Luup peale | Noore Kalevi hiilgav plaan tõi Kaljus pahanduse majja (lisatud galerii!) (0)

Premium liiga 7. voorus oli Tallinna Kalev lähedal šokivõidule, juhtides Nõmme Kalju vastu võõrsil viimase sekundini 2:1. Aleksandr Kulinitši värav päästis punkti, aga kas ka Frantsevi naha?

Valitsev meister haaras oodatult ohjad ja domineeris tervet avapoolaega. Igor Subbotin kõlistas kahel korral posti - esmalt peaga, siis kauglöögist -, aga Kalev seisis visalt ja ei näidanud nimekate vastaste suhtes üles vähimatki aukartust.

Teiseks poolajaks vahetas Sergei Frantsev platsile Alex Matthias Tamme ja kümme minutit hiljem tõi käik tasu, kui noor väravakütt Liliu tsenderduse peaga võrku suunas. Järgmise veerandtunniga lõi Kalev aga ootamatult kaks tükki tagasi, kui kontrarünnakutest sahistasid Andreas Raudsepp ja Daniil Ševjakov, ning marssis ootamatult veendunult võidu poole.

Rõõmu jätkus üleminutiteni. Mängu viimase puutega murdis Aleksandr Kulinitš ikkagi Kalevi südamed, teenis Kaljule punkti ja röövis Kalevilt kaks. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1) "Noortega ei võida mitte midagi"

BBC jalgpalliekspert Alan Hansen, kes 1995. aastal Manchester Unitedile viidates need sõnad üle huulte lubas, oskas vaevalt oodata, et just need saavad saatma tema kogu järgnevat elu. United võitis tol aastal Inglismaa kõrgliiga ja karika. Tõsi, noor on selles kontekstis suhteline mõiste, sest Unitedi toonane keskmine vanus oli veidi üle 26 eluaasta.

Tõsi, Tallinna Kalev ei tule tänavu Eesti meistriks ega karikavõitjaks. Ei võida ka medalit. Võitleb püsimajäämise eest. Seda võib öelda võrdlemisi veendunult. Aga Kalev on otsustanud, et see on õige tee, ja just sellised mängud, kus verisulis poisid astuvad vastu valitsevatele meistritele, need kõige magusamad. Kalevi keskmine vanus täna oli hooaja rekordmadal 19 aastat ja kaheksa kuud.

Kalev kaotas valusalt kaks punkti, aga ka viik on tubli tulemus. Foto: Liisi Troska

2) Eelista eestimaist

Kalevi koosseisuvalikul jätkates - kes on Kalevi kõige nimekamad, kõige kogenumad mängijad? Andreas Raudsepp, Hannes Anier ja Kevin Rääbis? Ilmselt küll. Noorte kõrval on värvatud ka kolm välismaalast (Ben Kouyate, Roger Colville Lee, Wale Musa Alli), kes, nagu Eestis armastatakse öelda, "peaksid tõstma meeskonna taset". Aga kuuest mainitust jooksis täna algrivistuses platsile vaid üks, Raudsepp.

Aleksandr Dmitrijev valis matšiks briljantse lähenemise. Esimesel poolajal olid platsil sisuliselt vaid noored ja Kalev ei vaadanud kordagi realistlikult värava poole, aga kaitsefaasis anti endast kõik ja veel natuke pealegi. Kui Alex Matthias Tamme värav ähvardas mänguplaani uppi lüüa, ei löönud Dmitrijev verest välja, vaid jäi otsusekindlaks. Vahetusest sekkunud Alli ja Anieri duo töötas vasturünnakutel hiilgavalt, Kalju haprast kaitseliinist joosti korduvalt lihtsalt läbi.

3) Kalju murdepunkt otse-eetris?

Hoolimata sellest, kui hea või halva partii tegi Kalev, on paratamatus, et Kaljul on rohkem kvaliteeti. Piisavalt, et mäng jõuga enda kasuks kallutada, täpselt nagu mullu seda õige sageli ja kõigi vastu tehti. Aleksandr Kulinitši värav oli küll positiivne lõppakord, aga plaastrina liiga väike. Tabelisse kirjutatakse Kaljule küll punkt, aga vaimselt on tegu järjekordse kaotusega.

Märgilised sündmused arenesid pärast seda, kui Kalev 2:1 juhtima läks. Loetud minutid hiljem püüdis kaamera kinni pingi juurde tormanud Kalju presidendi Kuno Tehva, kes vahetas Sergei Frantsevi ja Terehhoviga mõned pealtnäha tõsisemad sõnad. Ja suundis seepeale otsatribüünile, kus veetis mängu lõpu telefoniga rääkides.

Frantsev ja Terehhov pingi ees, Puri särki vahetamas. Tehva paremal. Foto: kuvatõmmis

Mängu viimased minutid veetis Tehva üksi tribüüninurgal telefoniga rääkides. Foto: kuvatõmmis

Järgnes vahetus: platsilt lonkis ära Liliu, tema asemele Kalju suurim talvine täiendus Sander Puri. Mängujärgsetes kommentaarides jäi Tehva korrektseks, isegi viisakaks, aga kas võisime ehk oma silmaga tunnistada Tehva ja Frantsevi suhete teravnemist?

Selline praktika ei ole sugugi tavaline. Ka Frantsev on korduvalt viidanud, et ei ole teatud asjadega klubis rahul. Kas võib juhtuda, et kogenud treeneri teenetest loobutakse? Või otsustab ta ise minna?

4) Mängu parim - Karl Andre Vallner

Nagu juba mainitud, tegi Kalev meeskondlikult hiilgava mängu, aga väravavaht Karl Andre Vallneri ponnistusteta olnuks kõik kasutu. Kaamerasilmale jääb enim meelde tõrje, millega Vallner lükkas posti Subbotini kauglöögi, aga otsustavaid sekkumisi tegi puurilukk ikka ja jälle. Väravates talle süüd panna ei saa.