Luup peale | Paide kadus Islandi pilvede vahele ära. Loodetavasti on Pärnus parem ilm (1)
Paide Linnameeskond alustas Konverentsiliiga teist eelringi 1:2 kaotusega Islandi kõrgliigaklubile Stjarnan FC. Saatuslikuks sai üks Eesti juurtega vastasleeri ründaja.
Paide alustas mängu suure hurraaga ning Siim Luts lasi juba 21 sekundiga vastase värava poole tsenderduse teele. Kuigi see rünnak jäi ikkagi lahjaks ning sööt omasid ei leidnud, oli lootus, et episood sillutab teeb õnnestumisteni. Nii paraku ei läinud, vaid mida aeg edasi, seda mugavamalt tundis end Stjarnan. Koduväljak, end kehtestav mäng (isegi mitte piiripealne, aga Paide lihtsalt jäi tössiks), kõrge surve ning läbitöötatud plaan - avavärav tõstis aina selgemalt pead.
24. minutil oli pahandus külalismajas, kui Stjarnan teenis mängu esimese nurgalöögi. Helgi Frodi Ingason lasi palli kasti, kaitsjatest vabanenud Eesti juurtega Emil Atlason tormas pallile ja lõi selle maapõrkest esimese posti juurest võrku - 1:0.
Paide tõmbas krampi ning enne pausi polnud neist enam asja. Stjarnan surus kõrgelt, laskmata vastasel rünnakutele tõusta ning lõikas seejärel läbi kehvaks jäänud sööte. Teeniti mitmeid nurgalööke, millest pea igaüks võinuks väravani viia - Paide jäi klaarimistega hätta. Avapoolaja üleminutitel olnud nurgalöök osutus eriti ohtlikuks: Atlason sai kasti joonelt pikendatud palli mõnelt meetrilt murevabalt värava poole toksata, Paide õnneks oli Ebrima Jarju juures ja reageeris tõrjega.
Teiseks poolajaks sai Paide vast peatreener Ivan Stojkovicilt mõned krõbedamad ja motiveerivamad sõnad, sest mängu tekkis rohkem. Muidugi, eks Paide minekuid lõikasid Stjarnani hetkelised tulekud, mille sekka mahtus ka nurgalööke, aga pilt oli sellele vaatamata väheke kelmikam.
53. minutil vihises pall tsenderdusest vasakule äärele Robi Saarmale, kes mängis korra tagasi Joseph Salistele, kes söötis palli kiirelt tagasi. Saarma tõstis pea ning saatis tsenderduse kasti, kus see vastu vastase kätt põrkas - Henrik Ojamaa ajas õigustatult käed taeva poole - oligi penalti! Punktile läks Patrik Kristal, kes saatis palli vasaku posti kõrvale - 1:1.
Vastuvärav andis indu juurde Stjarnanile, kes hakkas taas oma tahtmist jõuliselt peale suruma. Nende lainete vahel, 67. minutil, tabas Kristal justkui null olukorrast - löök tuli lihtsalt üllatuslikult, samas ruumi oli - 30 meetri pealt latti! Vähem kui minut peale seda proovis eemalt ka Ojamaa, kelle löök läks liialt värava keskele.
73. minutil olid need variandid möödanik, sest Stjarnan suutis enda omast taas väravani jõuda. Heidar Aegisson sai paremal äärel palli, tõstis pilgu ning lasi värava ette ülimõõdetud söödu. Olukord polekski ehk nii lõppenud, kui Milan Delevic poleks Atlasoni kattes libisenud ning Atlason suutnud tekkinud sentimeetreid hiilgavalt ära kasutada. Läks nagu läks: Stjarnani ründeäss võttis palli omaks ning keeras Paide meeste vahelt end löögile - 2:1.
Viimased 20 minutit kulgesid suuresti Stjarnani soovide järgi. Korra saadeti pall uuesti võrku, pärast seda, kui Milan Delevici sööt Salistele ebaõnnestus, kuid kohtuniku pilgu järgi (mille ees paistsid mõnes episoodis olevat päris puna-sinised prillid) rikkus Atlason duellis Deleviciga määrusi. Paidele tekkis üks lubav variant, kui Kristal paremalt äärelt Jepihhini leidis, samal ajal kui joonel olnuks ehk soodsamas löögipositsioonis olnud Delevic. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Paide ja nurgalöökide kaitsmine pole sinasõbrad
Konverentsiliiga esimeses eelringis lõi Bala Town Paidele kaks väravat. Kui võõrsil jäi nurjamatuks penalti, siis Pärnu Rannastaadionil ei suudetud mängijaid kastis ära jagada. Sel korral tegi Emil Atlason mängijate vahel sibides küll kiiduväärt jooksu, kuid see ei anna kaitsetööst vabastust - vastane jõudis esimese posti kõrvale väga lihtsalt ära koksama, segajaid praktiliselt null.
Stjarnan teenis kokku 12 nurgalööki, millest enam-vähem kõik olid ohtlikud. Avapoolaja lõpus pidi Jarju korralikult tassima, muul ajal jõudsid lappima teisedki. Kuigi lõpuks löödi nurgalöögist vaid üks värav, on murekoht ilmselge. Pallid ei peaks nõnda pikkadeks sekunditeks karistusalasse püsima ja sihitult põrkama jääma. On vaja liidrit, kes neid momente kindlalt klaariks.
2. Mis probleem seal ees ikka on?
UEFA mõõdikute järgi tegi Paide kokku viis pealelööki, millest kolm läksid raami. Need ei ole näitajaid, mille üle saab võrdset tüüpi vastasega mängimise järel kelkida. Eriti siis, kui vastane ei istu umbkaitses ja ei oota, et ehk kukub midagi sülle. Mäng oli piisavalt lahtine, et Paide suudaks tekitada häid võimalusi.
Aga neid ei olnud. Tõsi, avaminutil tundus, et Paide isu on kõva ja voh, kus hakkab tulema! Aga siis nägime jälle seda kips-jalgpalli, mis järvamaalaste ampluaast mitte kuidagi kaduda ei taha. Pole koostööd ega voolavust, mis jätaks mulje, et Paide üldse tahab seal platsil olla. Ja isegi kui korraks tekib mingi variant, kaoks justkui selge mõistus ja välja valitakse kõikidest variantidest kõige kehvem. Näiteks otsajoone lähistel ca miljoni üleaste tegemine või sööt kaaslasele, kellel on kaitsja kukil, samal ajal kui ideaalne söödutsoon on mõne meetri jagu tagapool. Asi ei tohiks olla oskustes, aga milles siis?
3. Seis on normaalne.
Paide sõidab Islandilt koju minimaalse kaotusega, mis ei esinda maailma lõppu. On ju hullemastki - mis selle mängu näitel korraks lehvitas küll, kuid kohtunik valis olla armulik - välja tuldud. Aga Paide suutis end ses pilvises 14-kraadises suveõhtus pinnal hoida ning jätta tõelise otsustamise kodumänguks Pärnu Rannastaadionile.
Kuigi neid on selle kirjatüki raames saanud verbaalselt klohmida küll, on kõik olnud helgema tuleviku nimel. Selle mängu põhjal oli näha, et Stjarnan on täiesti mängitav vastane, kelle alistamine ei nõua kõikvõimalike asjaolude ideaalset kokkulangemist. On vaja mängida lihtsalt konkreetsemalt ning selgema ideega, mis toetuks tiimis leiduvale kvaliteedile. Muidugi saab alati tahta rohkem ning kehtestada end julgemalt - asjad, millest samuti vajaka jäi.
4. Eestlaste seis Stjarnaniga - 2:3
Stjarnan on Euroopas olnud varasemalt vastamisi ka Nõmme Kalju FC ja FCI Levadiaga. Mõlemal juhul on islandlased saanud kodus võidu (vastavalt 3:0 ja 2:1), kuid võõrsil jäänud ise alla (0:1 ja 2:3). Need tulemused on olnud Stjarnani jaoks piisavad, et kokkuvõttes võita ja edasi minna.
Pall püsib Paide jala juures, kes jätkas sarnast teed ehk Islandil olnud avamängus jäädi alla. Nüüd tuleks võtta kolme kui kohtu seadust ja maksta Stjarnanile ka varasemate kordade eest kätte. Mingis mõttes ollakse päeva lõpuks ju ikka ühe lipu all ja sama asja eest väljas.
5. Mängu parim - Emil Atlason
31-aastane Emil Atlason mängis end kahes olukorras õigeks ajaks õigele positsioonile ning tõi Stjarnanile 2:1 võidu. Mine tea, kas teda aitasid neis episoodides Eesti juured - omasugust tunned ju ikka paremini ja selle arvelt oskad teda edestada. Atlasoni seob Eestimaaga 1993. aastal lahkunud vanaisa Evald Mikson, kes mängis Eesti koondise väravasuul seitse matši. Tema poeg ning Atlasoni isa Atli Evaldsson jõudis oma mängijakarjääri jooksul kanda muuhulgas Dortmundi Borussia ning Düsseldorfi Fortuna särki.
Protokoll:
25. juulil kell 22.00 Stjörnuvölluril Gardabaeris
Stjarnan FC - Paide Linnameeskond 2:1 (1:0)
24., 73. Emil Atlason - 55. pen. Patrik Kristal
Hoiatused: 62. Kjartan Mar Kjartansson, 80. Haukur Örn Brink - 21. Nikita Baranov, 45. Abdoulie Ceesay, 70. Predrag Medic
Peakohtunik: Jeremy Muller
Abikohtunikud: Yannick Mentz, Kevin Stammet
Neljas kohtunik: Ricardo Morais (kõik Luksemburgist)
Stjarnan: Mathias Rosenörn, Oli Valur Omarsson (14. Haukur Örn Brink), Heidar Aegisson, Gudmundur Kristjansson, Sindri Thor Ingimarsson, Örvar Logi Örvarsson, Robert Frosti Thorkelsson, Helgi Frodi Ingason (72. Hilmar Arni Halldorsson), Kjartan Mar Kjartansson (72. Baldur Logi Gudlaugsson), Örvar Eggertsson (72. Johann Arni Gunnarsson), Emil Atlason.
Varus: Arni Olafsson, Johann Arni Gunnarsson, Daniel Laxdal, Hilmar Arni Halldorsson, Adolf Dadi Birgisson, Jon Hrafn Barkarson, Thorarinn Valdimarsson, Daniel Finns Matthiasson, Sigurdur Gunnar Jonsson, Baldur Logi Gudlaugsson, Haukur Örn Brink, Alexander Mani Gudjonsson.
Paide: Ebrima Jarju, Michael Lilander, Nikita Baranov, Joseph Saliste, Patrik Kristal, Milan Delevic, Predrag Medic (75. Oskar Hõim), Henrik Ojamaa, Siim Luts (25. Dimitri Jepihhin), Robi Saarma (75. Thomas Agyepong), Abdoulie Ceesay (55. Daniel Luts).
Varus: Mihkel Aksalu, Mattias Sapp, Gerdo Juhkam, Andre Frolov, Mechini Gomis, Hindrek Ojamaa, Dimitri Jepihhin, Muhammed Suso, Mouhamed Gueye, Oskar Hõim, Daniel Luts, Thomas Agyepong.