Luup peale | Paide jaoks on see ülioluline nii sportlikult, vaimselt kui ka rahaliselt, et lõpuks ometi jäi pikem kõrs nende pihku (galerii!) (0)

Penaltiseerias tõrjega säranud Mihkel Aksalu saab kohe-kohe sülle päris mitu õnnitlejat. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Paide Linnameeskond sai nii sportlikult, vaimselt kui ka rahaliselt üliolulise võidu, alistades karikavõistluste poolfinaalis penaltiseerias FC Flora. Võit pakub paidekatele võimaluse püüda klubi ajaloo esimest karikat, kosutab Premium liiga pettumuste järel eneseusku ning jätab võimaluse tagada finaalivõiduga pääse UEFA Konverentsiliigasse.

Aasta esimene klubimäng A. Le Coq Arenal algas mõõduka tempoga ja väga võimalustevaeselt, kuid mida aeg edasi, seda enam hakkas mõlema värava all juhtuma. Mängupilt oli igakülgselt tasakaalus ja nii langesid ka võimalused avapoolajal täpselt pooleks, kusjuures need tekkisid kui paarisrakendina: Flora ees ja Paide kohe järgi.

15. minutil sooritas Markus Poom ohtliku kauglöögi, millele Mihkel Aksalu vastas ühekäetõrjega. 18. minutil pääses Kaimar Saag teises väljakuotsas jalaga viiekastinurgast tsenderdust ründama, aga ta jäi ebamugavasse asendisse ja ei tabanud korralikult palli.

26. minutil sai Marco Lukka kiirel üleminekul Daniil Kuraksinilt hea söödu, aga võttis trahvikasti vasakus küljes liiga pika pausi ja olukord jahtus. 30. minutil avanes analoogne olukord Deabeasel, aga ka tema võimalus jõuti konksu järel kaitsja poolt blokeerida.

Kõige lähemale jõuti vahetult enne vaheajavilet. Esmalt jälle Flora, kui Joonas Tamm pääses Poomi nurgalöögi järel kaheksalt meetrilt peaga löögile ning Aksalu pidi tegema väga efektse tõrje. Pool minutit hiljem tuli Paide vastu, kui Herol röövis Flora keskkaitsjatelt palli ning viis Saagi väravavahiga silmitsi, aga kogenud ründaja ei leinud tagumist posti üles.

Teisel poolajal kuivasid väravavõimalused päris kokku. 50. minutil sai Tristan Koskor küll penaltipunkti juures Martin Millerilt söödu, aga pall jäi pisut seljataha ja ühepuutelöök ebaõnnestus.

Pallivaldamine hakkas üha kindlamini Flora kontrolli alla kalduma ja Paide pidi panustama vasturünnakutele, kuid teravaid momente see dünaamika kaasa ei toonud. Alles teisel lisaminutil sündis üle pika aja midagi mainimisväärset, kui Sergei Zenjov oli kaitsjatest läbi pääsemas, aga löök ebaõnnestus.

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Paide mäng oli värskete vahetusmeeste toel juba normaalaja lõpus elavnemise märke näidanud ning lisaajal muutus heitlus oluliselt lahtisemaks. Mõlemad ründasid isukalt ja ärevaid olukordi tekkis mõlema värava all, kuid konkreetseid väravavõimalusi nappis endiselt. Lisaaja esimese poole parimad hetked langesid jällegi Florale, kui 105. minutil said Konstantin Vassiljev ja Mark Anders Lepik kastis järjestikused löögivõimalused, aga mõlemad löögid jõuti kaitsjate poolt blokeerida.

Lisaaja teisel poolel oli Flora jälle selgelt üritavam pool ning kord jõuti väravale ka väga lähedale, kui 111. minutil põrkas Henrik Pürgi pealöök Vassiljevi nurgalöögi järel napilt postist mööda. Lõpu eel ähvardasid mõlemad meeskonnad veel kauglöökidega, kuid väravavahtidele suuremaid probleeme ei valmistatud. Nii ootasid ees penaltid, kus saatis edu Paidet. Soccernet.ee tähelepanekud:

Deabeas ja kaaslased juubeldamas. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

1. Paide tasus Nõmmele vana võla

Penaltiseerias läks tarvis tosinat lööki:

Deabeas lõi keskele üles, Nõmm hüppas ära. Flora 0, Paide 1.
Konstantin Vassiljev lõi vasakule üles, Aksalu arvas nurga ära, aga löök oli liiga tugev. Flora 1, Paide 1.
Kevor Palumets lõi lati alla, Nõmm sirutas õiges suunas, aga löök oli liiga täpne. Flora 1, Paide 2.
Marco Lukka lõi paremale, Aksalu läks teisele poole. Flora 2, Paide 2.
Robi Saarma lõi vasakule alla, Nõmm arvas nurga alla, aga löök oli liiga täpne. Flora 2, Paide 3.
Joonas Tamm lõi paremale, Aksalu tõrjus posti äärest! Flora 2, Paide 3.
Andre Frolov lõi värava keskele, Nõmm jäi paigale ja tõrjus! Flora 2, Paide 3.
Mark Anders Lepik lõi lati alla, Aksalu läks valele poole. Flora 3, Paide 3.
Sergei Mošnikov veeretas vasakule, Nõmm vajus valele poole. Flora 3, Paide 4.
Rauno Alliku veeretas paremale, Aksalu vajus valele poole. Flora 4, Paide 4.
Ebrima Singhateh veeretas vasakule, Nõmm vajus valele poole. Flora 4, Paide 5.
Henrik Pürg lõi vasakule ja Aksalu hüppas teisele poole, aga pall lendas väravast mööda! Flora 4, Paide 5!

Floral oli viimastest aastatest ette näidata oluliselt rohkem penaltikogemusi, aga see neid täna ei aidanud. Alates 2020. aastast oli Flora osalenud eurosarjades kolm korda penaltiseeriates, võites neist ühe ja kaotades kaks, ning viimati jäid nad veebruarikuises superkarikafinaalis penaltitega alla Levadiale. Niisiis on Flora nüüd kaotanud viimastel aastatel viiest penaltiseeriast koguni neli.

Paidel oli sama aja jooksul ette näidata vaid üks penaltiseeria, kui nad alistusid 2020. aasta novembris karikamängus Viljandi Tulevikule. Seejuures kaitses Tuleviku väravat tookord Karl-Romet Nõmm, kes kaitses nende lööke ka täna. Kui toona said Paide mehed aga viiest löögist vaid kaks Nõmme seljataha, siis täna realiseeriti kuuest viis.

2. Klassikaline karikamäng, klassikaline kevadmurumäng

Kohtumine algas täpselt sellise iseloomuga, mida võiski oodata varakevadiselt murumängult ja seda eriti veel karikavõistlustel, kus iga eksimuse hind on äärmiselt kõrge. Nii algas mäng kompavalt, ettevaatlikult ja ka üsna rabedalt, kus mõlemalt poolelt sai näha palju valearvestusi ja kumbki ei üritanud mängutempot väga kõrgeks kruvida. Paar väravavõimalust said alguse kaitsjate eksimustest, aga palju rohkem potentsiaalseid võimalusi luhtus eksimuste tõttu ülesehitusfaasis.

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Teisel poolajal muutus pilt veelgi sündmustevaesemaks ning kuigi lisaajal läks heitlus natuke lahtisemaks, nappis konkreetseid väravavõimalusi ka siis. Konstantin Vassiljev ütles küll kohtumise järel, et väljaku taha midagi ei jäänud, kuid kõrvalt vaadates jäi väga erinev mulje. Huvitav olnuks muidugi näha, kuidas värav oleks mängu iseloomu muutnud, sest kuigi lõpu eel hakkas Flora natuke julgemalt ründama, võib kohtumist tervikuna iseloomustada kui kaevikusõda, kus kumbki oma mängu avada ei tahtnud ega olnud selleks sunnitud.

3. Kas Flora pidanuks teise poolaja kümnekesi mängima?

Vahetult enne poolajavilet tegi Markus Soomets keskväljal robustse vea Kevor Palumetsale, kui ta tegi ise pika puute ning läks oma eksimust parandama, aga hilines ja sõitis vastasele tald ees hüppeliigesesse. Olukord sündis otse peakohtunik Kristo Külljastineni silme all ning tema taskust kerkis kollane kaart. Videokorduste vaatamise järel nägi see olukord aga välja vähemalt oranž. Õnneks jäi Paide noor keskväljamees terveks.

4. Ülioluline impulss Paide jaoks

Paide oli kaotanud Premium liiga avaringis kõik kolm kohtumist teiste suure neliku võistkondade vastu, kelle vastu nad mängisid küll igati võrdselt, aga lõpu eel tõmbasid vastased alati pikema kõrre. Nii oli see Paide jaoks nüüd ülioluline, et lõpuks ometi jäi kosutav võit nende õuele, ning see peaks andma meeskonnale vajalikku eneseusku, et konkurente ka liigatabelis püüdma hakata.

Ja loomulikult on ka karikavõistluste edu Paide jaoks äärmiselt tähtis. Võit kaalus täna Paide silmis rohkem kui Flora jaoks, sest Floral on eurosarjakoht juba tagatud ning Paide peab seda veel kaitsma. Poolfinaali kaotuse korral võinuks nad küll veel loota, et Flora võidab finaali, mis jätnuks eurokoha Paidele kui eelmise liigahooaja pronksimeeskonnale, aga kahtlemata parem variant on seda väljaku peal püüda, kui tribüünidel küüsi närida.

Rääkimata veel sellest, et finaalivõit tooks Paide auhinnakappi klubi ajaloo seni hinnaliseima trofee. Kui Flora näol on tegemist juba kaheksakordse karikavõitjaga, siis Paide on varem finaali pääsenud vaid korra, kui 2015. aastal alistuti seal Nõmme Kaljule. Paide tänavune finaalivastane selgub 15. mail, mil Narva Trans võõrustab just Kaljut. Finaal on kavas 21. mail.

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

5. Mängu parim - Mihkel Aksalu

Väga keeruline on sedavõrd ettevaatliku mängu järel üldse parimat valida, aga Paide väravavahi arvele jäi normaalajal paar olulist tõrjet ning samuti penaltiseeria parim tõrje.

Mitteametlik protokoll:

5. mail kell 19.00 A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - Paide Linnameeskond  0:0, pen. 4:5

Hoiatused: 45. Markus Soomets, 103. Marco Lukka - 102. Kevor Palumets
Mänguolud: +14, pilves ilm, muruväljak rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 487
Peakohtunik: Kristo Külljastinen
Abikohtunikud: Silver Kõiv, Risto Eelmaa
Neljas kohtunik: Kristo Tohver

Flora: Karl-Romet Nõmm, Kristo Hussar, Henrik Pürg, Joonas Tamm, Marco Lukka, Markus Soomets, Markus Poom, Sergei Zenjov (95. Mark Anders Lepik), Martin Miller (106. Michael Lilander), Daniil Kuraksin (70. Konstantin Vassiljev), Tristan Koskor (60. Rauno Alliku).
Varus: Ingmar Krister Paplavskis, Michael Lilander, Ken Kallaste, Mihkel Järviste, Konstantin Vassiljev, Rauno Alliku, Mark Anders Lepik.

Paide: Mihkel Aksalu, Joseph Saliste, Abdul Razak Yusif, Ragnar Klavan, Andre Frolov, Karl Mööl, Kevor Palumets, Siim Luts (83. Edgar Tur; 115. Robi Saarma), Herol Riiberg (72. Sergei Mošnikov), Deabeas, Kaimar Saag (76. Ebrima Singhateh).
Varus: Ebrima Jarju, Hindrek Ojamaa, Edgar Tur, Kristjan Pelt, Sergei Mošnikov, Robi Saarma, Ebrima Singhateh.

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: JANA PIPAR
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
PREMIUM LIIGA TEISIPÄEV
VÄLISMAA
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
LAIAST MAAILMAST
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Käed ümber ja käed õhus: mis on ikkagi penalti ja mis pole?
KOGEMUST IGAL TASANDIL
Püramiid pulkadeks lahti: teise liiga satsis on rohkem kogemust kui Floras ja Kaljus, üks mängija läheneb 30. hooajale
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
6
6
0
0
23:1
18
2.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
3.
Paide Linnameeskond
6
4
0
2
12:7
12
4.
Tallinna FC Flora
6
3
2
1
12:8
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
6
1
3
2
8:11
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID