Luup peale | Portugal pääses ja Ronaldo lõi kaks, aga kumbki veel ei veennud (1)

Cristiano Ronaldo sai lõpuks tuusa näo pähe teha. Foto: Scanpix / Bernadett Szabo / Pool via REUTERS

Valitsev Euroopa meister Portugal alustas EM-i küll pealtnäha suureskoorilise 3:0 võiduga, aga platsil see meeskond veel fänne ei veennud ja mõttekohti tekkis.

Eelmisel turniiril kolme viigiga alagrupist edasi purjetanud Portugal kohtus ka viie aasta eest grupis Ungariga. Toona lepiti 3:3 viiki. Tänane kohtumine oli veidi teistsuguse ülesehitusega, sest Ungari esimene eesmärk oli taga nulli hoida.

See õnnestus neil pikalt väga hästi, sest Portugalil küll mõni võimalus tekkis, ent Peter Gulacsi midagi üleloomulikku postide vahel korda saatma ei pidanud. Diogo Jota üritas kastist, Bruno Fernandes karistusala tagant, aga need tõi Gulacsi pigem väheste probleemidega ära.

80. minutil vajus aga kogu Portugal šokki, kui Szabolcs Schön kaitsjate eest ära jooksis ja Rui Patricio valvatava värava esimesse posti tugeva pommlöögi saatis. Mängujärgselt Patricio prohmakast aga kuigi palju ei räägita, sest Schön lipsas enne suluseisu.

Siis aga Portugal pääses - kellele õnnelikust, kellele õnnetust rikošetist. Raphael Guerreiro lõi ning Gulacsil polnud enam pääsu, sest oli juba teisele poole ära liikunud. Järgmised tabamused sai enda nimele Cristiano Ronaldo, kes tõusis Euroopa meistrivõistluste ajaloo parimaks väravakütiks. Temal on nüüd kirjas 11, lähimal jälitajal Michel Platinil 9. Tegevmängijatest jagab kuue väravaga neljandat kohta Antoine Griezmann. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Portugalil vedas. Roppu moodi

Alagrupis, kus Portugal peab mängima Ungari, Saksamaa ja Prantsusmaaga, on ilmselgelt Ungari vastu vaja võtta kohustuslikud kolm punkti. Nii enesest mõistetavalt need punktid aga ei tulnud, sest Ungari viiemehelist kaitseliini lahti ei muugitud. Seejuures ei saa rääkida, et Ungari oleks bussi parkinud.

Esimesed 80 minutit ei suutnud Portugali ründetähed jõuda samale laineharjale. Diogo Jota lõi küll kõvasti peale, aga see ajas kaasmängijaid - eesotsas Cristiano Ronaldoga - käsi laiutama. Samamoodi ei klikkinud kuigi hästi teistega kokku Manchester City ja Unitedi talismanid ehk Bernardo Silva ning Bruno Fernandes, kel kohati siiski mõni õnnestumine tuli.

Portugal vajas jõulist äratuskella ning see saabus 80 minuti täitudes, kui Szabolcs Schön Ungari juhtima viis, aga enne seda paari meetri jagu suluseisus oli. Päris üles Portugal kella peale siiski ei ärganud, aga vähemalt õnn saabus õuele küll.

Esimesed õnnetud 80 minutid enam ei lugenud, sest lõpuks sai Portugal 3:0 võidu kätte. Nii suur võit polnud aga teenitud.

Sama kehtib ka Cristiano Ronaldo kohta, kes avapoolaja eest teenis statistikaportaali WhoScored poolt kogu platsi kõige kehvema hinde. Ka teisel poolajal ei suutnud ta rünnakul midagi erilist pakkuda, kuni saabus 92. minut, mil ta vägagi cristianoronaldolikult ühe turniiri ilusaima värava lõi. Jalgpall on lihtne, kui sa oled Ronaldo.

2. Kõnekad vahetused

Kui Fernando Santos vahetusmeeste pingi suunas vaatas, et rünnakule värsket verd tuua, siis otsustas ta esmalt 28-aastase Benfica mehe Rafa Silva suunas. Oluliselt glamuursemad nimed ehk Andre Silva ja Joao Felix jäid veel istuma. 81. minutil saatis Santos Silva lõpuks siiski platsile, kellega liitus Renato Sanches. Felix jäi aga pingile kuni mängu lõpuvileni.

Fernando Santos ja Bernardo Silva. Foto: Scanpix / Bernadett Szabo Pool / AFP

2019. aasta kuldne poiss, suur hulk individuaalseid auhindu, 126 miljoni euro suurune hinnalipik. Kõik see ei lugenud - kui Portugal vajas väravat, siis Santos Felixit ei mängu ei toonud.

3. Ungari publiku ees pole Budapestis lihtne ka teistel suurtel

Kuivõrd Ungari peaminister on ka 2021. aastal Viktor Orban, siis pole suur üllatus, et Budapest on EM-il ainus linn, kuhu on staadionile lubatud täismaja publikut. 61 000 pealtvaatajat on enam kui 20 000 inimese võrra suurem hulk kui mõnele muule staadionile lubatud.

Selle rahva toel suudeti aga pakkuda nii kirglik ja hingestatud esitus, et vaatamata 0:3 kaotusele lauldi publikuga üheskoos hümni. See küll mõjus võimsalt, aga samal ajal liikus kuklas mõte taas hr Orbanile.

Ungari - Portugal 0:3 (0:0)