Luup peale | Pa-pa-pa-parim klubi! Kraaps ja kummardus, Paide Linnameeskond! (lisatud galerii!) (15)

Paide Linnameeskonna kapten Andre Frolov. Foto: Brit Maria Tael

"Kui adrenaliin maha käib, siis pole ühislaul enam nii vägev ja mõnus," põhjendas peatreener Karel Voolaid, miks ta enne intervjuudega jätkamist tahtis kindlasti korraks läbi hüpata riietusruumist, kus Paide Linnameeskond teda ootas, et üheskoos Paide vägevat võidulaulu laulda.

"Ai-tših-ai-tšah, ai velled, me võidumehed o-lem-e! Ai-tših-ai-tšah, ai velled, me Paide Linnameeskond!" kõlas Pärnu Rannastaadioni koridoris mitmekümne maruõnneliku inimese kõrist. Võidulaulust said osa ka mängijate ja klubi töötajate pereliikmed, sest nagu asjaosalised rõhutavad, ilma nendeta poleks võimalik väljakul suuri tegusid korda saata.

Ning Paide saavutus on väga suur. Jerevani Ararat-Armenia üle 0:0 kordusmängu (ka avamäng lõppes sama tulemusega) järel penaltiseerias saavutatud võit viis nad Konvrentsiliiga kolmandasse eelringi, kus ootab ees duell Brüsseli Anderlechtiga. Tegu on alles viienda korraga, kui mõni Eesti jalgpalliklubi alistab ühe eurosarjahooaja käigus eelringides kaks vastast.

Paide võit, mille lahutamatuks ja väga kauniks osaks oli Rannastaadionil valitsenud lahe atmosfäär, on saavutus, mis tuleb asetada Eesti klubijalgpalli kaminasimsile, et seda oleks võimalik ka pikkade aastate möödudes helgelt meenutada. Tippjalgpalli mängitakse ja vaadatakse ainulaadsete elamuste nimel, nagu Paide tänavune võrratu eurohooaeg. Kraaps ja kummardus!

Kohtumise esimene poolaeg oli sündmustevaene. Ararat-Armenia teenis kolm nurgalööki ja kolm karistuslööki Paide trahvikasti lähedusest, aga ainult üks neist – 14. minuti karistuslöök vasakult tiivalt – kujutas Mihkel Aksalu valvatavale väravale kerget ohtu. Paidel oli kasutada ainult üks standardolukord, mis lahendati hästi, aga Kaimar Saagil jäi värava ees napilt puudu, et ulatada Ragnar Klavani poolt peaga suunatud pallini.

Teine poolaeg juhtus asju palju rohkem ning kui esimesel oli initsiatiiv külaliste käes, siis vaheaja järel enam mitte. 49. minutil pidi küll Aksalu tõrjuma näoga temaga silmitsi pääsenud Hugo Filipe Pinto Servulo Firmino – jah, on tõesti pikk ja ilus nimi! – lähilöögi, ent seejärel kandus tulipunkt mõneks ajaks Ararat-Armenia väljakupoolele.

52. minutil mängis Deabeas end trahvikastis löögile, ent nurk oli terav ja palli raami sättida ei õnnestunud. Seejärel teeniti kaks nurgalööki, 60. minutil leidis Hindrek Ojamaa tsenderdus üles Deabease ja Kaimar Saagi, kes aga pealelöögini ei jõudnud. 64. minutil lõi Dominique Simon kaugelt, aga selgelt üle. Pärast seda saatis Karel Voolaid lahingusse värskust, kui järgemööda sekkusid Robi Saarma, Sergei Mošnikov ja Ebrima Singhateh.

Tulemus vastas loodetule, sest nende eestvedamisel jõudis Paide päris mitme soodsa pealelöögini. 81. minutil lõi Singhateh terava nurga alt üle värava, 86. minutil äsas Simon palli maapõrke kaudu üle värava, 87. ja 89. minutil proovis Deabeas kaugemalt. Ainuke löök, mille puhul oli vaja Ararat-Armenia puurivahi Vsevolod Ermakovi sekkumist, oli viimane. Vahepeal, 84. minutil, oli aga Mihkel Aksalu end hiilgavalt välja sirutanud, et blokeerida pika nimega brasiillase lähilöök.

Poolakast kohtuniku Damian Sylwestrzaki vile, mis saatis kohtumise lisaajale, tekitas teise poolaja põhjal Paides pigem pettumust, ent samas on aus märkida, et kuigi Paidel oli rohkesti pealelööke, siis teise poolaja kõige selgemad väravavõimalused olid ikkagi avanenud Hugo Filipe Pinto Servulo Firminol.

Lisaaeg meenutas jällegi esimest poolaega ehk võimalusi oli vähe. 98. ja 102. minutil oli Ararat-Armenial kasutada nurgalöögid, millest midagi ohtlikku ei sündinud. 117. minutil paistis, et Singhateh pääseb paremalt äärelt Ermakoviga üks-üks, aga viimase kaitsja pealt mahakeeramine võttis hoogu nii palju maha, et kõrvalt jõudis teine kaitsja appi ja olukord sumbus. Kuna 210 minutiga Paide ja Ararat-Armenia väravaid ei löönud, vajati võitja selgitamiseks penaltiseeriat.

• Jonathan Alexander Duarte Duran veidi vasakule, aga keskele, Aksalu TÕRJUB4:3
  • Bubacarr Tambedou alla paremale, Ermakov mujale – 5:3 ja kõik!

1. Pe-pe-pe-penaltikuningad!

Paide on sel hooajal osalenud kolmes penaltiseerias, mis kõik marutähtsad ja mis kõik on lõppenud nende võiduga. Esmalt Evald Tipneri karikasarja poolfinaalis FC Floraga. Paide tabas kuuest viis (ainsana eksis Andre Frolov) ja võitis seeria 5:4. Siis kahe nädala eest Thbilisi Dinamo vastu, kui Paide tabas kuuest kuus ja võitis 6:5. Ning nüüd Ararat-Armenia vastu, kui tabati viiest viis ja võideti 5:3.

Kolme seeria jooksul löödud 17-st penaltist on Paide tabanud 16, mis on hiilgav protsent, sest mängujärgsete penaltiseeriates tabatakse 11 meetri karistuslööke reeglina kehvemini kui mängu sees. Miks? Pinge ja vastutus on suuremad, kuna mäng on jõudnud kulminatsioonini ning kõik osalejad teavad seda.

Penaltiseeria ei ole mitte mingist otsast õnnemäng, vaid kindlate tingimustega võistlus, mis paneb proovile teatud kindla oskuste komplekti, kus vaimsel võimekusel ja kindlusel eriti tähtis roll. Paidel olid need paigas ja tugevad nii maikuus Flora kui ka nüüd juulis Dinamo ja Ararat-Armenia vastu.

Eks tehniline oskus tuleb ka muidugi kasuks, näiteks Sergei Mošnikovi ja Ebrima Singhatehi penaltid olid nii Dinamo kui ka täna Ararat-Armenia vastu oivalised. Nad panid oma kehakeelega Armeenia klubi väravavahi Vsevolod Ermakovi varakult liikvele, fikseerisid selle liikumise suuna ja veeretasid siis palli teisele poole võrku.

Aga ka selle kauni tehnika teostamine oleks oluliselt keerulisem, kui mängijates ja terves meeskonnas ei valitseks mõnusat enesekindlust, mille tekitamise eest vastutab peatreener Karel Voolaid ning laiemas plaanis ka klubi juhtkond. Paide esindusmeeskonna sundimatu olek on terve klubi ühistöö tulemus. Preemiaks kolm võidetud penaltiseeriat.

2. Bü-bü-bü-Brüsseli Anderlecht!

34-kordne Belgia meister ja 9-kordne karikavõitja Brüsseli Anderlecht on tituleeritud klubi ka Euroopas. 1976. ja 1978. aastal võitsid nad Euroopa karikavõitjate karikasarja ning 1983. aastal UEFA karikasarja. 1976 ja 1978 saadi enda valdusse ka Euroopa superkarikas. Hõbedat jagub Belgia klubil seega väga pika pidulaua katmiseks.

Esmase euroülesande täitis Paide esimeses eelringis Thbilisi Dinamo alistamisega, mis võimaldas Ararat-Armeniaga peetud duellile minna vastu suurema meelerahuga. Anderlecht on hoopis teisest puust vastane ning mäng tuleb igas mõttes teistsugune. Kasvõi juba toimumiskoha osas, sest Paidele õnnelikuks osutunud Rannastaadion enam Konverentsiliiga kolmanda eelringi nõuetele ei vasta.

Seega nädala pärast võõrustab Paide kuulsat Anderlechti A. le Coq Arenal, kuhu külalised Belgiast sattusid eelmisel aastal kahel puhul. Belgia koondis jäi Eesti vastu kaotusseisu, aga võitis lõpuks 5:2. Konverentsiliiga alagrupiturniiril FC Floraga kohtunud lahkus Gent Tallinnast 1:0 võiduga. Kaotused polnud ootamatud, aga mõlemal puhul esines Eesti jalgpall väärikalt.

Põnev on näha, mida suudab Paide duellis vastasega, kes neist paberi peal palju-palju tugevam. Eurohooaeg on juba praegu väga suur õnnestumine, aga äkki suudetakse sinna komplekti lisada veel mõned ilusad hetked. Süües ju isu kasvab.

3. Mä-mä-mä-mängu parim – Dominique Simon

Paide keskväljal 120 minutit rüganud keskpoolkaitsja tõusis eriti esile teisel poolajal, kui võitis keskväljal ridamisi väikesi duelle. Homme oma 22. sünnipäeva tähistav prantslane oli võtmeisik, kelle kaudu sai Paide keskvälja kontrolli alla. Esimesel poolajal mitu standardolukorda teeninud ja rohkem palli vallanud Ararat-Armenia pääses seejärel rünnakule harva.

Samas, nagu Paidele on kombeks saanud, ei langenud ansamblist välja mitte keegi. Hindrek Ojamaal oli küll kohtumise alguses paremkaitses raskusi, aga see olukord lahendati ringmänguga, kus Andre Frolov nihkus keskelt paremasse äärde, Kaimar Saag ründaja kohalt ülemiseks poolkaitsjaks ja Deabeas paremalt äärelt tipuründesse.

Kui Deabeas polnud suutnud Ojamaad toetada, siis Frolovi saabumine äärele pani Ararat-Armeniat esmalt hästi toitnud ründekoridori kinni. Säärane ümberkorraldus, millega Paide meeskond kiiresti kohanes, näitab võistkondlikku kvaliteeti ja sitkust. Seega Paide parim oli tegelikult terve meeskond. Kõlab klišeena, aga see on tõde.

28. juulil kell 19.00 Pärnu Rannastaadionil

Paide Linnameeskond - Ararat-Armenia 0:0, kahe mängu kokkuvõttes 0:0, penaltitega võitis Paide 5:3