Luup peale | Punane krüptoniit lõpetas Man City masinavärgi võrratu võiduseeria (0)

Manchester Unitedi mängujuht Bruno Fernandes lõi oma selle hooaja 16. värava Premier League'is. Foto: Scanpix / PA / Laurence Griffiths

Mis ühendab kangeid rivaale Manchester Unitedit ja Liverpooli? Nad mõlemad on hetkel oma kodulinnas paremuselt teiseks jalgpalliklubiks. Sellega aktuaalsed paralleelid lõpevad, sest kui Liverpool sipleb kriisis, siis United pani punkti meistritiitli suunas liikuva Manchester City võrratule võiduseeriale.

Mäng oli kestnud kõigest 34 sekundit, kui kohtunik Anthony Taylor vilistas Unitedi kasuks penalti, milles polnud mingit kahtlust. Gabriel Jesus asus mingil põhjusel selja tagant torkima karistusalas liikunud Anthony Martiali ja tegi vea. Penalti realiseeris Bruno Fernandes ja 4. minutil oli Luke Shaw pärast Joao Cancelo puterdamist väga lähedal, et külalised juba 2:0 ette viia.

Poolaja edenedes Man City kosus, aga tekitada suudeti kõigest poolvõimalusi. Teise poolaja alguses kõmises aga Unitedi väravalatt, kui Jesus mängis karistusala joonelt löögile Rodri. 1:1 asemel oli aga kaks minutit hiljem tablool seis 0:2. Shaw võttis küljejoone juures hiilgava puutega omaks Hendersoni pika väljaviske ja triblas palliga üle 50 meetri, andis palli Marcus Rashfordile, sai söödu tagasi ja lõi palli madalalt võrku. City kaitsjate staatilisus oli jahmatav.

Täpselt nagu esimesel poolajal, hakkas City pärast kohe alguses kätte saadyud nähvakat tasapisi kosuma, aga viimase paari kuu jooksul tuttavaks saanud ladusust nad ei saavutanudki. Unitedi kannatlik, nutikas ja distsiplineeritud esitus võttis City'lt isu ja lämmatas vastase mängu ära.

Viimasel veerandtunnil oli Unitedil küll kaitses paar napikat, aga konteksti andmiseks on oluline rõhutada, et ükski neist ei võimaldanud City'le nii head väravavõimalust, kui 68. minutil Unitedile avanenud, kus Anthony Martial ei suutnud Edersoniga silmitsi olles palli võrku saata. Kindel ja teenitud 2:0 võit Unitedile. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Üks vägev seeria sai otsa, teine jäi ellu

Enne tänast kohtumist oli Manchester City võitnud erinevate võistlussarjade peale 21 kohtumist järjest. Viimasest kaotusest oli möödas 28 mängu. Mõlemad numbrid väärivad sügavat imetlust, sest stabiilsuse saavutamine on koroonapandeemiast tingitud iseärasuste – tihe mängukava, napp ettevalmistusperiood, sassi läinud puhkusegraafik – tõttu olnud tänavu tippjalgpallis keeruline.

Manchester Unitedi kapten Harry Maguire. Foto: Scanpix / EPA / Laurence GriffithsSellele viitavad kõigi teiste Premier League'i klubide käekäigud, aga ka mandri-Euroopa tippliigades juhtunu, kus suveräänsed valitsejad Müncheni Bayern ja Pariis Saint-Germain on praegu kibedas tiitlivõitluses ning ootamatuid altminekuid kogevad kõik tippklubid harjumuspärasest sagedamini.

Pep Guardiola ehitatud masinavärk on vägev ja kui midagi väga ootamatut ei juhtu, tulevad nad tänavu ka Inglismaa meistriks, sest isegi pärast tänast kaotust edestavad nad Unitedit 11 punktiga ning lõpuni on jäänud kõigest 10 vooru. Seega isegi, kui United võidaks kõik eesootavad kohtumised, mis on ääretult ebatõenäoline, piisaks City'le kuuest võidust ja kahest viigist.

Kui City seeria sai otsa, siis Unitedi oma jätkub – nimelt on nad Premier League'is nüüd 22 järjestikust võõrsil-mängu kaotuseta püsinud (14 võitu ja 8 viiki). Viimati saadi kaotus eelmise aasta 19. jaanuaril, kui (toona veel publikuga täidetud!) Anfieldil tuli tunnistada Liverpooli 2:0 paremust.

2. Kuidas jäädakse Unitedis meenutama hooaega 2020-21?

Kuigi Unitedil on hooaja käigus olnud probleeme stabiilsusega, mille markantseimaks näiteks Meistrite liigast pudenemine pärast seda, kui oldi võõrsil PSG-st jagu saadud ja kodus RB Leipzig 5:0 tümaks tambitud, see seeria kvaliteedimärk, mis klubi juhtkond julgustab ning meeskonda innustab.

Hooaja otsustav faas on veel ees ja kuigi meistritiitel on läinud, siis Euroopa liiga ja Inglise karikasari mitte. Samuti muutub esinelikus lõpetamine ehk Meistrite liigasse kvalifitseerumine üha tiheneva konkurentsiga Premier League'is iga hooajaga üha suuremaks saavutuseks. Näiteks kahel eelmisel hooajal fenomenaalses hoos olnud Liverpool sinna tänavu pigem ei küüni.

United polnud pärast liigatabeli punase laterna Sheffield Unitedi käest jaanuari lõpus saadud üllatavat 1:2 kaotust suutnud head rütmi taastada. 10 järgnevas mängus välditi küll kaotusi, aga võite saadi ainult neli ning kuuest viigist koguni neli olid skooriga 0:0, millest kolm tükki eelnesid vahetult tänasele mängule.

2:0 võit Meistrite liiga number üks soosiku City üle on parim impulss, mille pealt minna vastu mängudele, mis otsustavad, kuidas 2020-21 hooaega Unitedis meenutama jäädakse. Kas kui järjekordset pettumust või kui esimest selget tõestust, et õige teeots on pika pausi järel taas üles leitud?

Manchester Unitedi peatreener Ole Gunnar Solskjaer (vasakul) ja tema Manchester City kolleeg Pep Guardiola. Foto: Scanpix / Reuters / Peter Powell

3. Solskjaer on Premier League'is Guardiola krüptoniit

Ole Gunnar Solskjaer asus Manchester Unitedi peatreeneriks 2018. aasta detsembris ja Premier League'i raames oli tänane mäng viies kord, kui ta Pep Guardiola juhendatud Manchester City'ga vastamisi läks. Kui esimene duell 2019. aasta aprillis lõppes City 2:0 võiduga, siis seejärel pole Guardiola enam võidurõõmu maitsnud.

Enamgi veel. Eelmisel hooajal tegi United derbirivaali vastu duubli, võites esmalt võõrsil 2:1 ja siis kodus 2:0. Tänavu mängiti detsembris Old Traffordil 0:0 viiki ja nüüd siis Etihadil 2:0 võit Unitedile. Neljast viimasest meistrivõistluste kohtumisest Unitedile kolm võitu, lisaks üks viik, väravate vahe 6:1 Unitedile.

Muuseas, Solskjaer ja Guardiola on kolm korda kohtunud liigakarikasarja raames ja seal on Unitedi peatreener miinuses – kaks poolfinaali ja kaks kaotust. Aga Premier League'is on Solskjaeri Unitedist saanud Guardiola City jaoks krüptoniit.

4. Mängu parim – Luke Shaw

Kohtumist Old Traffordil oma silmaga vaadanud Inglismaa koondise peatreener Gareth Southgate'i meel on ilmselt veidi mures, sest 70. minutil pidi Marcus Rashford vigastuse tõttu platsilt lahkuma, mis asetab ilmselt küsimärgi tema osalemisele märtsikuu koondiseaknas.

Teiselt poolt peab Southgate olema aga rõõmus, et tema käsutuses on Luke Shaw näol Premier League'i parim vasakkaitsja, kelle tõhusus on stabiilselt kõrge väljaku mõlemas otsas. Shaw mängis targalt, täpselt ja hoogsalt, jättes Riyah Mahrezi üpris nähtamatuks ning panustas kõvasti ründefaasis, lüües muuhulgas ka 2:0 värava.

Luke Shaw (asjaliku näoga) aitas kinni võtta Gabriel Jesusi (nõutu näoga) ja lõi ka Manchester Unitedi teise värava. Foto: Scanpix / imago / Darren Staples