Menüü
TV
Veebisait

Luup peale | Nõmme Kalju – Eesti klubijalgpalli eurosarjaspetsialist! (3)

Nõmme Kalju hoidis ühte ja võitis. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Nõmme Kalju on Eesti klubijalgpalli eurosarjade spetsialist. Muu järeldus on võimatu, kui vaadata, et seitsme hooaja jooksul on Kalju Euroopas vähemalt ühest vastasest jagu saanud suisa kuuel puhul. Säärast stabiilsust pole ette näidata ka pikki aastaid antud vallas Eesti etaloniks olnud FCI Levadial.

Kui 2018. aastal tabas Kaljut esimesel tõkkel takerdumine – alla jäädi Islandi klubile Stjarnan, kelle Levadia proovib neljapäeval A. Le Coq Arenal tänavu konkurentsist välja lülitada –, siis täna täiendati oma skalbivööd uue ja uhke peanahaga, kui Meistrite liiga esimeses eelringis lülitati konkurentsist 10 miljoni euro suurust eelarvet omav Põhja-Makedoonia tšempion Škendija KF.

Põhja-Makedoonia meistril on "au" asuda ühte ritta Helsingi jalgpalliklubi ehk HJK (kaotas Kaljule 2013), Frami (Island, 2014), Aktobe (Kasahstan, 2015), Trakai (Leedu, 2016), Haifa Maccabi (Iisrael, 2016) ja Torshavni B36-ga (Fääri saared, 2017). Kalju preemiaks on duell Glasgow Celticiga (eeldusel, et Šotimaa klubi ei mängi kodus Sarajevo vastu maha 3:1 edu).

Avamängus Škendijale 0:1 kaotanud Kalju võitis täna 2:1 tänu Maximiliano Ugge 5. ja Liliu 90+1. minuti väravatele. Edasi pääseti võõrsil löödud väravate reegli alusel. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

REKLAAM
1. Õnn tuleb välja teenida

Kas Kaljul oli õnne? Oli, suisa päris palju, sest enne 1:1 väravat tabas Škendija kaks korda posti ning pärast seda korra latti. Lõpetanuks nood löögid võrgus, võinuks kõik minna hoopis teisiti. Pealelöökide arvestuse võitis Škendija 25:8, löögid raami olid Põhja-Makedoonia klubi kasuks 8:2 ehk mõlemad värava suunas lennanud Kalju sooritused ka võrgus lõpetasid.

Kõik see viitab üheselt – Kalju oli autsaider, kes suutis vastu ootusi võidu võtta. Enamikke autsaiderite triumfe iseloomustab tubli törts õnne, aga ka see, et see õnn on tulnud välja teenida. Õnn ei naerata, kui terve meeskond pidevalt ja kannatlikult tööd ei rüga teha. Õnn ei naerata, kui keegi tujutseb. Õnn ei naerata, kui mängitakse pelgast kohusetundest, mitte võiduihast tulenevalt.

Nõmme Kalju võitles mõlemas mängus avavilest lõpusekundini kompromissitult. Foto: Gertrud Alatare

Kalju teenis kahe kohtumise 180 minuti käigus oma õnne auga ja põhjalikult välja. Iga väljakul viibinud mängija teadis nii oma individuaalset ülesannet kui ka meeskondlikku plaani detailideni ning suhtus nende täitmisse ülima pühendumuse ja tähelepanelikkusega. Keskendumine oli sedavõrd hea, et üle suudeti olla kahest küsitavast penaltist, mis Kalju vastu määrati.

See on tohutu kompliment peatreenerile Roman Kožuhhovskile, sest meeskonna kirjeldatud olekusse viimine on tippjalgpalli üks väärtuslikumaid oskusi üldse. Lisaks valis Kožuhhovski ka vastase olemust arvestades väga õige (loe: ainuvõimaliku) mänguplaani. Nii see õnn välja teenitigi.

2. Liider igas liinis

Väravavaht Pavel Londaku arvele kogunes nii esimeses kui ka tänases mängus seitse tõrjet. Neist mitmed liigitusid kategooriasse "hiilgav" ja veel mõned väärisid hinnet "väga hea". Kapten Ugge juhtis Kalju kaitseliini ja panustas kordusmängus kiire väravaga, mis muutis Škendija terve järgneva kohtumise jooksul standardolukordade kaitsmisel pelglikuks.

Nõmme Kalju esiründaja Liliu. Foto: Liisi Troska

Keskväljaankur Reginald rügas mõlemas mängus väsimatult mõlemas suunas. Kui võimalik, viis meeskonna rünnakule ja jagas sööte. Aga enamasti keskendus ikkagi vastase mängu lõhkumisele. Aga elegantselt, mitte robustselt. Tulemuslikkus saavutatu õigeaegsete sekkumiste ja vaheltlõiked toonud väljaastetega, mitte vastasmängijate hakkimisega.

Ründajate väärtust mõõdetakse oluliste väravatega. Üks asi on panna pall võrku liigatabeli keskmiku või kehviku vastu olukorras, kus meeskond juhib turvaliselt. Teine asi on teha seda pingelises duellis tugeva(ma) vastasega ja olukorras, kus tead, et teist võimalust ilmselt enam ei teki. Mullu Kalju meistritiitlini aidanud Liliu on neid olulisi väravaid löönud tänavu kaks – karikasarja poolfinaalis FCI Levadiale ja juuni keskel FC Florale.

Hooaja esimestes derbides jäi brasiillane kuivale ning ta pole suutnud meeskonda ka Premium liiga viigisoost päästa. Aga täna ei olnud tavaline liigamatš, vaid Kalju selle hooaja vast kõige tähtsam kohtumine. Liliul avanes mängu jooksul üks šanss. 90+1. minutil, kui Peeter Klein ta geniaalse sööduga löögile mängis. Liliu oli õiges kohas ja tabas. Kalju oli liider igas liinis. See otsustas.

3. Škendija vajus enesepettuse sohu

Škendija peatreener Qatip Osmani sõnas küll pärast esimest kohtumist Kadrioru staadionil antud pressikonverentsi hakatuseks, et "läbi sai esimene mäng, aga mitte esimene eelring, sest korduskohtumine Skopjes ootab meid ees ja täna kätte võidetud 1:0 edu ei garanteeri veel midagi", aga tema olek väljendas siiski suurt enesekindlust, et töö on tehtud. Mänguline ülekaal oli olnud suur ja Kalju võimalused pea olematud, mistõttu ei näinud Osmani ilmselt kartust tekitavat varianti, kuidas nad edasipääsust ilma võiksid jääda.

Kalju haistis verd ning Škendija tuligi tänasele mängule liiga lõdva hoiakuga. See väljendus ilmekalt Kalju 1:0 värava puhul. Aga kindlasti ka selles, kuidas Kalju võtmemängija Reginaldi summutamiseks polnud koostatud plaani, vaid tuldud platsile suhtumisega, et küll töö end ise ära korraldab. Ei korraldanud, vaid hoopis Škendijale korraldati. See ongi sport.

Kalju 2:1 väravale passi andnud Peeter Klein ütles väga täpselt ja õigesti: "Eneseusk ongi pallimängudes kõige tähtsam asi. Tähtsam veel kui oskused." Kui Škendija keerulisse seisu sattununa eneseusku vajas, polnud seda puuduliku häälestumise tõttu võtta. Avamängu järel peteti end ära ja satuti sohu. Korra vinnati end sealt tänu 62. minuti penaltile välja, aga teist korda enam mitte.

Hiiu N'Golo Kante. Tuntud ka kui Reginald. Foto: Liisi Troska

4. Kalju parim mängija – Reginald

Figaro siin ja Figaro seal. Väsimatut keskväljameest jagus igale poole. Kui Aleksandr Dmitrijev nimetati omal ajal Lasnamäe Makeleleks, siis Reginald on Hiiu N'Golo Kante.

* * *

Meistrite liiga teise eelringi avakohtumise peab Kalju kas 23. või 24. juulil võõrsil ning kordusmäng toimub kas 30. või 31. juulil Tallinnas. Tänase võiduga tagas Kalju endale vähemale 1,2 miljoni euro suuruse solidaarsusmakse Euroopa jalgpalliliidult (UEFA).

* * *

Protokoll:

16. juulil kell 18.00 Toše Proeski staadionil Skopjes

Škendija KF - Nõmme Kalju 1:2 (0:1)
62. pen. Agim Ibraimi - 5. Maximiliano Ugge, 90+1. Liliu

Hoiatused: 12. Egzon Bejtullai, 74. Marjan Radeski, 90. Stenio Junior -  37. Nikolai Mašitšev, 89. Peeter Klein
Peakohtunik: Alain Bieri
Abikohtunikud: Alain Heiniger, Sertac Kunazca
Neljas kohtunik: Stefan Horisberger (kõik Šveits)

Škendija: Konstadin Zahov, Gledi Mici, Egzon Bejtullai, Armend Alimi, Visar Musliu, Besart Ibraimi (63. Stenio Junior), Ennur Totre, Agim Ibraimi, Marjan Radeski, Mevlan Murati, Zeni Husmani (46. Valjmir Nafiu).
Varus: Bekim Redjepi, Stenio Junior, Juan Felipe, Arbin Zejnullai, Valjmir Nafiu, Omar Imeri, Konstantin Cheshmedjiev.

Kalju: Pavel Londak, Aleksandr Kulinitš, Vladimir Avilov, Maximiliano Ugge, Andrei Markovitš, Reginald, Nikolai Mašitšev (60. Aleksandr Volkov), Igor Subbotin, Kaspar Paur (87. Deniss Tjapkin), Peeter Klein, Liliu.
Varus: Vitali Teleš, Mikk Reintam, Deniss Tjapkin, Aleksandr Ivanjušin, Aleksandr Volkov.

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

khmm   •  
Kui tihti on need kokkuvõtted, eriti Eesti liiga mängude puhul, väga kvaliteetse tasemega. Siis praegu ütleks küll et roosad prillid on ette pandud tänu edasipääsule. Kaks väravat mis tegelikult põhimõtteliselt standarditest löödi, kõrvale jätta, siis vaatame mängu ja kuidas liinid ikka korralikult kokku jooksutati ja mänguliselt oli ikka väga kole pilt. Kindlasti ei saa öelda et see edasipääs võideti välja teenitult, vastane mängis selle ise maha. Tahan öelda et oleme ikka kriitilised ja ärme ülistame mängu/taktikat/võitlust lihtsalt lõpptulemuse pealt, vaid vaatame seda osa objektiivselt. Aga muidugi rõõmustame selle üle et meie klubi suutis edasi pääseda, ükskõik kui palju õnne selle jaoks vaja oli.
khmm   •  
Illustreerivalt tooks välja, et kui need postid ja latid oleks sisse läinud kõik, siis me täpselt sama mängu kohta räägiksime kuidas mängiti täielikult üle, võimalust polnudki, häbiväärne ja tahtejõuetu mäng jne. Mis oleks muidugi ka liiga karm, kuid seetõttu kutsungi üles objektiivsele kriitikale ja kiitusele, see viib kõige paremini edasi.
Ott Järvela   •  
Edasipääs valideerib mängulised puudujäägid. Keegi ei vaidle, et Škendija oli mänguliselt üle ja omab meisterlikumaid jalgpallureid. Aga Kaljut nad üle mängida ei suutnud. Järelikult saavutas Kalju midagi väga vägevat.

Sisene
PREMIUM LIIGA UUS VOOR
Fantasy nipinurk: Andrejev kaartidega väljas, Luts vigastatute seas
EUROOPA LIIGA
SILM PEALE!
Eesti läbi aegade parim ründaja kodumaal mängimisest: kõva tööga saab ka sinises särgis võita ükskõik keda
POOLFINALISTID PAIGAS
Luup peale | Real oli Liverpoolist selgelt küpsem, parem ja teravam ning võitis teenitult
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Iga kordus muudab Florale antud penalti valemaks
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
4
4
0
0
14:3
12
2.
Paide Linnameeskond
4
3
1
0
8:2
10
3.
JK Narva Trans
5
2
2
1
9:8
8
4.
Tartu JK Tammeka
2
2
0
0
5:2
6
5.
Nõmme Kalju FC
4
2
0
2
3:2
6
6.
Tallinna FC Flora
1
1
0
0
2:1
3
7.
Viljandi JK Tulevik
4
1
0
3
5:13
3
8.
Tallinna JK Legion
5
0
2
3
5:8
2
9.
Pärnu JK Vaprus
3
0
1
2
2:8
1
10.
FC Kuressaare
4
0
0
4
3:9
0