Luup peale | Rootsi töövõit jättis võimalusi raisanud Hispaania pika ninaga (0)

Alvaro Morata sai küll võimalusi, aga ei löönud väravaid. Foto: Scanpix / Imago images / Pressinphoto

EM-finaalturniiri kolmanda täispika mängudepäeva õhtu tõi kaasa turniiri esimese mängu, kus väravad jäid löömata, ent Hispaania ja Rootsi 0:0 viik oli sellegipoolest põnev kohtumine.

Sööduvurri avavilest käima pannud Hispaania esimesed poolvõimalused tekkisid kiirelt, kui teeniti kaks nurgalööki ja lõpuks tulistas Dani Olmo kõrgelt üle värava. Esimest väga head šanssi tuli aga oodata veidi üle veerandtunni. Hea tsenderduse järel pääses taas Olmo peaga löögile, kuid Rootsi väravas seisnud Robin Olsen tegi tänu headele refleksidele supertõrje.

Alles 21. minutil jõudsid rootslased esmakordselt vastase värava lähistele, kui vahelduseks üritati teha kõrget pressingut ning poolkaitsja Rodri eksiski puhtakslöömisel. Victor Lindelöf kõrge kaarega audisissevise oli aga üsna ebaõnnestunud ning löödi karistusalast kiirelt minema. Vaid kaks minutit hiljem vääratasid Rootsi kaitsjad juba oma värava all ning Koke sai lähilööki proovida, kuid vinditas palli välisküljega väravast selgelt mööda.

Hispaania surve jätkus ning Kristoffer Olssoni meeleheitlik jalasirutus suunas palli enne Ferran Torrest nurgalöögiks. Mõni minut hiljem sokutasid hispaanlased palli vasakult äärelt madala sööduga penaltipunkti juurde ja keskväljalt sinna spurtinud Koke jõudis selleni, kuid suunas hoo pealt palli kõrgelt üle värava.

Rootslaste veerandvõimalusele – Hispaania väravavaht Unai Simon suunas Sebastian Larssoni tsenderduse üle põiklati, ent Rootsi nurgalöögist ohtu ei tekkinud – vastas Hispaania kohe jälle omapoolse suurepärase šansiga. Markus Danielsson lõi pallist mööda ja Alvaro Morata pääses Olseniga silmitsi, ent ründajale vastu tõtanud väravavaht suutis end väga suureks teha ja Morata keerutas palli tagumisest postist mööda.

Avapoolaja lõpu eel oleks äärepealt tõeks saanud jalgpalliklišee parafraas – kui ise ei löö, siis … lööd ise endale! Hispaanlased lubasid Alexander Isakil jooksu pääseda, Aymeric Laporte jäi kaitsetööga hätta ja Isak pääses teisel katsel löögile. Pall lennanuks värava eest läbi, kuid tabas tagasi tõtanud Marcos Llorente jalga, lendas posti ja põrkas sealt tagasi Simonile sülle. Enne pausile minekut sai veel ühe võimaluse ka Olmo, Olsen tõrjus tema kauglöögi ebaõnnestunult enda ette, kuid tema õnneks olid jaol kaitsjad.

Teise poolaja algul luhtas Morata hispaanlaste järjekordse šansi möödalöögiga, ent ka Rootsi oli märksa aktiivsem kui avapoolajal. 61. minutil tegi Isak karistusalas kolme Hispaania kaitsja vahel supersoolo ja söötis värava ette Marcus Bergile, kes maadles küll kaitsjaga, kuid pidanuks sellest hoolimata skoori avama. Mõnelt meetrilt tehtud löök ebaõnnestus aga täielikult.

Hispaanlased tõid pingilt värsket verd ja jätkasid võiduvärava otsimist, kuid ebaõnnestunult. Olmo järjekordse löögi blokeerisid kaitsjad ning Rootsi pidas vastu ka kohtuniku antud kuus üleminutit, mille jooksul Hispaania surve muutus üsna halastamatuks – Olsen tegi Pablo Sarabia tsenderduse ja Gerard Moreno pealöögi järel supertõrje jalaga, siis sai Alba tsenderdusele jala vastu Sarabia ise, ent korralikku lööki ei sündinudki.

Nii läks tänavuse finaalturniiri esimese 0:0 viigi eest mõlemale tabelisse kirja üks punkt, millega võivad kindlasti rohkem rahule jääda rootslased. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Rootsi taktika polnud kaunis, küll aga tõhus

Kui kohtumist oli mängitud veerand tundi, polnud rootslased veel kordagi palliga üle keskjoone saanud. Pallivaldamisprotsent oli uskumatult tugevalt Hispaania poole kaldu – 85 protsenti!

25. minutiks oli Rootsi suutnud seda vaid mõne protsendi jagu enda poole kallutada, eriti kõnekas oli aga selleks hetkeks antud täpsete söötude arv – Hispaanial 234, Rootsil vaid 31 ehk enam-vähem üks kohale jõudnud sööt minuti kohta.

Esimesed paarkümmend minutit veetsid kõik hispaanlased peale keskkaitsjate Pau Torrese ja Laporte’i suurema osa mänguajast vastase väljakupoolel. Rootsil oli selliseid mängijaid sama aja jooksul vaid üks, ründaja Berg. Ent suures plaanis Rootsi plaan, hoida hispaanlastel vastas kahe neljamehelist liini, töötas. Ning avapoolaja lõpus saadi tänu Isakile ja õnnele ka üks hea šanss, mis võinuks paremal juhul väravaga lõppeda.

Teiseks poolajaks olid äärekaitsjatele ilmselgelt antud juhised rünnakut veidi enam toetada ning tänu sellele hakkas pall ka rohkem vastase poolel püsima. Tänu sellele leiti paremini ka Hispaania kõrgliigas lõppenud hooajal 17 väravat löönud noort Isakit, kes suutis mitut puhku hästi palli hoida ja kaaslasi leida. Küll aga jäid rootslaste tõusud üle keskjoone oma loomult ikkagi ettevaatlikuks ning igal hetkel oldi valmis kiirelt tagasi kaitsesse tõmbuma.

Jalgpallimängust eelkõige väravaid ihkavale vaatajale pole selline stiil ehk kõige kaunim vaadata, kuid taktikaliselt tegutses Rootsi Hispaania vastu pea ainuõige plaani järgi. Muidugi ajab niivõrd kaitsev lähenemine juba puhtteoreetiliselt kõrgeks võimaluse, et keegi vääratab ja sellest sünnib värav, ning Hispaanial oligi tänu rootslaste paarile eksimusele šansse, kuid siinkohal tuli Rootsil tänada ka vastaste kehva realiseerimist ning mõistagi oma väravavahi Robin Olseni hiilgemängu.

2. Kus on uued villad ja torresed?

Hispaania ründemängu ülesehitust ei saa suures plaanis laita, sest teoorias oli see piisavalt mitmekülgne, et anda võimalusi rootslaste kaitset murda. Prooviti nii tsenderdustega kui ka madalate ja kiirete söötudega karistusalasse, samuti üritati Rootsi kaitseblokki lõhkuda mängu laiali tõmbamisega. Kui teisel poolajal Rootsi ka ise aktiivsemaks muutus, lülitus äärtel tekkivat ruumi kasutades väga hästi rünnakule vasakkaitsja Jordi Alba, näidates mitmel korral oma head vasakut jalga.

Praktikas jäi aga eriti esimesel poolajal just ründaja(te) panusest väheks. Kogu kohtumise jooksul oli täpseima jalaga mees poolkaitsja Dani Olmo, kes pole olnud karjääri jooksul tuntud kuigi resultatiivse mängijana – tema ülesanded väljakul on pisut teised.

Ferran Torres, kes oli mängu algul küllaltki aktiivne, kadus pikapeale pildilt. Alvaro Moratas kaheldi juba enne turniiri ning avamäng kinnitas, et need kõhklused olid õigustatud. Kahest talle avanenud suurepärasest võimalusest ei suutnud Morata ära kasutada kumbagi. Veelgi enam, kumbki löök ei läinud isegi väravaraamidesse.

Hispaania-suguses meeskonnas, kus varasematel aastatel on hiilanud Fernando Torrese ja David Villa sugused väravamasinad, selliseid eksimusi naljalt ei andestata. Kui Rootsi ja Hispaania 2008. aastal viimati EM-finaalturniiril kokku läksid, oli just Villa see, kes kätte võttis ja mängu saatuse 90. minutil 2:1 väravaga ära otsustas. Seekord Hispaanial niisugust meest polnud. Küll aga võib vabalt juhtuda, et järgmises alagrupimängus Poolaga usaldab Luis Enrique algrivistusse hoopis Moreno, kel koduliigas selja taga hea hooaeg.

3. Turniirisüsteem toetas rootslasi

Et alagrupist võib EM-il edasi saada ka kolmanda kohaga, võis Rootsi võtta vähemalt teoorias kohtumist Hispaaniaga kui boonusringi mängu – kui punkt või punktid tulevad, on hästi, kui mitte, pole ka miskit lahti. Vaevalt et teadlikult viigile mängima mindi, kuid taktikavalik andis selgelt mõista, et see tulemus rahuldas Rootsit igati.

Ligi 30 soojakraadini küündivas Sevilla palavuses avanes Rootsi peatreeneril Janne Anderssonil tänu viiele lubatud vahetusele võimalus juba paarkümmend minutit enne lõpuvilet mõlemad oma ründajad ehk nii Berg kui ka Isak pingile võtta ja värsked mehed asemele tuua. Ülima tõenäosusega oli see käik tehtud järgmist kahte alagrupimängu silmas pidades. Lõpu eel sai mõned minutid lisapuhkust ka võistkonna tugitala Emil Forsberg. Tavapärasest veel intensiivsem jalgpalliaasta ja sellest tulenev viie vahetuse lubamine ühes EM-iks lubatud suuremate koosseisudega annab treeneritele sellisteks vangerdusteks selgelt rohkem ruumi kui muidu.

Viik rahuldas kindlasti ka alagrupi teises mängus slovakkidele alla jäänud Poolat, sest nende šansid grupis vähemalt teist kohta püüda paranesid märgatavalt. Järgmises voorus lähevad kokku Hispaania ja Poola, Rootsi sõidab nüüd aga Sevillast Peterburi, et seal juba reedel Slovakkiaga kokku minna.

Hispaania - Rootsi 0:0

Hoiatused: 55. Mikael Lustig
Peakohtunik: Slavko Vincic (Sloveenia)

Hispaania: Simon, M. Llorente, P. Torres, Laporte, Alba, Rodri (66. Alcantara), Koke (87. Ruiz), Pedri, F. Torres (74. Oyarzabal), Morata (66. Sarabia), Olmo (74. Moreno).
Varus: de Gea, Sanchez, Azpilicueta, D. Llorente, Moreno, Alcantara, Garcia, Gaya, Ruiz, Traore, Oyarzabal, Sarabia.

Rootsi: Olsen, Lustig (75. Krafth), Lindelöf, Danielson, Augustinsson, S. Larsson, Ekdal, Olsson (84. Cajuste), Forsberg (84. Bengtsson), Berg (68. Quaison), Isak (69. Claesson).
Varus: Johnsson, Nordfeldt, Bengtsson, Svensson, Helander, Sema, Krafth, Claesson, Jansson, Quaison, J. Larsson, Cajuste.