Luup peale | Partizan tuletas Florale väga otsekoheselt meelde, et Euroopas ei anta andeks ka kõige väiksemaid apse (galerii!) (0)

FC Flora esimene võõrsil-mäng Konverentsiliigas jääb eelkõige paratamatult meelde keskkaitsja Markkus Seppikuga teise poolaja keskel juhtunu läbi, sest vaatepilt, kui jalgpalluri kaaslased kiirabi platsile nõuavad, on alati ehmatav. Aga Partizani staadionil Belgradis mängiti ka jalgpalli.

Partizani muljetavaldav fännisektor võttis minut enne avavilet tuurid üles ja täitis staadionikatla oma vahva jalkalauluga, aga vahvat jalgpalli nende lemmikud esialgu pakkuda ei suutnud. Üritavam pool oli hoopis Flora, kes pääses üllatavalt vabalt vastase väljakupoolele toimetama. Põhjuseks Partizani kehv, tegelikult suisa olematu pressing, mille alt sööduga väljumine Florale igati jõukohane.

Mängu esimene ärev olukord tekkis 7. minutil, kui Rauno Alliku lõikas keskringis vahelt Saša Zdjelari ristsöödu ning viis Flora rünnakule. Pealelöögini siiski ei jõutud. Aga minut hiljem oli juhtvärav väga lähedal, kui Henrik Ojamaa murdis end vasakul tiival läbi kolmest Partizani mehest ja söötis vabale Konstantin Vassiljevile, kes sai 20 meetrilt löögile.

Kostja otsis ristnurka, aga lõi natuke mööda. Võrk küll sahises, aga väljastpoolt pärast seda, kui Vassiljevi vintlöök oli sinna põrganud väravavõrku üleval hoidvast toetuspostist. 9. minutil jõudis Flora taas vastase karistusalasse ning olukord lõppes Alliku omapärase ülepealöögiga, mille kõrge kaar Partizani puurivahile Aleksandar Popovicile muret valmistas.

11. minutil leidis Matvei Igoneni pikk väljavise paremal äärel vaba Sergei Zenjovi, kelle vastu Partizan vea tegi. Järgnes Flora karistuslöök ehk võõrustajad pidid taas enda trahvikastis kaitsetööd tegema. Partizan jõudis esimese pealelöögini 16. minutil, ent see lendas selgelt ja kõrgelt üle. Kõik paistis Flora jaoks olevat ootamatult okei, sest Partizan tegutses ootamatult passiivselt.

Aga kui Serbia klubil võimalus tekkis, kasutati see kohe ära. 19. minutil andis Ojamaa keskväljal ebatäpse söödu, mille Partizan vahelt lõikas ja kontrarünnakule sööstis. Pall viidi karistusalasse Ricardo Gomesile, kes pani Markkus Seppiku konksuga istuli ja lõi. Igonen tõrjus, ent tagasipõrkunud palli suskas peaga võrku Lazar Markovic.

Avaväravale järgnes paarkümmend minutit üpris sündmustevaest jalgpallimängu, kuniks 27-aastane Partizani kapten, kelle eest Liverpool 2014. aastal 25 miljonit eurot välja käis, duubeldas 42. minutil meeskonna eduseisu. Kuidas see sündis? Nii, et Floral jäi kogu aeg natuke puudu.

Floral jäi natuke puudu ja Partizan lõi kaks ära. Foto: Brit Maria Tael

Alliku oli natuke liiga hooletu ja kaotas palli Markovicile. Marco Lukka oli natuke ebalev ega teinud serblasele viga. Märten Kuusk oli natuke aupaklik ja hoidis vastasega liiga suurt distantsi. Ning lõpetuseks oli Markus Soometsal natuke ebaõnne, sest ta sai Markovici löögile varba küll vahele, aga nii, et pall muutis suunda ja veeres Igonenile varianti jätmata väravasse.

Neli korda natuke võrdus värav, mis saatis Flora riietusruumi 0:2 kaotusseisus. Seda pärast poolaega, mis polnud Floral kordagi kontrolli alt läinud, kus nad olid sooritanud neli pealelööki ja vallanud palli 40% mänguajast. Aga sellest kõigest polnud kasu, sest Partizan oli Florale väga teravalt ja otsekoheselt meelde tuletanud, et Euroopas ei anta andeks ka kõige väiksemaid apse. Veidi suurematest rääkimata.

Vaheajal asendas Flora vigastada saanud Michael Lilander Ken Kallastega, mis tähendas, et Lukka nihkus paremkaitsja positsioonile. 52. minutil oli lähedal Partizani 3:0, kui Markus Poomi valesöödu järel pääseti Flora kasti. Gomesi löögi Igonen tõrjus ja Markovic pääses lahtist palli äsama, aga Flora õnneks üle värava.

Kuigi kodumeeskonna fännid võtsid järgnevaks 15 minutiks (muljetavaldaval kombel) üles mitte kordagi katkenud laulu "Värava peale, Partizan! Värava peale, Partizan!", siis ühepoolsuse sohu mäng siiski ei uppunud, vaid 59. minutil avanes šanss Floral, kui Markus Soometsa mängis keskväljal avanenud Vassiljevile. Partizan taganes ja Kostja andis 25 meetrilt tuld, Popovic tõrjus altnurgast.

Kui Partizani peatreener Aleksandar Stanojevic andis meeskonnale uut energiat vahetustega, siis Jürgen Henni pink oli seda õhukese koosseisu tõttu keerulisem teha. Selle asemel tõstis Flora ümber platsil olnud nuppe – Zenjov liikus paremalt äärelt tipuründaja kohale ja Alliku vastupidises suunas.

Kuna Rauno Sappineni polnud, pidi Rauno Alliku toimetama tipuründes. Foto: Brit Maria Tael

66. minutil teenis Kallaste Florale vasakult äärelt karistuslöögi. Vassiljev andis terava nurga alt tuld nii, kuis jalast tuli, aga Popovic tõrjus taas. Kaks minutit hiljem langes Markkus Seppik murule ning mäng jäi kuueks-seitsmeks minutiks seisma. Kui kiirabi oli Flora keskkaitsja ära toimetanud, siis jättis see paratamatult mängule oma jälje. Kõik platsil toimunu ei tundunud enam nii tähtis.

Partizan proovis publiku nõudmisel kolmandat väravat, aga Igonen mängis hästi. Täisauru meeskonnad enam üles ei saanud ning väravalisa ei toonud ka kaheksa üleminutit. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Mida kõrgemal mängida, seda väiksemad on marginaalid

Flora peatreener Jürgen Henn märkis mängujärgsel pressikonverentsil väga tabavalt, et Partizan tuletas neile meelde, kuidas eurosarja alagrupiturniiri tasemel vigu karistatakse. Seda tehakse halastamatult. 1:0 värav sai alguse väikesest valesöödust vastase väljakupoolel. Tolle hetkeni lubavalt esinenud ja vastase väravat ohustanud Flora võttis üles järjekordset rünnakut, kui Ojamaa sööt oli natuke ebatäpne.

15 sekundit hiljem oli pall Flora võrgus. Partizan oli paiguti üpris loid ning ei näidanud kaugeltki samasugust agressiivsust nagu Gent kaks nädalat tagasi A. le Coq Arenal, aga kui neile väike pilu avanes, purjetati sealt kindlalt läbi ja löödi värav. Mida kõrgemale tipu poole liikuda, seda väiksemad on marginaalid.

2. Markovici kvaliteet

2014. aastal käis Liverpool välja 25 miljonit naela, et omandada kõigest aasta aega varem Partizanist 10 miljoni eest Lissaboni Benficasse siirdunud ääreründaja Lazar Markovici mängijaõigused. Serblane kuulus Liverpooli hingekirjas viis aastat, aga sai kirja ainult 19 mängu. Need kõik hooajal 2014-15, edaspidi ta Jürgen Kloppi plaanidesse ei mahtunud.

Lazar Markovic on äsj Florale teise värava löönud. Foto: Brit Maria Tael

Markovis laenati välja esmalt Fenerbahcesse, siis tagasi Benficasse, seejärel Hull Citysse ja Brüsseli Anderlechti ning isegi Fulhami, kuniks kaks aastat tagasi naasis ta kasvatajaklubisse. 27-aastase jalgpalluri teenistusleht on kirev ja sealt leiab lootusi, mis pole täitunud. Aga täna Flora vastu meenutas Markovic, et seiklustega on kogutud ka kõvasti oskust ja kogemust, mille ta letti lõi

Kui esimese veerandtunni põhjal oli kohtumisel potentsiaali muutuda Partizani jaoks ebamugavaks, siis Markovici kaks väravat maandasid pinge.

3. Terad on sõkaldest eraldunud

Floral on tabelis kaks kaotust, Partizanil kaks võitu. Teises tänases B-alagrupi mängus alistas Gent koduväljakul 2:0 Famausta Anorthosise, mis tähendab, et täisedu on ka Belgia klubil. Seega on terad sõkaldest eraldunud. Järgmises kahes voorus kohtuvad terad ja sõklad isekeskis ehk Flora mängib Anorthosisega esmalt võõrsil ja siis kodus.