Luup peale | Liverpool võitis mängu, Villarreal südamed. Kollase Allveelaeva muinasjutt leidis küll lõpu, aga seda uskumatult vingel moel (0)

Luis Diaz (keskel) kujunes Liverpooli võidu arhitektiks. Foto: Scanpix / Alberto Saiz / AP

Villarreali publik sai teisipäeva õhtul kaasa elada ühele vingeimale vutilahingule, mida Estadio de la Ceramica seinad eales näinud. Paraku jäi võimsast esimesest poolajast väheks ja Liverpool lahkus lõpuks raskuste kiuste ikkagi 3:2 võiduga, sammudes kahe mängu kokkuvõttes saavutatud 5:2 eduga Meistrite liiga finaali.

Mäng algas Villarreali jaoks helge unenäona: avamängus omavärava löönud Pervis Estupinan tsenderdas palli vasakult äärelt karistusalasse ning kuigi Andy Robertson oli Etienne Capouele füüsiliselt lähedal, suutis prantslane palli värava ette suunata ning Boulaye Diale jäi vormistamise vaev. Villarreal läks 1:0 juhtima.

Värav ei uinutanud ei Villarreali ega äratanud Liverpooli. Kollane Allveelaev ei võtnud hetkekski jalga gaasipedaalilt ära - Estupinan andis veidi pärast veerandtunni täitumist järjekordse hiilgava tsenderduse, kuid paraku ei tulnud Gerard Moreno pealöök sedapuhku välja.

24. minutil kärises aga Villarreal. Mohamed Salah pääses mööda äärt uhkes üksinduses jooksu ning söötis palli kesktsooni, kuhu oli liikunud Diogo Jota. Kuivõrd keskkaitsjad olid positsioonilt täielikult väljas, pääses portugallane puurilukk Geronimo Rulliga sisuliselt üks-ühele olukorda, kuid Villarreali 36-aastane kapten Raul Albiol suutis hiilgava spurdi abil Jotat veidi segada ning aitas palli Rulli valdusesse.

37. minutil leidis aset avapoolaja vastuolulisim olukord, kui Giovani Lo Celso mängiti hiilgavate söötude abil Alisson Beckeriga silmitsi. Poolkaitsja oli palli juba peaaegu kindamehest mööda mänginud ning kukkus seejärel puuriluku puute tõttu, kuid juhusega pooleks puudutas Becker palli napilt enne kui Lo Celsot ning seetõttu jäi penalti fikseerimata.

Neli minutit hiljem jõudis muinasjutt uue peatüki lävele. Pau Torres lasi kaitseliinist hiilgava diagonaalpalli Capouele jalale, prantslane konksutas Robertsoni ära ning tõstis palli väravaesisele, kus Francis Coquelin edestas ülipassiivset Trent Alexander-Arnoldit ning suunas palli peaga vasakusse nurka. Villarreal asus 2:0 juhtima.

Liverpool alustas teist poolaega mõnevõrra intensiivsemalt, kuid suurt murrangut mängu ei toonud. Kümne minuti möödudes tekitati aga Rullile korralik äratuskellamoment, kui Alexander-Arnold kaugelt karistusala tagant löögile läks. Pall võttis rikošeti värava autor Coquelini reiest ning kukkus kaarega üle Rulli, aga tabas latti. Minut hiljem oli Liverpool taas ohtlikku võimalust loomas, aga Luis Diaze ülepuusalöök ebaõnnestus täielikult.

Veidi pärast tunnise mänguaja täitumist sai Liverpool aga lõpuks kätte selle, mis eelnenud mängu põhjal ei tundunud isegi õieti lähedal olevat. Suurt rolli mängis värava sünni juures ka puurilukk Rulli ebaõnnestunud sooritus - Salah söötis palli karistusalasse Fabinhole, kes hoolimata teravast nurgast otsustas ise löögile minna ning pall lipsas kindamehe jalge vahelt võrku. Liverpool vähendas kaotusseisu 1:2-le.

Kuigi Villarreal jätkas senise hooga, hakkas õnn üha enam nende kahjuks mängima. Luis Diaz pääses 65. minutil karistusala joone lähistel konksutama ning suutis olukorra ka korraliku löögiga lõpetada. Palli hoidis raamide vahelt eemal ainult rikošett, mille mänguvahend kaitsjast võttis.

Kui kaks esimest momenti vahetusest sekkunud Diazel ei õnnestunud, siis kolmas küll. 67. minutil tsenderdas Alexander-Arnold palli värava ette, Villarreali kaitsjate suluseisulõks ebaõnnestus täielikult ning Diaz koksas palli peaga võrku. Kurioossel kombel leidis pall tee väravasse taas läbi Geronimo Rulli jalgevahe.

Kui juba pärast viigiväravat kippus Villarreali edasipääsumissioon kvalifitseeruma pigem lootusetute unistuste hulka, siis 74. minutil otsustas Liverpool asja lõplikult ära. Naby Keita mängis suurepärase läbisöödu Sadio Manele, kes keskjoone juurest Rulliga üks-ühele jooksma pääses. Rulli tuli väravast kaugele välja, ebaõnnestus Mane takistamisel ning ehkki ka Juan Foyth tegi kõik, mis suutis, jäi Manele lõpuks ette tühi värav ning sellist võimalust senegallane kasutamata ei jätnud. Liverpool pööras kaheväravalise kaotusseisu 3:2 võiduks.

86. minutil muutus joovastusega alanud õhtu Villarreali jaoks veelgi nukramaks, kui Etienne Capoue keskväljavea eest teise kollase kaardi teenis. Kuigi finaaliunistus oli juba purunenud, saatsid kodufännid mehe platsilt ära sooja aplausiga.

Hoolimata tõsiasjast, et muinasjutule jäi järg kirjutamata, oli tegemist ühe legendaarseima mänguga, mida Estadio de la Ceramica seinad eales näinud. Villarreali fännide laul kaikus lõpuminutitel üle staadioni ning kollasärgid lahkusid platsilt püstipäi, kuid parem meeskond võttis lõpuks ikkagi oma. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kaks kardinaalselt erinevat poolaega

See, millise energiaga Villarreal korduskohtumisele vastu tuli, oli uskumatult äge. Matši eel oli neil kaotada umbes täpselt mitte midagi, sest avamängu 2:0 võitnud Liverpool kandis ka nüüd selget soosikukoormat. Aga Villarreal ei lasknud sel enesele pähe pugeda.

Esimesest minutist alates pandi peale korralik surve ning külalised olid selgelt hädas. Kui jätta kõrvale too ülalkirjeldatud olukord, kus Diogo Jota kummalisel kombel Geronimo Rulliga peaaegu üks-ühele pääses, ei tekkinud Liverpoolil esimese poolaja vältel sisuliselt ainsatki momenti. Poolajavile kõlades oli Liverpoolil raamide vahele sooritatud lööke kirjas täpselt null.

Villarreal seevastu oli vägev. Lustlik jalgpall, tahtmist täis mängumehed - kõik sujus lausa hiilgavalt. Tõsi, nemadki tegid avapoolajal vaid kaks lööki raamide vahele (millest mõlemad leidsid ka tee võrku), kuid kontrolli hoiti see-eest üliveenvalt.

Liverpool mängis sihitult ning avapoolaja vältel sai mitmel puhul näha kummalist ning harjumatut vaatepilti, milles kõik punasärgid - viimne kui üks - paiknesid oma väljakupoolel. See ei olnud see Liverpool, kellega jalgpallisõbrad on harjunud.

Ja teisel poolajal me harjumatut Liverpooli enam ei näinudki. Murdepunktiks osutus minut numbriga 55, mil Trent Alexander-Arnoldi sooritatud ning seejärel rikošeti võtnud löök leidis üles väravalati. Külalised said üha enam ja enam indu juurde ning läksid 62. minutil ka juhtima.

Esimese poolaja Villarreal oli nagu Ferrari, kuid teise poolaja oma nagu Fiat. Mõlemad küll üritasid, aga ... igaüks sai aru, et esimene oli ikka midagi muud! Asjad ei kippunud enam õnnestuma, kahevõitlustes jäädi tihtipeale alla ja sportlikust õnnest jäi siin-seal puudu.

Liverpool näitas seevastu klassi. Sellise kaliibriga meeskond peabki mõistagi suutma keerulistest olukordadest välja tulla ning punasärgid näitasid, et on oma staatusele vastav punt. Mõlemad satsid olid nagu ümbersündinud - külalised paremuse, võõrustajad pahemuse poole.

2. Ebaõnnesõdur Rulli

Villarreali esikinnas Geronimo Rulli on väga hea väravavaht. Paraku jättis õnn (ja mis seal salata, ka sportlik vaist) ta teiseks poolajaks maha ning seetõttu saab mitme olukorra kohta tagantjärele rääkides alustada lauset sõnadega "Aga kui Rulli oleks ...".

Esimese värava olukorras oli tabamuse autori Fabinho lööginurk soorituse hetkeks sisse võtnud päris korraliku teravuse. Sellest hoolimata otsustas brasiillane ise löögile minna ning kuigi Rulli positsioneerimisele ja asendile on keeruline midagi ette heita, lipsas pall argentiinlase jalge vahelt võrku.

Õnn ei olnud Geronimo Rulli poolel. Pildil Sadio Mane tabamusele eelnenud olukord. Foto: Scanpix / Pablo Morano / Reuters

Teise tabamuse puhul ebaõnnestusid Villarreali kaitsjad suluseisulõksu korraldamisel ning Luis Diaz jäi värava ette täiesti üksinda. Diaze pealöök põrkas aga võrku taas just Rulli jalgevahe kaudu. Tolles olukorras on keeruline puurilukule midagi ette heita, sest löök oli sooritatud sedavõrd lähedalt, et läbimõeldud reaktsioonitõrje kvalifitseerunuks kahtlemata aasta tõrje kategooriasse. Küll aga - kui Rulli vasak jalg asetsenuks loetud sentimeetrite jagu paremale jalale lähemal, põrganuks pall tõenäoliselt lihtsalt vastu jalga ja mitte väravasse.

Õnneks või kahjuks on oleks-poleks aga paha poiss ega oma tagantjärele mitte mingisugust tähtsust. Rulli ebaõnn polnud sellega aga veel lõppu leidnud.

Liverpooli kolmanda värava olukorras pääses Sadio Mane keskjoone lähistelt peaaegu üksinda jooksu ning Rulli tuli väravast kaugele välja. Seejuures jäi Villarreali kindamehel Manelt palli röövimiseks puudu võib-olla vaid napp sekund: alustanuks ta oma jooksu hetke jagu varem või teinuks kaks sammu veidi kiiremini, võinuks ta palli Mane jalalt hõlpsalt minema klaarida. Paraku nii aga ei läinud ning ka kolmas värav tuleb kirjutada suuresti just tema kraesse.

3. Punasega minema saadetud Etienne Capoue jättis endast kõik väljakule

Võõrustajate poolkaitsja Etienne Capoue näitas esimesel poolajal hiilgavat jalgpalli. Ta tegi eeltöö mõlemale väravale, edestades või konksutades mõlemal puhul edukalt ära ühe maailma parimatest vasakkaitsjatest ehk Andy Robertsoni.

Šotlane oli prantslasega püstihädas. 33-aastane Capoue tegi sisuliselt seda, mida ise tahtis ega lasknud end vähimalgi määral segada.

Teisel poolajal rauges ühes Villarreali hooga aga ka Capoue oma ning 86. minutil sai tema mäng keskväljal tehtud teise kollase kaardi väärilise vea tõttu enneaegselt läbi. Estadio de la Ceramica publikule läks hingestatud esitus aga väga korda, sest Capoue lahkus platsilt fännide siira ja tänuliku aplausi saatel. Mees jättis endast kõik väljakule.

Villarreali fännid võivad omade üle uhked olla. Foto: Scanpix / Ivan Terron / ZUMA Press

4. Liverpooli äärekaitsjate kummaline mäng

Kuigi Liverpool võitis ja saab tagantjärele vaadates poolfinaalmatšidega rahule jääda, peavad nii vasakkaitsja Andy Robertson kui paremkaitsja Trent Alexander-Arnold vähemalt kordusmängu järel nii mõnelegi olukorrale tagasi vaadates pilgu peeglisse pöörama.

Villarreali mõlemad väravad jäid teataval määral Robertsoni hingele. Nagu eelmises punktis kirjeldatud, oli vasakkaitsja Etienne Capoue taltsutamisega püstihädas ning lubas tal mõlemas olukorras vaba võistkonnakaaslase värava eest sööduga üles leida.

Kui esimese värava puhul oli Boulaye Dia värava ees lihtsalt täiesti üksinda, siis teise, Francis Coquelini tabamuse puhul peab peeglisse vaatama Alexander-Arnold. 177 sentimeetrit pikk Coquelin sai vabalt hüpata ja palli peaga suunata, samas kui olukorrast napi meetri kaugusel olnud paremkaitsja toimunut lihtsalt pealt vaatas. Villarreali teine värav tuli selgelt tema passiivsuse pealt.

Ka ülejäänud mängu vältel ei paistnud Liverpooli äärekaitsjad eriti millegi positiivsega silma. Alexander-Arnold sai küll kirja ühe väravasöödu, kuid üldpildis olid mõlema mehe esitused rabedad. Nende õnneks ei maksnud see lõpuks kätte, sest jalgpall on meeskonnamäng ja kollektiivina tegi Liverpool oma töö ära.

5. Jürgen Klopp murdis needuse

Enne tänavust hooaega oli Liverpooli peatreener Jürgen Klopp jõudnud Meistrite liigas poolfinaali kolmel korral. 2012-13 hooajal tegi ta seda Dortmundi Borussiaga ning 2017-18 ja 2018-19 Liverpooliga.

Kõiki kolme hooaega ühendas tõsiasi, et Klopp jõudis poolfinaalist ka edasi. 2012-13 pani Dortmund kahe mängu kokkuvõttes 4:3 magama Real Madridi (avamäng kodus 4:1, kordusmäng võõrsil 0:2), 2017-18 alistas Liverpool kahe mängu kokkuvõttes Roma (avamäng kodus 5:2, kordusmäng võõrsil 2:4) ja aasta hiljem Barcelona (avamäng võõrsil 0:3, kordusmäng kodus 4:0).

Märkate seaduspära? Kui veel mitte, siis kohe märkate. Nimelt olid Jürgen Klopi hoolealused senistes poolfinaalides eranditult kodumängu võitnud, kuid võõrsil vastase paremust tunnistanud.

Nüüd sai kummaline seeria aga lõpu, kuigi - mis seal salata - jätkumine ei olnud üldse kaugel!

6. Mängu parim - Luis Diaz

Peatreener Jürgen Klopp tegi vaheajal, 0:2 kaotusseisus olles ühe vahetuse, kui asendas esimesel poolajal ühe hiilgava võimaluse tuulde lasknud Diogo Jota alles talvel meeskonnaga liitunud Luis Diazega. Too vangerdus tasus end sajaga ära.

Kolumblane tõi mängu uue hingamise ning murdis oma väravaga Villarreali lõplikult. Kui üheväravaline kaotusseis pole kahe mängu kokkuvõttes midagi kontimurdvat, siis Diaze värav 67. minutil purustas Villarreali lootused lõplikult ning seda eelkõige psühholoogilisest vaatevinklist. Klopp pani vahetusega täkkesse.

Villarreal - Liverpool 2:3 (2:0), kahe  mängu kokkuvõttes 2:5
3. Boulaye Dia, 41. Francis Coquelin - 62. Fabinho, 67. Luis Diaz, 74. Sadio Mane

Eemaldamine: 85. Etienne Capoue (Villarreal)