Luup peale | Red Bull annab tõesti tiivad (0)

Nad on noored, nad on näljased, neid vihatakse. Nad on esimest korda Euroopas kaheksa seas. Nad on RB Leipzig ja nad on tulnud, et jääda.

Kolme nädala tagune 1:0 võit Londonis ehitas Leipzigi edule vundamendi, kuid kordusmängu eel oli kõik siiski lahtine. Mõlemad pooled teadsid seda. Ometi tundus avavilest peale, et Tottenhami šansid on kesised; ehk oli asi koosseisus, kust puudu Harry Kane, Heung-Min Son ja Steven Bergwijn. Ehk oli asi Jose Mourinhos, kelle viimasest suurest õnnestumisest ... on möödas jupp aega.

Esimesel poolajal käiski mäng ühte sadamasse. Kümnendal minutil leidis kapten Marcel Sabitzer 25 meetril ruumi ja virutas palli värava alumisse nurka. Kümme minutit hiljem oli pall uuesti võrgus, aga Timo Werner suluseisus. Veel kaks minutit hiljem säras jälle Sabitzer, seekord suunas ta peaga lähemasse posti vasakult äärelt tulnud tsenderduse. Mäng 2:0, kokku 3:0, tehtud?

Tehtud jah. Oli küll Tottenham see, kes (Lucas Moura isikus) aastapäevad tagasi Amsterdami Ajaxi puuri 45 minutiga kolm palli läkitas, aga sellist sisemist põlemist Londoni klubi esituses seekord ei kohanud. Teisel poolajal olid nad paremini mängus sees, aga mitte ligilähedaseltki piisavalt. Näiteks väravale suunas Tottenham vaid kolm pealelööki. Soccernet.ee tegi mängust järgnevad tähelepanekud:

1. Noored ja vihased

Väravas Peter Gulacsi (29); kaitseliinis Angelino (23), Marcel Halstenberg (28), Dayot Upamecano (21), Lukas Klostermann (23) ja Nordi Mukiele (22); poolkaitses Marcel Sabitzer (25) ja Konrad Laimer (22); ründajate all Patrik Schick (24); ees Timo Werner (24) ja Christopher Nkunku (22).

See ei ole ühestki otsast juhus. Kui välja jätta 34-aastane kolmas väravavaht Philipp Tschauner, käib kogu koosseis alles kahekümnendaid, mõni erand veel teismeiga. Nad on noored, edu järele näljased ja mängivad vastavalt. Red Bull ei kuluta raha juhuslikult või üle jala. Nad ei kuluta peaaegu üldse. Näiteks tänane kangelane, kapten Sabitzer maksis vaid kaks miljonit eurot.

"Me tahame noori, talendikaid, näljaseid mängijaid," selgitas klubi spordidirektor Markus Krösche hiljuti BBC-le. "Me ei ole nõus maksma üüratuid summasid niinimetatud tähtede eest. Tahame leida ja arendada homse päeva tähti."

Leipzigi juhendab Julian Nagelsmann, 32 aastat noor treener, kes juba Real Madridile ära öelnud. Ta on täpselt nii enesekindel (ja mis seal salata, ambitsioonikas); Mini-Mourinho, nagu legendaarne väravavaht-sõumaadleja Tim Wiese teda hellitavalt kutsus. Tõmmata paralleele tänavuse ja 2003/04 Meistrite liiga vahel, kui Mourinho noore Porto Euroopa tippu viis ... Ütleme nii, et Leipzigi võidu vastu panustada ei tasu. Vara, jah, aga nii igaks juhuks. Mine tea.

2. Kas maailmameister vedas alt?

Avamängu Londonis võitis Leipzig küll penaltist 1:0, aga mängu parima auhinna viis koju Tottenhami puurilukk Hugo Lloris', kes tegi vähemalt kolm tippklassist tõrjet. Kõigi hädade kiuste sai Mourinho vähemasti kindel olla, et postide vahel seisab turvaline kätepaar.

Aga ... mõlema Sabitzeri värava puhul saab Lloris veidi endalegi tuhka pähe raputada. Ta sai mõlemale käe vahele. Jah, esimese värava eel lubasid kaitsjad austerlasel liiga vabalt tegutseda (pall poleks pidanud temani jõudmagi). Jah, teise eel tegi äärekaitsja Serge Aurier (põhi)koolipoisiliku valearvestuse palli lennu hindamisel.

Neid väravaid ei saa täielikult Lloris' hingele kanda, aga kahtlemata vaatab ta hommikul peeglisse ja mõtleb, kas saanuks paremini. Ründajate puudumine muutus ülesande niigi keeruliseks, aga kärisev tagala otsustas.

3. Kümne aastaga tippu

2009. aasta suvel võttis Red Bull klubi üle; esimesel, 2009/10 hooajal mängis Leipzig NOFV-Oberliga Südis. Ei oskagi seda Saksamaa jalgpallipüramiidis õieti kuskile paigutada? Noh, see on tugevuselt viies liigatase. Sama tase, kuhu sel talvel siirdus Kevin Rääbis.

Esimese aastaga tõusid nad Regionalligasse, siis kolme aastaga 3. Ligasse, siis kohe 2. Bundesligasse, kust kahe aastaga Bundesligasse. Esimene hooaeg kõrgliigas (2016/17) tõi hõbemedalid, mullu kevadel saadi sama karva autasu kaela karikavõistlustelt. Tegelikult ei olegi nad veel midagi võitnud.

Järelikult pole Saksamaal Bayernit (veel) paika pandud. Euroopaski ei ole gigandid vastu sattunud. Loetleme vastased (jah, täpselt nii õhuke nende euroajalugu ongi): Monaco, Besiktas, Porto, Napoli, Peterburi Zenit, Marseille, Häcken, Universitatea Craiova, Luganski Zorja, Glasgow' Celtic, Rosenborg, RB Salzburg, Benfica, Lyon, Zenit (uuesti), Tottenham. Kõik.

Kas keegi on neid tõsiselt Euroopa suurtega ühte patta pannud? Pigem mitte.

Kas keegi sellest pajast tahab nendega veerandfinaalis madistada? Pigem mitte.