Luup peale | Põua ajal tuleb ka 0:0 üle rõõmustada! (galerii!) (1)

Eesti meeste jalgpallikoondis avas EM-valiksarjas punktiarve, kui mängis Minskis Dinamo staadionil 0:0 viiki Valgevenega, kes omas küll kerget, ent mitte lämmatavat ega otsustavat ülekaalu.

Kohtumine algas pigem rahulikult ja kompivalt. Esimene väga hea väravavõimalus avanes 18. minutil Eesti meeskonnal, kui Sergei Zenjovi supersöödu järel pääses karistusalas löögile Konstantin Vassiljev. Ühe puute löök tabas posti sisekülge ja põrkas värava eest ja väravavahi Aleksandr Gutori selja tagant läbi, jõudes uuesti Kostjani.

Vasaku jala löök tühja värava suunas polnud tehniliselt kõige lihtsam, ent üle läinud sooritus valmistas pettumuse kõigile Eesti toetajatele ja ka Kostjale endale. Kerge mänguline ülekaal kuulus avapoolajal Valgevenele, aga Eesti väravat kaitsnud Sergei Lepmets mälestusväärseid tõrjeid tegema ei pidanud.

Vaheaja järel olukord muutus, sest mäng muutus avatumaks. Soodsateks väravavõimalusteks konverteeris muutunud olukorra edukamalt Valgevene meeskond ning Lepmets pidi hiilgama nii 50. kui ka 62. minutil. Eesti ei olnud mängust väljas, aga häid võimalusi tekitada ei suudetud. Midagi jäi kogu aeg puudu.

Ühtegi lööki raamide vahele Eesti sooritada ei suutnudki ja aus on öelda, et kui keegi sellest mängust võitu vääris, siis Valgevene. Aga samuti on aus öelda, et kui Eesti oleks jälle napilt viigist ilma jäänud, nagu septembris Tallinnas, oleks sellega olnud keeruline leppida. Eesti ja Valgevene kahe mängu kokkuvõttes oli saldo – üks võit Valgevenele ja üks viik – õiglane. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Hea viik

Olukorras, kus tabelis on viie mängu järel null punkti ning väravate vaheks 2:18, ei ole võimalik pirtsutada. Muidugi tähendab tänane viik, et valikgrupi viimast kohta on Eestil vältida väga keeruline (see nõuaks Saksamaa või Hollandi alistamist), ent praegu on tõesti nii, et pigem varblane pihus kui tuvi katusel.

Eesti meeskond ootab pikemat sorti ülesehitustöö, mille käigus kulub marjaks ära iga positiivne ilming. Eesti tänane esitus ja saavutatud tulemus nendeks liigituvad. Ei midagi säravat, ei mingit põhjust ülevoolavaks kiituseks, aga võõral väljakul endast tugevama vastase käest võetud punkt on õnnestumine.

Dinamo staadionile kogunenud fännid tänasid meeskonda lõpuvile järel igatahes valju ja südamest tulnud "Eesti! Eesti! Eesti!" skandeerimisega. Kivi oli südamelt langenud, nullipoisteks ei jääda. Valgevene mängijaid ei tänanud keegi.

2. Karel Voolaidi 1 + 0,5 + 0,5 + 0,5 üllatust

Eesti peatreener lubas päev enne mängu, et tema algkoosseis sisaldab üllatusi. Voolaid pidas sõna, sest Ken Kallaste eelistamine Artur Pikale vasakkaitses oli ootamatu. Ülejäänud üllatused olid sellist poolikut laadi, sest Vladislav Kreida algkoosseisudebüüti ei saa nimetada ootamatuks, aga õhus oli ka variant, et mängib Ilja Antonov.

Sergei Zenjov sai mängida tund aega ja tegi seda korralikult. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Sergei Zenjovi kohta lausus Voolaid päev enne mängu, et tema valmisolek selgub viimases trennis. Kuigi Voolaidi toon oli pigem ettevaatlik, kuulus Zenjov täna põhikoosseisu, mis oli Eesti jaoks muidugi oluline võit, sest kogenud ääreründaja tegutses tarmukalt ja tulemuslikult. Ning kuigi Voolaid oli ise möönnud, et väravavahi osas on tal mõttekoht, otsustas ta esikinnast mitte vahetada ning alustas ikkagi Sergei Lepmets, mitte Matvei Igonen.

3. Sergei Lepmetsa vahvad tõrjed

Toda viimast otsust tuleb kiita, sest Lepmets tegi väravasuul hea partii. Kui 20. minuti reaktsioonitõrje oli suures plaanis tähtsusetu, sest Valgevenele fikseeriti enne pealelööki viga, siis teise poolaja alguses päästis Lepmets Eesti kahel puhul kaotusseisu jäämisest.

50. minutil jõudis pall Valgevene kauni kombinatsiooni tulemusel Stanislav Dragunile, kes tegi Nikita Baranovile jalge vahelt ning oligi Lepmetsaga silmitsi, aga Eesti väravavaht jäi peale. Tosin minutit hiljem pääses lähedalt löögile Ivan Bahhar, aga taas võitis duelli Lepmets.

Ning 85. minutil oli Lepmetsal ka õnne, et Vitali Lisakovitš jättis palli tühja võrku saatmata, kui Eesti väravavaht tsenderdust hankima minnes palli alt läbi hüppas.

4. Suurim rõõmuallikas – Vladislav Kreida

Nii õudset koondisedebüüti nagu Vladislav Kreida, pole pidanud üle elama ükski iseseisvuse taastamise järel Eesti eest platsil käinud jalgpallur, sest oma esimesed kaheksa minutit koondisejalgpalli mängis ta Mainzis, kui Eesti kaotas 0:8 Saksamaale.

Täna kuulus FC Flora poolkaitsja esimest korda põhikoosseisu, sest septembri mängudes kontrolliva poolkaitsja rolli täitnud Karol Metsa oli seoses Ragnar Klavani puudumise ja Joonas Tamme võistluskeeluga vaja keskkaitses.

Kreida alustas kobavalt. Näiteks sattus ta 10. minutil Lepmetsalt söödu saamise järel kitsikusse ja oli paaris teiseski episoodis ebakindel. Ent umbes 25 minuti möödumise järel elas Kreida hoopis paremini mängu sisse, muutudes julgemaks ja konkreetsemaks. Platsil nägi üha rohkem seda Kreidat, kes end hooaja alguses tüünelt Flora põhikoosseisu mängis.

Poolkaitsja tegi hea mängulugemise ja täpse ajastuse abil mitmeid vaheltlõikeid, muutudes keskvälja kõige silmapaistvamaks mängijaks. Seda kõike saatis talle omane rahulikkus. Kreida vanust (tähistas septembris 20. sünnipäeva) arvestades võiks partiid nimetada üllatavalt küpseks, aga tema puhul polnud tegemist üllatusega. Kreida ongi niivõrd tüüne vend!

10. oktoobril kell 19.00 Minskis Dinamo staadionil

Valgevene - Eesti  0:0

Hoiatused: 41. Sergei Politevitš - 82. Frank Liivak
Mänguolud: +10 kraadi, pilves kerge uduvihmaga ilm, muruväljak väga heas seisukorras