Luup peale | Levadia näitas klassi, sest võitis ainsatki väravavõimalust tekitamata (2)

FCI Levadia võiduvärava autor Liliu ja kapten Brent Lepistu. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

713 pealtvaataja ees peetud Premium liiga 13. vooru keskse kohtumise FCI Levadia ja Paide Linnameeskonna vahel otsustasid väravavahid. Paide puuri kaitsnud Mihkel Aksalu eksis jämedalt ja lubas Levadia 28. minutil juhtima, Levadia väravas seisnud Karl Andre Vallner tegi aga 66. minutil supertõrje, nurjates surmkindla viigivõimaluse.

Vallner kerkis sündmuste keskmesse ka 90. minutil, kui niitis karistusalast välja tõtanuna jalust läbimurdel olnud Ebrima Singhatehi. Paide leer nõudis Vallnerile punast kaarti, aga kohtunik Karl Koppel piirdus kollasega. Põhjenduseks tõi vilemees, et Paide ründaja liikumise suund oli väravast eemale. Kordused näitasid, et nii see ei olnud.

Kui Vallner eemaldatuks, mis näis õige ja õiglane otsus, pidanuks viimasteks minutiteks Levadia väravasse asuma keegi väljakumängijatest, sest tiitlikaitsja oli tolleks hetkeks kõik viis vahetust juba ära kasutanud. Siililegi selge, et siis võinuks kohtumine saadi kütkestava puändi, sest kasvõi järgnenud karistuslöök olnuks igapäevaselt väravavahitööd mitte tegeva mehe jaoks paras pähkel.

90. minuti intsident, kus Karl Andre Vallner niitis karistusalast väljaspool jalust Ebrahima Singhatehi. Ilma Levadia väravavahi veata olnuks Paide ründajal väga soodne võimalus viigivärava löömiseks. Tuleb arvestada, et stoppkaadri hetkel on viga juba tehtud. Ilma Vallneri veata oleks Singhateh pallile paar sammu (2,5-3 meetrit) lähemal. Foto: ekraanitõmmis ETV2 ülekandest

Aga see kõik jäi oletusteks. Faktid ütlevad, et Levadia kirjutas tabelisse selle hooaja 11. võidu, mis tõstis nad punktide lõikes võrdsele pulgale ühe mängu vähempidanud FC Floraga. Paide sai aga mängudes esikolmikuga järjekordse üheväravalise kaotuse. Esimeses ringis tuli neid kolm, nädala eest suudeti kurb seeria lõpetada Flora vastu tehtud 0:0 viigiga, aga nüüd läks jälle naa.

Kohtumise algus oli Paide jaoks lubav. 5. minutil teeniti esimene nurgalöök, mis mängiti lahti ja Joseph Saliste tsenderdus leidis tagumisest postist vaba Ragnar Klavani, kes aga korralikult pallini ei ulatunud ja löök läks üle. 10. minutil mängisid Kevor Palumets ja Siim Luts löögile Kaimar Saagi, kes tulistas üle puusa, aga ka üle värava.

17. minutil eksis Vallner väljalöögiga, aga Karl Mööl ei suutnud seda ära kasutada, vaid tegi tehnilise praagi. Minut hiljem pääses Paide neljakesi kolme vastu ülekaalurünnakule. Pall mängiti vasakult tiivalt tõusnud Lutsule, kes võttis omaks ja lõi madalalt. Vallner tõrjus enda ette, aga jõudis ise esimesena lahtise pallini.

Levadia jõudis esimese pealelöögini 22. minutil, kui Brent Lepistu äsas peaga karistuslööki, aga Aksalu püüdis raskusteta. Kuus minutit hiljem pidanuks Paide väravavaht tegema sama rutiinse ja lihtsa tõrje, aga midagi läks viltu. Liliu 20 meetrilt sooritatud löök polnud tugev ega paistnud võtvat murukamarast ka teab mis suurt põrget ning olukord tundis olevat igati Aksalu kontrolli all. Aga kuidagi läks pall Paide väravavahi kätest läbi ja veeres võrku.

40. minutil oli Levadial kasutada karistuslöök 20 meetrilt, aga Ernest Agyiri vinditas palli vastu müüri. Vaheajal tegi Paide sunnitud vahetuse, kui ebamugavust tundnud Ragnar Klavan võeti pingile ja teda asendas Kristjan Pelt. Mängu mõjutas see väga vähe, sest kaitsetööd oli Paidel teisel poolajal minimaalselt. Terve teine poolaeg mängiti nii, et Paide omas kerget initsiatiivi ja proovis tekitada võimalusi, mida kaitses seisnud Levadia tagasi lõi.

Ragnar Klavan palliga, teda survestab Zakaria Beglarišvili. Foto: Katariina Peetson

Ainsaks selgeks erandiks oli 66. minut, sest siis suutis Paide vastase kaitsest läbi tungida ning tekitada (mängu ainsa) 100%-lise väravavõimaluse. Tosin minutit varem vahetusest sekkunud Deabeas mängis end karistusala joonel vabaks ja lõi peale. Vallner tõrjus palli enda ette ning esimesena jõudis selleni Singhateh, kelle lähilöögile seadis Vallner aga hiilgavalt jala ette.

Paide proovis küll visalt lõpuni, aga midagi sama head enam tekitada ei suutnud. 69. minutil proovis otse õhust üle puusa lüüa Siim Luts, aga mööda ning Deabease 73. minuti sooritusele seadsid Levadia mehed bloki ette. 90+4. minutil pidanuks Paide saama soodsalt kohalt karistuslöögi, kui Robi Saarma mängis palli peaga ära ja Rasmus Peetson talle sisse hüppas, aga vile vaikis. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Levadia kaitse tänavu pea neli korda tõhusam!

FCI Levadia 2021. aasta Eesti meistritiitli puhul oli ilmselt kõige uskumatum, et esikoht saavutati vaatamata sellele, et 32 mänguga lubati endale lüüa 38 väravat, mida oli koguni 15 enam hõbemedalile jäetud FC Flora sisselastud väravate hulgast. Kui Levadia lubas endale lüüa mängus keskmiselt 1,19 väravat, siis Flora 0,72.

Ilmselgelt oli just kaitsemäng tahk, mida Levadia 2022. aasta eel enim parandama pidi. Teated treeninglaagritest kinnitavad, et just sellele ka palju tähelepanu pöörati. Kindlasti tuleb väga kasuks, et kui mullu alustati hooaega ühe ja lõpetati teise koosseisuga, siis nüüd on tuumik paigas, mehed tunnevad teineteist ja treenerite põhimõtteid.

Kõik see kokku annab ka tulemust, sest 13 mänguga on Levadia võrgust välja võtnud ainult neli palli ehk keskmine on langenud 0,31 peale. Ainult numbrite järgi otsustades on Levadia kaitsemäng mullusega võrreldes neli korda tõhusam. Neli korda!

Tõsi, ainult numbreid vaadata ei tasu, vaid arvestada tuleb ka ümbritsevat keskkonda. Tänavu kaotavad tabeli esimesed neli meeskonda ülejäänutele punkte vähem kui mullu. Samuti ootavad Levadiat teises ringis veel ees mängud Nõmme Kalju ja FC Floraga ehk oma lähimate jälitajatega.

Levadia kaitse pole küll tänavu olnud tohutult veenev, aga ta olnud vägagi tõhus. Moel või teisel on leitud võtted, kuidas vastane kuival hoida. Tänane 1:0 võit Paide üle oli Levadia jaoks neljas järjestikune nullimäng. Sellised seeriad kasvatavad enesekindlust ja annavad meeskonnale jõudu.

Ernest Agyiri ja Joseph Saliste kokkupõrge. Foto: Katariina Peetson

2. Nõmme-Mustamäe kelgumäed ja Paide Linnameeskond

Pealinna parimad kelgunõlvad asuvad Nõmme-Mustamäe parkmetsas. Lameka ja Vanaka vaheline ala suisa kubiseb põnevatest ja ägedatest liulaskmise kohtadest. Paar tükki neist on mitmekihilised, kus väikesele allamäge sõidule järgneb ülesmäge ots, millele omakorda pikk ja nauditav allamägi, kus õhk kõrvus tuhiseb ja hing sees heliseb.

Aga tuhina ja helina nautimiseks tuleb sellest esimesest nukist üle saada. Kui aga esimesel alamäeotsal mingi viga teha – puujuurika taha takerduda või saapakannaga hoogu pidurdada, piisab väga vähesest! –, tuleb suu kirjeldatud rõõmust puhtaks pühkida. Nukist on vaja üle saada. Paidel ei kipu see tänavu ikkagi välja tulema.

Eelmise nädala kaks 0:0 viiki Floraga, millest esimesele järgnes võidukas penaltiseeria, mis viis meeskonna Evald Tipneri karikafinaali, tekitasid julgema tunde. Aga tänane 0:1 kaotus Levadiale tõi meelde esimese ringi, kus üheväravalised allajäämised tuli vastu võtta nii mängudes Kalju, Flora kui ka Levadiaga. Liidrid on nüüd Paidest juba 12 punkti kaugusel. See on väga suur vahe.

3. Mängu parim – Milan Mitrovic

Punktis üks sai kiidetud Levadia kaitset, mille püsiliikmed on Milan Mitrovic ja Maximiliano Ugge, kes mehitavad kolmemehelise liini äärmisi positsioone. Nende vahel mängib viimasel ajal Rasmus Peetson, aga varem ka Maksim Podholjuzin või Brent Lepistu. Mitrovic ja Ugge ongi mört, mis seob Levadia meeskonna kokku vastaste jaoks väga keeruliselt ületatavaks kaitsemüüriks.

Mitrovic töö Paide ründaja Kaimar Saagi vaigistamisel oli tänases kohtumises eeskujulik. Serblane ei andnud ekskoondislasele rahu, vaid jälitas ja segas teda lakkamatult ja järjekindlalt. Just sellise kannatliku ja väheglamuurse tööga kaitsjad asju otsustavadki. Ning nagu ütleb jalgpalliklišee, siis ründajatega võidetakse kohtumisi, aga kaitsjatega meistritiitleid.