Luup peale | Legioni masendav seeria sai otsa, Tammeka oma võimendus (0)

Tallinna Legioni väravavaht Pavel Londak. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tühjade tribüünide ees neli kodumängu järjest kaotanud Tartu Tammekat kogunes Tamme staadionile toetama 601 pealtvaatajat, aga tolku neist polnud. Seitse mängu kuival püsinud Tallinna Legion lõi tartlastele kolm väravat ja sõidab koju 3:1 võiduga.

Positiivsema hoiakuga alustas kohtumist viimati 23. mail ehk 46 päeva ja kaheksa mängu tagasi värava löönud Legion. 6. minutil teeniti juba oma teine nurgalöök ning kuigi neist kummastki midagi ohtlikku ei sündinud, siis 8. minuti karistuslöögi jätkuolukorrast, kus Tammeka oli küll palli karistusalast välja klaarinud, aga ei enamat, sündis ka Legioni juhtvärav.

Rünnakule jäänud keskkaitsja Artjom Artunin, 2009. aastal pool aastat laenulepingu alusel Tammekas pallinud mees, purjetas paremalt äärelt karistusalasse ja andis madala ristsöödu, mis läks meeste vahelt läbi ja jõudis Leonid Arhipovini. Kolmandat korda Premium liigas platsil viibinud 17-aastane edurivimees kasutas talle avanenud võimalus kindlalt ära.

Kaotusseisu jäänud Tammeka suutis Legioni poolaja keskel lühikeseks perioodiks kerge surve alla panna, aga suures plaanis vastasele ohtlikuks ei muututud. Selleks puudus võimalus, sest palli ründekolmandikule viimine polnud Tammekale jõukohane. Polnud mõtet nõudliku näoga ründajatele otsa vaadata, kui pall jõudis nendeni sama tihti kui rong Piusale.

Vaheaja järel Tammeka mäng paranes ja 49. minutil saadi pall ka Legioni võrku, ent kohtunikud fikseerisid väikese arupidamise järel väravavahi vaatevälja seganud Daniel Maanasele suluseisu. Tammeka jõudis viigini 60. minutil, kui Sten Reinkort sidus trahvikastis kõrge palli nimel võideldes ära kaks vastast. Pall jõudis valveta jäetud Mihhail Slaštšjovile, kes kõmmutas 1:1.

Aga edu püsis ainult mõned minutid. 65. minutil mängis Legion karistuslöögi Tammeka jaoks ootamatul moel lahti ning Nikolai Mašitšev tulistas 25-lt meetrilt pommlöögi ristnurka. Tammeka hädad süvenesid veelgi, kui 74. minutil tehti kaitses praaki ja kingiti vahetusest sekkunud Marek Šatovile üks-üks olukord, mille Legioni ründaja ära kasutas.

Minut hiljem oli Andre Pajul hea võimalus Tammeka kaotusseis minimaalseks vähendada, aga poolkaitsja lõi mööda. Tammekal tuli vastu võtta hooaja kuues kaotus. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Legioni masendav seeria lõppes

23. mail peetud 3. vooru kohtumises Nõmme Kaljuga viis Artjunin Legioni 80. minutil 2:0 juhtima. See oli meeskonna selle hooaja kolmas värav, mis sisuliselt kindlustas klubi ajaloo esimese võidu Premium liigas. Arvestades, et tolleks hetkeks oli nii FC Florale kui ka FCI Levadiale antud väärikas lahing, oli taevas Legioni jaoks päikest täis.

"Eesmärk on järgmisest kuuest mängust võtta kuus võitu!" kuulutas tolles matšis Legioni avavärava löönud Marek Šatov. Selleks, et jalgpallikohtumisi võita, on teatavasti vaja lüüa väravaid. Legion järgmise seitsme mängu jooksul sellega hakkama ei saanud. Kontosse lisandus küll kolm 0:0 viiki, ent nende kõrvale neli kuiva kaotust.

Peatreener Deniss Belov keeldus lamenti löömast (vähemalt avalikkuses, kuigi riietusruumist kostus kohtumiste järel päris valju häält) ja otsis meeskonna esituses positiivseid nüansse. Olgu selleks siis mõne noormängija õnnestunud partii, mingis tsoonis saavutatud parem kokkumäng või tähelepanu juhtimine tõigale, et kaitse ju peab.

Aga väravad on jalgpallimängu kvintessents ning seitse mängu järjest kuivaklubisse kuulumine on paratamatult (psühholoogiliselt) kurnav. Kui seda joovastavat emotsiooni kasvõi korraks ikka mitte kuskilt ei tule, on keeruline. Seda silmas pidades on Arhipovi tabamus Legioni jaoks kahtlemata tähtis.

Ilmselt andis Arhipovi 1:0 värav 65. minutil karistuslööki lahendama asunud Legioni mängijatele kasvõi natuke rohkem eneseusku, et treeningväljakul harjutatud ja paika pandud kombinatsioon osutub tulemuslikuks. Näiliselt justkui lööja identiteedi varjamiseks müüri moodustanud Volodin ja Mašitšev mängisid palli omavahel lahti ning viimane pääses vabalt kaugelt lööma ja tulistas Tammeka värava ristnurka takistamatu pommi.

Ning tolle Kalju-mängu järel igasuguse väravavormi ja -tunnetuse minetanud Šatovi meel oli seoses meeskonna poolt tolleks hetkeks löödud kahe väravaga kindlasti palju klaarim ja rahulikum, kui talle 74. minutil üks-üks olukord avanes. Kuu aega tagasi Narva Transi vastu saatis Šatov sarnases olukorras palli Kadrioru staadioni harjutusväljakule, täna Tammeka vastu väravasse.

Enesekindlus on jalgpallis ülitähtis.

2. Tammeka masendav seeria võimendus

Kuigi väide, et Tammeka on tänavu koduväljakul ainult kaotanud, pole õige faktiliselt, on ta seda sisuliselt. Märtsis mängitud 1. voorus suudeti Viljandi Tulevikust küll pärast kaotatud avapoolaega 2:1 jagu saada, ent järgnenud koroonapaus tähendas, et sisuliselt alustati uut hooaega. Jah, avavoorus teenitud punktid ja löödud väravad jäid jõusse, aga polnud edasise hooaja dünaamikaga sisuliselt seotud.

Pärast koroonapausi on Tammeka pidanud viis kodumängu, mis kõik on lõppenud kaotusega. Esmalt saadi lüüa Tallinna Kalevilt, siis FC Kuressaarelt, siis Paide Linnameeskonnalt, siis Nõmme Kaljult ja nüüd Tallinna Legionilt. Viiest kodumängust null punkti on masendav saldo ning tekitab võistkonnas vaimset krampi samal moel, nagu väravapõud painas Legioni.

Kuigi Tammeka ründajad pole sel hooajal võimaluste realiseerimisel kuigi edukad olnud, oleks tänase mängu järel vale vaadata nende otsa. Tammeka meeskondlik esitus oli liiga pehme, riskivaba ja tömp. Teravusi ei suudetud tekitada, praaki tehti arusaamatult palju ja ebakõlasid nägi liiga sageli. Mitte ründajad ei löö ära, vaid mäng ei toimi.

Mäletatavasti oli Tammeka jaoks väga keeruline ka eelmise hooaja algus. Juunis leiti end korraks isegi liigatabeli viimaselt realt. Praeguse ja toonase kriisi – see sõna ei ole liialdus! – vahele paralleelide tõmbamine võib esmapilgul olla ennatlik, sest aasta eest polnud Tammekal ette näidata tipptulemusi nagu tänavu (viigid Levadia ja Floraga), aga nagu Mihkel Järviste pärast tänast kaotust tõdes, on ka sarnasusi. "Me ei mängi ju halvasti, aga tulemusi ei tule. Pall ei lähe sisse," sõnas poolkaitsja.

3. Mängu parim – Nikolai Mašitšev

Kui Legion kaotas 9. voorus võõrsil 0:2 Paide Linnameeskonnale, märkis peatreener Deniss Belov lootusrikkalt, et lõpuks ometi tegid tema keskpoolkaitsjad korraliku partii ja suutsid kardetud Paide keskvälja kohati üle mängida. Kolmik, mis sellega hakkama sai, oli German Šlein – Denis Vnukov ja Nikolai Mašitšev.

Just selles kolmikus peitus ka Legioni tänase võidu võti. Keskväli oli Legioni kontrolli all. Mihkel Järviste ja Andre Paju ei suutnud end seal kehtestada. Tammeka tundis puudust jõulisest Tauno Tekkost, kes ravib endiselt vigastust. Legioni kolmikust saab mängu parimaks Mašitšev tänu hiilgavale 2:1 väravale.

Nikola Mašitšev (vasakul maas) on äsja keerutanud Tammeka võrku kauni kairstuslöögi. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

8. juulil kell 19.00 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - Tallinna JK Legion 1:3 (0:1)
60. Mihhail Slaštšjov - 9. Leonid Arhipov, 65. Nikolai Mašitšev, 74. Marek Šatov

Väravasöödud: 60. Tristan Koskor - 9. Artjom Artjunin, 65. Aleksandr Volodin, 74. x