Luup peale | Saksamaa tõstis üllatusmehe toel pead, aga MM-i fiasko kordumine püsib endiselt õhus (1)

Et sakslaste kangelaseks kerkib Robin Gosens, oskasid ilmselt oodata vähesed. Foto: Scanpix / Imago images / Ulmer

Surmagrupp õigustab EM-il oma nime, sest on ettearvamatu. Saksamaa 4:2 hävitustööd Portugali vastu oli avamängude järel võimatu oodata, kuid Die Mannschaft suutis end rehabiliteerida. Vähemalt selleks korraks.

Saksamaa, kellel oli avamängu kaotuse järel selg vastu seina, alustas bravuurikalt. Veidi üle nelja minuti oli mängitud, kui pall oli juba Robin Gosensi pealöögist väravas, VAR-I abiga selgus aga, et samuti rünnakus osalenud Serge Gnabry oli suluseisus.Seejärel proovisid eemalt nii Kai Havertz kui ka Toni Kroos, ent esimese löögi tõrjus Rui Patricio ja teisele viskus ette Ruben Dias.

Külma ämbritäie vett said sakslased kaela 15-minutilise mängu järel ja valusaimal võimalikul moel – oma nurgalöögist. Enda karistusala serval palli saanud Bernardo Silva tormas sellega keskjooneni ja leidis siis suurepärase diagonaalsööduga Diogo Jota, kes suunas palli värava alla. Võimsa spurdi lõpetanud Cristiano Ronaldole jäi vormistamise vaev, Saksamaa kaitsjad portugallastele järele ei jõudnud.

Kaotusseisu jäämine lõi sakslased mõneks ajaks rööpast välja ja 21. minutil jäädi uuesti tukkuma. Ronaldo mängis Antonio Rüdigeri efektselt üle ning söötis kannaga Jotale, kelle pealelöök lendas rikošetist üle otsajoone. Järgnenud nurgalöögi mängis Portugal kiirelt lahti ja tagumise posti juurde antud tsenderduse lükkas Dias peaga värava eest läbi, kuid sakslaste õnneks seal sel korral lööjat ei olnud.

Ometi leidus sakslastel relv. Seni hästi pidanud Portugali kaitset üritati murdma hakata diagonaalsöötudega üle karistusala ja see toimiski. 35. minutil söötis Gosens vasakult äärelt tagasi värava alla ning Havertzit ennetada üritanud Dias suunas palli enda võrku. 39. minutil kordus peaaegu sama, aga peegelpildis – seekord jõudis pall värava alla paremalt äärelt ning sealt kõmmutas selle ebaõnnestunult Portugali väravasse nende enda äärekaitsja Raphael Guerreiro.

Kaotusseisu jäänuna oli Portugali kord elavneda. Poolaja lõpetuseks tehti kaks kiiret vasturünnakut, millega sakslased taas hätta jäid. Ent ühe neist lõpetas Jota suluseis ja teise Rüdigeri meeleheitlik jalasirutus. Üleminutitel oli hoopis Gnabryl võimalus lüüa sakslaste kolmas, kuid oma poolelt alanud vägeva soolo lõpetuse tõrjus Rui Patricio.

Teiseks poolajaks tõi Fernando Santos väravale eeltöö teinud Bernardo Silva asemele Renato Sanchese, et aidata Nelson Semedol paremat äärt kinni panna. Esimesena nõelasid aga sakslased, sest 51. minutil viidi pall Thomas Mülleri kaudu taas paremalt äärelt kiiresti üle vasakule, karistusalasse jõudnud Gosens söötis värava ette ja Havertz lükkas – seekord portugallaste abita – palli võrku.

Et võim lõplikult maksma panna, kulus sakslastel veel kümmekond minutit. Sümboolselt jäi neljanda värava löömise au suurepäraselt tegutsenud Gosensile, kelle jooks karistusalasse maha magati ning vasakkaitsja sai mõnelt meetrilt segamatult peaga 4:1 lüüa. Jota vähendas küll peagi vahe taas kaheväravaliseks ning kümmekond minutit enne mängu lõppu tabas Sanchese kaugelt teele saadetud pommlöök posti, ent mäng oli kuni lõpuvileni Saksamaa kontrolli all. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kas Saksamaa oli hea või Portugal kehv?

Prantslaste vastu tehtud kahvatu etteaste järel otsustas Joachim Löw, et ei muuda teiseks alagrupimänguks ei taktikat ega ka algkoosseisu. Ent kui prantslastel õnnestus Saksamaa ääred isoleerida, siis Portugal sellega hakkama ei saanud. Abi polnud ka avapoolaja järel tehtud vahetusest, sest uued mehed “oskasid” samamoodi järjepidevalt sakslaste vasakääre Gosensi valveta jätta.

Sakslastel on lisaks kolmele punktile mängust suurima võiduna kaasa võtta üles näidatud eneseusk. Välkalguse, tühistatud värava ja pideva surve järel enda võrku lubatud pall lõi küll korraks meeskonnal jalad alt, kuid hoobist toibuti kiiresti. Saksamaa oli näljasem, teravam ja intensiivsem kui avamängus ning sai võidu teenitult.

Kas sellest aga edasipääsuks piisab, on raske öelda. Ka viimasel MM-il kaotati alagrupi esimene mäng, võideti siis avašoki järel teine – tõsi, märksa suuremate raskustega – ja päästeti hetkeks oma võimalused, kuid esitati siis otsustaval hetkel taas mannetu partii. Ungari sugune distsiplineeritud meeskond, kel pealegi endal hea emotsioon Prantsusmaa vastu kätte saadud ning kes omab ka ise edasipääsuvõimalust, võib ikkagi osutuda liiga raskeks pähkliks.

2. Ohumärke jagus mõlemale poolele

Saksamaa oli eriti avapoolajal ilmselgelt hädas rünnaku ja kaitsetöö vahelise tasakaalu leidmisega. Kui Portugalil leidus võimalus kiirelt vasturünnakule tõusta, avastasid sakslased mitmel puhul, et kaitsjaid on vastaste teele jäänud ründajatest vähem.

Samuti ei ole Saksamaal praegu klassikalist tipuründajat, kelle puudumist kompenseeriti seekord edukalt. Kuid kas seda suudetakse turniiri jooksul ka edaspidi teha? Seekord võib Löwi otsust oma mänguplaanile truuks jääda kiitvalt hinnata, sest tulemus saadi kätte. Aga geniaalsuse muutumine jäärapäisuseks ei pruugi nõuda sugugi palju aega.

Portugal ei saanud aga sugugi hakkama sellega, kui sakslased palli kiirelt ühelt äärelt teisele üle viisid. Kõik neli tabamust sündisid rohkem või vähem sarnase mustri järgi ehk teravatest söötudest värava alla. Lahtist mängu armastava meeskonnana mindi sedapuhku avantüüriga liiale, sest distsipliin kadus ja ilma selleta ei ole suurde mängu sekkumine võimalik.

3. Grupi seis läks ütlemata põnevaks

Seekordse mängu seisukohast kõige mõttetum värav ehk Jota 4:2 tabamus võib osutuda portugallastele ülioluliseks, sest praegu aitas see nende väravate vahet veel positiivsena hoida. Samas läheb ka Prantsusmaa viimase vooru kohtumisele vastu teadmisega, et sooviks võitu, sestap ei ole portugallastel neljanda punkti tabelisse teenimine sugugi lihtne. Eelmisel EM-il tuldi alagrupist raskustega läbi, seekordne ülesanne näib vähemalt sama raske. Sümpaatsel kombel on lõpuvoor pingest paks, sest Ungari lisandumine edasipääsuvalemisse muudab mõlemad kohtumised intrigeerivaks.

Portugal - Saksamaa 2:4 (1:1)
15. Cristiano Ronaldo, 67. Diogo Jota - 35. ov. Ruben Dias, 39. ov. Raphael Guerreiro, 51. Kai Havertz, 60. Robin Gosens

Hoiatused: 66. Kai Havertz, 77. Matthias Ginter
Peakohtunik: Anthony Taylor (Inglismaa)

Portugal: Patricio, Semedo, Dias, Pepe, Guerreiro, Carvalho, Danilo, Bernardo Silva (46. Sanches), Fernandes (64. Moutinho), Jota (83. Andre Silva), Ronaldo.
Varus: Lopes, Rui Silva, Fonte, Moutinho, Andre Silva, Rafa Silva, Sanches, Guedes, Neves, Goncalves, Dalot, Palhinha.

Saksamaa: Neuer, Ginter, Hummels (63. Can), Rüdiger, Kimmich, Gündogan (73. Süle), Kroos, Gosens (62. Halstenberg), Havertz (73. Goretzka), Müller, Gnabry (87. Sane).
Varus: Leno, Trapp, Halstenberg, Süle, Koch, Günter, Neuhaus, Goretzka, Can, Sane, Volland, Werner.