Luup peale | Legion küpses meeskonnaks, kuid Paide on lihtsalt veel kõvem (galerii!) (0)

Legion esitas Paidega võrdväärse partii, otsustavaks said detailid. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Paide Linnameeskond sai küll sel hooajal kolmandat korda Tallinna Legionist jagu, ent 2:0 võidunumbrid ei peegelda seda, kui palju vaeva Legion sundis neid võidu nimel nägema. Võõrustajate visadus õnnestus Paidel murda killukese õnne abil, ent võidu võti oli ikkagi külaliste enesekindlus.

Juba tosina minuti järel pidi Legion tegema sunnitud vahetuse, kui Kirill Nesterov ei saanud vigastuse tõttu mängu jätkata ning tema asemele tuli Maksim Gussev. Selleks hetkeks oli mõlemal meeskonnal olnud paar poolvõimalust, ent Mait Toom ja Pavel Londak polnud veel pidanud tõsiselt mängu sekkuma.

Paarkümmend esimest minutit möödusidki võrdse heitluse tähe all, korra proovis Nikita Andrejev õnne kauglöögiga, ent see lendas pisut üle Toomi värava. Teises väljaku otsas tegi pika soolo Sergei Mošnikov, aga keerutas löögi väravapostist pisut mööda.

25. minutil tekkis senise mängu parim šanss Legionil – Artur Šarnin sai mööda vasakut äärt tõusta ja tsenderdada penaltipunkti suunas, kuhu Paide kaitsjad olid unustanud Deniss Vnukovi. Poolkaitse libistamise pealt tehtud pealelöök lendas aga napilt väravast mööda.

Mõni minut hiljem oli tsenderdajaks Gussev ja sihtmärgiks Andrejev, kuid Kase sai pea vahele. Järgnenud nurgalöögist pääses löögile Aleksandr Dmitrijev, ent tema üritus blokeeriti. Hetke pärast avanes teise värava all superšanss Edrisa Lubegal, kelle Andre Frolov läbisööduga osavalt vabaks mängis, kuid Londak tegi kõrgklassist tõrje.

Kui Deabeas oli äärel teeninud Daniil Pankovile kollase kaardi, proovis Mošnikov terava nurga alt õnne otse väravale suunatud karistuslöögiga, ent see jäi veidi kõrgeks. Kohe andis Sanneh ääreläbimurde järel vasakult terava palli värava alla, kuid Lubega ulatus vaid Londakule haiget tegema. Avapoolaja lõpp kuulus selgelt Paidele, ent rünnakutele punkti panna neil ei õnnestunud.

Muhammed Sanneh jõudis lisaks kaitsetööle toetada ka Paide rünnakut. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Teist poolaega alustas Paide samuti teravalt – Deabeas pommitas eesmisest postist napilt mööda, Mošnikovi karistuslöögi suutsid Londak ja Legioni kaitsjad karistusalast raskustega minema lüüa. Toom võis samal ajal oma valdustes igavleda, sest Legion palliga temani ei jõudnud.

Ent piisas Sannehi ühest libastumisest, kui Andrejevi ja vahetusest mängu tulnud Albert Prosa koostöö endast kohe ohtu kujutas. Oma tahtmise Paide aga lõpuks sai ning seda Legioni jaoks erakordselt õnnetul moel – Edgar Turi äärelt andnud tsenderduse lõi Daniil Pankov värava all vastu Londakut, kellest pall võrku põrkas.

Legion ei heitunud ja korraldas Paide värava alla mitu ohtlikku reidi, millest ühe järel nõuti karistusalas ka häälekalt käega mängu, ent Joonas Jaanovits näitas kindlalt – penaltit pole. Vaid paar minutit hiljem tegi vasakul äärelt kauni soolo Gussev, kuid tsenderdas napilt liiga kõrgelt värava eest läbi. Sama mehe terav löök lendas hetk hiljem väravast mööda ning riske võtnud Legioni tagalasse jäi lõpuks auk, mille kasutas ära vahetusmees Kevin Kauber. Väravast välja olukorda päästma tõtanud Londak pallini ei jõudnud ning Kauber tõstis selle mitmekümnelt meetrilt kaarega väravasse, kindlustades Paidele 2:0 võidu. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Mängumeestest on saanud meeskond

Viimasest neljast mängus kaks võitu ja kaks viiki saanud Legion on nüüdseks hoopis teine meeskond võrreldes selle naiivse kooslusega, kes lasi augustis endale lüüa avavärava juba teisel minutil pärast oma nurgalööki, võttis avapoolajal võrgust veel kaks palli ning kaotas suuresti enda rumalate eksimuste tagajärjel Paidele kindlalt 0:3. Legioni seekordne esitus oli igatepidi küpsem, targem ja meeskondlikum ning arengut tõestavad ka tulemused.

Paidele jäädi sedapuhku alla küll tulemuse, ent mitte mängupildi poolest. Jah, Paide valdas pikalt palli nii avapoolaja lõpus kui ka teise poolaja alguses ning avavärav oli järjepideva surve üsnagi loogiline tulem. Ent mängu kokkuvõttes jäi ohtlike olukordade hulk mõlema värava all üsnagi võrdseks.

Legioni peatreener Deniss Belov on pikalt otsinud parimat võimalikku kaitseliini ning täna sudeti Paidet talitseda hoolimata sellest, et vasakkaitsest puudus esimene valik Andrei Sidorenkov ning mängukeelu tõttu jäi eemale ka äärekaitsjate esimene võimalik asendaja German Ussov. Vasakule nihutati seega Artur Šarnin ja paremal pidi hakkama saama noor Daniil Pankov.

Tagatipuks sai Pankov juba esimese pooltunni järel kollase kaardi ja teise poolaja algul suunas Paide oma ründeteraviku seda arvestades nimelt tema äärele, kus Pankovi ülesandeks oli pidurdada terava jalaga Deabeast. Suures plaanis võib novembri algul alles 18. sünnipäeva tähistava Pankovi partiid pidada kordaläinuks – koos Londakuga meisterdatud omavärav kvalifitseerub pigem tööõnnetuse alla.

2. Legion sai olulise lisakäigu juurde

Pikalt vigastust ravinud ja alles septembrikuises karikamängus esmakordselt pooltunniks väljakule pääsenud vasakäär Maksim Gussev pidanuks pingilt mängu sekkuma teisel poolajal. Kirill Nesterovi vigastuse tõttu tuli tal seda aga teha juba 13. minutil. Sel hooajal alles kolmandat mängu teinud Gussev jäi avapoolajal ehk veidi varju, kuid mida lõpupoole mäng jõudis, seda teravamaks tema jalg läks.

Kirill Nessterovi trauma sundis Legioni varakult vahetust tegema. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Lõpuminutitel kaks head võimalust napilt luhanud Gussev on viimastel aastatel üle kivide-kändude kulgenud karjääri järel päevselgelt tahtmist täis eelkõige endale tõestada, et suudab Eesti tipptasemel mänge muuta. Kui Nesterovi hooaeg on – tõsi, paljuski traumade tõttu – olnud selge pettumus, sest 14 liigamänguga pole tema arvel ainsatki väravat ega väravasöötu, siis Gussevi näol võib Legionil hooaja otsustavateks mängudeks varuks olla tähtis relv. See on seda olulisem, et näiteks Nikita Andrejevi suutsid Paide kaitsjad täna üsna edukalt nullida.

3. Kümme korda kindel töö

Paidest ei ole palju rääkida, sest kümnemänguline võiduseeria kõneleb enda eest. Legioni vastu näidati kõike, mis moodustavad tugeva meeskonna selgroo: meeskondlikku kaitsetööd, üksteisemõistmist, individuaalset teravust, aga ennekõike külma närvi. Legion ähvardas küll lõpuminutitel viigiväravaga, ent seda pigem enda hea esituse, mitte Paide närveldamise ega lagunemise baasilt.

Eelnimetatud seeriasse mahtuvad kaks võitu Levadia üle on tõestanud, et Paide on suviste täienduste toel teinud selge sammu edasi, eelkõige pingi pikendamise ja sisemise eluterve konkurentsi kasvatamise osas. Tõeline tuleproov seisab aga alles ees – esmalt järjestikused võõrsilmängud Nõmme Kalju ja Floraga ning lõpuks viimane, “suurte poiste” omavaheline mängudering.

Sergei Mošnikov on Paide võtmemängija. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

4. Mängu parim – Sergei Mošnikov

Paide meeskonna aju kaudu sündis enamik nende avapoolaja ohtlikke võimalusi. Kui Mošnikov kümmekond minutit enne lõppu puhkama võeti ja kaitsvama suunitlusega Sander Sinilaid asemele toodi, vähenes hoobilt ka oht Legioni väravale.

18. oktoobril kell 15.00 Kadrioru staadionil

Tallinna JK Legion - Paide Linnameeskond  0:2 (0:0)
69. ov. Pavel Londak, 90+2. Kevin Kauber

Väravasöödud: 69. x, 90+2. Andre Frolov
Hoiatused: 27. Aleksandr Dmitrijev, 34. Daniil Pankov, 51. Nikita Andrejev, 90. Aleksandr Volodin - 88. Sander Sinilaid, 90+2. Mait Toom
Mänguolud: +4, vahelduva pilvisusega hoovihmane ilm, muruväljak väga heas seisukorras.