Luup peale | Närvid kaotanud Levadia püüab ise medaleid käest visata (galerii!) (1)

Levadia närvilisus päädis kahe punase kaardiga. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Levadia ja Kuressaare duell Premium liiga 33. voorus kulges suurema osa ajast uimaselt, kuid viimased 15 minutit vääriksid ilmselt hooaja pööraseima veerandtunni tiitlit. Levadia mängis edu maha, jäi üheksakesi, ent pööras vastase kingituse abiga lõpuks ikkagi raske olukorra 2:1 võiduks.

Kuigi avapoolajal olid Levadia rünnakud võrdlemisi hambutud, realiseeriti 36. minutil väravaks standardolukord. Joao Morelli keerutas karistuslöögi kasti ja Igor Dudarev kõksas selle peaga Magnus Karofeldile püüdmatult võrku. Pool tööd oli sellega tehtud, ent nagu viimaste voorude jooksul tavaks saanud, oskas Levadia oma olukorra jälle ise keeruliseks ajada.

Teise poolaja jooksul väga harva Levadia väljakupoolel käinud Kuressaare sai oma võimaluse 77. minutil, kui Sander Laht keerutas karistuslöögi Rauno Tutkini. Äärelt värava ette antud tsenderdus polnud küll ülemäära ohtlik, kuid ometi oskas Dudarev selle väravasse suunata, sedapuhku paraku enda omasse.

Kired lõid lõõmama 86. minutil, kui Morelli Rasmus Saare väikese provokatsiooni peale üle kees ning vastast pea- ja käehoobiga kostitas. Samast olukorrast sai teenitult punase kaardi ka Bogdan Vaštšuk ning Levadia jäi üheksakesi. Sellest hoolimata jätkati ründamist ja üleminutitel saabus tasu.

Elari Valmas hilines palli puhtakslöömisega ja tabas jalaga Rasmus Peetsonit ning Andrei Karhu ei kõhelnud: penalti. Sel hooajal juba seitse täpset 11 meetri karistuslööki teele saatnud Markus Jürgenson tegi seda ka kaheksandat korda, põrutades palli värava keskele lati alla.  Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Levadia keskendumine on jätkuvalt kohutav

Peatreener Vladimir Vassiljev rääkis päev enne mängu pressikonverentsil, et pärast tiitlivõimaluste luhtumist tuleb meeskonnal teise koha hoidmiseks keskenduda ja mängida Kuressaare vastu nii, et saada suureskooriline võit. Selleks vajalikust innust ja tahtmisest polnud Levadia mängus paraku jälgegi. Tõsi, kolm põhimängijat oli mängukeelu tõttu puudu, kuid nende asendajad olid väärika tasemega ja selle varju pugeda ei saa.

Lubamatult lohakaid eksimusi tuli sisse ka kõige kogenumatel ning kogu Levadia ründemängu iseloomustas üleüldine loidus. Sama iseloomustas Levadia etteasteid juba enne koondisepausi ning võinuks arvata, et 1:1 viik Tartu Tammekaga ja järgnenud puhkus on peas asjade paikasättimiseks piisavad. Nagu mäng näitas, siis ei olnud. Samal moel jätkates on Levadial suur oht medalitest sootuks ilma jääda, sest ees seisavad veel vastasseisud otseste konkurentide Kalju ja Paidega, lisaks juba kolmapäeval tähtis karikamäng jällegi Kaljuga.

2. Kuressaare lootus elab

Ehkki saarlastel on tabeli teise poole meeskondadest selgelt kõige keerulisem hooajalõpp, tõestati taas, et Dmitrijs Kalašnikovsi käe all antakse endast kõik. Kindlasti vajutas nelja mängija puudumine Kuressaare koosseisule suurema pitseri kui Levadia vajakajäämised nende omale, näiteks 90 minutit kirja saanud Sten Penzevil oli seni Premium liiga kogemust tänavusest vaid kahe mängu ja 18 minuti jagu. Ent võideldi visalt lõpuni ja kui poleks olnud viimase hetke saatuslikku viga, oleks väärtuslik punkt taskusse jäänud.

3. Morelli tegu oli vale, Vaštšuki oma tülgastav

Üks asi on see, kui emotsionaalselt laetud mängija üle keeb. Loomulikult ei olnud Morelli pealöök ja sellele järgnenud käega äsamine Rasmus Saare suunas kuskilt otsast sobilik ning eeldatavasti järgneb sellele peale kohustusliku ka täiendav mängukeeld. Siinkohal ei tasuks unustada ka seda, et rind-rinna vastu kontakti algataja oli Saar. Inetu, kuid juhtub.

Ent sellel, mida tegi hetk hiljem Vaštšuk, ei tohiks jalgpalliväljakul kohta olla. Maaslamava vastase otsas sihilikult tammumine, kusjuures esimese jalahoobi järel üritas Vaštšuk teistki korda Saart tabada, on läbinisti alatu. Õnneks ei jäänud see tegu kohtunikel märkamata ja punane kaart tõusis teistki korda.

Tagatipuks panid Morelli ja Vaštšuk oma toorutsemisega meeskonna üliraskesse seisu. Eeldades, et mõlemad saavad lisaks punase kaardiga kaasnevale tavapärasele ühemängulisele karistusele veel lisamängukeelu – senist praktikat arvestades pole mingit põhjust eeldada, et distsiplinaarkomisjon neile seda ei määraks –, tähendab see, et neil jääb vahele mitte ainult järgmine liigamäng Maarduga, vaid ka ülejärgmise vooru duell Kaljuga. Ning kui karistus peaks tulema pikem kui 1+1, jääks mängimata ka viimase vooru kohtumine Paidega.

Morelli on seni olnud ründava poolkaitsja kohal kindel põhimees ning Vaštšuk pärast klubiga liitumist tema esimene asendaja. Tasub ka arvestada, et koguni seitse (!) Levadia põhimeest on ühe hoiatuse kaugusel mängukeelust ehk halvemal juhul võivad read kahe nädala pärast Kalju vastu astudes päris hõredad olla.