Luup peale | Neli lisaaega ja kolm penaltiseeriat läbinud Egiptus komistas viimasel tõkkel, lubades ihaldatud karika Senegalile (0)

Turniiri parim mängija Sadio Mane koos võitjakarikaga. Foto: Scanpix / Charly Triballeau / AFP

Egiptuse kõik neli sõelmängu Aafrika Rahvaste Karikal läksid lisaajale ning kolm neist penaltite peale, ent kuigi nende väravavaht oli finaalmängu alguses Sadio Mane penalti tõrjunud, jättis penaltiõnn nad pika turniiri finišijoonel ikkagi maha. Mane realiseeris nüüd otsustava löögi ning Senegal krooniti esmakordselt Aafrika meistriks.

Senegal alustas finaali soosikule vääriliselt, tulles juba avaminutitel kaks korda vasakult äärelt läbi. Kui Sadio Mane läbimurdega sai Egiptuse keskkaitsja Mohamed Abdelmonem hakkama, siis vasakkaitsja Saliou Cissi reidi takistamisel jäi ta selgelt hiljaks ja põhjustas penalti. Mane tugev penaltilöök suundus aga liiga keskele ning selle turniiri komeetväravavaht Gabaski suutis selle tõrjuda!

Senegal jätkas initsiatiiviga ning paremäär Ismaila Sarr tekitas kolm korda teravust, aga tema löök kasti tagant ei valmistanud Gabaskile probleeme ning kaks teravat tsenderdust vihisesid mõlemad Mane nina eest läbi.

Mohamed Salah näitas end esimest korda 28. minutil, slalomeerides vasakult äärelt kaitsjate vahelt kasti, kuid pealelöök jäi nõrgaks ega valmistanud Edouard Mendy’le muret. 43. minutil pääses Salah terava nurga alt veelkord kasti ning läkitas palli lähemasse ristnurka, kuid Mendy oli valvel ja tõrjus nurgalöögiks. Suhteliselt võrdne ja võimalustevaene avapoolaeg lõppeski väravateta.

Teise poolaja alguses taastas Senegal surve, millega nad olid ka mängu alustanud. Kõigepealt võitis Mane ohtlikust kohast karistuslöögi, kuid Idrissa Gueye keerutas palli kõrgelt üle värava. Mõned minutid hiljem pääses Gueye kastist löögile, aga kuigi löök jõudis seekord värava peale, jäi see liiga nõrgaks. 53. minutil lõi Ismaila Sarr taas paremalt äärelt teravust, aga ründajad ei suutnud värava ees palli ära jagada ja lõpuks korjas Gabaski lahtise palli üles.

Ent täpselt nagu avapoolajal ning poolfinaalis Kameruni vastu, nii tuli Egiptus ka nüüd märkamatult mängu tagasi. 69. minutil pääses Abdelmonem karistuslöögi järel healt positsioonilt peaga löögile, kuid saatis palli üle värava. 75. minutil sai Marwan Hamdi veelgi parema võimaluse, aga ei suutnud vasakult tulnud tsenderdust viielt meetrilt raamide vahele suunata.

Senegal ähvardas vastu, kui Mane teenis veel ühe heast kohast trahvilöögi, aga ka Ciss saatis löögi üle värava. Veidi hiljem põrkas ohtlik tsenderdus värava eest läbi, ilma et ükski mängija jaole oleks jõudnud. 85. minutil proovis vahetusründaja Ahmadou Dieng 13 meetrilt pöördelt ühepuutelööki, aga ei tabanud piisavalt hästi.

Normaalaja viimasel minutil jäi Marwan Hamdil teises kastis loetud sentimeetrid puudu, et ideaalses positsioonis tsenderduseni küündida. Vigade- ja pingerohke normaalaeg, kust siiski ei puudunud ka paras hulk korralikke väravavõimalusi, lõppeski väravateta. Egiptuse jaoks oli tegemist neljanda kohtumisega järjest, mis lisaajale läinud.

Lisaaja algusest oli kulunud vaid 30 sekundit, kui Dieng pääses läbijooksule, aga kaitsja jõudis teda veidi segama ning Egiptuse väravavahi positsioonivalik lubas terava nurga alt sooritatud löögi kätte saada. Senegal janunes võiduvärava järele selgelt rohkem, teades egiptlaste suurepäraseid penaltiseeriaid eelmistest ringidest. 100. minutil suutis Dieng koksata Cissi tsenderduse seitsmelt meetrilt tagaposti kõrvale, kuid Gabaski jõudis ka sellele vahele, tõrjudes palli nurgalöögiks. Kornerist pääses peaga löögile Mane, kuid pall lendas üle värava.

115. minutil proovis Dieng õnne terava kauglöögiga, aga ka seekord ei saanud ta palli Gabaskist mööda. Minut hiljem sai ka Egiptus oma viimase kuldse võimaluse, kui Zizo end kastijoonelt löögile mängis, kuid Mendy tõrjus palli üle lati.

Kõik jäi lõpuks ikkagi penaltiseeria otsustada. Egiptuse väravavahil oli seljataga juba kaks võidetud seeriat, kus tema meeskonnakaaslased olid realiseerinud kõik oma löögid eksimatult. Gabaski tegi ka seekord oma tööd eeskujulikult, jõudes kahele esimesele löögile lähedale ja tõrjudes kolmanda.

Samas lendas Egiptuse teine penalti vastu posti ning neljandas ringis sai ühe tõrjega maha ka Mendy, nii et Sadio Manel avanes võimalus viiendas voorus kõik ära otsustada. Senegali talisman suutiski oma normaalaja eksimuse heastada, kindlustades Senegalile ajaloo esimese Aafrika meistritiitli! Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kaitsest lähtuva jalgpalli võidukäik

Mõlemad tiimid olid lasknud omale kogu eelneva turniiri jooksul kuue mänguga vaid kaks väravat lüüa. Mõlemad olid ka ise väravate löömisega raskustes, kui Senegal lõi alagrupiturniiri ainult ühe värava ja sedagi penaltist, ning Egiptusele piisas alagrupis kahest võiduväravast.

Sõelmängudes jätkus egiptlaste väravapõud, kui nad lõid kolme mänguga vaid kaks väravat ning neistki ühe alles lisaajal. Senegallased said küll püssi lõpuks paukuma, lüües Roheneemesaartele kaks ning Ekvatoriaal-Guineale ja Burkina Fasole kolm väravat, kuid kõigis neis mängudes jõuti võiduväravani alles viimasel pooltunnil.

Need väravapõuad ei olnud sugugi juhuslikud. Mõlema meeskonna lähenemine on olnud selgelt kaitsest lähtuv, olgugi et pisut erineval moel. Senegal eelistab mänge kontrollida, kasutades kahte kontrollivat keskpoolikut, ning kuigi neil jagub ka eesliinis võimekaid mängijaid, jääb meeskondlik ründemäng pigem otsivaks ja vaoshoituks. Egiptus panustab rohkem kiiretele vasturünnakutele, lootes seal Salah' peale, ning kui kiirrünnak ei õnnestu, siis kõigutatakse palli kaitseliinis kuni leitakse võimalus püstsööduks.

Kui olukord või seisus kohustab, siis jagub nii Senegalil kui ka Egiptusel muidugi kvaliteeti, et edukalt rünnata, ent kõige mugavamalt tunnevad need meeskonnad end siis, kui vastane on sunnitud oma mängu avama ning tekivad ruumid, mida ära karistada.

Just selline kombinatsioon tasakaalukusest ja kvaliteedist osutus tänavustel Aafrika meistrivõistlustel edu võtmeks ning väravatevaene finaal ei olnud seega sugugi üllatav. Hiljutiste Aafrika Rahvaste Karika finaalide saldo kinnitab, et see on üleüldine trend: viimasest üheksast finaalist koguni kaheksa on pakkunud kas ainult ühe värava või mitte sedagi.

Mohamed Salah on kaks korda finaali jõudnud, aga karikat ainult kõrvalt näinud. Foto: Scanpix / Kenzo Tribouillard / AFP

2. Teenitud võit, aga au Egiptusele

Finaalmängu eel rääkis kõik Senegali kasuks. Vähe sellest, et neil oli poolfinaali järel üks puhkepäev rohkem ning nad mängisid kõigis sõelmängudes Egiptusest 30 minutit vähem, siis ka mängijate individuaalne kvaliteet soosis Senegali.

Kui Goal.com moodustas finaali eel finalistide seast kombineeritud tugevaima algkoosseisu, siis pääses 11 mängija hulka vaid kaks egiptlast üheksa senegallase vastu. Senegali mängijad on paberi peal kõrgemast klassist, mängides Euroopa tippklubides ja olles tihti (näiteks Kalidou Koulibaly, Abdou Diallo ja Nampalys Mendy) Prantsusmaa jalgpallisüsteemi kasvandikud.

Egiptuse tagasihoidlikumat valikut ilmestab see, et teiseks mängijaks Salahi kõrval, kes Goal.com'i kombineeritud algkoosseisu mahtus, oli paremkaitsja Omar Kamal, kes mängib kodumaa klubis Future FC (ja temagi pidi finaali mängukeelu tõttu vahele jätma). Egiptlaste rivistuses on küll ka Euroopas tuntumaid mängijaid, kuid pea alati on Senegalil samadele positsioonidele veel tugevamaid valikuid.

Ent jalgpalli ei mängita paberil ning Egiptus näitas terve turniiri vältel, et nende meeskondlik teineteisemõistmine ja taktikaline küpsus kompenseerivad nii mõndagi. Isegi kohati suure surve alla sattudes säilitasid egiptlased külma pea, tegutsedes kaitses targalt ja distsiplineeritult. Nii õnnestus neil ikka ja jälle rasketest olukordadest välja tulla ning igati teenitult finaali penaltiseeriani välja purjetada.

Lõppude lõpuks tuleb aga tõdeda, et Senegali võit oli samuti teenitud. Nad olid terve kohtumise vältel üritavamaks pooleks, omasid pisut rohkem väravavõimalusi ning pakkusid samamoodi ühtlaselt tugeva esituse, pidades hoolikalt oma mänguplaanist kinni.

Senegali uus põlvkond on seda tiitlit igati väärt, olles finaali jõudnud ka eelmisel turniiril, aga otsene side on olemas ka nende esimese finaalikaotusega aastast 2002, mil tänane peatreener Aliou Cisse eksis ise otsustaval penaltilöögil. Egiptuse auhinnakapis on niigi juba rekordilised seitse Aafrika meistritiitlit.

3. Liverpooli siseduelli esimene vaatus

Kohtumise eel pakkus enim kõneainet mõistagi Salah’ ja Mane omavaheline duell. Väljakul paistis oluliselt rohkem silma senegallane, kuid seda eksitud penalti tõttu ka negatiivses mõttes. Lõpuks õnnestus siiski kõik heastada.

Mängu alguses oli pilkupüüdev Liverpooli ründetähtede omavaheline mõttemäng pärast seda, kui Senegal penalti teenis. Vigastuspausi tõttu eelnes penaltilöögile ligi kolmeminutiline seisak, mille ajal käis Salah oma väravavahile nõu andmas. Juurde astus Mane, kes näitas omakorda sõrmega parema posti suunas. Kas oskas Salah’ oma klubikaaslase mõtteid lugeda või oli tegemist ülemõtlemise või juhusega, aga igatahes lõi Mane vasakule ning Gabaski oli selleks valmis.

Nii Mane kui ka Salah' jaoks oli tegemist teise Aafrika Rahvaste Karika finaaliga, kusjuures egiptlasest Aafrika parim jalgpallur ei ole siiani veel seda tiitlit pea kohale tõstnud. 

Juba märtsis saavad Vaaraod aga võimaluse revanšiks, sest Senegal ja Egiptus loositi omavahel vastamisi ka MM-valiksarja viimases play-off’is. 23. märtsil kohtutakse Egiptuses ja 29. märtsil Senegalis, selgitamaks välja, kas Katari MM-finaalturniirilt jääb eemale Salah või Mane.

4. Mängu parim - Gabaski

"Midagi ei ole öelda," vastas finaali parimaks mängijaks valitud Egiptuse väravavaht pisarsilmil, kui talt küsiti kohtumise järel, mida ta sellest auhinnast arvab. Juhuse tahtel sai ta just kontinendi suurimal turniiril Egiptuse väravasuul võimaluse ning kasutas selle hiilgavalt ära. Kahele võidetud penaltiseeriale küll lisa ei tulnud, aga finaalist jääb talle kirja vähemalt kaheksa väärt tõrjet. 

Protokoll:

Senegal - Egiptus 0:0penaltitega võitis Senegal  4:2

Hoiatused: 17. Nampalys Mendy, 44. Kalidou Koulibaly, 54. Abdou Diallo,88. Sadio Mane - 5. Mohamed Abdelmonem, 37. Hamdi Fathi
Realiseerimata penalti
: 7. Sadio Mane (Senegal)

Penaltiseeriat alustas Senegal.

  • Kalidou Koulibaly - alla vasakule 1:0
  • Zizo - üles vasakule 1:1
  • Abdou Diallo - alla vasakule 2:1
  • Mohamed Abdelmonem - vasakule posti 2:1
  • Bouna Sarr - alla vasakule, Gabaski tõrjus 2:1
  • Marwan Hamdi - alla vasakule 2:2
  • Bamba Djeng - üles keskele 3:2
  • Mohanad Lasheed - alla vasakule, Mendy tõrjus 3:2
  • Sadio Mane - alla vasakule 4:2

Senegal: Edouard Mendy, Saliou Ciss, Abdou Diallo, Kalidou Koulibaly, Bouna Sarr, Nampalys Mendy, Cheikhou Kouyate (66. Pape Gueye), Sadio Mane, Idrissa Gueye, Ismaila Sarr (77. Boulaye Dia), Famara Diedhiou (77. Bamba Djeng).
Varus: Keita Balde, Fode Ballo-Toure, Pape Abou Cisse, Boulaye Dia, Bamba Dieng, Seny Dieng, Alfred Gomis, Pape Gueye, Joseph Lopy, Mamadou Loum, Ibrahima Mbaye, Pape Sarr.

Egiptus: Gabaski, Ahmed El Fotouh, Mahmoud Hamdi, Mohamed Abdelmonem, Emam Ashour, Amr El Solia (59. Trezeguet), Hamdi Fathi (99. Mohanad Lasheen), Mohamed Elneny, Omar Marmoush (59. Zizo), Mostafa Mohamed (59. Marwan Hamdi), Mohamed Salah.
Varus: Mahmoud Alaa, Ayman Aschraf, Marwan Mohamed Dawoud, Mahmoud Gad, Marwan Hamdi, Mohanad Lasheen, Abdallah Said, Mohamed Sherif, Mohamed Sobhi, Ramadan Sobhi, Tezeguet, Zizo.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VIGASTATUD KAPTEN
Põlveoperatsioonil käinud Mätas väljakule naasmisest: võiks ju sihtida suvel Tamme staadionit, aga eks näis
NARVA RAPUTUS
VÄRSKED ARENGUD
HARULDANE VÕIMALUS
Dubais testimisel viibiv Harju kindamees: Ronaldo klubi vastu mängimine oli hindamatu kogemus
INTERI KANGELANE
See teine Inzaghi, kelle jaoks kõik tuli loomulikult. Isegi Itaalia meistritiitel!
MITMESUGUST PREMIUM LIIGAST
HÄÄLED TASKUST
Pikk ette (ja ise järele) | Pole põhjust muretsemiseks: eelmine hooaeg on tagasi!
JALKAJUTUD SUURELT SAARELT
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID