Luup peale | Pandev müras jälle, aga Ukraina Jarmode sõna jäi peale (0)

Andrei Jarmolenko (vasakul) ja Goran Pandev. Foto: Scanpix / AFP / Marko Djurica

Ukraina jalgpallikoondist saadab palju väravaid. Avamängus Hollandilt 2:3 kaotuse saanud meeskond oli C-alagrupi teises voorus 2:1 üle Põhja-Makedooniast ning tugevdas oluliselt oma šansse esimest korda EM-il alagrupist edasi jõuda.

Andrei Jarmolenko ja Roman Jaremtšuki – pangem neile koondnimetuseks Ukraina Jarmod! –väravatest asus favoriit 34. minutiks 2:0 juhtima. Rahvuste liiga D-divisjoni kaudu EM-finaalturniirile jõudnud Põhja-Makedoonia seiklus on seoses tänase kaotusega ilmselt läbi (teoreetiline variant küll säilis), aga sarnaselt avavooruga (1:3 kaotus Austriale) anti muhedalt müranud Goran Pandevi juhtimisel vastasele tugev ja väärikas lahing, millele oli raske mitte kaasa elada.

Ukraina mänguline ülekaal oli siiski selge. Põhja-Makedoonia väravavaht Stole Dimitrievski pidi esimest korda sekkuma juba 8. minutil, kui tõrjus Ruslan Malinovski terava pealelöögi. Sama mees proovis uuesti kolm minutit hiljem, aga seekord blokeeris kaitsja Stefan Ristovski.

16. minutil saatis Eljif Elmas terava nurga alt Ukraina värava küljevõrku pealelöögi, mis oli Põhja-Makedoonia jaoks avapoolaja ainuke elevust tekitanud moment. Seejärel haaras Ukraina taas ohjad. 21. minutil tekitas teravuse Oleksandr Karavajev, seejärel proovis kaks korda Andrei Jarmolenko, aga esmalt kaitsjad blokeerisid ja siis tõrjus Dimitrievski.

29. minutil oli Ukrainal kasutada neljas nurgalöök. Malinovski toimetas hea palli, mille Karavajev suunas elegantse kannapuutega värava eest läbi. Tagapostis oli Jarmolenko, kes palli paarilt meetrilt võrku suskas. 34. minutil oli seis juba 2:0, kui Jarmolenko mõõdetud sööt leidis õigeaegselt spurtinud Roman Jaremtšuki, kes Dimitrievskiga silmitsi olles palli esimese posti kõrvalt võrku sokutas.

Kui avapoolaja lõpus oli lähemal Ukraina kolmas kui Põhja-Makedoonia esimene värav, siis vaheaja järel olukord muutus. Juba 47. minutil Pandevi hea söödu järel karistusalast löögile Arijan Ademi, aga Georgi Buštšan tõrjus. 51. minutil pidi kaks tõrjet tegema Dimitrievski, kes tõrjus esmalt Malinovski terava karistuslöögi ja püüdis siis Ilja Zabarnõi pealöögi.

57. minutil jõudis Põhja-Makedoonia aga sihile. Esmalt tõrjus Buštšan hiilgavalt ristnurka teel olnud Aleksandar Trajkovski kauglöögi, aga võitluses lahtise palli pärast tegi Karavajev vea Pandevile ning makedoonlased said penalti. Ezgjan Alioski löök oli halb ja Buštšan tõrjus, aga tagasipõrkunud palli saatis penaltiga eksinud võrku ja Ukraina edu oligi minimaalne.

65. minutil tulistas Malinovski, aga Dimitrievski tõrjus. 68. minutil proovis Trajkovski taas kaugelt, aga Buštšan tõrjus taas. Ukraina tegi kaitsvad vahetused, tõmbus tagasi ja suutiski Põhja-Makedoonia rünnakud summutada.

84. minutil teeniti penalti, kui VAR-i abiga tuvastati, et Daniel Avramovski blokeeris müüris seistes Malinovski karistuslöögi käega. Jarmolenko ja Jaremtšuk olid mõlemad välja vahetatud ja penaltit asus lööma Malinovski, kelle soorituse Dimitrievski aga tõrjus.

Üks võimalus üheväravalises kaotusseisus võistkonnal ikka tekib? Nii ja naa. Trajkovski 90+4. minutil kaugelt lõi (mööda), aga selle tõsiseks šansiks liigitamiseks peab üles näitama väga loomingulist mõtlemist. Põhja-Makedoonial ikkagi polnud tulemuse saavutamiseks piisavalt kvaliteeti, Ukrainale teenitud 2:1 võit. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Ukraina potentsiaal ja haavatavus

Andrei Jarmolenko ja Roman Jaremtšuk lõid mõlemad teist mängu järjest värava. Täpselt nagu mängus Hollandiga, väärivad mõlemad tabamused kiitust, sest olid hästi välja mängitud ja/või meisterlikult realiseeritud.

Kui Jarmolenko 1:0 tabamuse viimistlus oli veidi kobav, siis tegelikult polnud terava nurga ja vastu liikuva väravavahi tõttu vaba sektori leidmine üldse lihtne. Jarmolenko sai sellega hakkama ning lisaks väärib suurt kiitust Oleksandr Karavajevi kannasööt, mis Ruslan Malinovski nurgalöögi tagumisse posti toimetas. See värav muutub iga vaatamisega kaunimaks.

Kvaliteetsed ja väljamängitud tabamused – säärane oli ka Jaremtšuki 2:0 värav – tõestavad Ukraina meeskonna ründemängu potentsiaali, aga samas tuleb välja tuua ka kolm puudujääki. Esiteks võiks Ukraina lüüa veel rohkem, kui nad šansse paremini realiseeriksid. Teiseks kipub nende ründemäng olema liiga puhanguline. Kolmandaks pole asjad kaitses korras.

Kahe mänguga on võrgust välja korjatud neli palli. Viimases voorus Austria vastu peab kaitse toimima senisest paremini, muidu on edasipääsu keeruline püüda isegi siis, kui Jarmolenko ja Jaremtšuk oma töö ees ära teevad.

2. Penaltid ei taha väravasse minna

16 mängus nähtud kolm omaväravat tähistavad juba EM-finaalturniiri rekordit ning et 37 mängu on veel pidamata, tundub tõenäoline, et näeme ka neljandat ja rekord värskeneb. Teine käimasoleva EM-finaalturniiri statistiline pentsikus puudutab penalteid, mida kohe üldse realiseerida ei suudeta.

Turniiri esimese penalti sai mängus Soomega Taani, aga Pierre-Emile Höjbjergi löögi Lukas Hradecky püüdis. Cristiano Ronaldo sai mängus Ungariga enda penalti realiseerimisega kindlalt hakkama, aga kolmapäeval lennutas temaga koos Madridi Realis posu väravaid sepistanud Gareth Bale mängus Türgiga 11 meetri karistuslöögi kõrges kaares üle värava.

Samas taktis jätkati tänaseski mängus. Ezgjan Alioski 57. minuti penalti oli kehv ning Georgi Buštšan tõrjus. Tõsi, tagasipõrkunud palli toimetas makedoonlane ikkagi sihile. Ruslan Malinovski 84. minuti penalti kvaliteet oli parem, aga Stole Dimitrievski sooritas selle turniiri seni parima penaltitõrje, millega langetas penaltite realiseerimise jaburalt madala 20% juurde.

Võllanalja visates võib öelda, et nii halvasti ei löö penalteid isegi mitte Inglismaa siis, kui nad penaltiseerias Saksamaa, Argentina või Portugaliga vastamisi lähevad.

3. Argentina mees tegi head tööd!

Euroopa jalgpalliliidu (UEFA) ja Lõuna-Ameerika katuseorganisatsiooni (CONMEBOL) vahel sõlmitud kokkuleppe raames toimub kontinentide meistrivõistluste raames kohtunike vahetusprogramm, mille raames teenindas tänast kohtumist Argentina brigaad Fernando Andres Rapallini juhtimisel.

Argentina kohtunik tegi hea esituse. Väga tähtis oli Mõkola Šaparenko simuleerimise kohene tuvastamine 43. minutil. Viis, kuidas Rapallini taskust kollase kaardi välgunoolena välja kiskus, andis märku, et tegu on ikkagi Ladina-Ameerika kohtunikuna, aga säärane omapära on normaalne ja rikastav, mitte häiriv.

Rapallini esitus oli hea. Põhja-Makedooniale määratud penalti ei olnud kõige lihtsam otsus, aga täiesti õige ja selle nägi ta ära kohe. Ukraina penalti fikseerimine oligi keeruline ning selliste intsidentide jaoks VAR olemaski on. Etteheited pole vajalikud. Küll aga kiitus konkreetse kehakeele ning mängijate suhtlemise eest, mis aitas kohati tuliseks kippunud kohtumise kontrolli all hoida.

Mainitud programmi raames teenindab hetkel toimuvat Copa America turniiri Hispaania kohtunikebrigaad Jesus Gil Manzano juhtimisel. Säärased programmid on kasulikud, sest aitavad ühtlustada vilistamisjooni ning tutvustavad kohtunikele erinevaid jalgpallikultuure, mis peaks vähemalt teoorias tõstma MM-finaalturniiride teenindamise kvaliteeti.

4. Põhja-Makedoonia peab lootma Austriale

Põhja-Makedoonia peatreener Igor Angelovski tänas kaotuse järel meeskonna tuliseid fänne pisaraid poetades. Ilmselt põhjusel, et niivõrd vägevad tunnet kui tänase kohtumise hümni ajal, ta enam jalgpallilises kontekstis ei koge.

Tõsi, alagrupist võib Põhja-Makedoonia veel edasi minna. Selleks peab juhtuma kolm asja. Esiteks peab Austria täna õhtul võõrsil Hollandist jagu saama ning teiseks peab Põhja-Makedoonia ise Hollandi viimases üle mängima (soovitavalt kahe väravaga), mis tagaks neile alagrupis vähemalt kolmanda koha. Ning kolmandaks tuleb loota, et väravate vahest piisab nelja parema kolmanda koha omaniku sekka mahtumiseks.

Šanss on väga väike ja võib juba mõne tunni pärast puruneda, aga hetkel on ta ikkagi endiselt olemas. Aga kuna Põhja-Makedoonia peab viimase alagrupikohtumise Amsterdamis, kus nende toetajaid staadionil eeldatavasti oluliselt vähem kui Rumeenia pealinnas Bukarestis, siis võib üpris kindel olla, et tänane kohtumine jäi koondise emotsionaalseks kõrghetkeks.

5. Mängu parim – Roman Jaremtšuk

Jõuline ründaja on Ukraina ründemängu jaoks hea ja vajalik fookuspunkt, kellele ülejäänud meeskond saab toetuda. 2:0 värav oli meisterlik ja muudes episoodides sidus ta kenasti mängu. Samas on sarnaselt tervele Ukraina meeskonnale ka temal vaja välja nuputada, kuidas esineda 90 minuti lõikes stabiilsemalt.