Menüü
TV
Veebisait

Luup peale | Peatreener Vassiljevi versioon Guardiola leiutisest tõi Levadiale purustava võidu (galerii!) (0)

Mark Oliver Roosnupp lõi FCI Levadia kasuks kaks väravat. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga 15. vooru viimases kohtumises alistas FCI Levadia A. Le Coq Arenale kogunenud 457 pealtvaataja ees 5:1 tänavuse hooaja komeedi Viljandi JK Tuleviku.

Levadia võit sai sisuliselt selgeks juba esimese poolajaga, mis võideti tänu Aime Marcelon Gando Biala ühele ning Mark Oliver Roosnupu kahele väravale 3:0. Teisel poolajal tabasid ka Juri Kolomojets ning Karl Rudolf Õigus. Tuleviku auvärava vinditas karistuslöögist Martin Allik. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Vladimir Vassiljev kasutas Pep Guardiola leiutist

Manchester City juhendaja Pep Guardiola on viimase 15 aasta jooksul enim maailma jalgpalli väljanägemist ja trende mõjutanud peatreener. Esmalt FC Barcelonas, siis Müncheni Bayernis ja nüüd tema praeguses töökohas. Just tema meeskonnad on välja tulnud mitmete taktikaliste uuendustega, mis on kujunenud globaalseteks trendideks.

Näiteks Barcelonas andis ta väravavahile Victor Valdesile olulise rolli meeskonna rünnakute ülesehitamises. Samuti sai kaitsvast poolkaitsjast Sergio Busquetsist ründefaasis kõige alumine väljakumängija, kui ta laskus keskkaitsjate vahele ja asus sealt rünnakuid ohjama, mis võimaldas äärekaitsjatel liikuda oluliselt kõrgemale.

Näiteid Guardiola innovatsioonist on veel rohkesti ja kõiki neid toetasid sobivad mängijatüübid. Bayernis töötades tuvastas katalaan, et tema äärekaitsjad on piisavalt osavad, et tegutseda keskpoolkaitses ja juhtida mängu. Esimest korda üllatas Guardiola maailma selle lähenemisega 2014. aasta Meistrite liiga veerandfinaalis.

Avakohtumine Manchester Unitedi vastu võõrsil oli lõppenud 1:1 viigiga, mis oli ootamatu tulemus, sest David Moyesi juhendatud valitsev Inglismaa meister oli Sir Alex Fergusoni errumineku järel totaalses kaoses ega suutnud midagi korda saata.

Allianz Arenal peetud kordusmängus andis Guardiola äärekaitsjatele Philipp Lahmile ja David Alabale ülesande liikuda rünnakute ülesehitamiseks keskvälja südamesse, kust Toni Kroos laskus omakorda keskkaitsjate Jerome Boatengi ja Dante vahele. Inglise keeles hakati seda lahendust nimetama inverted full-backs, mida võib tõlkida sissenihutatud äärekaitsjateks.

Selle süsteemi eesmärgid on muuhulgas: 1) tekitada keskväljal arvuline ülekaal ja saavutada mängu üle kontroll, 2) ajada vastase mängijad kaitseülesannete osas segadusse, 3) tekitada äärtele rohkesti ruumi. Peamine risk seisneb vastase kontrarünnakutes äärte kaudu, kus kaitsjaid ei ole.

"Rafinha ja Alaba ei ole sel hetkel enam äärekaitsjad – nad liituvad hoopiski keskväljaga," on Guardiola iseloomustanud süsteemi, mille variatsioone ja edasiarendusi kasutab ta ka praegu Manchester Citys.

Nagu igal taktikalisel skeemil, on ka sellel oma plussid ja miinused, mis pole universaalsed, vaid sõltuvad seda kasutava võistkonna mängijate tehnilistest omadustest ja taktikalisest taibust ning nende vastase suutlikkusest ja oskusest neid plusse vaigistada ja miinuseid enda kasuks ära kasutada.

FCI Levadia positsioonirünnak tänases mängus Viljandi Tulevikuga. Vastavalt peatreener Vladimir Vassiljevi (all vasakul nurgas) korraldustele on äärekaitsjad Dmitri Kruglov ja Markus Jürgenson liikunud keskväljale ja paiknevad keskringi vahetus läheduses, ülevalpool Levadia kaitseliini, kuhu on keskkaitsjate vahele laskunud poolkaitsja Rasmus Peetson. Foto: Ott Järvela

Pikk sissejuhatus viib meid tänase mängu juurde. Levadia peatreener Vladimir Vassiljev nihutas täna Tuleviku vastu positsioonirünnakutel äärekaitsjad Dmitri Kruglovi ja Markus Jürgensoni sisse. Ning see toimis hiilgavalt, sest just selle käigu toel lõi Levadia avapoolajal kolm väravat, millega mäng enda kasuks ära otsustati.

Nii esimene kui ka teine värav sündisid Levadia pikkade kombinatsioonide tulemusel, mida aitasid kokku liimida end keskväljale paigutanud Kruglov ja Jürgenson. Tulevik ei osanud Levadiat survestada ja jäi nende näiliselt kannatliku, aga tegelikult sihikindla ründejoonise pidurdamisel selgesse hätta.

1:0 väravaga päädinud kombinatsioon kestis 55 sekundit, koosnes 16 söödust ja selles osales kaheksa väljakumängijat. 2:0 väravale eelnes 40-sekundiline kombinatsioon (14 söötu ja kuus osalejat), mis veidi tinglikum, sest vahepeal tegi Tuleviku kaitsja ühe sekkuvat laadi pallipuute. Seega Levadia hoidis pikalt palli, otsis võimalust, kus emmal-kummal äärel on rohkesti ruumi, ning nõelas siis sealtkaudu teravalt.

NB! See aitas Levadiat ka kaitsefaasis, sest nii mõnelgi puhul peatasid keskväljal asunud Kruglov-Jürgenson Tuleviku potentsiaalseid kontrarünnakuid, mis on teatavasti nende kõige ohtlikum element. Näiteks 1:0 väravale eelnenud kombinatsioon algas keset platsi, kui Jürgenson võitis duelli Kristjan Kasega, kes soovis suunata palli lähedal asunud Pavel Marinile, kes oleks kahtlemata sööstnud isukalt rünnakule, kus teda oleksid toetamas olnud nii Kaimar Saag kui ka Sander Kapper.

Seega selle asemel, et tegeleda Tuleviku ohtlike kontrarünnakutega enda väljakupoolel ja taganedes, proovis Levadia need summutada juba eos. Kokkuvõttes olid nad selles edukad. Seega peatreener Vassiljevi plaan toimis nii ründe- kui ka kaitsefaasis ning Premium liiga kontekstis uudne taktikaline lahendus tegi hiilgava debüüdi!

2. Kas Riibergi põhikoosseisust väljajätmine oli viga?

Tuleviku peatreener Sander Post tegi põhikoosseisus üllatava lükke, kui lõhkus vabatahtlikult ära kõigis senises 14 kohtumises algrivistusse kuulunud kolmiku Sander Kapper – Herol Riiberg – Pavel Marin, jättes selle keskmise liikme pingile. Nr 10 positsioonil tegutses hoopis Kaimar Saag.

Eesmärk oli ilmselt kasutada ära Saagi ja Kase jooksurammu, et senise hooaja jooksul rohkete eksimustega silma paistnud Levadia kaitsjaid tulisemalt survestada (pressingu tegemine pole Riibergi trump), aga sellest ei tõusnud tulu, kuna punktis nr 1 kirjeldatud skeemi toetusel olid Levadia kaitsjad (ja sageli alumiseks langenud Peetson) palliga kindlad.

Samas ei anna eelnev vastust küsimusele, kas Riibergi mängitamine oli viga või mitte. Keeruline on tänase mängu põhjal näha varianti, kuidas Riibergiga Tulevik olnuks Levadia jaoks keerulisemalt murtav kui temata Tulevik.

Olukord 21. minutil, kus Kristjan Kask lõi värava, mis suluseisu tõttu tühistati. Foto: Soccernet.ee

3. Mis juhtunuks, kui kohtunikud ei oleks Tulevikult väravat röövinud?

Küll aga võinuks asjad minna hoopis teisiti, kui kohtunikud ei oleks 21. minutil röövinud Viljandi Tulevikult väravat. Korduste põhjal võib 99% kindlusega öelda, et Kristjan Kask loeti abikohtuniku Jaan Roosi poolt ekslikult suluseisus viibivaks, sest Levadia paremkaitsja Markus Jürgenson kattis suluseisu ära.

Ühelt poolt võib öelda, et 5:1 skoor ei jäta õhku mingeid küsimusi. Kui vastamisi olnuks Tallinna Kalev ja FC Flora ning samamoodi tehtuks liiga Kalevile, siis ei oleks neid küsimusi tõesti õhku jäänud, sest kogu tänavuse hooaja empiirika viitab, et Flora pannuks paremuse maksma nii või naa.

Levadia ja Tuleviku duelli puhul seda kindlasti öelda ei saa. Tulevikul oli enne tänast mängu tabelis sama palju punkte kui Levadiale ja rohkem võite. Ning selles, et väravad muudavad jalgpallikohtumiste kulge ootamatutes suundades, pole mingit uudist.

Saanuks Tulevik kiire viigivärava kätte, kasvatanuks see oluliselt määral võistkonna enesekindlust ja -usku. Levadial olnuks keerulisem end väljakul maksma panna ning samuti teinuks sisselastud värav nad ettevaatlikumaks. Tuleviku jaoks võinuks see värav olla kohtumise pöördepunkt, aga Kase tabamus jäeti ebaõiglaselt lugemata.

Kohtunike eksimuste hulk Premium liigas hooajal 2020 on jätkuvalt lubamatult suur. Meenutame kasvõi reedest Nõmme Kalju – Tartu Tammeka kohtumist, kui tartlaste kasuks jäeti määramata päevselge penalti.

4. Igor Žurahhovski naasmine

2019. aasta superkarikafinaalis FCI Levadia Nõmme Kalju vastu 1:0 juhtima viinud poolkaitsja Igor Žurahhovski mullune hooaeg lõppes enne, kui see alata jõudis. Hooaja esimeses Tallinna derbis FC Flora vastu mängis ta 38 minutit, aga sai seejärel vigastada.

Levadia toonane peatreener Aleksandar Rogic ei lakanud edasise hooaja jooksul ukrainlast taga igatsemast. Nüüd, kui Rogici vallandamisest on möödas pea 11 kuud ning Levadiast on lahkuda jõudnud ka tänavuse hooaja eel ametisse nimetatud Martin Reim, on Žurahhovski lõpuks ometi tagasi. Huvitav on näha, milliseks kujuneb ta roll Levadia edasises hooajas, mille üks tähtsamaid osi – Euroopa liiga eelring – on kõigest kolme nädala kaugusel.

FCI Levadia ääreründaja Karl Rudolf Õigus. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

5. Mängu parim – Karl Rudolf Õigus

Sel hooajal põhjendatult üha enam kiidusõnu kuulnud Tuleviku paremkaitsja Martin Allik jäi esimesel poolajal, kui kohtumise saatus ära otsustati, Õigusega mitmel puhul hätta. Esimest korda purjetas 21-aastane ääreründaja karistusalasse juba 2. minutil ja andis ka madala söödu keskele, kust sündis pealelöök, mille Tuleviku kaitsjad blokeerisid.

Järgnes aga Tuleviku segamini keeranud keeristorm nimega Karl! 14. minutil andis Õigus perfektse tsenderduse tagumisse posti, mille Gando 1:0 väravaks lõi. Teisel poolajal kanti ääreründaja arvele veel teinegi resultatiivne sööt ja ka värav, mida tema tänane plahvatuslikkusest pakatanud esitus kahtlemata vääris.

Protokoll:

2. augustil kell 19.00 A. Le Coq Arenal

Tallinna FCI Levadia - Viljandi JK Tulevik 5:1 (3:0)
14. Gando Biala, 34., 41. Mark Oliver Roosnupp, 63. Juri Kolomojets, 70. Karl Rudolf Õigus - 73. Martin Allik 

Väravasöödud: 14., 63. Karl Rudolf Õigus, 34. Bogdan Vaštšuk, 41. x, 70. Rasmus Peetson - 73. Kristjan Kask
Hoiatused: 36. Bogdan Vaštšuk, 72. Brent Lepistu - 26. Tanel Lang, 35. Nikita Komissarov
Mänguolud: +19, pilves ilm; muruväljak väga heas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 457
Peakohtunik: Martti Pukk
Abikohtunikud: Jaan Roos, Neeme Neemlaid
Neljas kohtunik: Jagnar Jakobson

Levadia: Artur Kotenko, Zurab Otšigava, Rasmus Peetson, Gando (76. Igor Žurahhovski), Dmitri Kruglov, Markus Jürgenson (85. Trevor Elhi), Maksim Podholjuzin, Juri Kolomojets, Mark Oliver Roosnupp, Bogdan Vaštšuk (60. Brent Lepistu), Karl Rudolf Õigus.
Varus: Aleksandr Kraizmer, Marko Lipp, Brent Lepistu, Robert Kirss, Trevor Elhi, Artjom Komlov, Igor Žurahhovski.

Tulevik: Karl-Romet Nõmm, Marco Budic, Alex Roosalu, Kristjan Kask, Nikita Komissarov (61. Herol Riiberg), Kaimar Saag, Mark Edur, Tanel Lang, Sander Kapper, Martin Allik, Pavel Marin.
Varus: Matheas Madik, Herol Riiberg, Gustav-Hendrik Seeder, Jude Barrow, Jonas Tossou, Jeremiah Jan Dabrowski.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
15
13
1
1
40:11
40
2.
15
9
2
4
28:10
29
3.
15
8
3
4
37:23
27
4.
15
9
0
6
32:20
27
5.
15
8
0
7
22:26
24
6.
15
4
4
7
15:24
16
7.
15
4
4
7
18:22
16
8.
15
4
3
8
15:26
15
9.
15
2
4
9
7:23
10
10.
15
2
3
10
8:37
9
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: JANA PIPAR
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
EESTI NAISTE KOONDIS
Eesti naiste koondis kaotas Jurmalas EM-valikmängu Venemaale
OLULISED SAAGAD
VINGED ÜLEMINEKUD
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Kas Flora vääris malakat või mitte? Taskuhäälingus läks löömaks!
ESILIIGA
SILM PEALE!
Karl Andre Vallner: mu eesmärk ei ole olla nõrgemas klubis põhiväravavaht, kel on hästi palju tööd
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
20
18
1
1
54:14
55
2.
Paide Linnameeskond
20
14
0
6
50:23
42
3.
Tallinna FCI Levadia
21
12
5
4
53:28
41
4.
Nõmme Kalju FC
19
12
2
5
39:12
38
5.
Viljandi JK Tulevik
20
9
0
11
25:36
27
6.
Tartu JK Tammeka
20
6
5
9
22:32
23
7.
JK Narva Trans
21
5
5
11
20:31
20
8.
FC Kuressaare
21
4
6
11
20:42
18
9.
Tallinna JK Legion
21
4
5
12
14:36
17
10.
JK Tallinna Kalev
21
2
3
16
10:53
9