Luup peale | Paide värskeim välk aitas väsinud Transi veenvalt selili panna (1)

Ebrima Singhateh oli osaline kõigi nelja Paide värava sünnis. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paide Linnameeskond tegi laupäevast karikafinaali arvestades küll koosseisus kõvasti muudatusi, ent Narva Transi vastu võeti sellegipoolest üpris kindel 4:2 võit. Siiski rõhutas ka see kohtumine mõningaid vajakajäämisi, millest Paide peab vabanema, kui soovib medalikonkurentsis kõrgemale pürgida ja nädalavahetusel karikat kergitada.

Ligi nelja-aastase pausi järel peeti Premium liiga kohtumine taas Eesti Vabariigi presidendi silme all, kuna Paidesse oli mängu vaatama tulnud ka Alar Karis. Riigipeale pakuti kohe tulevärki, sest vähem kui veerand tunniga käis pall väravas juba kolmel korral. Avavilest oli möödas vaid mõni minut, kui Ebrima Singhateh pääses Aleksei Matrossoviga silmitsi, ent läks penaltit "kalastama" ja raiskas šansi. Trans nõelas seepeale nurgalöögist hoopis ise – Roman Nesterovski suunas palli eesmisest postist peaga edasi ning Deniss Dedetško vormistas meetri pealt seisuks 0:1.

Külaliste rõõm jäi aga üürikeseks. Singhateh murdis uuesti karistusalasse ning seekord sirutas Nesterovski jala tema teele ette. Penalti realiseeris kindlalt Robi Saarma – 1:1. Napilt kaks minutit ja paarkümmend sekundit hiljem oli pall teistki korda Narva meeskonna väravas, sest Singhateh sai kaitseliini taha Sergei Mošnikovilt söödu, vältis napilt suluseisulõksu ja lõi 2:1.

Mõlemas värava osaline olnud 18-aastane gambialane jätkas sama hoogsalt, ent esialgu läksid järgmised võimalused tal raisku. Korra ei tabanud ta värava ees korralikult peaga Joseph Saliste tsenderdust, siis mängis järjekordse läbisöödu järel juba ka Matrossovist mööda, ent ei suutnud terava nurga alt enam korralikku lööki teele saata. Järgnenud nurgalöögist jõudis pall uuesti Singhatehi pea peale, kuid taas läks löök üle.

Teiseks poolajaks tõi Paide sisse nii Andre Frolovi kui ka Karl Mööli ja etteruttavalt hoitigi tänu värskusele toimuvat edaspidi kontrolli all. Kohe avanes Möölil hea võimalus, aga Matrossovi hea tõrje hoidis külalisi mängus. 54. minutil Trans enam siiski ei pääsenud, sest Singhateh pääses kahe kaitsja vahelt läbi, Matrossov tõmbas ta maha ja kannatanu realiseeris penalti seekord ise – 3:1.

Kaheväravalises eduseisus muutus Paide rünnakute lahendamisel veidi lohakaks, ent ka Trans ei suutnud teistkordselt Premium liiga mängus postide vahel seisnud Ebrima Jarju valduses midagi väga ohtlikku tekitada. 72. minutil päästis Transi pärast kaitsjate jämedat eksimust väravast taas Matrossovi tõrje, ent viis minutit hiljem oli temagi võimetu.

Aleksei Matrossov tegi, mis suutis, aga pidi ikkagi neli palli võrgust võtma. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Keskväljal kaotati jälle pall ning Paide ründajad avastasid end neljakesi ühe kaitsja vastu. Singhateh söötis ilmselgel suluseisupositsioonil seisnud Möölile. Paide õnneks lugesid olukorda hästi nii Mööl kui ka Bubacarr Tambedou – esimene jäi seisma, teine spurtis äärelt pallini ning mängis mööda ka Matrossovist. Esimese löögi suutis meeleheitliku spagaadi teinud Jevgeni Demidov pareerida, ent pall põrkas uuesti Tambedoule ja edasine oli vormistamise küsimus – 4:1.

Trans sai veel korra palli Paide võrku, kui Nesterovski pikendas nurgalööki ja tagumise posti juures suunas palli peaga võrku Volodõmõr Prõjomov – 4:2. Lõpuvile eel oli Transil veel paar šanssi, neist parim Aleksandr Zakarljukal, kuid tema lähilöögi suutis Jarju pareerida. Paide sai tabelisse kolm tähtsat punkti, Transi punktimõõn aga jätkub. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Paide tõestas, et pink on pikk, aga murekoht endiselt sama

Kuna laupäeval ootab Paidet ees nii karikavõidu kui ka eurokoha mõttes topelttähtis finaal Nõmme Kaljuga, anti täna paljudele põhimeestele puhkust. Eelmises voorus 45 minutiga piirdunud Ragnar Klavan puudus sootuks, algkoosseisust jäid välja nii Mihkel Aksalu, Andre Frolov, Karl Mööl, Siim Luts kui ka Kaimar Saag. Aksalu, Luts ja Saag saidki lõpuks pingil istudes puhkepäeva, Frolovi ja Mööli sekkumine teiseks poolajaks lubas omakorda põhimeestest hinge tõmmata Kevor Palumetsal ja Joseph Salistel.

Üks neist, kes sai rassida 90 minutit, oli hiljuti vigastuspausilt naasnud Hindrek Ojamaa. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Lisaks võimaldas mänguseis Karel Voolaiul üpris varakult pingile võtta ka Sergei Mošnikovi ja Robi Saarma. Kui lisaks arvestada, et Paide suurim väravakütt Deabeas sai kollastest kaartidest tingitud mängukeelu kandmise tõttu samuti täiesti vaba päeva, võis Voolaid tunda ennast kui Hannibal Smith, kelle plaan põhimeeste säästmise osa peaaegu ideaalselt paika loksus.

Küll aga peaks Paide treeneritetiimile jätkuvalt muret valmistama see, et Trans lõi mõlemad oma väravad nurgalöökidest ning seda suhteliselt lihtsal moel – pall anti eesmisesse posti, sealt pikendas keskkaitsja peaga taha posti, kus oli valveta unustatud mees. Standardolukordadest on Paide vastu tänavu skoori tehtud juba viiel korral ja nende kaitsmisega on probleeme olnud pidevalt. Ning endale 14 mänguga lüüa lastud 16 väravat jätavad Paide liiderduost Flora-Levadia väga kaugele.

2. Osav skautimine toob tulu

Singhatehi esitus pani Voolaiu juhendaja omamoodi keerulisse seisu, kuna sellise esituse pealt vääriks temagi laupäeval algkoosseisukohta. Igal juhul on gambialane viimaste nädalatega tõestanud, et suudab teravust luua mujalgi kui Esiliigas, kus tal on Paide duubli eest kirjas juba üheksa tabamust. Ka vahetusest sekkunud Bubacarr Tambedou, kes konkureerib kümne tabamusega Esiliiga parima väravaküti tiitlile, tegi kõrvalosas suurepärase etteaste. Singhatehist vaid pisut vanem Tambedou on seni saanud kõrgliigas platsile kolmel korral, nüüd tuli ka esimene värav ning konkurents ründeliinis läheb ainult teravamaks.

Nii sündis Bubacarr Tambedou esimene tabamus Premium liigas. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Viimastel aastatel skautimisteraviku noortele Aafrika palluritele suunanud Paide teeb selles vallas ülimalt head tööd, sest kolme viimase hooaja jooksul saab möödalaskmisest rääkida vaid ühe-kahe mängija puhul, edulugusid on aga kõvasti rohkem. Tänavu on heas hoos Deabeas ja võrreldes mullusega tegutseb hoopis küpsemalt keskkaitsja Abdul Razak Yusif, nüüd tõestasid end väga positiivsest küljest nii Singhateh kui ka Tambedou. Lisades siia Tallinna Kalevisse laenatud Foday Trawally, kes samuti tegusid teeb, on Paide seis väga hea.

3. Kurnatud Transil napib ressursse

Voolaid sai võrreldes nädalavahetusega algkoosseisus välja vahetada pea pool rivistust, narvakate peatreeneril Aleksei Eremenkol pole mõtet millestki sellisest unistadagi. Pühapäeval karikavõistluste poolfinaalis Nõmme Kalju vastu rassinud meestest kümme olid ka nüüd algkoosseisus, puudus vaid tolle kohtumise lõpuminutitel jalga vigastanud Gleb Pevtsov. Nii sõideti Paidesse vaid viie varumehega, kusjuures nii Ryan Lindsay kui ka Kevin Aloe olid alles äsja vigastuse tõttu eemal. Nõnda pääsesidki seekord pingilt platsile vaid Raivo Saar ja üleminutitel Premium liiga debüüdi teinud Oleg Gonsevitš, kes sai eelmise nädala lõpus alles 17-aastaseks.

Kui Deniss Dedetško külalised kiirelt juhtima viis, sai Transi jaoks otsa vähemalt üks negatiivne seeria, sest kõrgliigas oldi vahepeal väravata kuu ja kaks päeva ehk viis mängu, lisaks veel karika poolfinaal. Ent kui kohe kaks väravat vastu lüüa lubati, tõmbas see Transi emotsionaalselt jälle nulli ning eriti teisel poolajal paistis silma, et ehkki võimalusi tekkis, puudus Transi ründajatel lahendusi otsides enesekindlus ja otsustavus.

Saadud kaotus oli piirilinna klubile juba seitsmes järjestikune, mis märgib ühtlasi klubi ajaloo negatiivset rekordi. Midagi paremat ei näi toovat ka tulevik, sest nädala pärast minnakse vastamisi tabeliliidri Floraga, kusjuures selles mängus ei saa kaasa teha hooaja neljanda kollase kaardi teeninud Irie. Siis aga järgnevad kohtumised Pärnu Vapruse, Tallinna Kalevi ja Tartu Tammekaga, kust Trans peab juba punkte võtma, et kohta tabelikeskmikuna kindlustada.

Presidendid omavahel: Alar Karise juhtida on Eesti riik, Ragnar Klavanil "kõigest" Tallinna Kalevi jalgpalliklubi. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

4. Presidendist peeti lugu

Viimati käis Eesti Vabariigi president - vähemalt ametlikult - Premium liiga mängul ligi neli aastat tagasi, kui Kersti Kaljulaid külastas Narvas Transi ja Pärnu Vapruse kohtumist. Nüüd pakuti Paide Linnastaadioni tribüünil viibinud Alar Karisele kiirelt kolme väravat ja üleüldse vahvat jalgpallimängu. Mehed platsil oleksid nagu teadnud, et Karisel tööd jagub, sest skooritegemist ei jäetud viimastele minutitele.

Teisel poolajal jäid presidentidest Paides tribüünile "vaid" Linnameeskonna ja Transi ametivennad Veiko Veskimäe ja Nikolai Burdakov ning muidugi ka Tallinna Kalevit tüüriv Ragnar Klavan, aga Karise käik oli oma eesmärgi juba täitnud. Vaadates, kuidas riigipea temalt ühisfotot ja autogrammi küsinud lastega suhtles, tekkis paratamatult mõte - kui paljudes riikides peale väikese "kõik tunnevad niikuinii kõiki" Eesti selline mõnusalt vahetu olukord üldse võimalik oleks?

Transi kaitsjad olid kiire Ebrima Singhatehiga püstihädas. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

5. Mängu parim – Ebrima Singhateh

Kaks väravat ise, eeltöö ülejäänud kahele. Rohkem küsimusi pole. 18-aastane ründaja on ilmselgelt veel lihvimata teemant, aga juba ilmutanud omadusi, mis lubavad Paidel loota, et temast on sel hooajal rünnakul tõhusalt abi. "Miinuspoolele" jääb muidugi asjaolu, et niimoodi jätkates muutub Singhateh väga kiiresti väärt müügiartikliks, kes võib klubist sarnaselt mitmele eelkäijale edasi liikuda!

18. mail kell 17.30 Paide linnastaadionil

Paide Linnameeskond - JK Narva Trans 4:2 (2:1)
11. pen. Robi Saarma, 13., 54. pen. Ebrima Singhateh, 77. Bubacarr Tambedou - 8. Deniss Dedetško, 80. Volodõmõr Prõjomov

Väravasöödud: 11. Ebrima Singhateh, 13. Sergei Mošnikov, 54. x, 77. x - 8., 80. Roman Nesterovski
Hoiatused: 19. Dominique Simon - 26. Jegor Žuravljov, 45. Oleksandr Koževnikov, 49. Aleksandr Zakarljuka, 54. Aleksei Matrossov, 58. Irie, 89. Martin Käos
Mänguolud: +17, päikesepaisteline tuuline ilm, muruväljak väga heas seisukorras