Luup peale | Narva kübarameistrid mängisid endale ise augu kaevanud Tulevikuga tennist (0)

Narva Trans mängib tarka, aga samas lustakat jalgpalli. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kübaratrikk on niigi jalgpallis üsna haruldane sündmus, aga kui sellega saab samas mängus hakkama kaks meest, võib juhtunu liigitada lausa eriliste nähtuste hulka. Narvas täna just nii läks, sest Trans alistas topeltkübaratriki toel 6:2 neile külla sõitnud Viljandi Tuleviku.

Transi ja Tuleviku kohtumine käivitus hoogsalt ja tuure ei võetud maha lõpuvileni. Kahel viimasel korral piirilinnast võiduga ära läinud viljandlased alustasid hoogsalt ja juba 12. minutil avas kaitsjad ära lollitanud Carson Buschman-Dormond teravast kauglöögist skoori. Vastus oli siiski kiire tulema, sest kõigest kaks minutit hiljem unustati oma värava alla vabaks Eduard Golovljov, kes viigistas.

Peagi kordasid söötja Aleksandr Zakarljuka ja lööja Golovljov juba tuttavaks saanud kombinatsiooni ning Trans pääses juhtima. Järgnes sündmus, mis sai lõppkokkuvõttes otsustavaks. Arcenciel Mintongo rikkus keskväljal määrusi ja sai kollase kaardi, tegi minut hiljem uuesti täpselt sama ning nägi peakohtuniku Juri Frischeri käes ühtlasi ka punast kaarti.

Kümnekesi jäänud Tulevik jätkas julgelt ja omas võimalusi, neist parima luhtas poolaja lõpu eel Martin Alliku karistuslöögi värava eest taevasse saatnud Kaimar Saag. Tulevik tõi teiseks poolajaks platsile Ridwan Babatunde, kuid Zakarljuka sai kohe söödu Mihhail Belovilt ja kasvatas võõrustajate edu kaheväravaliseks.

Veel tuli Tulevik mängu tagasi, kui Babatunde lajatas kaugelt pommlöögi Richard Alandi näppude kaudu väravasse, ent taas oli Transil kümnekonna minuti järel vastus võtta. Belov vabanes efektse pöördega kahest kaitsjast ning söötis Golovljovile, kes jooksis palliga värava alla ja mängis taas Marten Ritsoni üle. See murdis Tuleviku lõplikult – vahetusest sekkunud Gleb Pevtsovi hea eeltöö abil skooris veel kahel korral Zakarljuka ning saatis Tuleviku tenniseskooriga 6:2 nukrale koduteele. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Rumal punane kaart röövis võimalused

Eile 19-aastaseks saanud Arcenciel Mintongo oli end eelnevates mängudes näidanud innuka, kuid kohati tormaka tegutsejana. Sedapuhku läks kamerunlane üle piiri ning tegi mõru “sünnipäevakingituse” nii endale kui ka kogu meeskonnale. Kahe minuti jooksul võetud kaks kollast kaarti on peaaegu alati tingitud mõtlematusest, kuid seekord kaevas Mintongo endale augu ihuüksi. Hetk pärast esimese kollase kaardi nägemist tegi ta keskväljal lohaka puute, kaotas palli Deniss Poljakovile ning rebis seejärel vastase selja tagant kätega maha.

Arcenciel Mintongo (vasakul, mängus Levadiaga) maksis seekord tormakusele valusalt lõivu. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Peakohtunik Frischer üritas seejuures Mintongole viimase võimaluseni halastada, andes Transile rünnakuedu, ent kui jätkuolukorrast midagi ei sündinud, ei jäänud tal muud üle kui anda vile, karistuslöök ja teine kollane kaart. Peatreeneri Jaanus Reiteli karmilt kõlanud sõnad mängujärgses intervjuus olid õiglased: selliseid rumalusi ei tohiks ükski mängumees kõrgliigatasemel endale lubada.

2. Tulevik otsib tasakaalu

Kõigi eelneva juures tasub meeles pidada, et Mintongo eemaldamise hetkeks oli Trans juba Tuleviku 1:0 edu enda 2:1 paremuseks pööranud. Eelmistes mängudes Paide ja Levadiaga keskendus Tulevik kaitsetööle, kuid selle all kannatas kiratsema jäänud rünnak. Nüüd mindi ise isukalt Transile väravat lööma ja löödigi, ent ühes sellega kadus jällegi distsipliin.

Reitel on meeskonna jaoks uus treener ja meeskonnas on hulk nooremapoolseid mängumehi, kelle küpseks vormimine ei käi sõrmenipsuga. Seega pole üllatav, et mängulise tasakaalu leidmine võib Tulevikul veel arvestatavalt aega võtta.

Seekordne julge soov üritada väravani jõuda ka vähemuses tegutsedes kandis mõnda aega vilja, sest Saagil avanes esimese poolaja lõpus hea viigivõimalus ning Babatunde pommlöök tõigi Tuleviku korraks mängu tagasi. Samas võivad sisselastud kuus palli meeskonna moraalile üsna halvavalt mõjuda ning seesugune lagunemine on igal juhul lubamatu.

3. Keskkaitsest puudub liider

Omaette küsimärk on kaitseliini, täpsemalt keskkaitse kohal, ehkki näiteks Transi teise tabamuse puhul jäi ka Tanel Langil ilmselgelt puudu äärekaitses mängimise ja sellega kaasneva kohavaliku harjumusest – on ta ju eelmistel hooaegadel tegutsenud väljaku südames. Kuid Tulevik on sel hooajal pidanud viis võistlusmängu ning kordagi pole sama keskkaitsepaar saanud järjest teha kahte täismängu..

Kuressaare vastu olid keskkaitses Daniil Petrunin ja Ganiu Atanda, seejärel Paide vastu Atanda ja Babatunde, kes alustasid ka karikamängu Kaljuga, ent seal tuli juba 55. minutil Babatunde asemele Petrunin. Levadia vastu mehitasid keskkaitset jälle Atanda ja Babatunde, täna alustas paar Atanda-Petrunin ning lõpetas olude sunnil taas duo Atanda-Babatunde. Seniste kohtumiste põhjal pole nimetatud kolmikust keegi suutnud enda õlgadele võtta liidrirolli, mis on Tuleviku jaoks praegu seda olulisem, et väravavahil Marten Ritsonil on kõrgliigakogemust ülinapilt.

Eeldatavasti võiks olukord paraneda, kui vigastusest saab lõplikult jagu Gerdo Juhkam, kellel on olemas nii vajalik mänguklass kui ka liidriomadused. Samuti on tervenemisele lähedal Alex Roosalu, hetkel käriseb Tulevik aga järjepidevalt kohast, mis peaks olema väljakul nende tugevaim lüli. Tänast sauna saldosse liites on nelja liigamänguga lastud enda võrku lüüa 13 palli, mida on pehmelt öeldes palju.

4. Trans üllatab tarkusega

Kui Tulevik on mängijate meeskonnaks liitmisega hädas, siis Transil pole eeldatud muredest praegu märkigi. Muidugi tegi arvuline ülekaal nende elu kergemaks, ent jalgpalliajalugu on korduvalt näidanud, et vastaste punane kaart võib nii mõnegi meeskonna mängu hoopis halvata. Trans suutis talitseda soovi eduseisu kohe ja kiiresti suuremaks kasvatada, jätkates sel hooajal juba varemgi demonstreeritud ja edu toonud kaitsest lähtuva tegutsemisega.

Mihhail Belovi arvele kanti seekord kaks väravasöötu. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Nagu kohtumise lõpuks võis tõdeda, oli tegu eduka kassi-hiire mänguga. Trans meelitas Tulevikku ründama, kasutades vastaste eksimusi armutult ära. Kui hooaja eel võis eelnevat CV-d vaadates seada küsimärke nii mõnegi talvise täienduse kohale, siis esimesed mängud on neid kõhklusi kõvasti hajutanud. Tabrezi Davlatmiri ja Vitali Kalenkovitši klassi näitas juba kohtumine Nõmme Kaljuga, kus mõlemad tegid eeskujuliku partii, aina positiivsemast küljest tutvustab end aga ka poolkaitsja Mihhail Belov. Peatreenerile Igor Põvinile ammu tuttav Belov on senise karjääri jooksul tegutsenud küll peamiselt Venemaa tugevuselt kolmandas liigas, ent senised partiid näitavad, et tema mänguklass on sellest kõrgem.

5. Golovljov tõotab Transi pikast põuast vabastada

Kui tihti juhtub, et kolm väravat löönud mees jääb mängu parima auhinnast ilma? Midagi pole parata, Eduard Golovljov tegi väga hea partii, aga üks mees tegi lihtsalt veel natuke parema. Vaevalt Golovljov siiski pikalt nukrutsema jääb, sest üle tüki aja õigustab ta taas oma nime tähendust. Käesoleva hooaja eel ähvardas Golovljovi pea kohale hakata kerkima juba silt, millele kirjutatud “esiliigas kuningas, kõrgliigas üks paljudest”.

Hooaja algus on aga olnud võimas: värav Kaljule ja kolm Tulevikule on üks asi, veelgi tähtsam on aga see, et Golovljov tunneb end väljakul ilmselgelt mugavalt. Kaks vooru tagasi Kaljule löödud värava puhul mängis ta end osavalt löögile mitme kaitsja vahelt, seekord leidis kahel puhul hea vaistuga vaba positsiooni ning lõpetas kolmandal korral ise rünnaku äärelt tehtud hea sisselõikega. Stabiilne väravakütt on Transi ridadest puudunud pärast Dmitri Barkovit, Golovljovi start annab lootust, et üle mitme hooaja on selline mees lõpuks leitud.

Kui Aleksandr Zakarljuka on hoos, on hoos ka Trans. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

6. Mängu parim – Aleksandr Zakarljuka

Senistest kohtumistes polnud Zakarljukal veel puudu jäänud suutlikkusest Transi ründemängu dirigeerida, küll aga statistikanumbritest. Nüüd lisandus ühekorraga kolm väravat ja kaks väravasöötu. Golovljovi-Zakarljuka tandem näib toimivat väga hästi, kuid selle tõeline tugevus selgub kahes järgmises voorus, kus minnakse vastamisi Flora ja Levadiaga.

11. aprillil kell 13.00 Narva Kalev-Fama staadionil

JK Narva Trans - Viljandi JK Tulevik 6:2 (2:1)
14., 23., 64. Eduard Golovljov, 48., 82., 88. Aleksandr Zakarljuka - 12. Carson Buschman-Dormond, 54. Ridwan Babatunde

Väravasöödud: 14., 23. Aleksandr Zakarljuka, 48., 64. Mihhail Belov, 82., 88. Gleb Pevtsov - 12. Kaimar Saag, 54. x
Hoiatused: 41. Kristi Marku, 77. Deniss Poljakov - 26., 27. Arcenciel Mintongo
Eemaldamine: 27. Arcenciel Mintongo
Mänguolud: +9, päikesepaisteline ilm, kunstmuru rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 0, pole lubatud
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Sander Saga, Erkko Liiv
Neljas kohtunik: Revo Sirel

Trans: Richard Aland, Artjom Škinjov, Roman Nesterovski, Kristi Marku, Tabrezi Davlatmir, Irie (60. Arseni Kovaltšuk), Deniss Poljakov, Vitali Kalenkovitš (43. Nikita Mihhailov), Aleksandr Zakarljuka, Mihhail Belov, Eduard Golovljov (79. Gleb Pevtsov).
Varus: Maksim Pavlov, Gleb Pevtsov, Daaniel Maanas, Raivo Saar, Nikita Mihhailov, Arseni Kovaltšuk, Sergei Kondrattsev.

Tulevik: Marten Ritson, Martin Allik, Daniil Petrunin, Ganiu Atanda Ogungbe, Tanel Lang, Arcenciel Mintongo, Nikita Komissarov (46. Ridwan Babatunde), Herol Riiberg, Carson Buschman-Dormond, Kaimar Saag (72. Kazeem Bolaji), Kristjan Kask.
Varus: Karl Erik Jürisson, Kaupo Kruusmäe, Ridwan Babatunde, Gustav-Hendrik Seeder, Daniel Tuhkanen, Kazeem Bolaji.