Luup peale | Neljakordset meistrit kolme sahmakaga üllatanud Prantsusmaa krooniti Euroopa tšempioniks (0)

Prantsusmaa tõstis Lillekülas oma ajaloo esimest neidude U17 EM-tiitlit. Foto: Brit Maria Tael

Neidude U17 EM-finaalturniir lõpetati pauguga. Nii nagu auhinnatseremooniad ikka käivad. Mürglit jagus ka mängu, sest 16 minuti jooksul löödi ühtekokku viis väravat. Pingelises madinas krooniti Euroopa meistriks Prantsusmaa.

Lillekülas peetud suurejoonelise finaali esimese pealelöögi mängisid endale välja hispaanlannad: Martina Gonzalez tsenderdas vasakult äärelt palli kasti ning Cris pääses kümnekonnalt meetrilt löögile, ent teda seganud kaitsja tegi piisavalt eeskujulikku tööd ning sundis ründaja eksima. Minutid hiljem oli tsenderdus juba kvaliteetsem, kuid Vicky Lopezi pallile polnud mitte ühtegi oma jooksmas.

Ka Prantsusmaa üritas, kuid tulenevalt Hispaania tormist jäädi esialgu pisut ettevaatlikumaks. Nii polnud kedagi värava all olemas, kui Maeline Mendy 12. minutil palliga risti üle väljaku lidus ja madala palli kasti saatis.

Avapoolaja üks kirkamaid variante sündis 18. minutil. Prantsusmaa teenis keskjoone tuurist karistuslöögi, mis saadeti pikalt ette. Melinda Mendy sai palli keresse ning keeras seepeale pilgu väravale, kuid hispaanlannade sinised jalad proovisid iga võimalikku suunda kinni panna. Melinda Mendy tegi konkse edasi-tagasi, leidis piisava ruumi ja lõi vasakuga peale, kuid rohkem täpsust kui jõudu saanud palli noppis Alazne Estensoro oma käte vahele.

27. minutil proovis Hispaania taas kõrge tsenderdusega, adressaadiks tagumisse posti üksinda unustatud Pau. "Kodunaiskonna" kahjuks oli aga tsenderdus liialt kaarjas, mistõttu kalkuleeris Pau üle ja lõi palli lihtsalt Alyssa Fernandesile sülle.

Peale pooltunni täitumist läksid hispaanlannad tagasi oma juurte juurde. Nii tikitakatati vastase kasti lähistel täpne läbisööt Vicky Lopezile, kes võinuks Fernandezsiga ka silmitsi minna, kuid Lou Autini super-slide päästis oma esimest tiitlit noolivad prantslannad. Avapoolaeg lõppes seisuga 0:0.

Avapoolaeg väravaid ei toonud. Foto: Brit Maria Tael

Teist kolmveerandtundi alustas Hispaania kahe kauglöögiga. Esmalt proovis Vicky Lopez oma vasaku jala täpsust, kuid saatis mänguvahendi napilt üle lati. Järgmises olukorras katsetas ka Ainhoa Alguacil, kuid ei suutnud ka midagi täpsemat välja võluda.

50. minutil oli toimetamist juba teises väljaku otsas, kui prantslannade korner kukkus tagumisse posti. Sealt leidi tsenderdus päris värava peale, Estensoro kerkis kõrgeimale palli püüdma, seltsis Liana Joseph, kelle jõulise lükke järel jäi mänguvahend uuesti priiks, kuid jätkust polnud enam tolku, sest prantslanna toimetust hinnati vea vääriliseks.

See kõige magusam jäeti viimasesse pooltundi. 64. minutil mängis Hispaania oma nurgalöögi peenelt välja, kuid värava poole murdnud Vicky Lopezi tee pandi kiirelt kinni. Prantsusmaa reageeris pika palliga, mille peale hispaanlannade hammas esimese hooga ei hakanud ning nii saatis Melinda Mendy püstsööt Liana Josephi Estensoroga silmitsi. Lähimat kaitsjat meetritega edestanud Prantsusmaa ründaja lahendas kindlalt - 0:1.

Kümmekond minutit hiljem lasi Autin pika söödu ette, mis võttis Hispaania kasti eel sisse kaitsjate jaoks ebamugava põrke. Nii maadeldi agaralt palli noolinud Melinda Mendyga, unustades, et teisi mängijaid on veel. Nii surus Joseph end pundist läbi, kahmates kaasa ka palli ja lõi viielt meetrilt ära - 0:2.

Liana Joseph lõi kaks kiiret väravat. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Et hispaanlaste kuppel ikka korralikult koliseks, jõudsid prantslannad 78. minutil kolmanda tabamuseni. Pahandusega sai hakkama Vicky Lopez, kes pani Maeline Mendyle jala ette ning kapten ise käis punktil, et virutada omad veelgi kindlamalt ette - 0:3.

Samas sõna "kindlus" on jalkas selline asi, millega tuleb ettevaatlik olla. 79. minutil võttis Vicky Lopez enda peale, konksutas kaitsja ära ning hakkas hispaanlasi tagasi mängu vinnama - 1:3.

Ligi minutike hiljem sai Hispaania kasutada nurgalööki, mis tundus juba pisut untsu minevat, sest Naolia Traore sai peanupu vahele. Karistusala taga, justkui planeeritult, ootas ei keegi muu kui Vicky Lopez, kes võttis palli vasakule jalale ja keerutas seepeale juba ristnurka - 2:3.

Hispaania kõva surve püsis lõpuvileni. 88. minutil oli Vicky Lopez koguni lähedal ka kübaratrikile, kuid Sangare püsis löögil sangarlikult ees. Üleminutitel, kui olid viimased kõik-või-mitte-midagi-minutid, sai Hispaania hakkama ka punase kaardi väärilise veaga - Aicha võttis viimase kaitsjana putku pistnud Traore maha. See polnud küll karvavõrdki mängumuutev, sest üsna pea kõlas ka lõpuvile, mis märkis Prantsusmaa U17 neidudele ajaloo esimest EM-tiitlit! Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

Prantsusmaa neiud on Euroopa parimad! Foto: Brit Maria Tael

1. Hispaania mängu defineeris Vicky Lopezi mobiilsus

See, et Vicky Lopez peaks mõne aastaga olema maailma üks tippmängijaid, tundub olevat päris loogiline asjade kulg. Ka Lillekülas peetud finaalmatšis liikus noor talent palju liinide vahel, pakkudes sellega omadele kasulikke sööduvariante ning segades prantslaste kaarte kaitsefaasis. Esimesel poolajal toimis see ideaalselt ning Prantsusmaa oli suuresti mängust välja lõigatud.

Teisel poolajal jäi rohkem silma, et Vicky Lopezi kiputi mõningates olukordades üle kasutama. Nii mängiti talle pall ka siis, kui mõni kaaslane tundus olevat tegelikkuses paremas positsioonis. Samas skoorileht ju ei valeta - Vicky Lopez lõi kaks väravat ning võinuks lisada vähemalt ühe veel.

2. Hispaania fännipunt tegi kohtumisest finaalmatši

Tahtmata midagi ära võtta Eesti vutisõpradelt, keda oli A. Le Coq Arenale kogunenud tuhandetes, siis mängule andis ülivajaliku ja finaalihõnguse kuma just Hispaania fännipunt. Häälekad vutisõbrad alustasid oma õhtut küljetribüüni seal otsas, kuhu omad ründasid, ning teiseks poolajaks liiguti vastase värava taha.

Seda kelmikam oli 60. minuti tuuris alanud missioon: saata laine väljaku teise otsa. Hispaanlased võtsid lainet üles oma 5-6 korda ning lõpuks said ka teised pealtvaatajad aru, mida neilt oodatakse. Nii jõudis vähemalt korra häid judinaid kaasa toonud laine lõunatribüünilt idatribüüni tagumisse serva.

Möllu Lillekülas oli! Foto: Brit Maria Tael

3. 3179 pealtvaataja toel jõuti hõbedakohale

Kui enne finaalmängu oli päris selge, et neidude U17 EM-finaalturniiri finaali publikurekordit on raske lüüa, siis omaette eesmärgiks sai ajaloo teise tulemuse löömine. Kui mäng käima läks oli küllaltki selge, et Eesti võiks teise koha endale napsata. Nii ka läks, sest 3179 on (palju) suurem kui 2157.

Üks esikoht tuli Eestile küll, sest mitte kunagi varem pole finaalmängu nõnda palju pealtvaatajaid mahutaval staadionil võõrustatud.

4. Saksamaa, Hispaania, Poola ja nüüd ka Prantsusmaa

Neidude U17 EM-tiitlit oli enne Tallinnas peetud finaali saanud tõsta vaid Saksamaa, Hispaania ja Poola. Kui hispaanlased jahtisid oma ajaloo viiendat karikat, siis varasemalt kolmest finaalmatšist osa võtnud prantslannade silmad särasid esimese järele. 3:2 võiduga teeniti ajaloos esimest korda EM-tiitel neidude U17 tasandil.