Luup peale | Punkt kirjas, kolme mitte. Tammeka jättis võidu taas lauda (galerii!) (4)

Tartu Tammeka domineeris Kuressaares kohaliku meeskonna vastu suurt osa mängust, kuid pidi lõpuks leppima 1:1 viigiga.

Esimesed 45 minutit kuulusid täielikult külalistele ja kulus vaid veerand tundi, kui Sander Kapperi paremalt äärelt antud tsenderduse suunas peaga posti kõrvale Sten Reinkort. Kuressaare firmamärgiks saanud visa kaitse ei lubanud aga tartlastel väravale liialt ohtlikuks saada. Tõsi, ka saarlastel endil ei olnud esimesel poolajal suurt millegi muu üle rõõmustada.

Riietusruumist tulid meeskonnad välja üpris sarnasel lainepikkusel, kuid Kuressaare peatreener Jan Važinski tabas märki, kui asendas Karl Ivar Maari tipuründes Otto-Robert Lipuga. Lipp jõudis väljakul olla vaevu viis minutit, kui teenis penalti; Premium liiga 11 meetri ekspert Karl Johan Pechter tõi küll Sander Lahe löögi välja, kuid pall jäi värava ette lahtiseks ja Laht ise suskas selle võrku.

Viimasel pooltunnil jahtisid mõlemad võiduväravat, avamata end samas liigselt. Selle tulemusena muutus mäng füüsiliseks, kuid suvises kuumuses olid jalad pehmed ja kumbki pool ei suutnud mängu enam enda kasuks kallutada. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Tammekal on, aga ei ole põhjust muretsemiseks

Tartu Tammeka, kes lootis tänavu mängida kohtadele tabeli esimeses pooles ja julges mõned aastad tagasi välja öelda, et 2020. aastal sihitakse medaleid, tuli 15. vooru mängule liiga punase laternana. Uhkes üksinduses, kaheksa punktiga. Järjestikused kaotused Maardu Linnameeskonnale (võõrsil) ja Viljandi Tulevikule (kodus) ei süstinud tartlastesse just usku ja kui läheneb poole hooaja tähis, ohustab tartlasi esiliigasse langemine.

Aga kui realistlikuks seda pidada? Tammeka kvaliteedis ei tasu kahelda ja mängupilt näitas selgelt, et koondisepaus on hästi mõjunud. Kevin Aloe kaitseväeteenistus sai läbi, Eesti liiga üks alahinnatumaid poolkaitsjaid Reio Laabus läheneb naasmisele ja kahe nädala pärast peaks taasliituma mullu 21 väravat kõmmutanud Tristan Koskor. Nagu klassikud ütlevad: siit saab ainult paremaks minna.

2. Kuressaare iseloom ei luba neil langeda

Saarlased on tänavu küll episoodiliselt teeninud hiilgavaid tulemusi ja püsitakse Narva Transi kannul - kompliment omaette -, kuid samas peavad nad endiselt olema valvsad ka seljataguse osas. Seitsmepunktine edu praegusel hetkel ei pruugi hooaja lõpuks midagi tähendada ja rivaalid koguvad vaikselt, aga järjepidevalt hoogu.

Kuressaare on võrreldes mullusega nii väljakul kui tribüünidel märgatavalt juurde pannud. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Nende õnneks ollakse endiselt a) võimelised punkte võtma ka päeval, kus mäng ei käi nende taktikepi järgi; b) liiga parima kambavaimuga sats. Võrreldes eelmise hooajaga on lisandunud ka sügavust, tänane pink oleks tasemelt võimeline Premium liigas toimetama. Kui Kuressaare tänavu alumise kahe hulgas lõpetab, on see märkimisväärne üllatus.

3. Noored vajavad võimalust, aga ka usaldust

Tartu Tammeka on suuresti olude sunnil pidanud tegema korrektuure, mille tulemusel on Mihkel Järviste (19) ja Patrick Genro Veelma (17) tõusnud tõsisteks kandidaatideks kohale algkoosseisus. Ka siis, kui kõik mehed rivis. Järviste on Premium liigas juba tuttav nimi, aga uus mees Veelma oli Kuressaares esimesel poolajal üks silmapaistvamaid mängijaid. Tema, veel mõned üksikud näited teistest klubidest ja sisuliselt pool Tallinna Kalevi meeskonda tõestavad, et kvaliteeti on noortes ilmselt rohkem kui arvata oskame.

Treeneritel on lihtne jääda truuks kogenud hobustele, aga kokkuvõttes võidavad kõik, kui noori usaldatakse. Märksõna on siinkohal just usaldus, sest viis-kümme minutit mängu lõpus sõnumiga "mine ja tee" ei ole noorele lihtne; et kohaneda tasemega, vajatakse võimalust, aga ka usaldust ja regulaarset mänguaega. Ühest küljest teame, et kes pole teismelisena tegija Premium liigas, ei löö tõenäoliselt läbi ka oluliselt kaugemal, kuid palju neid võimalusi tegelikult antakse? Kiitus Jan Važinskile, kes usaldas murule Otto-Robert Lipu (18)!

4. Mängu parim - Sander Kapper

Tammekal jäi (taas) puudu viimasest puutest, aga eriti esimesel poolajal võttis Kapper ikka ja jälle paremal äärel oma mehe ette. Sageli läheb osa Kapperi energiast valesse kohta, kuid täna oli ta täie hingega mängu juures ja valmistas oma teravate jalgadega hulgaliselt probleeme.