Luup peale | Liverpool lõi rahakoti lauda ja Bayerni auti (11)

Meistrite liiga kaheksandikfinaali korduskohtumises alistas mullune finalist Liverpool võõrsil 3:1 Müncheni Bayerni ja jõudis sama üldskooriga kaheksa parema sekka. Bayern jäi viimati veerandfinaalist välja 2011. aastal.

Liverpool asus kohtumist juhtima 26. minutil Sadio Mane väravast, mis tähendas võõrsil löödud värava reegli tõttu, et Bayern vajas edasipääsuks igal juhul võitu normaalajal. Joel Matipi omavärav kuraditosin minutit hiljem seadis jalule viigi ning ladus vundamendi intrigeerivale teisele poolajale.

Aga tõeliselt põnevaks ei läinudki, sest Liverpool tuli teisele poolajale enesekindlusega, mida Bayernil murda ei õnnestunud. Edasipääseja otsustas Virgil van Dijki 69. minuti värav ning lõppnumbrid vormistas Mane 84. minuti tabamus. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Tippkvaliteedi puhul tasub hingehinna maksmine end ära.

Liverpooli peatreener Jürgen Klopp identifitseeris Virgil van Dijki kui mehe, keda ta enda meeskonda soovib, juba 2017. aasta esimeses pooles. Järgnenud suvel proovis Liverpool hollandlast Southamptonist ussi- ja püssirohuga kätte saada, aga abi polnud kummastki. Oma tahtmine saadi eelmise hooaja talvises üleminekuaknas ning van Dijk läks Liverpoolile maksma hingehinna.

80 miljonit eurot tegi van Dijkist maailma jalgpalliajaloo kalleima kaitsja, kes polnud, muuseas, mänginud ainsalgi suurturniiril ega võitnud ainsatki korraliku kaliibriga trofeed (Glasgow Celticiga saavutatud 2014. ja 2015. aasta Šotimaa meistritiitlid nendeks väga hõreda konkurentsi tõttu ei kvalifitseeru). Kas sellise raha maksmine on ikka arukas, küsiti igalt poolt.

Peatreener Kloppi vastus oli lihtne: "Kui tahad kindlat mängijat, tuleb olla valmis maksma hinda, mida tema eest küsitakse." Aasta ja paari kuuga on van Dijk tõestanud, et oli väärt iga viimast kui Southamptonile makstud penni, sest on tõusnud Liverpooli kaitseliini liidriks ja tugitalaks, kes end karistusalas kehtestab.

Nüüd alistas hollandlane 2:1 värava puhul õhuduellis Mats Hummelsi ja Javi Martinezi ning lõi nurgalöögist saabunud tsenderduse väravaks, mis kustutas Bayerni lootused. 80 miljonit? Hea ja soodne ost! Sest Liverpooli jaht klubi ajaloo kuuendale Euroopa meistritiitlile jätkub, aga Bayerni oma sai otsa.

2. Jürgen Klopp sai (väikese revanši).

Jürgen Klopp sai üle maailma kuulsaks, kui juhtis Dortmundi Borussia 2011. ja 2012. aastal Bayernile tagatulesid näidates Saksamaa meistritiitliteni. Kloppi imidž ei koosnenud aga ainult tulemustest, vaid ka plahvatuslikust jalgpallist, mida tema meeskond viljeles, ning treeneri enda nakatavast olekust.

2013. aastal avanes Kloppil võimalus kroonida Borussiaga läbitud frodobagginslik võitlusretk klubijalgpalli ülima trofeega, kui Wembley'i mängitud Meistrite liiga finaalis mindi vastamisi Bayerniga. Kõik maailma jalgpalliromantikud soovisid Borussia võitu, aga Bayern jäi 2:1 peale ja purustas unistuse muinasjutust. Mordor võitis.

Liverpooliga Meistrite liiga võitjaks juhtimine ei oleks samavõrd emotsionaalne saavutus. Neutraalsetel fännidel see kõhus liblikaid lendama ei paneks. Ent väikese revanši 2013. aasta finaali eest Klopp tänasega Bayernilt noppis.

3. Kas Neuer kaotab koha die Mannschaft'is?

Eelmisel nädalal saatis Saksamaa koondise peatreener Joachim Löw ühepoolselt erru kolm kogenud Bayerni jalgpallurit – Mats Hummelsi, Thomas Mülleri ja Jerome Boatengi. Neist kõigist vanemat ja kogenumat Manuel Neuerit, alates 2016. aasta sügisest koondises kaptenipaela kandnud väravavahti Löw säästis.

Samas kerkisid juba eelmise aasta MM-i eel väga mitmed kulmud, kui pikalt vigastust ravinud Neuer säilitas esiväravavahikoha ning FC Barcelonas väga hea hooaja teinud Marc-Andre ter Stegen pidi leppima varumeheks jäämisega. Vältimatult ristuvad Neueri ja ter Stegeni trajektoorid mingil hetkel nii, et esikindaks tõuseb viimane.

Mida sagedamini lubab Neuer endale sääraseid eksimusi, nagu Liverpooli 26. minuti 1:0 juhtvärava puhul, seda varem see juhtub. Väravast väljatulek polnud tolles episoodis tingimata vale otsus, sest paremkaitsja Rafinha poolt katmata jäetud Mane hoog oli vaja pidama saada. Neuerit vedasid alt esmalt kohavalik ja siis jalgade töö, mis olid vastavalt vale ja liiga aeglane.

Kui Neuer asetanuks end mitte Mane kaenla alla, vaid meetri kaugusele, poleks senegallane saanud end temast nii hõlpsalt mööda kruttida. Samuti jäi Neuer jalgadest aeglaseks ega suutnud Mane manöövrile reageerida.

4. Matipil puudub omaväravas süü.

Omavärava löönud jalgpalluri võimalused sattuda mängureportaažide pealkirja on ebanormaalselt suured. Üks jalgpalliklišee ütleb, et jalgpall on eksimuste mäng – võidab see, kes vähem eksib. Omavärav kuulub maine poolest eksimuste hierarhia üliraskekaalu, kuigi on tegelikult sageli kõigest erinevate eksimuste kaskaadi resultaat, mille autorile ei olegi midagi sisulist ette heita.

Näiteks Bayerni 1:1 viigivärava löönud Liverpooli keskkaitsja Joel Matip polnud selles tabamuses absoluutselt süüdi. Patuoinas number üks oli Liverpooli kõrgelt hinnatud vasakkaitsja Andy Robertson, kes magas maha Serge Gnabry spurdi. Vasakpoolne keskkaitsja van Dijk ei suutnud karistusalasse jõudnud Gnabry tsenderdust blokeerida, mis pani värava ees Robert Lewandowskit katnud Matipi sundseisu.

Keskkaitsja pidi jala vahele panema, sest seda mitte tehes olnuks värav 99% kindel, kuna Lewandowski ootas selja taga. Tsenderdust vahelt lõigata püüdes vähendas Matip värava sünni tõenäosust. Mitte kuigi palju, aga natuke ikkagi, mis valideeris teguviisi automaatselt. Omaväravaga riskis ta täiesti teadlikult ja see oli ainuõige käitumine.

5. Andy Robertsoni kahetsus.

Liverpooli vasakkaitsja Andy Robertson teenis 90+2. minutil Leon Goretzkat takistades tarbetu kollase kaardi, sest isegi, kui Bayerni mehe tribling päädinuks väravaga, mis oli ääretult ebatõenäoline, olnuks see Liverpooli jaoks tühine probleem võrreldes Robertsoni hoiatusega, mis oli tema selle Meistrite liiga hooaja kolmas ning jätab ta veerandfinaali avamängust võistluskeeluga eemale.

Mida hilisem võistluse faas, seda enam sõltub tulemus detailidest. Ning Robertsonile pole Liverpoolil võrdväärset vahetust võtta, mis sunnib Kloppi vangerdama. Väike eelis on Liverpooli reedel selguval vastasel juba käes. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Ivar   •  
Kas teadsite, et UEFA mängudel pole atletico stata mitte wanda metropolitano vaid estadio metropolitano?
Joss   •  
Barcelonast ja Messist ei sõnakestki? Klassikaline Ott! Kui Ronaldo lööb siis kiidame taevani ja paneme koheselt luubi alla, kui Messi, siis vaikime maha või plaksutame vaikselt tagareas. Kaks väravat + 2 söötu vääriks esile tõstmist küll.
To joss   •  
Vaata mis farmerite vastu Messi lõi ja kelle vastu Ronaldo lõi😀 Samahästi miks keegi ei kiida Leroy Sane'd terve artikliga, et kolm väravasöötu andis? Sest need sündisid Schalke vastu
Vangerdus   •  
Lõpetage see kuradi vangerduse kasutamine, kui te selle täpset tähendust ei tea. Sisuliselt on see käik males, kus kuningas viiakse varju. Mingisuguse vahetusega pole mingit pistmist, nagu tihti üritatakse seda jalgpalli ja korvpalli sisse tuua. Siin teile definitsioon:
Vangerdus on kuninga ja vankri samaaegne käik males.

Vangerdusel käib kuningas algseisust kahe välja võrra vasakule või paremale ja vanker tõstetakse üle kuninga naaberväljale.
to vangerdus   •  
Enne, kui hakata teistele moraali lugema, võiks enda seisukohtade õigsuses 100% kindel olla. Eesti keele seletava sõnaraamatu järgi on "vangerdusel" samaaegselt malekäigule ka piltlik tähendus, nimelt "kaval, ootamatu käik". Taolisi mitmetähenduslikkuseid on eesti keel täis.
Ott Järvela   •  
Jossile.

Messist pole kirjutatud põhjusel, et ta ei osalenud mängus Müncheni Bayern - Liverpool, millest käesolev artikkel on kirjutatud. Edasised kaebused palun edastada Karl-Heinz Rummeniggele ja John W. Henry'le.
Ott Järvela   •  
Jossile.

Messist pole kirjutatud põhjusel, et ta ei osalenud mängus Müncheni Bayern - Liverpool, millest käesolev artikkel on kirjutatud. Edasised kaebused palun edastada Karl-Heinz Rummeniggele ja John W. Henry'le.
madis   •  
Väga vaimukas, Järvela, väga vaimukas. Mida Joss öelda tahtis, oli see, et kui Ronaldo lõi 3 väravat, üllitati sellest selline kiidulaul, et sure maha. Aga kui Messi teeb turniiri samas faasis 2+2, siis sellest on ainult mänguaegse live-ülekande nupuke. Kõik. Vastane ei puutu üldse asjasse.
Madisele   •  
Viriseme siis kõik koos, et Sanest ja Aguerost ei tehtud eraldi artiklit, vastane ju ei loe :'DD
madis   •  
Ja kumb neist 2+2 pani?
To madis   •  
Kahe peale panid 3+3

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Kristjan Jaak Kangur | 20 minutit näopeksu ja talutav kaotus Soomele – Eesti jalgpalli väärikuse uued mõõdupuud?
KUIDAS EDASI?
MÄNGIJATE MÕTTED
NAISTE JALGPALL
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID