Luup peale | Paide maha murdnud Flora on totaalsest ülemvõimust nelja võidu kaugusel (1)

FC Flora rõõmustab võõrsil Paide Linnameeskonnale löödud värava üle. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Evald Tipneri karikasarja 1/8-finaalis kaotas mitmetele põhimeestele puhkust andnud FC Flora võõrsil Paide Linnameeskonnale küll avapoolaja 0:1, aga võitis tänu tugevale teisele poolajale mängu 3:1.

Kohtumise esimene hea väravavõimalus avanes 6. minutil Florale, ent Vlasi Sinjavskilt söödu saanud Erik Sorga ei suutnud mõne meetri pealt skoorida, sest Paide päästis Karl Mööli blokk. Paide asus hoopis ise 17. minutil juhtima, kui Henri Välja kaunis kauglöök maandus Flora värava ristnurgas.

Flora vastus saabus 57. minutil, kui teeniti karistuslöök trahvikasti vasaku nurga juurest. Markus Poomi tugev löök võttis müürist rikošeti, mis muutis ta Mait Toomi jaoks tõrjumatuks. 73. minutil sai Toom taas löögile käe vahele, aga taas mitte piisavalt tugevalt, kui Vlasi Sinjavski kõmmutas otse õhust sihile Pavel Dõmovi söödu.

Paide reageeris kaotusseisu jäämisele Tarmo Neemelo platsile toomisega 76. minutil, aga enne, kui kogenud ründaja palli puutuda jõudis, oli Erik Sorga silmitsi Toomiga, kes Flora ründaja kukutas. Penalti ja kollane kaart Paide väravavahile. Pühapäevases samade meeskondade Premium liiga mängus penaltiga Florale 1:0 võidu toonud Sorga tabas ka täna.

Flora jõudis veerandfinaali, kus on praeguseks koha taganud ka Tartu Tammeka, Kohtla-Järve Järve II, Võru Helios, Narva Trans, Tallinna Kalev ja Nõmme Kalju. Viimases 1/8-finaalis lähevad 16. novembril vastamisi FC Elva ja JK Tabasalu. Soccernet.ee tähelepanekud tänasest mängust:

1. Florat lahutab totaalsest ülemvõimust neli võitu

2017. aasta kevadel valitses Eestis viimati olukord, kus kõik kolm trofeed – Eesti meistritiitel, Evald Tipneri karikas, Eesti superkarikas – kuulusid samale klubile. Toona oli selleks FC Infonet, kes sama hooaja lõpus pillid kotti pani ja FC Levadia rüppe siirdus. FC Flora koges täpselt seda sama aasta varem, kevadel 2016.

Uuest totaalsest ülemvõimust lahutab Florat nüüd neli võitu. Meistritiitel on neil tagatud ja ühes sellega koht kevadises superkarikafinaalis, kus vastaseks valitsev karikavõitja Narva Trans. Evald Tipneri karikas on pärast veerandfinaali pääsemist kolme võidu kaugusel. Seega neli võitu ja kõik kolm karikat on Flora jagu.

Paide Linnameeskonna kapten Andre Frolov. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Paide peab lootma Flora ja Kalju abile

Karikasarjast langenud Paide tõenäoliselt Premium liiga kaudu eurosarjakohta ei taga. Selle jaoks peaksid nad võitma oma mõlemad allesjäänud mängud (võõrsil Tartu Tammekaga ja kodus FCI Levadiaga) ning Nõmme Kalju saama kaks kaotust (võõrsil Levadialt ja kodus Tammekalt). Kui seda ei juhtu, lõpetab Paide meistrivõistlused neljanda kohaga.

Euroopa liiga esimesse eelringi pääsetakse sel juhul ainult siis, kui karikavõistlused, mille võitjale neljas pääse on ette nähtud, lõpevad mõne medaliomaniku või eurosarjalitsentsi mitteomava klubi võiduga. Medaliomanikke on konkurentsis kaks – Flora ja Kalju.

Samas on veerandfinaalis koha taganud ka Trans, Tammeka ja Tallinna Kalev, kes kõik on väikese loosiõnne ja väikese jalgpalliõnne abil võimelised jõudma finaali ning ka seal edukad olema. Trans ju tänavu karika võitis. Miks ei peaks nad seda järgmisel kevadel suutma? Tammeka pole Transist kehvem. Kalevi puhul nõuab karikavõidu kujutamine mõnevõrra suuremat loomingulisust, aga võimatu pole seegi. Kui näiteks Flora ja Kalju veerandfinaaliks vastamisi loositakse, on Paidel põhjust (väga) ärev olla.

Premium liigas tänavu vaid kahes mängus FC Flora põhikoosseisu kuulunud Pavel Dõmov (paremal) tegi Paide Linnameeskonna vastu soliidse partii. Fotol duelleerib ta Andre Froloviga. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Flora jõudemonstratsioon

Paide tegi võrreldes pühapäevase mänguga algkoosseisus ühe muudatuse (Edgar Turi asemel alustas Ander Ott Valge), FC Flora aga kaheksa (koha säilitasid ainult Märten Kuusk, Martin Miller ja Erik Sorga), kusjuures kogenud mehed Konstantin Vassiljev, Gert Kams ja Enar Jääger ei kuulunud isegi vahetusmängijate sekka.

Flora keskvälja südames tegutses tavapärase Vassiljev – Mihkel Ainsalu – Vladislav Kreida trio asemel kolmik Pavel Dõmov – Markus Poom – Miller. Keskkaitsja Henrik Pürg pidi 23. minutil mängu pooleli jätma ja tema asemel tuli platsile Marco Lukka, kel tänavu Premium liigas kirjas ainult neli mängu. Sellele kõigele vaatamata võttis Flora teisel poolajal mängu enda kontrolli alla ja võitis kindlalt.

Ning seda mitte tabeli keskmiku või teise poole meeskonna, vaid terve hooaja vältel medalikonkurentsis püsinud tabeli neljanda tiimi Paide vastu. Vahetusmeestega Paidest võetud võit oli Flora jõudemonstratsioon. Säärast sügavust pole ette näidata mitte ühelgi teisel medalimängus osalejal.

4. Kas Zahovaikot ootab juhendamisekeeld?

Pärast Florale määratud penaltit oli vahetuspinkide juures päris palju juttu ning lõpuvile järel kiskusid asjad sootuks tuliseks. Loe lähemalt siit:

Paide peatreener Vjatšeslav Zahovaiko ja tema Flora kolleeg Jürgen Henn (seljaga). Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

5. Mängu parim – Rauno Alliku

Kogenud ääreründaja sekkus vahetult pärast Flora 1:1 viigiväravat ning oli peamine põhjus, miks järgnenud 20 minutit kulgesid Flora pea totaalse kontrolli all. Just Alliku kaudu algatati paremalt äärelt üks rünnak teise järel. Lõpuks Paide sellele laviinile vastu ei pidanud. Värava lõi küll vasakäär Vlasi Sinjavski, aga Alliku sekkumine – kiitus siinkohal ka värske Eesti meistri peatreenerile Jürgen Hennile – oli sündmus, millega Flora kohtumise enda kasuks kallutas.