Luup peale | Levadia peab end põhjalikult kiruma, et lubas Flora võiduketil jätkuda (galerii!) (9)

FCI Levadia ja FC Flora kohtumine. Foto: Oliver Tsupsman

Premium liigas jätkab kaheksanda vooru järel täiseduga ainult FC Flora, kes jäi 104. Tallinna derbis FCI Levadiale mänguliselt ja tekitatud väravavõimaluste poolest alla, aga lõi kaks väravat vastase ühe vastu.

Flora asus Sportland Arenal 953 pealtvaataja ees peetud kohtumist juhtima 12. minutil Vlasi Sinjavski tabamusest ja kuigi Levadial oli arvukaid võimalusi viigistamiseks, mindi vaheajale rohevalgete 1:0 eduseisus. Viigi seadis 67. minutil majja vaid kaks minutit varem vahetusest sekkunud Mark Oliver Roosnupp, kes vabanes teda katnud Frank Liivaku tähelepanust ja lõi palli peaga võrku.

Neli minutit hiljem oli Levadial kasutada penalti, kui Märten Kuusele vilistati viga duellis Nikita Andrejeviga, aga Joao Morelli 11 meetri karistuslöök lendas üle värava. Flora esimene selge väravavõimalus pärast 1:0 väravat avanes 82. minutil ja päädis 2:1 juhtväravaga, kui Kuusk suunas Vassiljevi nurgalöögi värava suunas ja joonel seisnud Erik Sorga selle sihile udjas.

Kuigi Levadia domineeris pärast Sinjavski väravat kohtumist lõpuni välja, pidid nad vastu võtma hooaja esimese kaotuse, sest Flora kasutas oma võimalusi oluliselt tõhusamalt. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Erik Sorga lõi jälle hilise võiduvärava

FC Flora senisest seitsmest võidust olid ainult kaks üheväravalised. Neist viimane pärineb kuuendast voorust võõrsil Narva Transi vastu, kui 1:0 võiduvärava lõi 84. minutil penaltist Erik Sorga. Tallinna derbi otsustas sama mees 82. minuti väravaga. Sooritus polnud kuigi keeruline, aga tähtsate väravate löömine on omadus, mis on ründaja jaoks üks väärtuslikumaid. Sorgal on neid kirjas juba kaks.

Tänase tabamusega õigustas ta peatreener Jürgen Henni usaldust, kes jättis tema põhikoosseisu ja Frank Liivaku pingile. Kui hooaega alustas Flora esiründajana Liivak, siis praegu paistab, et Sorga on selle rolli endale kahmanud.

FC Flora meeskond tähistab oma fännide ees 2:1 väravat. Foto: Oliver Tsupsman

2. Levadia raiskas võimalusi

Pärast seda, kui Vlasi Sinjavski 12. minutil Konstantin Vassiljevi oivalise söödu järel Marko Lipult eest ära jooksis ja vasaku jalaga palli üle Sergei Lepmetsa esimesest postist väravasse lõi, vajus Flora ründemäng ära. Teravused polnud enam ülearu teravad, palli pikalt hoida ei suudetud. Levadia haaras initsiatiivi ja tekitas ülejäänud poolaja jooksul võimalusi rohkem kui ühe värava jagu.

Esmalt, 19. minutil ennetas Nikita Andrejev duellis imeliku põrkega palli pärast väravavaht Ricahrd Alandit ning udjas palli posti. Järgnenud nurgalöögist pääses Rasmus Peetson ideaalselt löögile, kerkides üksinda kõrgustesse, aga pall lendas maapõrke kaudu üle ja mööda. 27. minutil alistas Jevgeni Budnik kahevõitluses teise palli pärast Märten Kuuse ning lükkas palli peaga meestesummast läbi värava ees valveta olnud Gandole, aga kamerunlase löök langes Alandi saagiks.

FC Flora väravavaht Richard Aland tegi mitmeid häid tõrjeid. Foto: Oliver Tsupsman

31. minutil tõrjus Flora väravavaht lati alt Maksim Podholjuzini kauglöögi ning 37. minutil sai näpud vahele, kui Joao Morelli trahvilöök väikesest tripsust suuna muutis ja puurivahilt head reaktsiooni nõudis. Kui ühelt poolt tuleb Alandit heade tõrjete eest kiita, siis teisalt Levadiat raisku lastud võimaluste pärast laita.

Liidame kirjeldatule veel 71. minutil üle Flora värava lennanud Morelli penalti ja saamegi põhjuse, miks Levadial on põhjust end pikalt ja põhjalikult kiruda. See oli nende jaoks täiesti võidetav mäng, aga võidu võttis hoopis Flora.

3. Tkatšuki puudumine

Levadia ridadest puudus poolkaitsja Juri Tkatšuk, kes sai eelmisel pühapäeval peetud mängus Paide Linnameeskonnaga vastuolulise (paljude meelest läbinisti ebaõiglase) punase kaardi. Arvatult jättis see Levadia esitusele olulise jälje, sest kuigi ukrainlast asendanud Marek Kaljumäe ei mänginud halvasti, pole tema pakutav kvaliteet võrdne Tkatšuki omaga. Seepärast ongi Tkatšuk põhi- ja Kaljumäe vahetusmees.

Eelmisel hooajal ebanormaalselt kõrge kaartide arvuga (Premium liiga mängudes 15 kollast ja 1 punane) silma paistnud Tkatšukil on selgelt probleeme oma agressiivsuse kontrollimisega, ent tema pakutav intensiivsus on meeskonna jaoks asendamatu. Seda nii kaitse- kui ka ründefaasis, sest ukrainlane pole ainult lõhkuv, vaid ka ehitav poolkaitsja.

Konstantin Vassiljev ja Dmitri Kruglov mängisid täna teineteise vastu üldse kolmandat korda ja esimest puhku pärast 2012. aasta aprilli. Foto: Oliver Tsupsman

4. Sõprade duellis kindlustas Vassiljev edu

Kogenud jalgpallisõbrale pole uudis, et meeskondade kaptenid Dmitri Kruglov ja Konstantin Vassiljev on omavahel suured sõbrad. Täna läksid nad jalgpalliväljakul vastamisi üldse kolmandat korda. Esimesed kaks duellid peeti hooajal 2011-12 Venemaa kõrgliigas, kui Kruglov mängis Rostovi ja Vassiljev Permi Amkari ridades.

27. novembril 2011 sekkusid mõlemad mehed vahetusest (Kruglov 78. ja Vassiljev 88. minutil), kui Rostovi koduplatsil tehti 1:1 viik. 7. aprillil 2012 oldi vastamisi Permis ning kohalik Amkar võitis 1:0, mõlemad Eesti koondislased tegid kaasa terve kohtumise. Seega juhib omavahelistes duellides Vassiljev 2:0 (lisaks üks viik). Aga õnneks näeme nende kahe duelle tänavu veel mitmeid.

5. Mängu parim – Vladislav Kreida

Levadia surve all ellujäämiseks vajas Flora kaitsefaasis distsiplineeritud esitust. Vladislav Kreida südikas partii poolkaitse südames oli üks oluline põhjus (lisaks Morelli penaltieksimusele), miks Flora võidu võttis.