nii Subbotin, Paur kui ka Vladislav Homutov. 34. minutil sai viimane pärast Subbotini söötu taas 11 meetri punkti lähistelt täiesti vabaks jäetuna lüüa – täiest jõust, aga üle.

Kuressaarel avapoolajal rohkem häid võimalusi ei avanenudki, küll aga tuldi pausilt teise hingamisega. Kohe teise poolaja alguses teeniti järjest kolm nurgalööki, millest kaks olid väga ohtlikud. Kalju jäi aina enam lootma vasturünnakutele ja korraks õnnestus Pauril madala kauglöögiga Karofeldi veidi ehmatada, kuid mitte enamat.

Viimasel paarikümnel minutil surus Kuressaare aina enam ja teenis järjest nurgalööke, mida neile kogunes lõpuks kahekohaline arv. 81. minutil nõuti penaltit, kuid kohtunik Eiko Saare hinnangul kukkus Märten Pajunurm Subbotini tõukest karistusalas liiga kergelt.

Vana tõde, et ühe supervõimaluse saab mängu jooksul iga meeskond, pidas selgi korral paika. Esimesel üleminutil vabastati läbisööduga vahetusmees Rasmus Saar, kes läks Marko Meeritsaga silmitsi ja saatis madala palli tagumise posti suunas. Ent Meerits tõrjus raske löögi ja päästis sellega Kaljule võidu. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud.

1. Kalju päästjaks kujunes individuaalne klass

Meeskondlikus plaanis ei jäänud Kuressaare mängu lõikes Kaljule suurt millegagi alla. Ent Igor Subbotini või Amir Natho klass on ja peabki olema praegu kõrgem kui Joonas Soomrel või Daniel Tuhkanenil. Oma rolli mängis ka vabadus, mida Kuressaare kaitsjad nii väravaolukorras kui ka mitmel muul juhul Kalju mängijatele pakkusid, jäädes neist liialt kaugele.

Ehkki peatreener Roman Kožuhhovski sõnas mängujärgses intervjuus, et avapoolaeg kulus Kuressaarel ennekõike kunstmuruga harjumiseks, kuna mängu eel ei tehtud seal ainsatki trenni, paistis teisel poolajal silma, et niipea kui saarlased vastaseid rohkem pressisid ja neil hapnikukraani kinni keerasid, hakkas ka Kalju rohkem eksima. Eriti paistis avapoolajal silma Kalju parem äär, kus Andri Markovitš kohe rünnakut toetama tõusis, kui Kuressaare pressinguga peale tuli, see tekitas aga äärele arvulise ülekaalu nign Pauri ja Subbotiniga kombineerides aitas Markovitš sealtkaudu järgemööda ohtlikel rünnakutel sündida.

2. Mairo Miil, Eesti oma Rory Delap

Kuressaare metoodilisust on Kožuhhovski käe all igatepidi põnev vaadata, kuid eriti ilmnes see standardolukordade lahendamises. Vasakkaitses mänginud Mairo Miil käis pikki audiviskeid värava alla saatmas ka parema küljejoone tagant ning enamasti külvasid need Kalju leeris ka segadust.

Nurgalööke teeniti lõpuks terve tosin Kalju kahe vastu ning teisel poolajal oli mitut puhku just nende järel värav kõige lähemal. Kalju ei söandanud teise kolmveerandtunni jooksul kordagi ühtki oma ründajat keskringi jätta, kui Kuressaarel oli nende poole peal mõni standardolukord kasutada – kõik mehed toodi oma tagalat kaitsma.

3. Kalju laatsaret sai jälle ühe liikme juurde

Sel hooajal esmakordselt põhikoosseisu kuulunud Kalju keskkaitsja Mikk Reintam pidas vastu 65 minutit, siis lõpetas tema mängu lihasevenitus. Pedro Victor küll taastub traumast ja tegi meeskonnaga koos – tõsi, individuaalse plaani järgi – mängueelset soojendust kaasa, aga temagi täielik mänguvalmidus on veel küsimärgi all. Kalju õnneks ootab neid pühapäeval ees Tallinna Kalev ja nende vastu võib keskkaitses tegutseda ka täna Reintami koha üle võtnud Deniss Tjapkin, ent siis on vaja hakata mehi juba tagasi väljakule tooma, sest järgemööda mängitakse Paide ja Floraga.

Eelkõige lööb vigastustekriis Kalju varupingi pihta, sest tänagi olid Marko Kristalil sealt peale kogemuseta noorte võtta vaid Aleksandr Volkov ja Aleksandr Kulinitš. Kaitseliini saab mehitada nii Kulinitši kui ka Tjapkiniga ning vajadusel näiteks Markovitšigi keskkaitsesse nihutada, kuid mängu käigus muutuste tegemiseks jääb Kristalile kätte aina vähem malenuppe.

4. Mängu parim – Amir Natho

Võiduvärava autor tegutses lõpuminutitel endale seni harjumuspäratult tõhusalt ka kaitses. Tema tehniline pagas võimaldas Kaljul avapoolajal mitut puhku Kuressaare tihedast kaitseliinist läbi tungida, sest kasvõi see, kui harva vajab Natho hea söödu või tsenderduse andmiseks ettevalmistavat puudet, on ekstraklassist.